Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:40 12.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема нагревател за вода  
Авторhaho (Нерегистриран)
Публикувано26.02.06 19:15



Здравейте,
имам един въпрос за знаещите тук.
Може ли някой да ми обясни на какъв принцип действа нагревателя за вода който се прави и в домащни условия от две лажички с малко разстояние м/у тях, като за едната се връзва нула, а за другата фазата и дали има нещо вярно в твърдението, че този нагревател консумира с 30% по малко електроенергия.
Ако някой даде и някакъв сайт на тази тема или спомене някой учебник дето разглежда този вид нагреватели ще съм много благодарен.
Мерси предварително



Тема Re: нагревател за воданови [re: haho]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано26.02.06 20:57



Ами нагревател е самата вода. Тя има определена електропроводимост и при протичане на ток през нея се отделя топлина. Лъжичките служат за електроди. Обаче този тип нагреватели не бива да се използуват, понеже са много опасни!!!



Тема Re: нагревател за воданови [re: lvan]  
Авторhaho (Нерегистриран)
Публикувано27.02.06 09:04



А има ли някаква книжка за това.
Аз съм чел някъде, че с това нагряване се пести ел енергия (за съжаление в несигурен източник на инфо), за това питам тук, ако може някой знещ да ме убеди с доводи дали това е вярно или не.
Пздрави



Тема Re: нагревател за воданови [re: haho]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано27.02.06 13:54



Аха, страшно много енергия се пести. Освен туй водата се обогатява на полезни метали, микроелементи и минерали от разпадането на електродите (лъжиците). Случайните токови удари влияят положително на центрланата нервна система и миокарда, а когато са по-леки подпомагат развитието и обогатяването на речевия апарат, макар и в малко нецензурна посока.



Тема Re: нагревател за воданови [re: haho]  
Автор494 (Нерегистриран)
Публикувано27.02.06 14:34



И е много важно да се спазва принципа водата да е нагревател, защото преди години колега, дежурен в новогодишната нощ, към сутринта решил да си прави кафе за изтрезняване и ръгнал устройството в алуминиевия кафеник!
Останките бяха доста впечатляващи.



Тема Re: нагревател за воданови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
АвторXoлдън (Нерегистриран)
Публикувано27.02.06 21:13



Поручик време е да стегнеш новобранците.

Ще вземе да се изтрепят от простотия.



Тема Re: нагревател за воданови [re: Xoлдън]  
Авторhaho (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 09:12



Господа Ржевски и Холдън, предполагам, че знаете, че има сериино произведени котлета за отопление с такъв тип нагреватели. Аз съм говорил с човек който има такова (за съжаление не може да намери спецификацията му), за това все още стои въпроса ми: има ли някой информация за такъв тип нагреватели. Какво имам в предвид: съотношение на плоскостите спрямо мощноста, разстоянието м/у двете пластини, най - подходящият материал за пластините, плътност на водата и други такива, но различни от вида "новобранците ще се изтепат".
съжалявам за тона, но Вие го подехте.
Поздрави
N.B.
Предварително благодаря на тези които имат някаква инфо. или опит с такъв вид нагреватели и дано другите не пречат.



Тема Re: нагревател за воданови [re: haho]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано28.02.06 13:51



Уважаеми господин хахо, предполагам знаете, че в близката и скъпа на всички нас Китайска Народна Демократична Република Китай, може да бъде произведено абсолютно всичко стига да е евтино, без значение колко е ефективно и безопасно.
Предполагам също така знаете, че отделената активна мощност в един проводник е равна на тока по напрежението. (Айде да не говорим за сложни неща като косинуса фи) Независимо от какво е направен проводника. И също тъй, някъде в основното училище се учили за протичането на ток през воден разтвор на някаква сол и съпровождащата процеса дисоциация на водните молекули и енергията необходима за осъществяването на тоя процес. Е добре, след като при протичане на ток през съпротивителния проводник на нагревателя, цялата енергия отива само за подгряването му (пренебрегваме онуй прословуто косинус фи, щото реактивната съставка е много малка), а при протичане на ток през вода част от енергията отива и за разлагане на последната на водород и кислород, според вас, чисто логически,кой процес е енергийно по-изгоден?

П.С. Мисля, че дори адашът ви, собсвенност на Васа Ганчева,може бързо и лесно да стигне до правилния извод.

Редактирано от пopyчиk Pжeвckи на 28.02.06 13:53.



Тема Re: нагревател за воданови [re: haho]  
АвторSelfmade (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 14:04



Преди известно време ми донесаха един такъв руски. Кръстен беше електроден котел и в диплянката фирмата го рекламираше като върхова технология. Едва ли не разсекретена от ядрените подводници. Голяма част от Нижни Новгород се отоплявала с туй. Там се продавал по 230$ (дойде си с фактура) 2.5kW монофазен (има и трифазни). Работи с антифриз производство на същата фирма (щото ако сложиш щипка сол в системата, мощността ...). Та естествено го разглобих. Преставлява тръба 3/4" 30 см, от долу е навит тройник, средният му отвор е под ъгъла и е вход, а на отвора отдолу е навита тапа от тефлон и в средата 25 см. шиш от нераждавейка, което е и електрода. На него се вързва фазата. На тръбата има заварен заземителен болт. На другия край на тръбата е навит преход към 1/2", което е изход. Всичкото туй е шприцовано във футуристичен корпус от пластмаса. Я струва 5$ я не. Тия работи ги кичат нагоре-надолу по системата, която може да се захранва и от друг отоплител. Кото му се сложели отпред и отзад обратни клапани самичко си правело циркулацията. Имаше към 20 стр. ръководство, сертификат за електробезопасност, протокол за изолационни изпитания. Всичко това руско разбира се. Не го пробвах.



Тема Познавам производителнови [re: Selfmade]  
Автор 818O (новак)
Публикувано28.02.06 20:12



Хохо,
Ако сериозно се интересуваш, познавам един шлосер-механик, който по поръчка е изработил поне 40-50 такива "електрокотлета".
Не че ги рекламирам. Винаги като ги видя - ТРЪПКИ МЕ ПОБИВАТ.
Обаче, изглежда възложителят е интелигентен човек (не го познавам). Допускам, че сериозно са го мислили защото произвеждат доста симпатични системки - освен котлето, помпа, електротабло, някаква автоматика с прилични материали и симпатичен външен вид.
Според мен ги монтират по баровски къщи.
Котлето е трифазно и с доста сериозни цифри за мощност.
Мисля че корпусите са от газови бутилки.
Ако имаш нужда, дай майл да те свържа. София - Княжево.
Ще го питам, но мисля няма да ти откаже информация или да ти изработи.
АЗ ТАКОВА НЕ БИХ СИ ТУРИЛ



Тема Re: нагревател за воданови [re: haho]  
Автор Vastodi (поумнял)
Публикувано01.03.06 20:04



На този принцип има и парогенератори с малка мощност за овлажнители в климатични инсталации. Те са трифазни, но корпусът им е от поликарбонат. Недостатък- електродите бързо се зацапват, намалява активната им площ намалява и оттам ефективността. Инак имат добра система за управление. Що се отнася за икономия на ел. енергия- това е смешно!



Тема Re: нагревател за воданови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано04.03.06 16:42



Отлично поручик!!!
сто дни отпуск!!!!


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: нагревател за воданови [re: haho]  
Автор Maйkъл ()
Публикувано05.03.06 05:01



Такива нагреватели ползвахме в казармата преди 20г , разбира се нелегално.
Спецовете от които чух как се прави нагревател ми обясниха защо за забранени но не гарантирам за достоверност. Вредното действие на нагревателя било капацетивното - тоест нарушава се косинус фи на мрежата. Другото вредно действие било насочено към електромера. Реактивната мощност за награвяне на водата ( капацетивното ) преобладавало и нещо електормерите не я е отчитали. Мисли за нагревателя като за паралелно свързани съпротивление и кондензатор - всяки елемент загрява водата по различен принцип. Съпротивлението - това е съпротивлението на водата
(електролит) при протичане на ток. Тук няма реактивна съставка. За сметки можеш да ползваш изчисление на електорит и проводимост. Само дето
електродите много бързо се разрушават. Кондензатора - загрява водата благодарение на това че водата е дипол и водните молекули между плочите
се въртят с честота 50 херца. Разбира се такъв начин на загряване на водата е доста неефективен но за сметка на това почти безплатен .



Тема Re: нагревател за воданови [re: Maйkъл]  
АвторKokoБoko (Нерегистриран)
Публикувано05.03.06 10:13



Вие сте съвсем изперкали
Не знам защо се заблуждавате че се прави икономия от този така наречен нагревател.
Никои ли не се е замислял че обикновенния нагревател например на бойлера , които представлява реотан вкаран в тръбичка с кварцов пясък и капсулован да не влиза вода. Това е направно с цел реотана да може да се нагрява попне до 700-800 гр и така си променя съпротивлението и се отделя максимално количество топлина !!!!!
Представи си как може да се получи това при водата и за каква икономия става на въпрос .
Икономия няма цели се да се постигне КПД на уреда поне 0.8-0.9 !!!



Тема Re: нагревател за воданови [re: KokoБoko]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано05.03.06 19:40



И ти не си мнго в час.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: нагревател за воданови [re: haho]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано05.03.06 22:18



Бравос бе, бравос. Аз понеже много бързо схванах принципа, предлагам следното, понеже сме 'ного печени правим ей таквиз парни котли, ренкин се е погрижил за останалото, смучем само реактивна мощ ('щото те електромерите не я отчитат, аха!), после продаваме на енергото с такъв фактор на мощността да се порежеш, прав, единица, абе качество екстра с две думи. Ония докато се разберат и вече фалирали - и ние покрай тях ('щото без реактивна мощност сме за никъде), ама ние с пачки, а те голи като пушки.

Пичове, слушайте поручика и другите здравимислещи те ви предпазват от нараняване и опасности с летален край.

Хахо, не си прав бате, не ме разбирай криво, никой не иска да ти пречи, просто помисли за 'единствено възможна технология' от гледна точка на ресурси и технология. Аз ще ти помогна, донеси материалите и един електрожен и си готов за 4-5 часа, но не искай от нас спецификациите на НАСА за подобно устройство. И въпреки това, ако ми кажеш какво означава 'съотношение на плоскостите спрямо мощноста' може би ще ти помогна още повече.

Успех и умната



Тема Re: нагревател за воданови [re: Maйkъл]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано05.03.06 22:35



Вай, вай, вай.... въртят се 'начи молекулите с 50 херца абсолютно безплатно ....
Първо, с 50 херца молекулите много много няма да ги загрееш. Че ако ставаше - горките електролитни кондензатори във всеки токоизправител или НЧ усилвател ... щяха да са като печки.
Второ, безплатен обяд няма! Ако при "въртенето" се отделя топлина значи се консумира активна енергия. Иначе микровелето ти у вас нямаше изобщо да харчи ток.
И трето - колко според теб е капацитетът м/у два електрода с големината на лъжички? Няколко десетки пикофарада я има, я няма. За 50 херца тия пикофаради въобще не влизат в понятието "реактивен товар" - токова са мизерни.


Редактирано от пopyчиk Pжeвckи на 05.03.06 22:45.



Тема Re: нагревател за воданови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Автор Maйkъл ()
Публикувано06.03.06 00:32



Добре че електролитните кондензатори са пълни с електролит иначе щяха да се изчервят от срам като ги сравниш с воден дипол.

А продължавам да твърдя че реактивен консуматор почти не се отчита от електормера. Можеш да включиш колкото си искаш трансформатора на празен ход за най-лесно и ще видиш че електромера не мърда.



Тема Re: нагревател за воданови [re: Maйkъл]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано06.03.06 01:16



Аха. Прав си направо не 100, ами 128 процента! С електролит са пълни. А според теб какво е електролитът? Някаква специална и неизвестна течност открита от кораба "Ентърпрайз" на някой астероид? Ша требе да те разочаровам - електролити се наричат водни разтвори на соли, к-ни и основи. Най-общо казано. (Дай сега 1000-та лева дето ги беше обещал. Специално за теб направих откритие с какво са пълни електролитните кондензатори)

Колкото до това, че реактивната енергия не се отчита от по-старите електромери - не се отчита, факт. И аз никъде не съм ти опонирал по него. Опонирал съм ти само в едно - че ще стоплиш вода с тая енергия. И че 10 пикофарада образувани от 2 лъжички реактивна енергия не генерират. Щото в такъв случай мостов кабел дълъг един метър би трябвало да вкара в колапс енергото. Чети внимателно.


Редактирано от пopyчиk Pжeвckи на 06.03.06 01:18.



Тема Re: нагревател за воданови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Автор Maйkъл ()
Публикувано06.03.06 04:15



Що не напишеш някоя формула тогава щом ги разбираш толкова нещата. Например .. колко е капацитета на един кондензатор с плочи 10x10 см. на 1 мм растояние във водна среда и колко енергия запасява между плочите си
при дадено напрежение . После да видим на какъв обем вода се прилага тази енергия за единица време (1/100 сек) и какво става с водата между плочите на кондензатора като и приложиш тази енергия. Нещо такова..

А, няма да откажа да ме светнеш защо новите електромери отчитат реактивно потребление според теб.



Тема Re: нагревател за воданови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Авторhaho (Нерегистриран)
Публикувано06.03.06 10:04



Момчета не се разсейвайте с лъжички. Моят въпрос е за доста по-мощен нагревател (поне 20кВ), лъжичките ги дадох само, опитвайки се да бъда по-ясен.
Иначе ако можете да се обосновете с формулки, много ще е гот.
Все пак нали това ми беше част от въпроса, преди мистър Ржевски да ми скочи, някаква литературка по въпроса....
Моля продължете за мен е интересно и много му се радвам на Майкъл, все пак неговото мнение повече ми изнася...:)



Тема Re:hahoнови [re: haho]  
АвторCrpeял нa roвeдaтa бeз тok (Нерегистриран)
Публикувано06.03.06 13:23



Глеам че бая народ е пощурел с тоя ток. Я не съм пощурел без ток, ама те текава е работата при менека, не от лани а от време оно.
Сабале я отидох до плоканата да турим бъркан топъл леп на говедата да се наручат. Преди да напраим това измаах три гърнета по 2 кила кисело млеко от мазата, тоя път не турах шикер. Кога квасиш млеко у глинени гърнета ич не ти и требе хладилник да арчиш ток, млекото у них е бая по убаво отколко да го туриш у буркан у хладилнико. По пакьо за плоканата температурата се движеше некаде кам дваесе и шес градуса като как думат сърбите кога съобщават за времето. Дорде ойдох до плоканата она закова на дваесе градуса. Водата я сгрех на печка-циганска, турих у нея шес стари вестника Демокрация, оти ли па са ми като само лажат. Иам една кошара с вестници, демокрация, работническо дело, Стандарт, Земя. Сичко това сам изчел ама без файда от писаното у них. Сгреях яденьето на говедата от печеснаесе на дваесе и шес градуса за десет минут. Не ми требеше никаков ток. Какви лажици, каква вода, какви нагреватели, какви пет лева. Я вече петнаесе годин се греем на дърва и въглища, и те тека греем яденьето и на мене и на говедата, иам подпалки от гроата един камион, за кво ви е тоя ток, не мое да се отплатите бе ораа с тоя ток. За ток я давам по 3 лева на месец.



Тема Re: нагревател за воданови [re: haho]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано06.03.06 20:20



Абе то аз мога да ти предложа неща, дето ще ти харесат още повече. Искаш ли примерно да ти продам система за колата с помощта на която, със 100 грама бензин ще изминаваш 100км.? Или да кажем на поредица от не много скъпи курсове да те науча как се затопля вода и апартамент със силата на мисълта? Нема'а ти струва скъпо - вЕрвай ми.

А сега сериозно:

Първо, не съм ти скачал приятелю. Ама наистина. Просто се опитвам да те предпазя от две неща:
а) да не пострадаш от токов удар, ако решиш да си правиш това нещо самостоятелно
б) да не се охарчиш, ако решиш да го купуваш. Щото е безсмислено.

Колкото до формулките дето Майкъл ми ги иска (сигурно смята, че съм невежа някой, да не говорим, че ги има във всеки буквар) ще му ги напиша тук в отговора към теб, та и ти да ги прочетеш.

И тъй почваме първо с формулката за капацитет:

C=e0 * e * S / d , където:

C - капацитета на кондензатора
e0 - диелектричната проницаемост на вакуума (приблизително 8 цяло и нещо си по 10^-12, не помня точната стойност, а не ми се рови в библиотеката. Да кажем, че е около 8.8*10Е-12)
e - относителната диелектрична проницаемост на диелектрика, в нашия случай за дестилирана вода е= 80. Пак приблизителна стойност, щото пак казвам - не може всичко наизуст да се помни, а и няма нужда.
S - площта на кондензатора (плочите). За нашия случай 0.1 *0.1 = 0.01 м^2
d - разстоянието м/у тях - 1мм или 0.001м. (Тоя един милиметър малко ме притеснява от гледна точка на изолационно съпротивление, ама нейсе)

И тъй, в нашия случай:
С= 8.8Е-12 * 80 * 0.1 *0.1 / 0.001 ~= 7nF

Както виждаш, капацитетът е доста мъничък. Като сметнем и че не е дестилирана водата която ползваме, сигурно ще излезе поне 10 пъти по-малък. Ако трябва да му сметнем реактивното съпротивление за дадената честота ще излезе:
Rc=1/(w*C)=1/(2*PI*f*C) = 1/(2*3.14*50*7E-9)=454959
Сериозна стойност за честота 50 херца както виждаш.

Обаче, дори и много голям да беше тоя капацитет - все тая. Кондензатор както казах не грее! Ако грее, значи нещо не му е наред. И какво може да не му е наред? Ами в нашия случай съпротивлението на диелектрика и от там токът на утечка. Или казано с други думи - това, че водата от крана е не чак толкова лош проводник.
А за прословутата реактивна енергия, има ли я или я няма, тече ли и ако да - на къде, енергия ли е или не е, и може ли да се ползва, ако не ти се четат учебници барем порови назад из клубовете - имаше дъъълга предълга тема. С формули.

За да провериш горенаписаното можеш да си направиш поредица от експерименти, кой по-безопасен, кой не чак толкоз. По ред на безопасност:

1. Първо примерно да вземеш от магазина един кондензатор 10-тина нанофарада и да го боднеш директно в контакта. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО обаче кондензаторът трябва да е с високо максимално работно напрежение примерно 600 волта. След което го остави там колкото време си решиш - 10, 20, 30 минути и ще видиш, как (ако е хубав кондензатора, т.е. с малка утечка) изобщо няма и да си е помислил да се загрява. След като го извадиш от контакта не забравяй да го разредиш обаче, че е неприятно разтърсването ако по случайност го извадиш зареден и му пипнеш електродите.

2. За да се убедиш, че 50 херца няма как да предизвикат онуй сериозно "въртене" (всъщност не е баш въртене, ама айде да не затъваме още повече) на молекулите, както в микровълновата. Направи си опитната установка с тия 2-те прословути лъжички. Ама внимателно ей! И ги сложи на повечко от 1мм. Нека милиметрите да са поне 5. Топни ги в една чаша с вода и включи туй чудо на революционната китайска мисъл в контакта. След малко водата ще почне да се затопля, а след още известно време и да завира. За да разбереш, че това се получава единственно и само от активната съставка на тока вземаш и изключваш постановката. Изливаш топлата вода (полека да се не опариш) и наливаш студена. Избърсваш хубаво лъжичките и сериозно ги изололираш (поотделно, така, че м/у тях да може да влиза вода, но да не контактува) по някакъв начин преди отново да ги пуснеш във водата. Предполагам, че няколко слоя от балони надянати върху всяка една от тях ще свършат работа. Ще стане и с презервативи, ама слоевете трябва да са повечко, че не знам колко е пробивното им напрежение. Изобщо требе много да се внимава, особенно ако нямаш опит с електриката (а явно нямаш дори теоретична подготовка, какво остава за практика - потретвам: не го казвам с лошо, а просто да те предпазя). И тъй, сега като ги потопиш в чашката, водата м/у лъжичките ще бъде подложена на 50 херцово електрическо поле, но няма да има как да протече активна съставна на тока, щото лъжиците ще се правят на кондензатор. Закачи ги сега пак към мрежата и почакай известно време. Изключи после пак постановката и виж каква ще е температурата на водата. Няма да се е променила - гарантирам ти.

И туй то. На разните му там глупости за енергията дето щяла да се запаси във водата, молекулите да се въртят безплатно и прочие, ще си имаш отговор проверен експериментално. А пред фактите не само боговете, ами и Майкъл мълчи.

А ако имаше под ръка ампер- и волтмер можеше просто да отчетеш колко мощност отива за загряването на водата до кипене с лъжички и колко с обикновен нагревател и съответно да си направиш сметката, че тия 30% никакви ги няма. А аз щях да си спестя цялото това канско писане.

И последно - не обръщай внимание на това какво си пазаруват баровците в желанието си да прецакат всички. С хората може и да се получава понявгаш, но не и с науката. А това, че самите те се прецакват е защото когато е трябвало не са чели, ами са купували дъвки "Турбо" по 10 стотинки, за да ги продадат на съучениците си по 20 (поне по мое време де, сега сигурно бъдещите баровци продават тревица) . И защото искат вечно да са на аванта. Иначе щяха да поназнайват ако не точните науки, то поне литературните образи. Примерно образа на великия комбинатор Остап Бендер и методите му за измъкване на парички от тъпаците. Въобще на разните му там торсионни полета и подгреватели от ламарина може перфектно да се отговори с неговото "Грузите апельсины бочками!"



Тема Re: нагревател за воданови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Авторhaho (Нерегистриран)
Публикувано07.03.06 18:25



Благодаря за изчерпателното мнение мистър Ржевски. Точно това ми трябваше. Виждам че никой не опонира....и аз не мога.
а това за колата и 100- те грама винаги съм отворен за идеи..., само за пари не ме пипай, че трудно ги давам, първо питам тия дето знаят (макар и с риска да ги подразня).
Всичко най-добро.



Тема Re: нагревател за воданови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Автор Maйkъл ()
Публикувано07.03.06 21:13



Ми май си почти прав да ти кажа. Направих си опитите дето препоръчваш . Ползвах чашка за кафе, надупчена дървена дъсчица с 2 дупки която слагам над водата направо върху чашката а през дупките промуших 2 медни тръби fi10mm. над дъската съм ги закривил да не де доближават и хванах с лепило. Пойнал съм ги към кабел 220. под дъската са на растояние 4mm. Наливам студена вода в чашката со една рязка с фулмастер. Загря до кипене за 1 мин.
после изолирах тръбите с няколко слоя тикво и ги мушнах пак да пробвам. е загря за 4 часа и нещо ама загря.



Тема Re: нагревател за воданови [re: haho]  
Автор1OOqn (Нерегистриран)
Публикувано10.03.06 15:42



Приятелю:)
това което се опитваш да набараш, няма да го напипаш точно тук с тия двамата всеизвестни кретени Ржевски и Холдън, които никога не са успявали да си командват устата, която обикновено работи по инерция вместо ограничените им мозъци, защото когато се опитат да мислят ги заболяват тъпите главите. Дай е-майл или ICQ.



Тема Re: нагревател за воданови [re: Maйkъл]  
Авторвeтepинapят (Нерегистриран)
Публикувано10.03.06 18:22



Добър експеримент, доказващ нагледно всеизвестен факт, който обаче няма нищо общо с капацитети и въртене на водни молекули. А именно - че 220V под вода не се изолират с тиксо!



Тема Re: нагревател за воданови [re: 1OOqn]  
Авторhaho (Нерегистриран)
Публикувано13.03.06 21:21



hahohoha@abv.bg



Тема Re: нагревател за воданови [re: haho]  
Автор1OOqn (Нерегистриран)
Публикувано19.03.06 13:04



Vidq li za kakvo stava vypros?



Тема Re: нагревател за воданови [re: 1OOqn]  
Авторdd (Нерегистриран)
Публикувано20.03.06 10:55



даи да видим и ние пък ония дето ги болят мозъците виобще не ме интересуват. щи бъда благодарен ако науча нещо полезно 10х




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.