Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:18 01.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос за честота на генератор  
Авторnoname (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 13:12



Здравейте и ЧНГ на всички !
Имам следния въпрос - в какви граници трябва да бъде честотата на захранващата мрежа?
Проблемът - имаме авариен генератор, който при включване дава 240 В и честотомера му ( от таблото) показва 51 херца и малко отгоре. Другото работи, но UPS -те закачени към него се ошашавят и непрекъснато щракат, минават на батерии и обратно - абе не харесват напрежението. 240 В сигурно не е толоква много, но за честотата не знам .Едни майстори споменаха, че натоварването било малко и затова било така.
Някой може ли да помогне с идея ?



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: noname]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 14:10



Честотата в мрежата варири от 48-52 херца.Даже в момента е 47.Сблъсквал съм се с подобен проблем с дизелов агрегат и проблема му беше,че устройството което трябва да даде газ при натоварване и да вдигне оборотите действаше с малко закъснение и лампите премигваха.Според мен трябва да се види двигателя от специалист и да се смаже тук-там.



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ивaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано11.01.08 14:25



Да не бъркаш нещо с тия 47HZ ?
Системата трябва да се е разпаднала.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: Xoлдън]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 15:01



ако трябва да бъда съвсем точен 47,8.Уреда ми е доста хубав и скъп, но предполагам че е възможно да дава някакво отклонение.



Тема Re: Въпроснови [re: Xoлдън]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 15:11



А при какво минимално напрежение се разпада системата.Моят инвертор се изключва при 180 Волта,а имам регистрирано напрежение от мрежата 160 Волта.



Тема Re: Въпроснови [re: ивaн]  
АвторDD (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 15:44



Хехе. А дано де да се разпадне системата. под инвертор вероятно имаш на предвид климатично устройство. Никой няма да ти каже при колко волта ще се разпадне.

ще мълчат като кумунисти на разпит.



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ивaн]  
АвторOM (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 15:49



Иване, няма как честотата на системата да е 47 Hz и ти още да имаш ток, освен ако не си в болница или друга подобна сграда с автономно захранване. Още при 48,5 Hz (ако не бъркам точната стойност) започват автоматично да се изключват по-маловажни консуматори за да се възстанови баланса в системата.
При 47,5 Hz вече започват да се изключват генераторите.



Тема Re: Въпроснови [re: ивaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано11.01.08 17:14



Напрежението при теб няма нищо общо с напрежението в системата.При теб зависи от сума ти неща,а в системата се поддържа в общи линии + 5%


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Въпроснови [re: DD]  
АвторИBAH (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 17:18



Под инвертор имам впредвид устроиството след слънчевите панели.



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: noname]  
Авторbakalin (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 17:18



брей , странна честота.
Ей в тоя линк друго казват





Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: bakalin]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано11.01.08 17:20



И вярно го казват.Познавам ги лично.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Въпроснови [re: Xoлдън]  
АвторБДC (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 17:21



Uн=230/400V +-10% при честотни граници 49.5 - 50.5Hz регламентирано е с БДС

виж разпоредбите на ДКЕР тук







Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: bakalin]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 17:22



в този случай трябва ли да си намразя уреда



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ивaн]  
АвторБДC (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 17:25



Честотите дадени за 10.01.08 са си в нормата 49.5 - 50.5Hz



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ивaн]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 17:40



ако съдя по това което прочетох от БДС и често трептящи лампи в хола ми, е напълно възможно измерената от мен честота да е реална.



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: noname]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 20:08



ne e ot 4estotata, ups-te gi barkat harmonicite (3,5,7...) koito generatorat vadi v mrejata, malkite genseti sa mnogo zle...kolko kva e? 3 phasen ili monofazen?



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ивaн]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 20:32



Ivane, ivane, pak ne si si nau4il uroka


Nа агрегата оборотите не се vdigat taka kakto si go misli6
Adi vzemi i se obrazovai malko i stiga rasi mozak tuka 4e vzeh daje i da se draznja kato ti 4eta glupostite. UPS ne se vliae ot 4estotata a ot pada na naprejenieto t.e. lampite ti migat ne ot 4estotata a ot vraskite na apartamenta ti, no tova e razbiraemo za6to kato 4i 4eta postovete e napalno normalno. Tebe daje i ureda te laje



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: noname]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 20:39



Stabilizatora na generatora ne e dobre ili diodite kam nego kakto moje i ot vrazkite da e, ne e ot 4estotata. Naistina moje da se polu4i ako njama natovarvane no tova e malko verojatno. Agregata zazemen li e? Tova e dosta vajno!!!



Тема Re: Въпроснови [re: БДC]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано11.01.08 22:01



Не знаех ,че 230/400 V е системно напрежение.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Въпроснови [re: Xoлдън]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано11.01.08 22:21



ve4e znae6





Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: noname]  
Автор sunenergy (опитен)
Публикувано12.01.08 20:11




Проблема не е в честотата. От напрежението е.

Редактирано от sunenergy на 12.01.08 20:20.



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: noname]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано12.01.08 20:18



В отговор на:

Автор: noname
Тема: Re: Въпрос за честота на генератор

Здравейте и ЧНГ на всички !
Имам следния въпрос - в какви граници трябва да бъде честотата на захранващата мрежа?
Проблемът - имаме авариен генератор, който при включване дава 240 В и честотомера му ( от таблото) показва 51 херца и малко отгоре. Другото работи, но UPS -те закачени към него се ошашавят и непрекъснато щракат, минават на батерии и обратно - абе не харесват напрежението. 240 В сигурно не е толоква много, но за честотата не знам .Едни майстори споменаха, че натоварването било малко и затова било така.
Някой може ли да помогне с идея ?




UPS-а превключва при високо напрежение. Твоя може да е настроен на 240. Генератора не е нормално да дава 240. Трябва да му се регулира нещо.

2v6


Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: 2V6]  
АвторCтoян (Нерегистриран)
Публикувано12.01.08 22:33



Една умна приказка.UPS-те имат както долна граница по напрежение така и горна,зависи на колко е настроен.



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: Cтoян]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано13.01.08 08:52



Не мога да се сълася с вас, 240Волта е нормално напрежение.А ето как работи генератора:При стартиране работи с определени обороти.При включване на по голям товар(бойлер,климатик,хладилник, печка и др.)намалява тока и за да компесира това генератора вдига оборотите.По принцип това трябва да става много бързо и да не се усеща.Тъ според мен точно в тези моменти прещракват UPS- те.Може лесно да се провери, като се изключат тези уреди.



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ивaн]  
Автормишo (Нерегистриран)
Публикувано13.01.08 09:08



бе я ходи търкаляй аспиринчета, смешник!





Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ивaн]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано13.01.08 09:54



В отговор на:

Автор: ивaн
Тема: Re: Въпрос за честота на генератор

Не мога да се сълася с вас, 240Волта е нормално напрежение.А ето как работи генератора:При стартиране работи с определени обороти.При включване на по голям товар(бойлер,климатик,хладилник, печка и др.)намалява тока и за да компесира това генератора вдига оборотите.По принцип това трябва да става много бързо и да не се усеща.Тъ според мен точно в тези моменти прещракват UPS- те.Може лесно да се провери, като се изключат тези уреди.




Не се сърди, ама първо трябва да попрочетеш (пообразоваш).
При включване на допълнителен товар тока се увеличава. Може в този момент напрежението да намалее. За да компенсира това генератора трябва да увеличи възбуждането, не оборотите. Честотата трябва да е постоянна.

Ако не ти харесва как работи генератора се купи по свестен!
Кога ти прещраква UPS-а - при включване или изключване на бойлера?

2v6


Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: 2V6]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано13.01.08 10:16



Ха,че нали за да вдигне каквато и да е величина трябва да вдигне оборотите.А UPS-те са доста чувствителни устроиства и е възможно да прещракват и при включване и при изключване на допълнителни товари.Проблема може да се реши с поставянето на стабилизатор пред UPS-a



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ивaн]  
Авторвacил (Нерегистриран)
Публикувано13.01.08 10:39



8 години живях до трафопост и напрежението беше постоянно 240В. От 4 години живея в друг град и напрежението варира около 200В. И в двата случая съм нямъл проблеми с UPS a



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ивaн]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано13.01.08 11:18



Ivane, te horata ti kazaha mnogo to4no, poslu6ai gi i 6te razbere6 4e nestava vapros za invertor a za dvigatel DVG.
Generatorite se upravljavat ot vazbujda6tite namotki a ne ot oborotite, tam ima edna sistemka deto se kazva ARU i tja si var6i rabotata i v slu4aja moje i tja da pravi problem a moje i da ne e zazemen agregata i da polu4ava stati4no elektri4estvo ot vihrovi tokove. Zavisi kakav e agregata no njakoi modeli imat i ra4no upravlenie i avtomati4no. Ne govorja za slu4aite s malkite djidjavki do kilovat dva poneje tova e dosta neseriozno kato agregat i kam nego se varjat samo drelki fleksove i t.n deto ne sa kaprizni uredi.
Te horata ti kazaha, nau4i si uroka i zapovjadai da objasni6 podrobno kak stava





Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ивaн]  
Автордaнчo (Нерегистриран)
Публикувано13.01.08 11:42



а може ли генератора само да бучи по-силно,а на теб да ти се струва че си вдига оборотите когато се включи товар?



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: дaнчo]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано13.01.08 14:56



Тимо на прав път си да стигнеш моето заключение.Нали при създаването на допълнително магнитно поле двигателят ще се задъха и може да спре.



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ивaн]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано13.01.08 19:48



Ivane, zanimaval sam se dosta s tija ma6inki, ako iska6 da ti objasnja kak stava nomera 6te go naprvja no ma6inka ako se zadaha si gubi 4estotata i v sa6toto vreme blokira izhoda. Stiga si rasil gluposti a kogato ne si v 4as pitai, tuka ima hora deto da ti objasnjat. Holdan sega se krie ama i toi e edi ot tezi deto e v 4as.
Prati mi na meil timt@abv.bg shema na domofonna instalacija 6te mi e interesno da ja vidja a ako e i s video 6te e super, smjatam da slagam ne6to takova v nas.
I edin savet ot men ako priema6, njama da se drakam s teb ako si prav no za da dade6 mnenie pone da e to4na informacijata a ne da predpolaga6. Stava li?



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: Timo]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано13.01.08 20:37



ето, че сам си отговори.За да не се случи всичко това което описа по горе двигателя трябва да вдигне оборотите.Що се отнася до схема за домофонна уредба ти предлагам, и ако наистина държиш да има видео, готова безжична.Малко повече парички е,но си заслужава.



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ивaн]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано13.01.08 22:44



ne tarsja bezji4na :)
Idejata mi e da ja varja i kam PC da znam koi e zvanjal a drugite kameri da zapisvat koi e minaval, pri incident da imam obraza na ko6ijata :)
Ne6to takova
Turil sam i koaksialen i ftp kabel kakto i zahranvane i svoboden kabel, taka 4e jici da iska6

zavisi ot varianta koito do sega ne sam izbral



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: noname]  
Авторnoname (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 13:08



Най-сетне да се включа и аз.
Благодаря на всички, които писаха във форума. А ето и още пояснения:
1. Генератора е Pavia 2F произведен от фирма SPARK - Италия. двигател дизелов Lombardini.
2. Не знам колко киловата е но е доста ( е, не е като ТЕЦ).
3.Натоварването му е около 2 киловата
4.UPS-те не са един а около 6 и са качествени, защото захранват сървъри.По принцип те показват кога режат или повдигат напрежението, но в случая няма никава такава индикация. Има включени и други по-прости UPS но те не реагират. Даже и от шестте не всички правята този номер, но това е нормално за всичко изработено отчовек. Затова се усъмних в честотата.
5. Преди време правиха профилактика и казаха че причината е в малкото натоварване и нищо не можело да се направи.
6. На диаграмата от теста припускането се вижда измерена честота 51.7 херца.
Затова зададох този въпрос за да си изясня дали това е така. Ако да, ще търся начин да увелича натоварването.



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: Timo]  
АвторИBAH (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 16:18



Щом си сложил всичко това ти остава да си вземеш една уеб камера.Аз ще слагам такава на слънчевите панели.



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ивaн]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано14.01.08 16:30



В отговор на:

Автор: ивaн
Тема: Re: Въпрос за честота на генератор

Ха,че нали за да вдигне каквато и да е величина трябва да вдигне оборотите.А UPS-те са доста чувствителни устроиства и е възможно да прещракват и при включване и при изключване на допълнителни товари.Проблема може да се реши с поставянето на стабилизатор пред UPS-a




Дори и алтернаторите на колите (или на по-старите динамото) могат да регулират напрежението без да им се променят оборотите.

Вземи един учебник за синхронни генератори и не пиши повече глупости!

А на UPS-a това му е работата - като не му харесва входното напрежение да превключва на инвертор.

2v6


Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: ИBAH]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 17:16



S Web kameri nestava pove4eto danekazvam 4e vsi4ki sa kam USB a tam daljinata na kabela e po malka ot 3 metra. Imam platka s kvadrator za 16 kameri koito pri promjana na obraza pravjat snimki i taka se arhivira. Pitankata mi e druga, za domofonna uredba s kameri i monitor4eta dali ima6 shema



Тема Устройството се казва термопомпанови [re: ИBAH]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 17:30



.



Тема Re: Устройството се казва термопомпанови [re: Eмo]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 19:08



gluposti



Тема Re: Въпрос за честота на генераторнови [re: noname]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 20:07



'dosta' huh? tova 10, 100 ili 1000 e ? 6toto ako e nad 50 KVA i go kara6 na 2 kva tovar, ti garantiram problemi...vklu4itelno i s motora ...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.