Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:55 18.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема разлика в токовете на едножилен и многожилен прово  
Автор SCARFASE (неразумник)
Публикувано03.02.09 19:33



някой има ли представа има ли разлика между токовете на които издаржат едножилен и многожилен проводник със еднакво сечение

Борим се с жиците


Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: SCARFASE]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано03.02.09 21:26



Бъркаш понятията, това с колко ток можеш да натовариш дадена жица се влияе от температурния клас на изолацията и начина на полагане (охлаждането) на самата жица.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: SCARFASE]  
Автор SCARFASE (неразумник)
Публикувано04.02.09 19:53



напротив имам предвит тока който може да издържи жилото на двата проводника а не какво ще стане с изолацията

Борим се с жиците


Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: SCARFASE]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.02.09 20:54



няма съществена разлика.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Xoлдън]  
Автор SCARFASE (неразумник)
Публикувано04.02.09 22:26



e да то е ясно любопитно ми беше кой от двата аджеба може да окряка на по висок ток аз мисля че е многожилния някой ако знае добре да коментира

Борим се с жиците


Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: SCARFASE]  
Автор lubomirlz (запознат)
Публикувано05.02.09 01:21



Във всички таблици които съм разглеждал на едножилния му дават малко по-голямо токово натоварване



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: SCARFASE]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано05.02.09 01:50



Ако разглеждаме дългосрочна работа в екстремна температура-едножилния е по устойчив на окисление,ронене и самозапалване.Особено ако и вибрира (около контактори).
Skin ефект може да окисли по бързо многожилния(за 100 и нагоре квадрата,50 hz)



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Totopet]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано05.02.09 12:35



Мдааа само дето трябва да се уточни колко е екстремна работата, ако температурата е по-висока то при многожилния ще има повече материал за окисление от там ще му пада сечението, жички с по-малко сечение и така. Може би най-слабото място на многожичния е контактните съединения - при нагряване жицата омеква и губи механични свойства и отслабва връзката. Иначе за кратковременен режим на работа и двата типа си светят еднакво.

Просто кабелите се изчисляват по ток който да им издържа изолацията, защото ако нямаш изолация и нищо не можеш да пренесеш качествено - все ще оттече на някъде.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано05.02.09 14:13



Човека пита за проводници,а не за кабели.
Неизолираните проводници също имат максимален ток,както и шините.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано05.02.09 20:47



То ясно ама много мътно заданието, все пак и кантала е проводник ама до сега многожичен нагревател не съм виждал.
Все пак температурните ограничения идват от температурната якост, термичното разширение и пада на напрежение...

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Редактирано от Диaн на 05.02.09 20:55.



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: SCARFASE]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано05.02.09 22:14



Многожилните проводници имат по-малък скин-ефект. Затова са измислени.



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Bpeдитeл]  
Автор technic (непознат)
Публикувано05.02.09 23:47



Малко странно твърдение. Да не правиш аналогия с литцендрата в радиотехниката?



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: technic]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано05.02.09 23:57



За мен не е странно, защото това е основното различие от електрическа гледна точка.

При химически незащитен проводник съм съгласен, че корозията се явява доминиращото различие за много дълъг период.

При високи температури по-добрия проводник е този, с по-голямата излъчваща повърхност. За кратък период корозията има скорост нула.

Само-загряването на проводника зависи от съпротивлението му, а то зависи от ефективното сечение, а не - от геометрическото.

А това "литцендрат" - не го зная. Обясни? Да не е "кожа" на фламандски?



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Bpeдитeл]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано06.02.09 08:41



Литцендрат е многожилен проводник с изолирани жила.Ползва се в радиотехниката за трептящи кръгове за намаляване загубите от скин ефект.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано06.02.09 13:03



От гледна точка на охлаждане плътния е по- добър и респ. с по-голям допустим ток.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re:Чета чета и се катурнах от смяхнови [re: Xoлдън]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано06.02.09 14:57



А бе хора човека е задал един на пръв поглед прост въпрос. Вие до къде е докарахте.
Истината е че той допуска една жестока грешка че не уточнява за какво напрежение, ток и честота ще го ползва тоз кабел ( съответно променливо или постоянно). Дали ще го полага в гофрета, кабелни снопове, мазилка и т.н, колко на брой ще са кабелите един до друг, радиус на огъване. И от там идва забръквацията. Вероятно човека си пита за стандартния случай битов 220 волта, ами аз му предлагам да си сложи по дебел кабел ако е многожилен и ако го натоварва повечко. В тоз случай скин ефекта още наричан повърхностен на 50 херца трудно ще го получиш. Тоз ефект важи за УКВ и СВЧ. А ма там типичните кабели друга работа вършат.
Вие на къде го избихте та скин ефекти мин ефекти. То за тва има всякви кабели. Ся ако ще блъска в него 300 -400 киловата е друга работа.
Холдъне тоз кабел дето е с лицендрат се прави поради други причини с това изолационно покритие, а скин ефекта немойш го избегна с него. Че тва същото ако си отвориш справочниците ще видиш че работи на не много високи честоти и се прави за спестяване на място че бобините ще са като една ябълка големи. И второ стандартен многожилен проводник в бобините изобщо не се използва , а едножилен ( ся има там едни други проводници ), някои от тях се намотават по точно определен начин. Многожилни проводници се използват рядко и то на специални места като коаксиални кабели, ВЧ трансформатори или симетрични линии (кабели). Само че там Херцовете не са 50, а и колкото е по неравна повърхноста толкова повече проблеми има. А бе направо да си го кажа че започва да гори металното жило.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Редактирано от Djasta-Prasta на 06.02.09 14:59.



Тема Re:Чета чета и се катурнах от смяхнови [re: Djasta-Prasta]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано06.02.09 16:10



Холдъне тоз кабел дето е с лицендрат се прави поради други причини с това изолационно покритие, а скин ефекта немойш го избегна с него. Че тва същото ако си отвориш справочниците ще видиш че работи на не много високи честоти и се прави за спестяване на място че бобините ще са като една ябълка големи..
Отвори си старите книги,че не ми се скенира сега.
Литцендрата се ползва в честотния диапазон 0,2-3 MHz и то точно заради токовете на Фуко,а не заради измислени от теб размери.Не го бъркай с феритните сърцевини,които се слагат за регулуране и повишаване на L.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re:Чета чета и се катурнах от смяхнови [re: Xoлдън]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано06.02.09 17:04



Холдане аз бумагите си ги ползвам непрекъснато, че и доста нови имам, само не смейсвай проводник който се използва за електрозахранване и проводник за ВЧ. После си уточни защо му казват литцендрат. Само мога да те светна че по бобините такъв кабел няма да намериш освен в някоя антенка феритна и то ва най старите радиица. А сега в последно време тия кабелчета ги използват и по хайфи техтиката.
И не се ръгай в радиоелектрониката че ми е умръзнало от разни енергитици да ми дават акъл кое и защо и как да се прави. Ако си даскал вземи си скъсай дипломата че като пишат в книгите ВЧ нищо не се разбира.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re:Чета чета и се катурнах от смяхнови [re: Djasta-Prasta]  
Автор SCARFASE (неразумник)
Публикувано06.02.09 18:59



вие ме убихте бе хеххе говорим за най-простия вариант взимаш 2 проводника без изолация и без нищо един многожилен и един едножилен айде по 1 метър да са дълги и двата и ги натоварваш и двата . въпроса ми беше много прост ето го пак на кой от двата ще му се разкаже играта пръв в тая ситуация?

Борим се с жиците


Тема Re:Чета чета и се катурнах от смяхнови [re: Djasta-Prasta]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано06.02.09 19:33



Скин-ефекта се проявява при високи плътности на тока. За тънки проводници ефектът е голям и при милиАмпери. При дебели проводници, говорим за максималното натоварване по ток при фиксирано геометрично сечение, което значи, че говорим за сравняване максималната плътност на тока на два проводника.

Скин-ефекта се проявява при доста ниски честоти (от 100 Hz), виждал съм сравнителните криви на честотната характеристика на многожилен и едножилен меден проводник. За аудио кабели за микрофони и колони с дължина от няколко метра се ползват задължително многожилни кабели. За тяхната характеристика споменавам. Не мога да ти дам линк в момента. Говоря за ниско напрежение и честотно-зависими активни загуби вече към -6dB под 1000 Херца. Превеждам, че ефективното сечение е полувината от геометричното при загуби от -6dB спрямо DC.

Разбира се, че не знаем, дали човека пита за DC, но тъй и тъй му отговаряме, нека знае, че ако има разлика, тя ще е при променливо напрежение.



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Xoлдън]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано06.02.09 19:50



Многожилните проводници винаги са с изолационно покритие, защото иначе нямат смисъл на многожилни - винаги! (нямат смисъл).

И винаги нишките са усукани - целта е да се намалява индуктивното куплиране между магнитните полета на отделните нишки. Фарадей е направил обратното за да получи кафез, във вътрешността на който проводящите материали провеждат значително по-малко от целия ток, т.е. той е успял да намали ефективното сечение на целия проводящи материал спрямо неговото геометрично сечение.

При реотаните се цели същото - никога не са многожилни, защото ще се наложи да се направи по-тънък или по-дълъг проводник за същото съпротивление. При второто се хаби материал, при първото се губи обменна повърхност.



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Bpeдитeл]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано06.02.09 22:00



Многожилните проводници винаги са с изолационно покритие
Е това ме довърши!!!


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Bpeдитeл]  
Автор technic (непознат)
Публикувано06.02.09 23:48



Аз пък си мисля, че многожичните (правете разлика между жички и жила) проводници при промишлена честота (50 Hz) се правят единствено за по-голяма гъвкавост.



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: technic]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано07.02.09 00:12



Да, съгласен съм, че за гъвкавост се също правят така. Е, тогава Холдън е прав, аз помислих, че не би имало смисъл нишките да не са изолирани.

А в края на краищата, нещата които не се взимат впредвид - ясно, на основата на останалото - слагайки за бушон проводник с над 10 тънки усукани нишки или алтернативно - същото геометрично сечение едножилен, при един и същи ток ли се претоварва връзката на бушона?



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Bpeдитeл]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано07.02.09 00:31



При 50 херца дълбочината на скин ефекта е около 9 мм за медта, за алуминия е към 12 мм. От което следва, че при мрежова честота обсъждането му за кабели под стотина квадрата е само чесане на езиците.



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: SCARFASE]  
Автор 2N3O55 (непознат )
Публикувано15.02.09 21:23



Нали всички коментирали правитят разлика между "МНОГОЖИЧЕН" и "МНОГОЖИЛЕН" кабел/проводник???
Защото първото е един кабел с много отделни жички с цел гъвкавост или намаляване на скин-ефекта, а второто е няколко отделни жила (проводника) изолирани помежду си в обща външна изолация с цел паралелно прекарване. Например захранващия кабел на компютъра е многожилен (трижилен) и всяко жило е многожично.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.