Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:30 25.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема траф и дросел за co2  
Авторco2 (Нерегистриран)
Публикувано16.03.06 22:53



Здравейте, Бих искал да попитам за навиването на траф и дросел за такъв апарат. Аз имам телоподаващо от кракра ут5а - направих си и шланг ,цялото устроиство работи като се захрани с 30 в. Реших да опитам да захраня силовата с обикновен заваръчен апарат+грец,без кондензатор и дросел- не става,най-вероятно заради характеристиката на апарата. Преди две години, замерих на един REDKO 150 стойностите след трафа ; на 1степ- 18в/ 50а ;2 -20в/ 55а; 3 -22в/ 60а; 4 -24в /65а, като напрежението е измерено на празен ход. Заснел съм цялата схема-използват двойна вторична намотка с кръстосани краища с шина 5 кв/мм ,същата и за дросела но вървят 2х5.

Един познат ми даде схема , със 4 магнитопровода от цветен телев. електрон и 450 навивки със ф1,8 за първичната като извадя 4-5 извода през 50 навивки -към края. Вторичната пак с ф 1.8 и меря с налучкване докато докарам напрежението. Но всичко това ми се вижда много голямо, и се отказах от вариянта.

Може ли да се направи нещо по-малко?



Тема Re: траф и дросел за co2нови [re: co2]  
Авторvas (Нерегистриран)
Публикувано18.03.06 07:41



Не не може



Тема Re: траф и дросел за co2нови [re: co2]  
Автор Dinely (непознат)
Публикувано18.03.06 10:17



"Реших да опитам да захраня силовата с обикновен заваръчен апарат+грец,без кондензатор и дросел- не става"

Не се отказвай толкова бьрзо а помисли малко.Замерил си какви са напреженията при телоподаващото но не си мерил при електрожена.Колко ше бьде изправеното напрежение след греца и какво ще се получи ако сложиш 2 диода и замасена средна точка на вторичната,(не само икономически)? Колкото до дросела,вземи един изгорял от живачна лампа,навии го с каквото имаш от 10 до 20 мм2 до напьлване и при затваряне остави вьздушна междина 2-3мм.Така ще имаш и електрожен и телоподаващо.
Кондензатор сьщо ти трябва,минимум 10000 MF и да е над 30 волта.



Тема хубаво си мерил ама неточнонови [re: co2]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано18.03.06 11:12



Много хубаво си мерил ама неточно да знаеш.

Какво имам в предвид, трансформатора на електрожена се води "специален" а какво му е "специалното" - ами като цяло изделието има падаща характеристика т.е. напрежението му зависи силно от тока за разлика от нормалните силови трансформатори за да имаш устойчива дъга. Не знам колко е за CO и за прав ток напрежението на дъгата но е много по-ниско от това за променлив. Какво може да се направи?? ами навива се дросел ама не ей-така "на око" ами трябва да се сметне малко защото иначе ще има да намотаваш като луд и да експериментираш. Колкото до кондензатора не съм нещо сигурен че е нужен.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: хубаво си мерил ама неточнонови [re: Диaн]  
Автор Dinely (непознат)
Публикувано18.03.06 14:04




Разбира се че дросела трябва да се изчисли ,да се намери необходимия проводник и силициева ламарина но това е невьзможно в домашни условия.Точно затова давам изпробван метод за изработка на дросел с лесно достьпни материали,като остава само настройката на вьздушната междина за правилната работа на телоподаващото.Направил сьм и сьм продал доста вервай ми.Колкото до кондензатора,той е много необходим ако искаш машинката да пее като Павароти,дори е по добре 20000MF , в противен случай ще грачи като Слави Трифонов.
На края да допьлня че на момчето едва ли му говори нещо "падаща харектеристика" след като не му прави впечатление 1.8 фи, а е видял че работещото СО е навито с 2Х5мм2 демек 10мм2 шина.А иначе и двете машинки работят с падаща характеристика ,но ако за електрод 3.25-4мм е нужно напрежение 70 V,то за тел 0.8 стигат и 20-25 V, право разбира се.



Редактирано от Dinely на 18.03.06 14:24.



Тема Re: хубаво си мерил ама неточнонови [re: Dinely]  
Авторивчo (Нерегистриран)
Публикувано18.03.06 18:02



Колеги,грешите, ако имате в предвид че апарата за заваряване в среда от co2 има падаща характеристика. За автоматично заваряване и наваряване х-ката е повишаваща,като дъгата се регулира със скоростта на подаване на тела ,в зависимост от I и U . За полуавтоматичното е твърда, което спомага до определена степен, за устойчивото горене на дъгата.
Но момчето пита дали може да се направи нещо по-малко ,явно търси инфо за направата на такъв траф ,значи трябва да се смята. Дано някой да каже как става



Тема Re: траф и дросел за co2нови [re: Dinely]  
Авторco2 (Нерегистриран)
Публикувано18.03.06 22:52



Това за двата диода ми хареса,но как да намеря средната точка ( при включен апарат да меря напреженията м/ду извод на ключа и двата кабела,докато грубо се изравнят ли ? ). Как ще се регулират степените ?



Тема да си дойдем на думатанови [re: co2]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано20.03.06 10:45



Та извинявам се за закъснението ама сайта който знам за CO2 беше "в ремонт" на руски е ама си има схеми и теория.



там има и препратки към програмките за изчисление на трафовете, за мое учудване наистина има и кондензатор... нещо съм проспал лекциите. Та има и препратки към друга разработка:



Като се замисли човек не е нещо сложно но все пак....

Ако ще ползваш електрожена за тази цел май няма да стане защото изходното му напрежение е към 45 -60 волта (изправено и филтрирано 63-84 волта) а тук в таблиците гледам 17-28 волта.... Евентуално ще се наложи да се пренавие като се изведе "ухо" т.е. развива се наполовина вади се извод като не се прекъсва шината и се донавива.

А бе я се поразходи до МЕТРО - или Практикер не са ми любимци ама виж как им вървят цените да не се окаже че самоделката ще ти струва повече май че имаше EINHELL или както там се пишеше за под 200 кинти а Кракрата ти е над 160... защо да разваляш хубавия електрожен??

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.