Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:15 24.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Слънчев колектор  
Автор slaveiko1 (непознат )
Публикувано30.01.08 23:01



как да си направя мощен слънчев колектор



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: slaveiko1]  
Автор blue__ (луд)
Публикувано30.01.08 23:19



Колко мощен?






Тема Re: Слънчев колекторнови [re: blue__]  
Автор slaveiko1 (непознат )
Публикувано30.01.08 23:31



Имам отговор на този въпрос но търся мнение на знаещи.За 100лт боилер.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: slaveiko1]  
Автор blue__ (луд)
Публикувано31.01.08 15:45



Е аз не знам тогава






Тема Re: Слънчев колекторнови [re: slaveiko1]  
АвторR (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 21:02



Ето така
http://www.youtube.com/watch?v=dNrDhjO8Hp0





Тема Re: Слънчев колекторнови [re: R]  
Авторslaveiko1 (Нерегистриран)
Публикувано09.02.08 20:57



Мисля, че така взех правилното решение. С радиатори 100% плътност.

http://img223.imageshack.us/my.php?image=dsc00807ly5.jpg



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: R]  
АвторR (Нерегистриран)
Публикувано10.02.08 12:32



Чинията към системата ли е ?



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: slaveiko1]  
Автор slaveiko1 (непознат )
Публикувано10.03.08 23:12



Това е наи евтин и мощен колектор.Цената е 120лв за 2,5кв2.Условието е сам да го направиш.

Редактирано от slaveiko1 на 10.03.08 23:16.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: slaveiko1]  
Автор slaveiko1 (непознат )
Публикувано11.03.08 21:55



Вижте ро нагоре



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: slaveiko1]  
Авторstivdi (Нерегистриран)
Публикувано07.04.08 14:36



Зравейте.
Купих вакумен колектор и бойлер с 2 серпентини.Гледах направена система която е без
соларен възвратен клапан / 69 лв. /, без пълначка, без филтър и с обикновен
обезвъздушител -8 лв. / соларен 48 лв. /. Може ли да се направи без тях? Как да свържа
колектора като тръбата излиза само 60 мм. а капачката е пласмасова и като нагрея тръбата
с горелка ще се стопи.Може ли да се пълни отгоре през обезвъздушителя?Какво означава под налягане, че се пълни без налягане а го вдига като загрее течноста.Трябва ли да има съд за допълване.Тръбите са на покрива, бойлера е на тавана, а котлето и помпата са 9 м. по-ниско.Можи ли помпата да остане долу, да я кача на тавана или да сложа още една към парното на тавана?



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: stivdi]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано07.04.08 16:41



Драсни една схема на системата, която смяташ да направиш.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: stivdi]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано07.04.08 18:49



В отговор на:

Автор: stivdi
Тема: Re: Слънчев колектор

Зравейте.
Купих вакумен колектор и бойлер с 2 серпентини.Гледах направена система която е без
соларен възвратен клапан / 69 лв. /, без пълначка, без филтър и с обикновен
обезвъздушител -8 лв. / соларен 48 лв. /. Може ли да се направи без тях? Как да свържа
колектора като тръбата излиза само 60 мм. а капачката е пласмасова и като нагрея тръбата
с горелка ще се стопи.Може ли да се пълни отгоре през обезвъздушителя?Какво означава под налягане, че се пълни без налягане а го вдига като загрее течноста.Трябва ли да има съд за допълване.Тръбите са на покрива, бойлера е на тавана, а котлето и помпата са 9 м. по-ниско.Можи ли помпата да остане долу, да я кача на тавана или да сложа още една към парното на тавана?




Ти май не знаеш защо си взел бойлер с две серпентини?!
Горната серпентина се свързва към котлето с неговата си помпа.

На долната серпентина се свързва втора помпа само за колектора.
Преди помпата задължително се слага филтър.
Ако колектора е по-ниско от бойлера няма нужда от възвратен клапан. Ако е още по-ниско няма нужда и от допълнителна помпа.
Свали капачката да не я стопиш.
Какъв е тоя обезвъздушител, дето искаш да пълниш през него? Какъв разширителен съд си избрал?

2v6


Тема Re: Слънчев колекторнови [re: 2V6]  
Авторstivdi (Нерегистриран)
Публикувано07.04.08 22:54



Благодаря ти 2V6.
понеже разни "специалисти" ми дават според мене налудничави съвети /аз разбирам малко и затова може и да имам налудничави въпроси/ а чета че тука има и компетентни отговори та затова търся помощ.За серпентините, котлето и колектора ми еясно. Колектора е най-отгоре под него е бойлера, а котлето е 9 м. по-надолу.и имам 2 помпи.Едната ще монтирам на колектора другата е монтирана на парното в мазето на 9 м. по-ниско, но ми казват че трябва да монтирам трета помпа на тавана на връзката между парното и бойлера.Имам колектор, бойлер с 2 серпентини, 2 помпи и медните тръби.другото ще купувам но не зная от къде.Аз съм от Перник.Не се ли пълни от най-високата точка т.е. колектора?Извинявам се ако задавам глупави въпроси и ще се радвам някой да ме светне!



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: Eмo]  
Авторstivdi (Нерегистриран)
Публикувано07.04.08 23:24



Емо къде да ти пратя схемата. Имам старо парно с долно разпределение, но и монтирана помпа, която се включва само над 80 градуса. Отгоре имам 2 етажа и на тавана имах бойлер 160л. със серпентина. Купих колекор с 30 тръби и ми казаха че трябва да купя още един бойлер от 120л.Но се оказа че стария бойлер не може да се използва заедно със новия. Монтирах новия бойлер на тавана а колектора е на по-високо на покрива и сега трябва да се образовам ако изкам да се къпя на аванта. Така че приемам всякакви съвети от магазини до всичко свързано с монтажа.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: stivdi]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано08.04.08 14:45



В отговор на:

Автор: stivdi
Тема: Re: Слънчев колектор

Благодаря ти 2V6.
понеже разни "специалисти" ми дават според мене налудничави съвети /аз разбирам малко и затова може и да имам налудничави въпроси/ а чета че тука има и компетентни отговори та затова търся помощ.За серпентините, котлето и колектора ми еясно. Колектора е най-отгоре под него е бойлера, а котлето е 9 м. по-надолу.и имам 2 помпи.Едната ще монтирам на колектора другата е монтирана на парното в мазето на 9 м. по-ниско, но ми казват че трябва да монтирам трета помпа на тавана на връзката между парното и бойлера.Имам колектор, бойлер с 2 серпентини, 2 помпи и медните тръби.другото ще купувам но не зная от къде.Аз съм от Перник.Не се ли пълни от най-високата точка т.е. колектора?Извинявам се ако задавам глупави въпроси и ще се радвам някой да ме светне!




Моля! По принцип въпросите не са ти за клуб Енергетика. Може да си пуснеш тема в Направи сам. Ако не искаш да се регистрираш може да ми пишеш на мейла.

Щом си монтирал бойлера на тавана направи всичко възможно да монтираш колектора на южна стена, 1.5-2 м под бойлера! Няма да имаш нужда от помпа, контролер, ток, UPS, дупчене и изолиране на покрива!

Какви тръби си взел?

Това е една минимална схема за свързване. Ако се изпълни точно зареждането и обезвъздушаването става бързо и лесно:



1. Бойлер
2. Филтър (~10лв)
3. Помпа
4. Колектор
5. Сферичен вентил (~7лв)
6. Предпазен клапан налягане (~10лв)
7. Мембранен разширителен съд неръждаем (~40лв)
8. Манометър (~10лв)
9. Ръчен радиаторен обезвъздушител (~2 лв)

2v6


Тема Re: Слънчев колекторнови [re: slaveiko1]  
Автор slaveiko1 (непознат )
Публикувано14.06.08 22:59



Погледни и ако ти хареса направи!!!!!

Редактирано от slaveiko1 на 14.06.08 23:02.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: slaveiko1]  
Автор sandrus (непознат)
Публикувано15.06.08 22:33



Най доброто решение е,да си купиш една система
Тя е комплект има ги от 100-250 литра с два модула
Да ти кажа защо?С това шега не бива,работил съм го в Кипър и
трябва да има защита.
за България бойлера трябва да е вътре в къщата и с отделен кръг с циркулационна помпа и този кръг да е зареден с антифриз.
А той от своя страна ще ти подгрява водата в бойлера
Това е мое мнение и не те ангажирам с него,просто ти давам съвет
Защото в България си мислиме че всичко можем


Успех в начинанието ти



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: sandrus]  
Авторcлънчo (Нерегистриран)
Публикувано16.06.08 06:42



Колега ,това което си правил в кипър е допотопно,тук навлязоха толкова нови неща за които е видно че дори не си чувал,щом даваш такива съвети.
Антифриза си го сложи в москвето.Опитваш се да правиш реклама на гръцките вехтории,но тук тия не минават,това е форум не е страница за реклама.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: cлънчo]  
Автор 666666 (член)
Публикувано16.06.08 14:48



Вярно има много нови неща,но доста маистори не знаят как да ги използуват.Някакъв такъв продава на хората вакуумен модул с бойлер на покрива,в тръбите на който има вода и тя директно се използува за къпане.Водата в тръбите се движи на самотек и когата температурата падне под нулата се подгрява с нагревател - а миналата зима имаше 5 месеца минусови темпреатури.Интересно как можеш да дадеш гаранция за устройство,което сигурно работи добре в Кипър дето не знаят какво е сняг а го монтираш в Софийското поле,където миналата зима цяла седмица държеше - 20 без слънце.Може би в Африка е още по добре!



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: sandrus]  
Автор slaveiko1 (непознат )
Публикувано21.07.08 22:47



Tова е начина да спестиш 50% от ел енергиата



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: 666666]  
Автор sandrus (приятел)
Публикувано23.09.08 19:19



Eee, всички сте много компетентни,но нека ми каже някои от вас има ли такава изградена инсталация?



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: stivdi]  
Автор sandrus (приятел)
Публикувано23.09.08 19:27



Стивди,какво направи.........направи ли инсталацията?



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: sandrus]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано24.09.08 08:35



В отговор на:

Автор: sandrus
Тема: Re: Слънчев колектор

Eee, всички сте много компетентни,но нека ми каже някои от вас има ли такава изградена инсталация?




За каква по-точно инсталация питаш?

2v6


Тема Re: Слънчев колекторнови [re: 2V6]  
Автор sandrus (приятел)
Публикувано24.09.08 23:30



Живея в блок и ще направя една сл.инсталация за топла вода,имам бойлер със серпентина и на покрива смятам да сложа два колектора с разширителен съд.
2V6 интересува ме,циркулационната помпа да ли ще върти нормално кръга, който ще подгрява водата в бойлера като бойлера ми е в апартамента,а до колекторите има дава етажа над мен ....около 12метра е разтоянието
Благодаря ти предварително



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: sandrus]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано25.09.08 08:34



В отговор на:

Автор: sandrus
Тема: Re: Слънчев колектор

Живея в блок и ще направя една сл.инсталация за топла вода,имам бойлер със серпентина и на покрива смятам да сложа два колектора с разширителен съд.
2V6 интересува ме,циркулационната помпа да ли ще върти нормално кръга, който ще подгрява водата в бойлера като бойлера ми е в апартамента,а до колекторите има дава етажа над мен ....около 12метра е разтоянието




За помпата няма да е проблем. За 12 метра трасе обаче топлинните загуби ще са страшни! Има вероятност единия колектор да грее само тръбите.
Нямаш ли южна незасенчена стена?

2v6


Тема Моят Слънчев колекторнови [re: slaveiko1]  
Автор Aтaнac_Ko (обикновен човек)
Публикувано25.09.08 08:54



Ето какво съм сътворил и даже работи!


Дължината на тръбите ми е 42 метра. Водата е с темп. 60-80 градуса. Слънцето нагрявя колектора докъм 14:00 часа.
Който не вярва да дойде в Шумен през някой слънчев ден и да се убеди!

Наско



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: 2V6]  
Автор sandrus (приятел)
Публикувано25.09.08 23:03



Благодаря ти за отговора,а да ли ако сложа двойна топлоизолация на тръбите загубите няма да са по малки???......имам стена югоизточна,но мисля,че няма да стане,все пак съм на 6тия етаж и труден ще бъде монтажа на колекторите.
Ако имаш идея,сподели?



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: sandrus]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано26.09.08 11:43



В отговор на:

Автор: sandrus
Тема: Re: Слънчев колектор

Благодаря ти за отговора,а да ли ако сложа двойна топлоизолация на тръбите загубите няма да са по малки???......имам стена югоизточна,но мисля,че няма да стане,все пак съм на 6тия етаж и труден ще бъде монтажа на колекторите.
Ако имаш идея,сподели?




Разбира се, че по-добрата изолация ще намали загубите. Въпроса е с каква цена? Трябва да си направиш точна калкулация на материалите. Тръбите през комина ли ще минават?

Двата панела монтирани далеч на покрива ще дават горе-долу колкото ако се монтират примерно на парапета на балкона (дори и не оптимално) и вместо дълги трасета с изолация, помпа и т.н. да се свържат към втори бойлер на естествена циркулация.

2v6


Тема Re: Моят Слънчев колекторнови [re: Aтaнac_Ko]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано26.09.08 12:29



В отговор на:

Автор: Aтaнac_Ko
Тема: Re: Моят Слънчев колектор

Ето какво съм сътворил и даже работи!
http://atanas-ko.hit.bg/nely/solar.html
Дължината на тръбите ми е 42 метра. Водата е с темп. 60-80 градуса. Слънцето нагрявя колектора докъм 14:00 часа.
Който не вярва да дойде в Шумен през някой слънчев ден и да се убеди!

Наско




Аз ти вярвам. А можеш ли да премериш какви са температурите на тръбата изход на колектора и на вход на серпентината?

2v6


Тема Re: Слънчев колекторнови [re: slaveiko1]  
Авторdoctor (Нерегистриран)
Публикувано08.11.08 10:45



желая да разбера повече



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: doctor]  
Авторkakвo (Нерегистриран)
Публикувано10.11.08 10:34



желаеш да разбереш?



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: slaveiko1]  
АвторИнж. Maйcтop oт иrлa (Нерегистриран)
Публикувано12.11.08 21:49



Направил съм много неща! Много съм чел и много поумнех! Повече нема накъде!
Ама сам не се хващам да си правя колектор!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.