Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:02 30.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Слънчев бойлернови  
Автор eceo (фен)
Публикувано02.11.06 01:02



Вижте

една идея за слънчев бойлер. Принципа мисля, че е ясен. Условието е, когато има достатъчно топла вода в водосъдържателя от колектора, кр.1 да се затвори, а кр.2 и кр. 3 да са отворени. По този начин ще се използува вода от водосъдържателя. КОгато няма досатъчно топла вода, кр.1 се отваря , а кр2. и кр.3 се затварят и по този начин се ползува вода от ел. бойлера. Идеята ми е, ако може да се сложи температурен датчик на водосъдържателя и някакви ел. клапани на мястото на кр.1,2 и 3. Датчика се настройва на 40 градуса, да речем и когато температурата е под 40 градуса, ел. клапаните 2и 3 автоматично се затварят и се отваря клапан 1. Когато темп. е над 40 градуса клапан 1 се затваря, а се отварят 2и3. По този начин може да се ползува топла вода от слънцето от края на Април до края на Септември. Водосъдържателя ще бъде с обем около 250-300 литра и ще бъде изолиран естевено.
Давайте идеи дали ще бъде ефективно, и схеми за реализирането на управлението. Предложете какви клапани може да се сложат и т.н.
Всяка идея ще е добре дошла.
п.п. Нека хора, които мислят да избиват комплекси да не взимат отношение по темата. Надявам се на вас специалисти!!!

Редактирано от eceo на 02.11.06 01:20.



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: eceo]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано02.11.06 09:26



Май не си изчел темите по въпроса?



Предложената схема е сложна. Ако се направи и автоматика ще стане още по-сложно, за цената ако спомена ще се откажеш сам.



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: eceo]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано02.11.06 09:59



Защо да бъде просто, като може да е сложно ? Тя схемата ще работи, ама ква ти е сметката да имаш два бойлера + автоматика !!!?
Просто един бойлер със серпентина и ако имаш условия да разположиш подходящо колектора под бойлера /мин. 70 см от горната тръба/ - работиш на термосифонен принцип и не ти трябват нито датчици, нито регулатори.
Ако ли пък не - циркулационна помпа, два термодатчика - единия за бойлера, другия за колектора и диференциален регулатор. Помпата върти само, когато водата в колектора е по-топла от водата в бойлера.
Схемата, която си начертал е икономически неефективна.
ЕСЕО е съкращението на една специалост от МЕИ, от там ли си ?



Тема Слънчев и бойлернови [re: eceo]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано02.11.06 13:25



Супер е, ето го духа на естествоизпитателя, ще ме извиниш, че се шегувам, а сега сериозно! Преди да разработиш схемата си отговори на въпроса какви са изискванията ти към системата.
Ето ти един принцип, около който да изградиш инсталацията си: 'ако не използваш или не акумулираш слънчевата енергия я губиш', ето ти и еди въпрос: 'какво количество можеш да акумулираш, защото след това започваш да губиш'.

Успех



Тема Re: Слънчев и бойлернови [re: Eмo]  
Автор eceo (луд)
Публикувано02.11.06 14:01



До тук ми е ясно за какво ми говорите, НО. Не съм казал началните условия. Естесвено е, че ако това започне да се изгражда от нулата е икономически не ефективно.
Сега да видим кой елемент как ще бъде изпълнен и да сравним цените.
1. Колектоърт ще се направи от панелен радиатор, ще бъде изолиран и отгоре ще има стъклопакет.
2. Водосъдържателя ще е от 250-300 литров варел изолиран също.
Остана само ел. крановете да измисля.

Ако сложа купен слънчев колектор, всички знаете цените.
Ако сложа попма за принудителна циркулация (защото в моя случай без по-горе описания, няма друг начин), ще иска и UPS за помпата, ЗАЩОТО съм в централна южна България и лятото на покрива се развиват луди температури.
Ами тази попма пак ще иска управление. И най-важното забравих, бойлерът ми е "Дипломат" на 1 година, ама няма серпентина, а да купувам нов със серпентина и тоя да си го бия от главата няма смисъл.
Хайде сега господата "икономисти" да ми пресметнат кое ще е по-евтино!?!?!
Сега някой веднага ще каже......ама ниско КПД!!! Ами ниско е, ама за без пари толкова. И да ви кажа нещо друго, че имам комшия който има същата система, ама човека не разбира от електротехника и електроника и тая работа с крановете си я прави ръчно. Ама аз как да кажа на баба ми да речем, че преди да влезе в банята трябва да пусне еди кой си кран и т.н. Затова мисля да я изпълня тая система малко автоматизирана.
Затова ми дайте идеи какви клапани да сложа и с каква схема да я изпълня, а не колко било неефективно и т.н. На мен в главата ми се въртят няколко варианта, но все пак повече глави- повече идеи.
Чакам пециалисти!!!!

"-Колкото повече научавам, толкова повече скръб откривам. /или: "Лесна е ваш'та, вий сте прости"/"


Тема Re: Слънчев и бойлер [re: eceo]  
Авторпинтия (Нерегистриран)
Публикувано02.11.06 15:45



А ти си стиснат педал който не може на две магарета слама да раздели,а си се захванал със сложни неща които не разбираш ,а отгоре на всичко и обиждаш,като че ли някой ти е длъжен.



Тема Re: Пинтиянови [re: пинтия]  
Автор eceo (луд)
Публикувано02.11.06 18:16



Достатъчно съм зает за да се заяждам по форумите. Ако искаш да се заяждаш отиди в клуб 15-20 . Нали казах в първия постинг комплексарите да не пишат тук. И не разбирам с какво съм обидил някого, или ти като прочете за комплексарите и се засегна. Ако си решил да пишеш и да спориш, поне си направи регистрация, защото всеки може да обижда скрит. Аз не съм изобретил нещо велико , даже нищо. Те хората много отдавна са го измислили, а аз просто искам да го приложа с малки изменения. Решил съм този вариант, защото ми е най-изгоден. Ако има хора, които наистина искат да помогнат нека да пишат, а такива като Пинтия да си избиват комплексите на друго място.
п.п. Аз поне се опитвам да си помогна малко с труд, а не като някой дето си блъскат главите как да правели "руски устройства" за да крадели ток.
И накрая към админа на форума- Направи форума за хора, които са регистрирани и наситина ще обменят опит, а не за разни комплексарчета, на които им е виновно енергото, ВиК, топлофикация, правителството, деня и ноща са им виновни и да изкарват само хората черни.

Редактирано от eceo на 02.11.06 18:16.



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: eceo]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано02.11.06 18:21



Нищо ново под слънцето.Със същата схема се къпя вече около 4год.Само,че с два крана 1 и 3.Обратен клапан замества кран 2.Сега сложих серпентина и на долния бойлер,но тя ще бъде с помпа,тъй като започнах да правя слънчев колектор залепен на стената на банята отвън,изпълнявайки двойна функция,хем изолация,хем затопляне на вода,но този колектор е на по високо от бойлера,така,че помпата е неизбежна.Върти ми се из главата водата от термосифонния бойлер да я вкарам в другия бойлер,но ще видя.Въпрос на връзки.
Написах/red]



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: митю]  
Автор eceo (луд)
Публикувано02.11.06 19:43



Ей това е отговор вече.

Човека го е направил и му върши 4-ри години работа.

"Колкото повече научавам, толкова повече скръб откривам."

Тема Re: Слънчев бойлернови [re: eceo]  
АвторiOvchr (Нерегистриран)
Публикувано03.11.06 10:01



от известно време и на мен ми се върти в главата нещо подобно, но без никакви кранове и автоматика.

Идеята е да се свържат двата бойлера последователно. Колектора загрява водата до колкото може. От него топлата вода отива като студена на ел. бойлер който я дозагрява.
При това свързване ел. бойлер почти няма да работи през лятото защото водата ще си му идва вече гореща.
През зимата основното ще е ел. бойлер, ама и колектора ще помага когато може. Дори и до 15 гр. да загрее все е фаида щото ел. бойлер тогава ще качва разликата над 15гр. а не над 5 или 10 примерно както би било ако водата идва директно от водопровода.

Мисля че схемата ще работи добре при къси и много добре топлоизолирани връзки между двата бойлера и особено ако колектора работи на гравитачен принцип.

Въпроса е доколко това би било ефективно ако колектора ползва помпа?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.