Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:49 17.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Слънчев бойлер  
Автор eceo (фен)
Публикувано02.11.06 01:02



Вижте

една идея за слънчев бойлер. Принципа мисля, че е ясен. Условието е, когато има достатъчно топла вода в водосъдържателя от колектора, кр.1 да се затвори, а кр.2 и кр. 3 да са отворени. По този начин ще се използува вода от водосъдържателя. КОгато няма досатъчно топла вода, кр.1 се отваря , а кр2. и кр.3 се затварят и по този начин се ползува вода от ел. бойлера. Идеята ми е, ако може да се сложи температурен датчик на водосъдържателя и някакви ел. клапани на мястото на кр.1,2 и 3. Датчика се настройва на 40 градуса, да речем и когато температурата е под 40 градуса, ел. клапаните 2и 3 автоматично се затварят и се отваря клапан 1. Когато темп. е над 40 градуса клапан 1 се затваря, а се отварят 2и3. По този начин може да се ползува топла вода от слънцето от края на Април до края на Септември. Водосъдържателя ще бъде с обем около 250-300 литра и ще бъде изолиран естевено.
Давайте идеи дали ще бъде ефективно, и схеми за реализирането на управлението. Предложете какви клапани може да се сложат и т.н.
Всяка идея ще е добре дошла.
п.п. Нека хора, които мислят да избиват комплекси да не взимат отношение по темата. Надявам се на вас специалисти!!!

Редактирано от eceo на 02.11.06 01:20.



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: eceo]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано02.11.06 09:26



Май не си изчел темите по въпроса?



Предложената схема е сложна. Ако се направи и автоматика ще стане още по-сложно, за цената ако спомена ще се откажеш сам.



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: eceo]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано02.11.06 09:59



Защо да бъде просто, като може да е сложно ? Тя схемата ще работи, ама ква ти е сметката да имаш два бойлера + автоматика !!!?
Просто един бойлер със серпентина и ако имаш условия да разположиш подходящо колектора под бойлера /мин. 70 см от горната тръба/ - работиш на термосифонен принцип и не ти трябват нито датчици, нито регулатори.
Ако ли пък не - циркулационна помпа, два термодатчика - единия за бойлера, другия за колектора и диференциален регулатор. Помпата върти само, когато водата в колектора е по-топла от водата в бойлера.
Схемата, която си начертал е икономически неефективна.
ЕСЕО е съкращението на една специалост от МЕИ, от там ли си ?



Тема Слънчев и бойлернови [re: eceo]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано02.11.06 13:25



Супер е, ето го духа на естествоизпитателя, ще ме извиниш, че се шегувам, а сега сериозно! Преди да разработиш схемата си отговори на въпроса какви са изискванията ти към системата.
Ето ти един принцип, около който да изградиш инсталацията си: 'ако не използваш или не акумулираш слънчевата енергия я губиш', ето ти и еди въпрос: 'какво количество можеш да акумулираш, защото след това започваш да губиш'.

Успех



Тема Re: Слънчев и бойлернови [re: Eмo]  
Автор eceo (луд)
Публикувано02.11.06 14:01



До тук ми е ясно за какво ми говорите, НО. Не съм казал началните условия. Естесвено е, че ако това започне да се изгражда от нулата е икономически не ефективно.
Сега да видим кой елемент как ще бъде изпълнен и да сравним цените.
1. Колектоърт ще се направи от панелен радиатор, ще бъде изолиран и отгоре ще има стъклопакет.
2. Водосъдържателя ще е от 250-300 литров варел изолиран също.
Остана само ел. крановете да измисля.

Ако сложа купен слънчев колектор, всички знаете цените.
Ако сложа попма за принудителна циркулация (защото в моя случай без по-горе описания, няма друг начин), ще иска и UPS за помпата, ЗАЩОТО съм в централна южна България и лятото на покрива се развиват луди температури.
Ами тази попма пак ще иска управление. И най-важното забравих, бойлерът ми е "Дипломат" на 1 година, ама няма серпентина, а да купувам нов със серпентина и тоя да си го бия от главата няма смисъл.
Хайде сега господата "икономисти" да ми пресметнат кое ще е по-евтино!?!?!
Сега някой веднага ще каже......ама ниско КПД!!! Ами ниско е, ама за без пари толкова. И да ви кажа нещо друго, че имам комшия който има същата система, ама човека не разбира от електротехника и електроника и тая работа с крановете си я прави ръчно. Ама аз как да кажа на баба ми да речем, че преди да влезе в банята трябва да пусне еди кой си кран и т.н. Затова мисля да я изпълня тая система малко автоматизирана.
Затова ми дайте идеи какви клапани да сложа и с каква схема да я изпълня, а не колко било неефективно и т.н. На мен в главата ми се въртят няколко варианта, но все пак повече глави- повече идеи.
Чакам пециалисти!!!!

"-Колкото повече научавам, толкова повече скръб откривам. /или: "Лесна е ваш'та, вий сте прости"/"


Тема Re: Слънчев и бойлернови [re: eceo]  
Авторпинтия (Нерегистриран)
Публикувано02.11.06 15:45



А ти си стиснат педал който не може на две магарета слама да раздели,а си се захванал със сложни неща които не разбираш ,а отгоре на всичко и обиждаш,като че ли някой ти е длъжен.



Тема Re: Пинтиянови [re: пинтия]  
Автор eceo (луд)
Публикувано02.11.06 18:16



Достатъчно съм зает за да се заяждам по форумите. Ако искаш да се заяждаш отиди в клуб 15-20 . Нали казах в първия постинг комплексарите да не пишат тук. И не разбирам с какво съм обидил някого, или ти като прочете за комплексарите и се засегна. Ако си решил да пишеш и да спориш, поне си направи регистрация, защото всеки може да обижда скрит. Аз не съм изобретил нещо велико , даже нищо. Те хората много отдавна са го измислили, а аз просто искам да го приложа с малки изменения. Решил съм този вариант, защото ми е най-изгоден. Ако има хора, които наистина искат да помогнат нека да пишат, а такива като Пинтия да си избиват комплексите на друго място.
п.п. Аз поне се опитвам да си помогна малко с труд, а не като някой дето си блъскат главите как да правели "руски устройства" за да крадели ток.
И накрая към админа на форума- Направи форума за хора, които са регистрирани и наситина ще обменят опит, а не за разни комплексарчета, на които им е виновно енергото, ВиК, топлофикация, правителството, деня и ноща са им виновни и да изкарват само хората черни.

Редактирано от eceo на 02.11.06 18:16.



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: eceo]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано02.11.06 18:21



Нищо ново под слънцето.Със същата схема се къпя вече около 4год.Само,че с два крана 1 и 3.Обратен клапан замества кран 2.Сега сложих серпентина и на долния бойлер,но тя ще бъде с помпа,тъй като започнах да правя слънчев колектор залепен на стената на банята отвън,изпълнявайки двойна функция,хем изолация,хем затопляне на вода,но този колектор е на по високо от бойлера,така,че помпата е неизбежна.Върти ми се из главата водата от термосифонния бойлер да я вкарам в другия бойлер,но ще видя.Въпрос на връзки.
Написах/red]



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: митю]  
Автор eceo (луд)
Публикувано02.11.06 19:43



Ей това е отговор вече.

Човека го е направил и му върши 4-ри години работа.

"Колкото повече научавам, толкова повече скръб откривам."

Тема Re: Слънчев бойлернови [re: eceo]  
АвторiOvchr (Нерегистриран)
Публикувано03.11.06 10:01



от известно време и на мен ми се върти в главата нещо подобно, но без никакви кранове и автоматика.

Идеята е да се свържат двата бойлера последователно. Колектора загрява водата до колкото може. От него топлата вода отива като студена на ел. бойлер който я дозагрява.
При това свързване ел. бойлер почти няма да работи през лятото защото водата ще си му идва вече гореща.
През зимата основното ще е ел. бойлер, ама и колектора ще помага когато може. Дори и до 15 гр. да загрее все е фаида щото ел. бойлер тогава ще качва разликата над 15гр. а не над 5 или 10 примерно както би било ако водата идва директно от водопровода.

Мисля че схемата ще работи добре при къси и много добре топлоизолирани връзки между двата бойлера и особено ако колектора работи на гравитачен принцип.

Въпроса е доколко това би било ефективно ако колектора ползва помпа?



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: eceo]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано03.11.06 10:10



Това, което премахва крановете, които са проблем за баба ти, се нарича трипътен вентил с електрическо задвижване. Чукни в Гугъла и ще ти изплюе куп информация.
НО ! ПАК ТИ ТРЯБВА ДИФЕРЕНЦИАЛЕН РЕГУЛАТОР, КОЙТО ДА ГО УПРАВЛЯВА !
Този варел ще пуска ли ръжда ?
По отношение на слънчевия панел - правилно разсъждаваш. Добрите са много скъпи и бавно се изплащат. Един смешник от фирма СТОПЕР-ЦАНИ на СТРОЙКОТО преди 2 седмици ме убеждаваше, как вакуумен се изплаща за не повече от 2 години...
Та за панелния радиатор - става, разбера се. Пролетта си направих два панела, но така си стоят в мазето, налегнаха ме други грижи. Та да споделя моя опит. Използвам панелен радиатор 1,60/0,60 , което е 0,96 м2 като площ.
Отпред го боядисах с високотемпературен мат спрей. Вместо стъкло или стъклопакет - ПОЛИКАРБОНАТ ! Има малко по-лоши оптични свойства от стъклото, но за сметка на това прави парников ефект - пуска инфрачервените лъчи да влязат вътре, но не ги пуска обратно ! Кутия - поцинкован СД профил за рамка, отзад поцинкована ламарина, вътре - вата, високоякостен силикон, рапидки, гумени уплътнения от новите дограми и това е .
Обаче около 2 м2 панели стават за максимум 80 л бойлер ! Така, че смятай колко панела трябва да направиш, за да има смисъл.
Абе, гледам да ти помогна, ама не одобрявам схемата. Пак ще хвърлиш някой лев и много труд, а ефекта ще е съмнителен. Тия два панела дето си ги направих, ката материали ми излязоха около 150 лв. за 1,9 м2 площ. По това време ЕРАТО продаваше за 237 лв алуминиев с 1,8 м2 площ. И се съсипах от работа, ама нейсе



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: iOvchr]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано03.11.06 10:16



И кво ще стане с питейната вода в колектора през нощта при отрицателни температури, може би ще подгряваш с вече затоплената вода от бойлерите !?





Тема Re: Слънчев и бойлернови [re: eceo]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано03.11.06 12:40



Ясно ти е, ама не много, ти хубаво си се приготвил с оборудване, ама аз пак те питам какви изисквания имаш към системата, докато това не е ясно, никой на тоя свят няма да може да ти даде съвет, боб ли да хвърля, що ли?

Обясняваш, че не си изобретил нищо (по-надолу), ама излиза, че не търсиш съвет, а одобрение, като на всеки отговор изваждаш от ръкава някакви нови условия, за които само ти можеш да знаеш, пак ти казвам няма жив 'специалист' на тая земя, които да е еднакво добър 'гадател', топлотеник и икономист, за да ти реши проблема.

Единственото върху, което може да се разсъждава е схемата, която е неефективна според мен е неефективна, скъпа (един тон връзки, те не са без пари), електрическите ти вентили (бойлера дипломат 'ше ти се види като лукчета на промоция) също им трябва UPS, или баба 'ше си има един фазомер, ей така за проба, преди да отвие крана на топлата вода.

"Лесна е ваш'та, вий сте прости" - туй го знаем, но можеш да опиташ да включиш сред вариантите си серпентина за 'новият ти дипломат' за 40 кинта, аха има и таквиз работи.

Горното е лично мое мнение, така че можеш да се чувстваш свободен да правиш каквото си искаш. Тук ще си позволя да ти дам и един съвет, който е много по-важен от 'слънчевите' ти схеми, а именно:
'никой не е длъжен да се занимава с твоите проблеми, нито е длъжен да вниква в тях или е виновен за липса на отношение към тях или теб, затова когато искаш съвет от хора, като признаваш невежеството си в дадена област бъди по-любезен и възпитан, също така е много полезно поне да четеш това, което ти отговарят; специалистите изкарват кинти равни на няколко пъти твоята система, в най добрия и вариант и едва ли тя представлява тайна или въобще каквото и да било професионално предизвикателство, за да си позволяваш да омаловажаваш професионалните им съвети, та с две думи проявавай повече уважение'

Успех



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: ekcпepт]  
АвторiOvchr (Нерегистриран)
Публикувано03.11.06 13:02



Не говорех за точно тази система от схемата. При мене нищо няма да стане. Бойлера на слънчевия колектор е в таванското което е добре изолирано. А през самия колектор не тече питейна вода а антифриз....
Вече 3 зими и не е замръзнал...ама знае ли се

.



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: iOvchr]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано03.11.06 17:04



Има по прости и по сигорни методи да се използва слънчевата енергия за топлене на вода и за отопление. Тия вакуумните дето ги продават в БГ то са китайски, нищо лошо китайците отдавна са в тая индустрия, а ние лапаме мухи, само че има един проблем при тях че като ги навали снега и им пада рязко КПД то оптичното от тами всичко друго.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Слънчев бойлернови [re: ekcпepт]  
Автор eceo (луд)
Публикувано03.11.06 19:04



Относно съмнението дали ще работи системата, нали казах че моя комшия 5-та година я ползва. И водосъдържателя няма да е железен, а пластмасов. Даже обмислям дали да не сложа и сепрпентина с антифриз, за да изолирам напълно водата от радиатора, защото след 5-тата година раждата му задяде колектора и догодина ще прави ремонт.



"Колкото повече научавам, толкова повече скръб откривам."

Тема Re: Слънчев бойлернови [re: eceo]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано05.11.06 19:26



Аз не съм специалист, но имам малко опит. Съгласен съм с повечето от горните мнения. С тая схема ще имаш най-малко инвестиции:


Зимата затваряш кранове 2, 3 и 4, а отваряш 1 и 5.
Лятото обратното. Студената вода да се затопля колкото може, а електрическия бойлер да дозагрява. Така няма да има никаква допълнителна автоматика и зависимост от тока.



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: 2V6]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано05.11.06 20:50



Бах мама му,много кранове много нещо.Кран 3 и4 се дублират.Както писах по горе два крана и един обратен клапан и всичко е ОК.
Написах



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: митю]  
АвторiOvchr (Нерегистриран)
Публикувано06.11.06 10:33



Ето как го правят американците
http://www.solarexpert.com/dhwpic.html



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: iOvchr]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано06.11.06 12:26



Схеми на свързване има няколко в общи линии, съответно за всяка схема има и разновидности.

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.



Тема Така е!нови [re: Djasta-Prasta]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано06.11.06 13:11



А как предлагаш да решим проблема със снега по нашите географски ширини. Или вероятно знаеш за колектори, които не ги вали снега или не им пада ' оптичното КПД' (или както там предпочиташ да го наричаш) като ги навали снега.



Тема Re: Така е!нови [re: Eмo]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано06.11.06 13:48



Е решение на тоя въпрос хаха до сега не са измислили, човека пита всеки си дава мнението, затова му дадох това мнение има разлика в коефициента на изолацията на 2 те устройства и второ в конструкцията на двете устройства ( разлика в повърхностите, по надолу съм дал едно изследване по тоя въпрос.

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: митю]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано06.11.06 16:21



Автор: митю
Тема: Re: Слънчев бойлер

Бах мама му,много кранове много нещо.Кран 3 и4 се дублират.Както писах по горе два крана и един обратен клапан и всичко е ОК.
Написах



митю, дай твойта схема на човека да си я направи! След това да каже какво е спестил и какво е добавил!



Тема Re: Слънчев бойлернови [re: 2V6]  
Автор eceo (луд)
Публикувано06.11.06 18:45



Благодаря на всички за идеите!!!



"Колкото повече научавам, толкова повече скръб откривам."


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.