Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:27 14.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Електороприсъединяване??  
Автор 818O (непознат)
Публикувано09.01.06 22:19



Здравейте форумци,
Имам проблем с енергото (София-Запад) и бих попитал за мнение?
Закупен имот. Има си ток - ново табло на стълб извън имота, електромера (стария, двойнотарифен) е преместен в него, предпазител 63А автоматичен. Часовник няма.
В имота има барака, подлежаща в бъдеще на събаряне. Бараката НЕ Е упомената в нотар. акт, но и се плаща данък, има я на скицата. Плащат се и се взимат (естествено от енергото) сметките за ток. Бараката я няма в списъка на незаконните в общината, но и не могат да ми издадат документ, че е законна (там някакви махленски свидетелства и пр. неща, които са сложни за организация).
Вече съм започнал нов строеж (в момента се явява незаконен). Проектите чакат (подписани в общината) някакъв документ от енергото.
От общината казаха - смени си партидата и си готов.
Енергото - не може:
Първи път: Няма ти бараката в Нот.акт.-дай бележка, че е законна.
Втори път: При нов строеж - не може. Дай разрешение за строеж. (Напомням, общината ги чака тях за да даде разрешението).
Трети път (с папката електоро): Подай молба за проучване (50лв. и телефони за справка на Симеон). Пътем защо ти е толкова мощност? В проекта има две (не съм сигурен за термините, а проекта остана при тях, та по памет - евентуално "инсталирана" ~22кВт и "работна"-~12кВт). Те четат голямата.
След дълго чакане (ок. 40 дни) и безплодно звънене на Симеон, се устих, че без "свой човек" може да мине и др. сезон. Намерих такъв и се установи, че въпросното проучване е било готово за десетина дни.
Сега ще се сключва предварителен договор (все едно, че е гола поляна), но вече трябва и да се "черпи" .
Работят ли ме нещо или действително редът е такъв?
Това "ново присъединяване" май бая пара ще струва?
Говори се за такси (депозити) според мощността?
В крайна сметка коя мощност трябва да се смята (те са през някякъв коефицент на "едновременност") и какъв бушон евентуално ще ми сложат?
Мен сегашния си ме устройва (63А) за 170кв.РЗП, а и на повечето съседи са такива?
Какви нови изненади ми готвят? Досега всичко е устно - дай това, защо онова, и т.н. Струва ми се докато намериш човека, който знае на кого и колко.
Един приятел ме съветва да се жалвам до началника с копие до ДКЕВР. Щели "да започнат да ме търсят под дърво и камък да оправят нещата". Нещо не смея - по мойте представи поне още 4 пъти ще трябва да контактувам с тях и да чакам благоволение.
Моля за мнение и съвет.
Благодаря



Тема Re: Електороприсъединяване??нови [re: 818O]  
Автор5516 (Нерегистриран)
Публикувано10.01.06 00:06



Защо се занимаваш като си имаш ток? Само трябва да си пуснеш молба за преминаване на двойно-тарифно отчитане, иначе ще плащаш нощем на цената на дневната тарифа.

Просто си захранваш новата къща от съществуващото табло. Енергото не ги интересува какво ще захранваш - при тях се води абонат и адрес.
Все пак докато строиш трябва да имаш отделно строително електрозахранващо табло. За тая цел обаче е достатъно да си пуснеш искане за проучване, пък те да те гонят нататък.
Цената за проучване е 32 лева. Таксата за присъединяване може да се види на: http://www.electro-sof.com/ceni/ceni.html



Тема Re: Електороприсъединяване??нови [re: 818O]  
Авторkikonme (Нерегистриран)
Публикувано10.01.06 10:24



Отиди на google.bg .Щракни на търси в български страници.
Напиши на кирилица в прозореца за търсене Енерго електро разпределение.
намери страницата на вашето електроразпределение.Намери страницата с услугите и се запознай с подробности за онова което те интересува.



Тема Re: Електороприсъединяване??нови [re: 5516]  
АвторAмпepBoлтoв (Нерегистриран)
Публикувано10.01.06 10:31



Ами да. Пасувай си за захранването - и да те бият няма да казваш че искаш да повишаваш мошност.
А за предварителния договор - необходим е на общината за да ти озакони проектите и по напред на проектантите да почнат да проектират.
За предварителния договор не знам да се плаща нещо. Но София е друга България и там всеки надхитря и "скача" някой - може и такса да има.

Сега нещата са толкова разтегливи в енергото, че е върха на простотията. Още повече че собственик на енергото е западна компания.



Тема Re: Електороприсъединяване??нови [re: kikonme]  
АвторAмпepTokoв (Нерегистриран)
Публикувано10.01.06 11:15



Във официалните страници не пише съвети и препоръки, а неща не толкова полезни защото като идеш на място и заявиш какво искаш ще се окаже че стоиш на подвижни пясъци. А решението на проблема ти се заключава в съвсем други неща.



Тема Re: Електороприсъединяване??нови [re: AмпepTokoв]  
Автор 818O (непознат)
Публикувано10.01.06 21:02



Благодаря,
Но засега не ме "вкарахте" в пътя.
5516,
Ще го изучавам линка, но мъчих да чета Наредбата им и когато стигнах до присъединяване на ЕЛЕКТРОСТАНЦИИ се отказах
Иначе и аз си мислех, че почти нищо не ми трябва, но констатирам че се въртя в кръг. Има табло, има ток, електромер, партида, но АБОНАТА е друг. Та за часовника дори той трябвало да подаде. А той - лека му пръст.
За смяна на партидата писах.
Изобщо бесен съм. Казвайте който знае. За жалбата добра идея ли е? Щото аз не знам и за какво да се жалвам - те ме бутат по процедурата за гола поляна и след няколко години може и да я приключат.
Добре че съседите са свестни. Иначе в общината ме предупредиха, че нямам проблем с "незаконното строителство" докато не се обади някой съсед.
Благодаря пак.



Тема Re: Електороприсъединяване??нови [re: 818O]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано10.01.06 21:25



Колега,до колкото разбрах на теб ти трябва да се разпишат енергото на работната виза,за проекта.Колкото и да ти изписваме тука,при всички положения трябва да легнеш на феодалите от енергото,просто такива са закончета.Не ти знам какъв ти е обекта ,но трябва да лягаш и на ВК.Просто си подай документите,мисля,че имат определен срок за проучване,е ако имаш връзкище го съкратиш.Просто търпение му е майката.



Тема Re: Електороприсъединяване??нови [re: митю]  
Автор 818O (непознат)
Публикувано10.01.06 22:05



Митю,
Точно така. Не знам на визата ли ще се разписват, справка ли ще дават. Те ме бутат на предварителен договор. С ВиК имам вече, но там е по друго (поне според мен). Аз вода нямам и хората дадоха едни скици откъде да се проектира включването. А ток ИМАМ.
Трябва ли да е същата процедура?
До тук разбирам им платих да проучат МОГА ли да имам. Сега чакам да напишат Договора - сигурно пак с връзки ще трябва да влизам да проверявям кога ще е готов - там едни охрани, чудесии. "Връзката" за сега е слаба. Само 0,7л., ако ме разбираш. Най тъпото е, че всичко е стъпка по стъпка, ела във вторник, а колко още вторници не знам, пък и не казват.
Иначе общината са направо сладури - абе дай нещо от енергото (или си смени партидата) и си готов. 3-4 месеца проектите събират прах при тях и чакат само енергото.
А обекта е скромен 170кв. РЗП. Техника (в общ.) ми подшушна - ти си почвай, няма да те закачаме.
Благодаря за вниманието.
П.С. Писах им на мейла от линка на колегата: "Как да си сменя партидата". Ще ги видим.



Тема Нещо бъркаш!нови [re: 818O]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано11.01.06 00:04



Може и да не ти са обяснили кактотрябва!

Ти каза , че си подал молба и са тинаправили проучване!
Резултата от това проучване е излезналия "предварителен договор"!
Именно този "предварителен договор" е единствения документ от енергото , който ти е необходим за да ти дадат от общината разрешение за строеж!
За разрешението за строеж не ти е необходимо нищо друго от енергото - там друго няма и да ти дадат!

Нататък:
До колкото разбирам , си заявил мощност 22 киловата!
После казваш , че 63А предпазител ти стига!
Ами защо тогава си заявил 22 киловата?
Щом ти стига предпазител 63 А , можеше да заявиш примерно 10 киловата!
Ако искаш моя съвет - с излезналия предварителен договор си вземи разрешението за строеж от общината , а си действай за смяна на партидата!

Ето как можеш да смениш партидата:
Сградата , която си купил явно е незаконна щом я няма в нот. акт!
Обаче при покупката , има някакъв договор за покупко-продажба , нали?
Там е описано , че продавача ти продава еди каква си постройка и еди колко си земя!
Иди с този договор в енергото и си подай молба за смяна на партида , поради промяна на собствеността!
Ако те питат - какво ще правиш с тозио имот , то ще отговориш:
-Няма да сменям предназначението му , ще го ползвам за същото за което е ползвам до момента (виж в техните регистри как се води - жил. сграда , стопанска сграда , земеделски имот или нещо друго)!
За това могат да те накарат да подпишеш някаква декларация и толкоз!
Успех и дано се реши проблема ти!

Ако някой нещо изрови , че си подавал заявление за 22 киловата и за еди каква си сграда , то тогава кажи че си се отказал от тези намереня и това няма да стане!
Дори , ако е необходимо каквото си подавал досега за 22 киловата и др. , го подай наново без да се променя съществуващото полужение!



Тема Re: Нещо бъркаш!нови [re: elektromer]  
АвторEнeproтo (Нерегистриран)
Публикувано11.01.06 12:10



Електромера е прав - на архитекта му е необходимо само потвърждението на енергото, че е в състояние да захрани бъдещата сграда, което става с предварителния договор. За съжаление и тези в енергото са прави, щото партидата за тока, въпреки че се води на физическо лице е за определен обект (старата барака), за нов обект трябва нова партида. За да минеш по-тънко трябва само да занесеш предварителния договор на архитекта за да ти пусне стрежа, пък после се скатавай.



Тема Re: Нещо бъркаш!нови [re: Eнeproтo]  
АвторEнeproтo (Нерегистриран)
Публикувано11.01.06 12:14



Пропуснах да ти кажа, че по този начин ще можеш да ползуваш сградата само като жилищна, за узаконяване и изкарване разрешение за ползване като стопански обект няма да стане, щото пак ще опреш на енергото.



Тема Re: Нещо бъркаш!нови [re: Eнeproтo]  
Автор 818O (непознат)
Публикувано11.01.06 19:29



Благодаря и на двамата Е....,
Електромер нещо не ме е разбрал. Работи се (чака се) по Предварителния договор.
Нямам постройка в Нот.акт.
Според проектанта голямата мощност (22) е някяква "изчислителна", а Енергото трябва да гледа малката (12кВт). Сори, точните им имена не знам. Не е късно и могат да се сменят числата, ако в тях е проблема, ама си искам 63А.
Енерго,
Да разбирам ли, че независимо от наличието на ток, това е пътя - проучване, Предварителен договор и т.н.
Как после да се "скатавам". Мога ли на "своя глава" да си вържа сградата към таблото (като почерпя местния техник за пломбите). Не трябва ли нещо да ми подпечатат проекта. При бъдещото разрешение за ползване няма ли пак да им "падна в лапите". Кога и как ще сменая партидата?
Много въпроси - ще прощавате

Редактирано от 818O на 11.01.06 19:35.



Тема Re: Нещо бъркаш!нови [re: elektromer]  
Авторью (Нерегистриран)
Публикувано12.01.06 00:06



Браво на електромера - много правилно ти е обяснил.



Тема Re: Нещо бъркаш!нови [re: elektromer]  
Авторзaпaд (Нерегистриран)
Публикувано12.01.06 00:07



Приятел искам да ти кажа нещо - Electromer ти е дал перфектен и компетентен съвет!!! Ако искаш отговор на другите ти въпроси звънни на тел даден ти на листа с проучването!!! Не си прав само с коментарите ти за служ. на енергото!!! Пише ти проучвател от запад!!! Успех



Тема Re: Нещо бъркаш!нови [re: 818O]  
Автор3aпaд2 (Нерегистриран)
Публикувано12.01.06 08:52



Искам да ти кажа още нещо по повод въпросите ти относно мощностите!!! До колкото разлбирам 22 kW и е инсталираната мощност /вероятно трифазно монофазно не може да те присъединим по наредбас тая мощност/ но на теб ти трябва едновременната която ти казваш че е 12 kW . За тази мощност предпазителя ще ти бъде 3х25А . Трябвало е тази мощност - /т.н. предоставена в заявлението ти да заявиш, с уточнението че говорим за трифазно захр/. Ако заявиш монофазно - предпазителя ще ти е 63 А най вероятно. Що се отнасе за цените за присъединяване и проучване ги има в сайта на електроразпределение!!
А що се отнася за стария електромер при започване на ново строителство е редно да се закрие електромера и може в новото ти захранване да бъде приспадната мощността по стария електромер при откриване на новата партида за строителство която при изд на разр. за ползване ще бъде узаконена за постоянното електрозахранване!!! Успех



Тема Разбрал съм те!нови [re: 818O]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано12.01.06 12:41



Да де , разбрал съм те!
Значи чакаш си предварителния договор!
след като излезе този предварителен договор - с него ще могат да ти издадат разрешение за строеж!
За разрешението за строеж друго от енергото не ти е необходимо!
Мощността , която заявяваш в енергото си зависи от твоето желание!
По проект инсталираната мощност може да е 30 киловата!
Само че ти искаш 10 примерно , защото ти си ползвателя и коефициента на едновременност зависи от теб!
Колкото поискаш толкова ти проучват хората!
Даже не е задължително да имаш проект преди да поискаш проучване!

За смяната на партидата - разбрах че в нот. акт няма описана сграда!
Остави го този нот. акт!
Виж в енергото (или на фактурата) как се води в енергото този обект!
След това подаваш молба за смяна на партида и прилагаш договора за покупко-продажба!
Нека преположим , че в енергото се води обект "кокошарник"!
Пишеш молба , обект кокошарник да се заведе на твое име , защото вече ти си собственика и прилагаш договора за покупко-продажба!

мисля , че си сбъркал при подаване на молбата за проучване!
Даже те съветвам да подадеш нова!
В тази молба трябва да я подадеш , като запишеш за какъв "бъдещ обект" ти е необходимо захранването!
А после да опоменеш , че не ти е необходимо увеличаване на вече съществуващата мощност!
Така в предварителния договор ще бъде записано:
"обекта ще се присъедини от съществуващото електромерно табло , което се намира еди къде си и няма да бъде променяно външното ел.захранване"!
Така всичко ще е наред, ти няма да плащаш такси и няма да имаш проблем дори и при евентуално узаконяване на бъдещия обект!



Тема Re: Разбрал съм те!нови [re: elektromer]  
АвторEнeproтo (Нерегистриран)
Публикувано12.01.06 15:56



То хубаво да пише, че не ще увеличаване на съществуващата мощност, ама колко е тя - той няма нито разрешение, нито становище за мощност. И ако му я сметнат на база средната консумация, то може да излезне и 1 киловат.



Тема Re: Нещо бъркаш!нови [re: зaпaд]  
Автор 818O (новак)
Публикувано12.01.06 20:48



Благодаря на Всички,
Много яка компания сте!
Сигурно не само едно "нещо бъркам" - иначе да съм забравил случая.
Мисля да послушам Elektromer. Дано не съм забъркал голяма каша до тук. Да се плаша ли много от репликата на Енергото за 1 кВт?
Някои "исторически" бележки по дискусията:
Имам и искам монофазно.
Заявената мощност я вписаха те, четейки проекта.
Взели са ми повече пари за проучването (с/у касова бележка - няма фактура, няма дявол).
Телефоните (не са пред мен) ги дадоха и казаха, че са на Симеон. Там много рядко "вдигаха" и казваха няма нищо - ние ще ви се обадим. Това вече няма значение, пък и дано нямам повече въпроси към тях.
В проекта ми пише, че е към съществуващо табло тип...... (В резултата от проучването не знам - остана в Запад).
Мина още един вторник.
Днес получих формален е-майл от централата. "Ще проучат и ще ми отговорят как мога да сменя партидата и и да си сложа часовник."
Евалла на Всички!



Тема Помагай!нови [re: 818O]  
Авторнeзнaeщ (Нерегистриран)
Публикувано12.01.06 22:15



Явно много си препатил. Аз също съм абонат на енерго запад и за съжаление ми предстои да си преустроя гаража в магазин. Сигурно и мен ще ме разтакават като теб. В тая държава нещата се управят само със свои хора на подходящи места. Сподели натрупания опит и кажи кого да потърся да ми свърши работа в енергото и горе-долу какви са тарифите. Предварително благодаря.



Тема Ами а де ....нови [re: Eнeproтo]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано13.01.06 15:20



То хубаво да пише, че не ще увеличаване на съществуващата мощност, ама колко е тя - той няма нито разрешение, нито становище за мощност. И ако му я сметнат на база средната консумация, то може да излезне и 1 киловат.


Ами а де?
Нека от енергото кажат колко е тя!
Не звучи ли смешно , че енергото определя с предпазителите колко ти е мощността която ти е отпусната , а после да те питат:
Абе колко ти е мощността , дай някакъв документ!
Ами кажете вие от енергото господа - мощността вие сте я предоставили!
Какви становища търсите , при полужение че това е примерно жил. сграда и времето в което се е присъединявала , не е имало процедура по изготвяне на такива документи , които търсите сега от мен!

В такива случаи винаги топката е в проучвателя!
Нека той да каже!
Има реална ситуазия , реален абонат , реално табло и предпазители , които са под контрол на енергото!
Ако пък проектанта каже - ами .... 1 киловат!
Става много интересно , как сте ми изнесли таблото и сте поставили предпазител 63А , пък мощността която мипредоставяте е 1 киловат?

С други думи , в този случай тълкованието за промяна на мощност е:
Ако не искаш промяна на външното ел.захранване , с други думи нищо повече не ти е необходимо - не искаш да ти се увеличават предпазителите , то следва че не искаш нова мощност , защото тази която ти е предоставена от енергото в момента ти стига!
А тя реално е предоставена , някой може ли да оспори това?

Интерсно ми е как ще ми кажеш - "Съжалявам , но отпуснатата ти мощност за този обект е 1 киловат!"
Та нали примерно точно енергото преди няколко месеца е изнесло таблото ми и е е сложен предпазител 63А?
Това значи ли , че откакто съществува обекта е трябвало предпазителя да ми е 6А?
А на базата на консумацията - нищо не може да се докаже с това!
Никой няма задължение да има минимум еди колко си консумация средномесечно!
Можеш да имаш 15 киловата разрешена , платена и присъединена мощност , а на месец да плащаш по 20 стотинки!
От тези 20 стотинки не може да се тръгне по обратния ред и да се определи разрешената мощност!

С други думи , ако една жил. сграда е присъединена преди 30 години , каква е била процедурата?
Нямало е със сигурност становища и предварителни договори!
Значи ли че след 30 години , този абонат на енергото е незаконен и можеш да го притиснеш до стената?

Но можеш да кажеш - добре , все някакъв документ е имало!
Да така е , само че съм го изгубил , или ... нещо такова 1
Собствеността се е сменяла , този документ ... нямам представа за него!
А нали вие в енергото също трябва да го имате и да присъства като информация за съответния абонат?
А това си е наистина абонат - 30 години е плащал сметките си?
И до къде стигаме тогава?

Не че не може енергото да подходи "чиновнически" и да му се стъжни на човека!
Но това е до момента , в който на някой ще му писне и ще вкара случая в съда!
А тогава , не трябва да си юрист , за да разбереш че енергото е действало неадекватно, глупаво и незаконно!



Тема Re: Ами а де ....нови [re: elektromer]  
АвторEнeproтo (Нерегистриран)
Публикувано13.01.06 16:40



Всичко това е точно така, ако говорехме за жилищна сграда - тогава може да се търси по презумпция, в зависимост от категорията на селището, някаква предоставена мощност. Да, ама тук говорим не за жилищна сграда, а за кокошарник, барака и даже за липса на каквато и да е сграда, какво да търсиш тогава. По въпроса за автоматичния прекъсвач в таблото - той е такъв, какъвто е имала фирмата дето е изнасяла таблата хе, хе, хе.
Според мен човека е най-добре да се обади на проучвателя от "Запад" , и без това ще неще, там ще го оправят.



Тема Re: Помагай!нови [re: нeзнaeщ]  
Автор 818O (новак)
Публикувано13.01.06 17:38



Здравейте колеги,
Направо съм изумен. Вчера пратих в Столично намера, адрес и имена.
Днес г-жа Е. Викьова отговори на запитването за смяна на партидата ичасовник положително и какво да нося. Изрично бях подчертал, че бараката я няма в Нот. акт. Щяло да струва 30 и няколко лева (дадено е точно, но не го запомних). Защо ме разиграваха не знам.
Незнаещ,
Опита ми е отрицателен, а и връзката, колкото да вляза на втория етаж и уж нещо проверява дали е готово.
Може би има смисъл да се посъветваш с колегите тук и после да пишеш конкретно на мейла, който е в сайта с цените, посочен в началото на темата.
Аз мисля с получения положителен отговор да се явя в Запад и при отказ да настоявам за писмено основание. Досега си ме връткаха устно и изисквайки разни справки.
Благодаря на всички.



Тема Re: Помагай!нови [re: нeзнaeщ]  
Автор 818O (новак)
Публикувано13.01.06 20:11



Незнаещ,
Аз писах на inf@electro-sof.com.
Ако искаш дай е-мейл да ти препратя кореспонденцията, но твоя случай е по-друг и май е по-сложно.
Колегите да кажат.
Весел уикенд.



Тема Re: Помагай!нови [re: нeзнaeщ]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано14.01.06 17:35



Кажи първо , какво е съществуващото полужение с гаража!
Гаража отделно обособен абонат към енергото ли е?
С други думи има ли си отделен електромер за гаража?
Ако си има отделен електромер, кога е захранван , маш ли някакви документи от прикачването на гаража?



Тема Re: Ами а де ....нови [re: Eнeproтo]  
Автор elektromer (индукционен)
Публикувано14.01.06 19:07



Тук става въпрос за отношения м/ду енергото и абонат!
"Фирмата" , която е изнасяла табла - все едно това си е енергото!
Фирмата е изпълнител - енергото е инвеститор и собственик!

Да, ама тук говорим не за жилищна сграда, а за кокошарник, барака и даже за липса на каквато и да е сграда, какво да търсиш тогава.
Ами просто се поглежда на фактурата за тока , или в регистрите на енергото - там има поле "обект" и има нещо записано!
Ако ще "ливада" да е!
В края на краищата какъв обект е това за енергото?
Нали ел.енергията си има цена и абоната я заплаща!
Ако цената е "стопанска" - значи за енергото това е стопански абонат!
Ако е битова - за енергото това е жил.сграда!
Ако няма сграда - за енергото това е .. все нещо - има записан "обект"!

Всичко това е точно така, ако говорехме за жилищна сграда - тогава може да се търси по презумпция, в зависимост от категорията на селището, някаква предоставена мощност.
Това изобщо не е вярно , да знаеш!

Това се ползва , за да предвиждат да речем мощности при електрифициране на градове , села , квартали и т.н.
Това е осреднена стойност за мощността , която се използва за технически проекти!

Всички до един от енергото бъркат по този въпрос!
Мислят си , че по обратния ред може да се намери предоставена , ползваема и т.н. за конкретен абонат!
Това не е така и няма никаква юридическа стойност!

По този въпрос съда се е произнасял 7 - пъти!

В едно от делата нещата се развиха така:
Добре , абоната е абонат на енергото!
Добре , абоната няма документи за това!
Добре , а енергото щом не отрича че това е абонат , какви документи има по въпроса?
Енергото какво има за този абонат?
Ако енергото твърди, че това което казва абоната не е така и смята че абоната няма разрешена мощност 10 киловата - къде са доказателствата , нещо в досието за този абонат?
Нещо написано , когато енергото е прикачвало този абонат?
Какво има в края на краищата енергото за този абонат?
Още повече че вещото лице докладва , че винаги до момента и даже в последната проверка абоната включва консуматор 10 киловата и си консумира без проблем , нищо не изключва и т.н. , т.е. тези 10 киловата са реално предоставени в момента!

Т.е. липсата на документи в миналото при работата на енергото не трябва да се стоварва върху абонатите на това енерго!

С това не давам съвет на нашия човек да завежда дело , а да ти докажа че грешиш!
До тук има няколко такива дела , които са водени и съда се е произнесъл по начина който ти казах в настоящия пост!

Vseki ima pravo da ne e prav!


Тема Re: Помагай!нови [re: elektromer]  
Авторнeзнaeщ (Нерегистриран)
Публикувано15.01.06 09:42



Гаражът няма собствен електромер. Закачен е към апартамента ама от общината искат да бъде отделно.



Тема Re: Помагай!нови [re: нeзнaeщ]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано16.01.06 01:17



Ами просто трябва да подадеш искане за проучване в енергото!
И така ще излезе предварителния договор!
Искането ще го подадеш за "преустройство на гараж в ... еди какво си"!
От общината трябва да ти дадат първо виза за това преустройство!
И така , след като излезе предварителния договор - той е документа от енергото който ти е необходим за да получиш разрешение за преустройство , или строеж!

В искането внимавай каква мощност ще поискаш!
Защото после когато поискаш реално гаража ти да стане абонат , то ще заплащаш такса!
Ако мощността е до 6 киловата (включително) - 444лв.
Ако е до 15(включ.) ~700 лв.

Ако си съгласен на тези условия , след като излезе предварителния договор , можеш да подадеш "искане за сключване на договор"!
След като изготвят договора , ти го подпишеш и платиш таксата - реално ще те присъединят към системата в някакви срокове!
Та в общи линии така гаража ти може да стане магазин и да си има отделен електромер!
Успех



Тема Re: Помагай!нови [re: elektromer]  
Автор 818O (новак)
Публикувано16.01.06 20:13



С извинение, ако прекъсвам консултацията, да попитам.
В моя случай тия такси дължа ли ги (ще ли ги)?
Споменаваха и за някакъв "депозит", вързан с мощността?



Тема Не го допускай!нови [re: 818O]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано17.01.06 11:13



Тези такси при теб не трябва да се заплащат!
Но при всеки контакт , молба и т.н. към енергото ти трябва да изхождаш и да подаваш молбите и исканията си така , че да не се "определяш" като нов абонат все едно не е имал захранване до момента!
Ако ти приложат чиновнически похват: все едно не е имало нищо и ти тепърва се захранваш , то те тикат към тези такси!
Правото е на твоя страна за това , че ти си съществуващ абонат и дължиш такси само ако поискаш увелличаване на мощността!
Ако по чисто чиновнически начин ти поискат документи за разполагаема мощност от този обект и т.н. и по този начин те вкарат в тяхната си процедура все едно си нов абонат - не го позволявай!

Ти си захранен , енергото не може да каже че не съществува това!
Можеш да го докажеш с фактурите за ел.енергия!
Ако ти нямаш документи , тогава те да изкарат своите!
Ако и те нямат , възниква въпроса - как съм ваш абонат и си плащам , а сте напът да отречете че има такова нещо!
Изискай от тях служебно да признаят някакви мощности и т.н.!

Ако не ти решат проблема и те завъртят в някакви лабиринти , тогава действай по-нататък!
Това може да се наложи да стане като подадеш жалба към началника .
Даже за да си по-сигурен , подай към ДКЕР с копие до началника на енергото!
Не съм сигурен че това е актуалното съкращение - ДКЕР , но това е държавната комисия!
Така случая няма да е скрито - покрит и ще се размърдат , защото правото е на твоя страна!

За това , че ти не разполагаш с документи , енергото не може да отрече че имаш захранване и си техен абонат , защото с години са прибирали пари от сметките за този обект , какъвто и да е той!
Успех!



Тема ELEKTROMER-а е ПИЧ !!!нови [re: elektromer]  
Автор 818O (новак)
Публикувано18.01.06 22:23



За което благодаря,
Дано всичко стане както ме съветваш.
Ще черпя !! (с рушветите)



Тема Re: ELEKTROMER-а е ПИЧ !!!нови [re: 818O]  
АвторEнeproтo (Нерегистриран)
Публикувано19.01.06 16:13



Здравейте, момчета. Извинявам се, че рядко влизам във форума, ама няма време. Хвърлих едно око да видя какво става с казуса на 8180.
Електромер, приятелю мой, наистина си се помъчил да помогнеш, но се опасявам с тез съвети да не си хвърлил момчето на хрътките от енергото, ама нейсе, нека на тебе ти тежи на съвестта.
Аз няма да пиша повече, но вие казвайте как се развиват работите и дано 8180 се оправи.
Успех на всички!
Айде чао, че трябва да тръгвам да тормозя хората.



Тема Да докладвамнови [re: 818O]  
Автор 818O (новак)
Публикувано19.01.06 22:01



От днес положението е такова:
Държа в ръцете си:
Предварителен договор за присъединяване на обекти на потребители към електроразпределителната мрежа.
.........
Предоставена мощност 6кВт., Категория на сигурност - III, Ниво на напр. 0,4 kV - една фаза.
...........
Като неразделна част Предписание по молба за проучване -
.......
Електорозахранването ще се стане от нов е-р 10/60А, в ново ел.табло 2/4, монтирано на мястото на съществуващото табло 1/1 на адреса. .......
Каним Ви за сключване на договор и зоплащане на цена за присъединяване ...адрес...., след представяне на раб. проект на вътрешните ел. инсталации и главното електромерно табло.

Май сме забъркали кашичка. Цифрите явно "връзката" ги е коригирала по пътя.
Да видим общината какво ще каже за тази малка мощност.
Договора допуска увеличение след ново проучване.
Дали ще се втурнат сега да ми намалят мощността (май и електромера) и мога ли да ги спра?
И защо ли имам чувството, че ни шпионират тук?

П.С. Извинявам се на колегата за телефона на проучвателя - ТПО т. 27 20 59 - сигурно е "запад"



Тема Re: Да докладвамнови [re: 818O]  
Авторwest (Нерегистриран)
Публикувано20.01.06 21:58



Постигнал си целта си, сега с този договор ще ти издадат в общината разрешението за преустройство за което се бориш!!!
С него и с проекта за ел. часта можеш да го пуснеш за постоянния договор, но съдейки от съветите на електромер ти не го искаш защото ще плащаш!!!
Между другото електромер доста се е по ровил по Наредба №6 - браво !!!
П.С. не си му дал верния тел. 827-20-59 успех



Тема Re: ELEKTROMER-а е ПИЧ !!!нови [re: Eнeproтo]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано25.01.06 14:12



Електромер, приятелю мой, наистина си се помъчил да помогнеш, но се опасявам с тез съвети да не си хвърлил момчето на хрътките от енергото, ама нейсе, нека на тебе ти тежи на съвестта.

Приятелю , ако не става и хрътките от енергото му извадят душата , ти какво би го посъветвал - айде да видим!
Всичко , което съм го посъветвал е в пряко съгласие със закона за енергетика , наредбата за присъединяване и общите условия за продажба на ел.енергия!

Човека е в правото си да направи това което съм го посъветвал!
Ако "хрътките" от енергото действат противозаконно и не по тези правила , какво тогава - нашия човек ли да се откаже?
Отвори тези разпоредби и виж какво пише там - точно и ясно е!
В този случай да напише жалба до ДКЕР с копие до шефа на столичното енерго и ще видиш че проблем ще му се реши бързо!
И не защото ще напише жалба , а защото ще е прав!
Шефовете на енергото , като видят че жалбата е и до ДКЕР , тогава ще навлезнат в случая и ще му обърнат внимание!
Когато стане това , самите те ще разберат че служителите от енергото са подходили грешно (чиновнически) към случая!

А нашия човек е прав на 100%!
Какво , ще го посъветваш да отстъпи ли?
Това ще му струва много пари!
Да плаща за да стане абонат , пти полужение че вече е и може да представи фактури като доказателство за години назад!



Тема Re: Да докладвамнови [re: 818O]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано25.01.06 17:27



Виж сега , с този предварителен договор , проблема за сега ти е решен!
От тук нататък , можеш да получиш разрешението за строеж/преустройство!
Енергото на този етап не ти е необходимо!
проблем евентуално може да възникне , когато те притиснат да изкараш разрешение за ползване и тогава ще ти трябва окончателния договор от енергото!
А окончателния договор, ще се сключи на базата на предварителния договор , който не е изгоден за теб!
Соред предварителния договор , сградата ще бъде захранена с ново захранване , а съществуващото не се ползва...!

Препоръчвам ти да подадеш ново искане за проучване , като приложиш освен исканото от тях и разрешението за преустройство!
В искането ще попълниш причината , а именно преустройство!
На мястото за киловатите ще запишеш - съществуващите , не са необходими нови мощности!

Ако не ти приемат искането , ще попиташ как да го полулниш за да стане ясно че не искаш никакво ново захранване от енергото , а ще си ползваш съществуващото!
Ако не удовлетворят молбата ти , тогава пиши във форума - ще спретнем една жалба / молба до началството - сигурен съм че ще се реши въпроса!
Ще се споменат членова от закони , при което не могат да те правят на маймуна!
Правото е на твоя страна , на 100 процента!

Някой проучвател ти беше дал телефона , звънни му и го питай него за това което ти казвам!

Дори и от него да не получиш утвърдителен отговор - не се притеснявай!
Много често чиновническия подход и нарушението на наредбите идва от самите проучватели! Т.е. тяхното мнение не трябва да те притеснява!
Този проблем ще бъде решен в твоя полза , защото само трябва да се погледнат два-три члена от закона и да се напише подходящата молба/жалба!
Ама това е в случай , че хората от "ниските нива" - вкл. и проучвателите не решат въпроса в твоя полза!

Това е извън темата:Много обичам да питам проучвателите и хората които се занимават с присъединяване на нови абонати:
Колко ще ми струва да стана нов абонат , като мощността която ми е необходима е 20 киловата, в случай че няма променлива компонента?
(Т.е. побирам се в разстоянието 25 метра)
Те поглеждат в таблицата и казват:
Ами от 16 до 50 киловата е 2316 лева - това е цената!
Ок! А ако поискам 15 киловата?
Ами цената е 696 лева!
Ами ако след като получа 15-те киловата оискам още 5 киловата?
Ами за новите 5 - цената е 444 лева!
Ами 15 + 5 = 20 киловата , 696+444= 1140 лева!
А в първия случай е 2316 , т.е. за едно и също нещо цената може да бъде 2316 лева , а може и да е 1140 лева!
Та вкрайна сметка колко струва?



Тема Re: Да докладвамнови [re: elektromer]  
Автор 818O (новак)
Публикувано25.01.06 18:55



elektromer,
Пак да благодаря за отделеното време. Чинно си копирам съветите ти да не изчезнат докато им дойде времето.
Тук действително ли се навъртат "служители"? (Миналия път го споменах).
Може пък да е за добро.
Нещата започнаха да се наместват по твоята схема.
Мисля че вече имам положителен напредък със смяна на партидата.

Малко извън темата: Къде им е проблема на тези чиновници. Да милеят за "западното" си предприятие - нещо не ми се вярва. Чак пък с риск да нарушат правилата да искат да му докарат една допълнителна такса присъединяване !?
Приятелчето, което ме съветваше за жалбата, твърдеше, че си "пазят службичките" и респ. се пазят от жалби?
Рушвет не си поискаха "разбираемо"?
Заради едното усещане, че си "много велик" и простолюдието трябва да ти се кланя? Нямам идея..........



Тема Re: Да докладвамнови [re: 818O]  
АвторEнeproтo (Нерегистриран)
Публикувано23.02.06 08:38



Какво стана, бе момчета? Платихте ли таксите, вързаха ли ви, пуснаха ли тока, нищо не казвате.



Тема Re: Да докладвамнови [re: Eнeproтo]  
Автор818O (Нерегистриран)
Публикувано26.02.06 18:24



Колеги,
Пак да се отчета:
Към момента с общината вече няма проблеми по тази част. Още нямам разрешителното защото се пише някакво нова папка по безопастност. Но всичко е съгласувано, подпечатано и папките са у мен.
Най изненадващо и партидата вече е сменена. Сметките излизат на новото име.
Изчакваме с времето да продължим градежа.
Благодаря



Тема P.S. Re: Да докладвамнови [re: 818O]  
Автор818O (Нерегистриран)
Публикувано26.02.06 18:27



Аз таксите не съм ги плащал.
Ще видим накрая.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.