Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:29 24.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Фотоволтаицинови [re: elektromer]  
АвторB.Bълeв (Нерегистриран)
Публикувано04.06.07 22:04



Моля ви да ми изпратите някаква информация за фотоволтаичните сиситеми и по-точно за устойчивост на фотоволтаичните системи при свързването им във ел.мрежата.
Трябва да пиша реферат.Приемам всякаква информация в текстови файл на адрес:walentin_kw@abv.bg



Тема Re: Фотоволтаицинови [re: akonitin]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано04.06.07 22:08



Всъщност това го има в гаранцията на pv модулите. Всички дават 25 години гаранция на клетките, като средно гарантират 90% от номиналната мощност за 10 години и 80% за 25...



Тема Re: Фотоволтаицинови [re: codeine]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано04.06.07 22:56



Да на клетките е такава (не на самия модул като цяло), това заради деградацията, а на цялата конструкция? Защото атмосферните влиания са именно върху последната, дори да не се взема предвид хипотетично събитие като градушка.




Тема Re: Фотоволтаицинови [re: akonitin]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано04.06.07 23:58



Да, на модулите като сглобка е 5 години... Има куп тестове в лабораторни условия, но практиката най-добре ще покаже. Колкото до градушката, ураган и други неща - има застраховки





Тема Re: Я по-спокойнонови [re: Eмo]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 16:03



Колко ще ти струва...., не можеш да сметнеш ли?
С българските (произвеждани за германия) ще ти струва 3.60 евро, или 3.95 евро заедно с инвертора и конструкцията и това е цена без ДДС.
С руски, за които между другото отзивите са чувесни, не се различават от тези, които познаваш - 3.20 заедно с инвертора, без ДДС
Единствения недостатък на руските е , че за една и съща мощност теглото е с 12 % повече и площа с 8%.
За колко се изкопува ли?
Нека вземем предложените от теб (най скъпи) , за системата цената с конструкцията ще е 3.95 евро на ват пик.
Според данните за средногодишното слънчегреене за БГ срока за изкопуване ще е 6.1 години.
Данните от реално изградена централа 12 киловата са такива, че ще се изплати за 5.2 години. Имайки предвид намалянето не ефективността във времето, както и да се заложи по-неблагоприятни години за слънчегреенето... и още каквито си измислиш фактори, препоръчителния резерв, който трябва да сложиш е около 25 %. Тези 5.2 години стават около 6.2 - 6.3
До тук имаме двойно потвърждаване на срока за изкопуване за 6.1 - 6.3 години.
Първата стойност беше чусто теоретична от съществуващите данни, а втората стойност е от реално работеща централа, слагайки и прогнозируем запас от 25 %, който е напълно достатъчен.
Това отговатря ли на твоя въпрос?
И най вече си погледни постовете от преди, където твърдеше че това е безумно и няма изплащане.
Толкова си далеч от изтината, че дори не знаеш значението на думата "истина".
И накрая да те закова и с още нещо, тъй като едва ли няма да се опиташ отново да бръщолевиш глупости:
Б БГ за последните 6 месеца са поискани 340 присъединявания на слънчеви централи. Разбира се повечето са малко - от до 30 киловата.
Този бум също трябва да ти говори че грешката е изцяло твоя, всичко сочи обратното!





Тема Re: Я по-спокойнонови [re: elektromer]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 11:10



Охххх, електромер ли си к'во си не знам, ама ти къде видя въпрос, кои фотоволтаични ситеми за колко време се 'откопуват' (както обичаш да го пишеш, правилното е: 'откупуват'). Започвам да си мисля, че освен в часовете по правоспис си си бъркал в носа и в часовете по четене.

А сега, отново за протокола въпроса е: колко е цената на ват на 1 kW инсталиран на моя покрив в София, който киловат се озовал там без да пипна инструмент и е киловат през целия период на откупуване на инвестицията вложена в него?
За да ти стане по-ясно, този киловат е с всички 'салтанати' и 'някак', това, което се произвежда, се мери и заплаща от 'някой', по съответните изкупни цени.

Искам да бъдеш съвършено наясно с това, че ме интересува отговор на зададения от мен въпрос, а не въобще какво знаеш за фотоволтаиците. Също така, е добре да имаш предвид, че съм ти задал конкретен въпрос и да измисляш и ми вменяваш разни контратези, за да докажеш собствените си убеждения ще смятам меко казано за проява на лош вкус. Всичко това можеш да си го 'сложиш на сърцето' само, ако решиш да отговориш.

п.п. Понеже чета постовете ти с интерес, задълбочено и с разбиране започвам да забелязвам един силно изразен пропуск. Съдейки по начина, по който се 'резервираш' (чрез увеличаване на срока на откупуване) разбирам, че не взимаш предвид обстоятелството, че безплатни пари няма, парите струват пари, което естествено води и до неточно опредляне на срока на откупуване на инвестицията, което води и до неточно определяне на необходимата колекторна площ, която да осигури зададената мощност в края на периода на откупуване (това се определя според характеристиките на панела, които производителя предоставя), което пък води до неправилно определяне на размера на инвестициите, което веднага се отразява неблагоприятно на резултата кинти на ват. Най накрая за разкош ще ти илюстрирам нещата с един прост пример: ти ми даваш на заем 120 кинта, аз ти връщам по 50 стотинки на месец, въпросът е кога ще ти върна парите, след 20 години (240 месеца) - не, верният отговор е: 'никога'.



Тема Re: Я по-спокойнонови [re: Eмo]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано18.06.07 14:14



Еее, ама виж сега и ти подхождаш леко... как да кажа, непрофесионално да речем. И това нее точната дума, ама не ми се търси друга. Та значи, на това което питаш ти следва да ти отговори доставчик на такива системи. Щото то зависи от много неща. Айде техниката - модули, инвертори, кабели, крепежни елементи... монтаж, проект за присъединяване, такси и чудесиии - смятат се лесно. Обаче останалото доста зависи от това къде ти е покривът... и ти това го знаеш, незнам защо се заяждаш с човека така....

Та къде ти е покривът/ София е голяма/. Ако ти е в Симеоново, Княжево, Драгалевци... е коренно различно от това да ти е в Хаджи Димитър или Богров примерно... С какъв наклон е и т.н. и т.н. Виж за приблизителна оценка на добива, може да си свалиш координатите на покрива от Google Earth и да ги пуснеш през онзи сайт дето съм дал някъде по-горе.

Иначе за безплатните пари си напълно прав, но да питам ти как би ги оценил? Щото един доход носят ако ги вложиш в некви бързооборотни стоки, друг, ако ги сложиш на лихва в банката... А не забравяй, че парите освен пари, могат да ти носят и загуби, ако не си ги вложил подходящо. Така че най-лесно е да ги оцениш на база лихвен процент на най-добрия кредит, който можеш да вземеш... А ако по кредитната линия за енергийна ефективност и ВЕИ имаше останал някой лев, сметката също щеше да е друга...



Тема Re: Я по-спокойнонови [re: codeine]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 15:26



Непрофесионално, в къщи ли да го поканя да ми вземе 'мерки'?!? А и ти си ги написал едни, мамата си трака:
Та къде ти е покривът/ София е голяма/. Ако ти е в Симеоново, Княжево, Драгалевци... е коренно различно от това да ти е в Хаджи Димитър или Богров примерно... С какъв наклон е и т.н. и т.н. Виж за приблизителна оценка на добива, може да си свалиш координатите на покрива от Google Earth и да ги пуснеш през онзи сайт дето съм дал някъде по-горе.

Не е лошо да се знае, че една 'минута' е една морска миля, а градската част на София е горе долу в каре от около 18-20 километра, или това са около 10-тина минути, 'ше мърдаме ширината, нали така, от 42 35' 00.00'' N до 42 45' 00.00'' N, дължината за протокола е 23 22' 00.00'' E. Я сега да видим колко е 'коренно различното' при следните условия

Nominal power of the PV system: 1.0 kW (thin film)
Inclination of modules: 0.0°
Orientation (azimuth) of modules: 0.0°
Estimated losses due to temperature: 8% (generic value for areas without temperature information or for PV modules with unknown temperature dependence)
Estimated loss due to angular reflectance effects: 4.0%
Other losses (cables, inverter etc.): 14.0%
Combined PV system losses: 26.0%

Location: 42°45'0" North, 23°22'0" East, Elevation: 518 m a.s.l,
Nearest city: Sofiya, Bulgaria (3 km away) - най-вероятно имат предвид 'центъра' или downtown
Total yearly production (kWh): 1044

Location: 42°35'0" North, 23°22'0" East, Elevation: 1034 m a.s.l,
Nearest city: Sofiya, Bulgaria (7 km away)
Total yearly production (kWh): 1068

100*(1068-1044)/1068 = 2.25%

Вероятната причина за тази 'коренна' разлика (както я наричаш) в годишния добив, при равни други условия (без значние какви) идва най-вероятно от надморската височина. Проверявай ги тези работи преди да ги пишеш.

Не се заяждам, просто нещата от живота, 'човека' попита нещо, аз му отговорих каквото знам, той ми обясни колко съм, най-общо казано, некомпетентен и после си отговори сам. Аз след това на свой ред зададох въпрос и чакам отговор от 'специалиста'.

Инак в последният параграф си прав.



Тема Re: Я по-спокойнонови [re: Eмo]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано18.06.07 16:26



Нямам в предвид това. Витоша е висока и мамка и се пада баш югозападно от София. Хайде на бас, че засенчва града различно в различните му краища!

Друго - в планината имат склонност да се образуват доста повече облаци. За тези 10-тина минути попадаш в две различни микроклиматични области с наистина различни слънчеви часове. Аз не съм си играл да пускам координати за софийски квартали през онова софтуерче, но забелязах, че то взима в предвид релефа /дори изкарва графика/. Пускал съм в моя район и заради една близка планина получих 10% разлика в рамките на 5-6 км. И то като има в предвид само релефа, а не и евентуалните облаци от планината.

И пак казвам, че то смята ориентировъчно, релната картина е различна. Да не вземе някой да му се довери 100%...


P.S. И аз не се заяждам, само споделям какво аз съм научил по въпроса.

Редактирано от codeine на 18.06.07 16:28.



Тема Re: Я по-спокойнонови [re: codeine]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 16:58



Това 'дет му викаш 'софтуерче' използва слънчевата константа и кооординатите и смята 'един тон' неща, но в никакъв случай не смята 'засенчване' от планината, ако е в състояние да смята и това 'софтуерче' едва ли ще е точната дума, с която да го наричаме. В книжките на професора Ст. Стамов има модел на слънчевото греене и който иска може да си напише 'сметалка.

Усещам, че няма разбиране, затова ще поясня, разликата в надморската височина не влияе чрез 'релефа', по скоро релефа влияе единствено чрез надморската височина (в този тип сметалки), другото е излишно сложно.

Казваш, че си правил сметки с 10% разлика за 5-6 километра, ако приемем на 'око', че зависимостта между надморската височина и добива на енергия е линейна и право пропорционална и за 500 метра разлика в надморскта височина отчитаме нарастване на добива с 2.25%, най-грубо за 10-тина процента разлика ще трябва да имаме около 4.4 пъти нарастване на разликата в надморската височина. Или казано с други думи излиза, че в рамките на 5-6 километра има денивелация от 2000 и нещо си метра. Може пък в 'твоя район' да има такъв релеф, знам ли. Не се сърди, ама, по ми се струва, че си ги пишеш ей така тия работи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.