Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:27 30.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема За отличници: Импеданс на нулата  
Автор Miru (непознат)
Публикувано23.02.06 23:04



Някой има ли представа, защо се изчислява импеданса на нулата за една дълга линия ниско напрежение. Значи това е когато има съмнение, че при късо съединение прекъсвача няма да изключи достатъчно бързо при минимален ток на късо съединение (в края на линията). Възможностите са две - или се предпазва кабела да не протича през него продължително време ток по-голям от допустимия за него, или това е с цел ако се офази корпус на машина в края на линията и в същото време човек се е опрял на него да да не попадне човекът по-дълго време под напрежение. Значи безопасност на инсталацията или безопасност на хората. Естествено, че ако и двете са вярни на първо място е безопасността на хората, но на мен ми се струва, че тя тук по-скоро е заради безопасността на линия... В литературата не съм намерил отговор...



Тема Re: За отличници: Импеданс на нулатанови [re: Miru]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано24.02.06 01:22



Имаш предпазител. Имаш и линия. Колкото е по-дълга толкова е по-голямо съпротивлението и. Ако се дадат на късо фазата и нулата при прекалено дълга линия може да се окаже, че ти си захранваш късото съединение, а предпазителят не изключва. Т.е. в този случай ти трябва по-малък предпазител. Но тогава пък не можеш да захраниш консуматор на края на линията. В този случай слагаш по-дебел проводник. И т.н.

Корпусите на машините или са защитно занулени или защитно заземени. Т.е. тук пак се разчита на ток на късо.

Контактите се мерят на контур фаза-нула.

Предпазител по ток не може да те защити. Ще си умреш независимо от стойността му, защото тя няма да е 40 милиампера. За защита на хората на запад и в Русия (сигурно и у нас ще влезе като задължително) се използват диференциални защити. Те измерват протичащия ток във фазата и го сумират векторно с този в нулата на същата линия. При небаланс от 20 милиампера изключват. Там вече спокойно бъркаш в контакта и в най-неблагоприятния случай ще почустваш леко убождане.

Не съм много в час с нормативната база по тази тема защото работя с малко по-високи класове напрежения. Примерно 400kV.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: За отличници: Импеданс на нулатанови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
АвторHyлaтa и фaзaтa (Нерегистриран)
Публикувано24.02.06 08:27



Значи от доста години основно мероприятие за защита срещу индиректен допир, с използуване на защитен проводник са:
-зануляване;
-заземяване;
-защитно изключване;
При мрежи с директно заземен звезден център (каквито са визираните от теб мрежи НН), основното мероприятие е зануляването ( преди беше заземяването). Всичко това се прави за защита на ХОРАТА, не на кабелите или апаратурата. Друг е въпроса, че в повечето случаи една и съща апаратура защитава всичко.
При защитното зануляване се правят следните допускания:
-При дефект в изолацията, корпусното напрежение:
------------------ не превишава допустимото напрежение на допир;
-------------------се изключва достатъчно бурзо, съобразно условията на средата;
Имено, за да са изпълнени тези условия е необходимо да се знае импеданса на контура "фаза-защитен проводник" (не само на нулата). От тези стойности се избира максималната възможна гама прекъсвач, бушон, или к'вото е там (има , разбира се и корекционни коефициенти)
Основната идея е с две думи, кат' се появи напрежение там дето не трябва да го има, и ако ти си се хванал баш там в тоя момент, само да те тресне, а не да те утрепе.
Абе, най-добре не барай никъде, яж кисело мляко и ще живееш сто години!



Тема Re: За отличници: Импеданс на нулатанови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Авторkolumb (Нерегистриран)
Публикувано24.02.06 12:30



Колега погледнете в темата за дефектнотоковите защити,защото явно бъркате понятия :
1. Не диференциална, а дефектнотокова защита. В крайна сметка класическото име е защита измерваща токове с нулева последователност
2. Тока на "небаланс" е 30mА, а не 20
3. На Запад не знам, но в България от няколко г одини всички нови згради са с такива защити.



Тема е да де.....нови [re: kolumb]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано24.02.06 16:31



Виж това за термините малко съм съгласен с теб но човека най-вероятно е в областта на енергетиката а там са друга България. Е да не се обиждат колегите но доста понятия си имат собствени понятия там и някои хора твърдо държат на тях. Преди малко остна да се заям за един друг пост (относно обратния ток) но простено му е на колегата, и на мен ми е трудно да превключа от "ел. машини" на "електроенергетика" и някой чичко с голяма длъжност (чурка) да ми се прави на велик и да ми обяснява как работел трансформатора след като аз съм учил как се проектира.
Иначе диференциална и дефектнотокова защита са едно и също нещо, ако векторната сума на 3-те тока ако е 3-фазна или 2-та ако е монофазна се различава с определена стойност се подава сигнал който може да изключи или не. Колко да е разликата вече това е друг въпрос. Тока на небаланс вече се регулира според случая ама нагревателен уред с дефектнотокова защита.... извинете ме ама е смешно особенно ако е бойлер с тръбен нагревател.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Хммнови [re: Диaн]  
Автор ddwolf ()
Публикувано24.02.06 21:01



Диференциална защита и дефектнотокова защита са два различни термина.
Нека сме наясно.


Поздрави



Тема Re: Хммнови [re: ddwolf]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано24.02.06 21:56



И според мен е така, но аз мога да кажа само какво е диференциалната защита и как работи. Обяснете за дефектнотоковата ако обичате.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: За отличници: Импеданс на нулатанови [re: kolumb]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано25.02.06 12:25



1. Диференциалната защита е защита която мери на диференциален принцип. Т.е. интересува се моментната сума на векторите на тока.
2. Защитата която мери ток с нулева последователност е най-често земна защита. Естествено измерването на ток с нулева последователност се използва и в други защити, но не и в диференциалните.
3. Казах 20 милиампера защото толкова съм видял за Норвегия или не помня коя скандинавска страна. Преди около година обсъждахме с едно приятелче от Москва алтернативите за намаляване на отчетената електроенергия и тогава той ми каза, че се е опитвал да заземи нулата на контакта и в момента в който включел какъвто и да е консуматор на този кръг, бушонът изключвал. Хванах да прочета по интернет и от там съм запомнил 20. Иначе ми е все едно точно колко е. Има си норми за безопасна стойност на тока протичащ през човешкото тяло.
4. Ми моят гараж е нова сграда с "Разрешение за ползване" (бившия акт 16) и няма нито една такава защита даже и по проект.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Хммнови [re: ddwolf]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано25.02.06 21:06



Напречно диференциалне = дефектнотокова.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема диференциална или дефектнотокованови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано26.02.06 11:19



Та... не искам да се заяждам.

Да си дойдем на приказката по-горе си дал определение за диференциална защита и по-точно надлъжна :

1. Диференциалната защита е защита която мери на диференциален принцип. Т.е. интересува се моментната сума на векторите на тока.

Та ако прочетеш за дефектнотоковата ще намериш абсолютно същото твърдение, ако разгледаш схемата на еднофазна диференциална и на еднофазна дефектнотокова НО изпълнена с 2 токови трафа ще намериш сериозни прилики, само дето дефектнотоковата защита се ползва при ниското напрежение (така нареченета земна защита). Единствената разлика е че се прехвърля товара през 1 токов трансформатор - нещо което се учи в часовете по теоретична електротехника. От това че се ползва при ниското напрежение хората са решили че е по-лесно да се ползва 1 трансформатор който да сумира 2-та магнитни потока създадени от 2-те жила когато е 3-фазна и на 3-те.

относно:
2. Защитата която мери ток с нулева последователност е най-често земна защита. Естествено измерването на ток с нулева последователност се използва и в други защити, но не и в диференциалните.

Виж не искам да се заяждам ама това разбиване на токовете на токове с права, обратна и нулева последователност е направено малко след като някой е изписал камара уравнения за да обясни това това което става на практика.

Реално какво имаме - ток в началото и ток в края, сумираме 2-та тока векторно (магнитните потоци които създават в случая) и ако има разлика значи имаме "дефектен ток", "ток на утечка", "земен ток" или "ток към корпус" както там се нарича, това поражда разлика в 2-та тока равна на този ток на дето е кривнал от линията, това създава поток който с помощта на бобина се улавя и.... следва подаване за сигнал който се обработва по някакъв начин. Проблема е че както казах в енргетиката някои неща си имат "своите имена" и от там почва неразбирателството.

Иначе извинявай че на теб отговарям но съм сигурен че може да ме разбереш, да дефектнотоковата, земната, и надлъжно-диференциалната защита са защити които вършат една и съща работа, работят по един и същи принцип НО се използват при различни условия. Малко не ме бива по обясненията НО помисли малко, попрочети и най-важното разбери материята.

Ако нещо бъркам казвай докато е време и аз д сядам да и наваксвам четенето.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.