Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:15 18.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Xoлдън]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано06.02.09 19:50



Многожилните проводници винаги са с изолационно покритие, защото иначе нямат смисъл на многожилни - винаги! (нямат смисъл).

И винаги нишките са усукани - целта е да се намалява индуктивното куплиране между магнитните полета на отделните нишки. Фарадей е направил обратното за да получи кафез, във вътрешността на който проводящите материали провеждат значително по-малко от целия ток, т.е. той е успял да намали ефективното сечение на целия проводящи материал спрямо неговото геометрично сечение.

При реотаните се цели същото - никога не са многожилни, защото ще се наложи да се направи по-тънък или по-дълъг проводник за същото съпротивление. При второто се хаби материал, при първото се губи обменна повърхност.



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Bpeдитeл]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано06.02.09 22:00



Многожилните проводници винаги са с изолационно покритие
Е това ме довърши!!!


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Bpeдитeл]  
Автор technic (непознат)
Публикувано06.02.09 23:48



Аз пък си мисля, че многожичните (правете разлика между жички и жила) проводници при промишлена честота (50 Hz) се правят единствено за по-голяма гъвкавост.



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: technic]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано07.02.09 00:12



Да, съгласен съм, че за гъвкавост се също правят така. Е, тогава Холдън е прав, аз помислих, че не би имало смисъл нишките да не са изолирани.

А в края на краищата, нещата които не се взимат впредвид - ясно, на основата на останалото - слагайки за бушон проводник с над 10 тънки усукани нишки или алтернативно - същото геометрично сечение едножилен, при един и същи ток ли се претоварва връзката на бушона?



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: Bpeдитeл]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано07.02.09 00:31



При 50 херца дълбочината на скин ефекта е около 9 мм за медта, за алуминия е към 12 мм. От което следва, че при мрежова честота обсъждането му за кабели под стотина квадрата е само чесане на езиците.



Тема Re: разлика в токовете на едножилен и многожилен провонови [re: SCARFASE]  
Автор 2N3O55 (непознат )
Публикувано15.02.09 21:23



Нали всички коментирали правитят разлика между "МНОГОЖИЧЕН" и "МНОГОЖИЛЕН" кабел/проводник???
Защото първото е един кабел с много отделни жички с цел гъвкавост или намаляване на скин-ефекта, а второто е няколко отделни жила (проводника) изолирани помежду си в обща външна изолация с цел паралелно прекарване. Например захранващия кабел на компютъра е многожилен (трижилен) и всяко жило е многожично.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.