Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:24 17.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Кабели сечения, натоварване  
АвторElektro (Нерегистриран)
Публикувано25.09.08 13:38



Жилищна кооперация е захранена посредством алуминиев кабел със сечение 3х95+50 мм2.
От Справочник взех стойниостта на продължително токово натоварнаване = 240 А. което съответства на мощност
P= sqrt(3)*I*U*cos(phi)= 1.72*240*380*0.8 =126kW.

Правилни ли са сметките ми?



Тема Re: Кабели сечения, натоварваненови [re: Elektro]  
Авторkaб (Нерегистриран)
Публикувано25.09.08 14:36



Не съвсем.

Корен 3, =1.732,
по стандарт вече Uн=400V,
това cosf=0.8 как го реши, ами ако реално не е толкова?

Допустимия ток си го объркал. За кабел NAYY 215А в земя и 186А във въздух, същото е и при кабел СВТ 210А земя и 185А въздух. Виж на страница 207 и 208 таблици 2 и 3 на това ръководство



В общия случай кабел се избира по нагряване по формулата Iм=S/корен3*Uн
Като допустимия ток на кабела, трябва да бъде помалък или равен на така изчисления максимален ток на консуматора Iм. S=U*I е пълната мощност (активна + реактивна).

Така че се получава допустима пълна мощност за твоя кабел 3х95+50

Sдоп=\/3*Uн*Iдоп=128VA при кабел под земята,
Sдоп=\/3*Uн*Iдоп=145VA при кабел на открито.

Това са активните и реактивните мощности, в идеалния случай cosf=1 и имаш само активна мощност и използваш кабела на 100%. Ако cosf<1 по кабела ти тече и реактивен ток и активната мощност която може да се черпи през него намалява.



Тема Re: Кабели сечения, натоварваненови [re: Elektro]  
Автор Бeзkoмпpoмиcнa ()
Публикувано25.09.08 17:23



Видът и сечението на кабела се избира по допустимо токово натоварване и се ПРОВЕРЯВА по допустим пад на напрежение, където във формулата участват: 1. Дължината на кабела; 2. Мощността; 3. Корекционен коефициент, в зависимост от вида и сечението на кабела.
Пада трябва да е под 3,5%.



Тема Re: Кабели сечения, натоварваненови [re: kaб]  
АвторИвaйлo (Нерегистриран)
Публикувано25.09.08 17:50



cos(fi) за жилищни сгради се приема 0,8, а реално колко е......
Колко апартамента има тая кооперация и колко е разстоянието до трафопоста, че 3х90+50 ми се вижда малко



Тема изтървате нещо!!!нови [re: Elektro]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано25.09.08 18:40



Според изискванията нулевото жило трябва да бъде с еднакво сечение спрямо тоководящите особенно като се касае за захранване на монофазни консуматори.

Аде сега да видя кой какво ще ръсне като мозък при такъв казус??

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: изтървате нещо!!!нови [re: Диaн]  
Автор Бeзkoмпpoмиcнa ()
Публикувано25.09.08 19:36



Монофазните консуматори са в жилищата, а таблата в жилищата се захранват с ПВ 3х10мм2.
Той пита за външното ел. захранване на жилищната сграда, което било САВТТ 3х95+50мм2.
При определяне на мощността има значение начина на отопление - с ТЕЦ, основно с ел. енергия и т.н.



Тема Re: изтървате нещо!!!нови [re: Бeзkoмпpoмиcнa]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано25.09.08 20:11



Не се заждам но ако може да ме светнете - значи разпределителното табло се взема като 3-фазен товар въпреки че разпределя товара основно на монофазни консуматори?? И няма проблем с това че нулевото жило е с по-малко сечение от фазовите?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: изтървате нещо!!!нови [re: Диaн]  
Автор Бeзkoмпpoмиcнa ()
Публикувано25.09.08 20:30



Според Наредба 3 - жилата до 16мм2 трябва да са еднакви за трифазните консуматори.
А разпределителното табло ( Електромерното) на сградата с най-малко 50квт можеш ли да го захраниш монофазно?



Тема :)нови [re: Бeзkoмпpoмиcнa]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано25.09.08 20:45



ясно...
Съгласен съм че електромерното табло е с мощност например 50 киловата и трябва да си много зле с главата да го захраниш монофазно НО никой не ти гарантира равномерното натоварване на фазите ако ме разбираш. Съгласен съм че по шината на таблото ще протече уравнителния ток за нулата и по жилото на кабела тока съвсем няма да е колкото по фазовите но все пак.

И все пак няма ли изкскване нулевото жило да бъде със сечението на фазовите жила?? не ми се рови сега из наредба номер 3 но все пак, помня че имаше нещо такова.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: :)нови [re: Диaн]  
Авторkolumb (Нерегистриран)
Публикувано26.09.08 11:04



Недей рови

, ето ги конкретните членове:
Електрически уреби в сгради
чл.1762(2)Сечението на неутралния (N) Проводниик се избира равно на сечението на фазовите проводници за еднофазни линии, както и за трифазни линии, захранващи еднофазни товари
(3)При захранването на трифазни симетрични товари от трифазни(четири и петпроводни) линии сечението на неутралния (N) Проводник е равно на сечениет она фазовите проводници при сечения до 16мм2 Cu или 25мм2 Al, а при по-големи сечения - не по-малко от 1/2 от сечението на фазовите проводници
(4) Сечението на PEN проводника е не по-малко от сеченивто на N проводника и не по-малко от 10мм2 Cu или 16мм2 Al независимо от сечението на фазовите проводници

Тъй като на практика 4-тото жило играе ролята на PEN проводник, за него важат ал.3 и 4
И тъй като никой не може да гарантира симетрия в едно ГРТ, сечението на N проводника трябва да е равно на сечението на фазните.

Дори и да се заблуждавам напълно, не мога да намеря нито едно място в наредбата което да регламентира сечението на N проводника по общопознатото правило - до 16мм2 разно на сечението на фазовия, между 16 и 35мм2 да е 16мм2, и за сечения на фазовите над 35мм2 - не по-малко от половината. Такова правило съществува единствено за ЗАЩИТНИТЕ проводници, а 4-тото жило в никакъв случай не е само защитно.



Тема явно... :)нови [re: kolumb]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано26.09.08 21:18



Явно си има начин таблото да го представиш като 3-фазен симетричен товар в проекта независимо че захранва монофазни товари.

Иначе работата ми е да знам че го има като изискване а не точно кой член е.. Благодаря все пак на Колумб че го е открил и ме е аргументирал. Интересно ми е в такъв случай при "заварено положение" или при ситуация "имам един кабел дай да го вкараме в употреба да не седи в склада" как се процедира? приравняват се фазовите жила по сечение като нулевото, пуска се допълнително жило или просто се стиска със зъби да мине номера?

Просто след 2-3 месеца май ще ми се налага да правя подобни каламбури и ак оможе да ме светнете... може и на лична.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: явно... :)нови [re: Диaн]  
АвторИвaйлo (Нерегистриран)
Публикувано27.09.08 11:10



Диане - от 2005та до сега не съм имал случай някои да провери сечението на жилата на външното захранване

Гледатли са какво ли не но сечението на жилата само са ме питали какво е.... и толкоз



Тема Re: явно... :)нови [re: Ивaйлo]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано28.09.08 11:30



Не знам колко обекта си издал и кой ти ги е приел но аз съм участвал в изграждането и издаването на 4 с мощности над 100 киловата, и повярвай ми като решат че трябва да се заядът все намират за какво. Сега хита е "трябва да има стая, ама не каква да е стая, трябва да има врата ама не каква да е врата и тавана... ама не какъв да е таван, да държи 2 часа и половина на пожар... Да се заключва - е добре ама като е командно табло с автоматизацията как ще го заключиш един дявол знае, друг е въпроса че като почнат да греят термичните защити и вътре става над 40 градуса и те почват да изключват от жегата а не от товара.

Бягаме от въпроса ми се струва - за да се приеме това чудо си има причини, не знам дали си виждал запален нулев проводник, просто като почне да се претоварва и почва да греее, като почне да грее и като не е кербован както трябва в един момент започва да издава багажа и всяка несиметрия започва да оказва влияние върху напрежението. Ако не забравим и че проводника е и защитен освен това като се случи най-лошото познай какво ровене има от разни буквоядци за да се установи вина - нищо чудно ако някой по веригата плати повее от теб да излезеш виновен заради икономисания проводник.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: явно... :)нови [re: Диaн]  
АвторИвaйлo (Нерегистриран)
Публикувано28.09.08 11:52



Предавал съм 3 обекта в София, това което казваш е така, аз имах предвид че сечението на кабела никой не го гледа - гледат какво ли не, размахват алинеи и членове но никои не поглежда сечението. Палили сме кабел имено поради причнината защо да купувам 4х10 кат имам 3х10+6..... че беше заровен и на плитко... Но не зависеше от мен тогава - това даде шефа това сложихме. Отървахме кожата защото и клиентите бяха попревишили мощноста близо 2 пъти.........
Имам и друг куриоз - проект от 2006 година на жилищна сграда, но няма ДТЗ..... Това не пречи да има всички необходими печати и подписи... Казах на техническия, тои казал на инвеститора, и решиха да слагаме по големи Тап-ове и ако някои се заяде ще слагаме ДТЗ - никой не поиска да погледне проекта и да сравни дали е изпълнено по него.....
P.S Да не работиш в ДисКом?



Тема Re: явно... :)нови [re: Ивaйлo]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано28.09.08 12:46



Не не работя там, работя в Балчик, реално не съм подписвал нищо, аз бях по изпълнението.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: явно... :)нови [re: Диaн]  
АвторИвaйлo (Нерегистриран)
Публикувано28.09.08 12:56



Успех в работата.....



Тема Re: изтървате нещо!!!нови [re: Диaн]  
АвторElektro (Нерегистриран)
Публикувано30.09.08 11:21



Благодаря!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.