Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:15 27.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Повишена честота на тока в ел.мрежатанови  
АвторKpacи (Нерегистриран)
Публикувано01.09.05 10:05



Дали повишената честота на тока (60 вместо 50 херца) влияе върху показанието на електромерите? Преди две години живеех в гр.Берковица. Тогава забелязах че часовника с радио който имам и който работи на ток малко избързва понякога. Питах един познат в енергото защо се получава така и той ми каза че честотата на тока се увеличава заради по ниското потребление на моменти и заради ВЕЦ-овете в района (каскадите Петрохан). На работата където работех тогава имаше голям UPS с екран за диагностика, настройка и тестове, като му разръчках из менютата видях че мери и честотата на входящия ток. Е, беше точно 60 херца. Сега живея в гр.Монтана и пак забелязвам че същия часовник избързва, с 4-5 мин. на ден, значи честотата е завишена. Та, пак ви питам: това влияе ли на показанието на електромера?



Тема Re: Повишена честота на тока в ел.мрежатанови [re: Kpacи]  
АвторKokoBoko (Нерегистриран)
Публикувано01.09.05 13:53



Нещо грешно си видял , честотата неможе да избяга с повече от половин херц на електрическата мрежа .
Това че часовника ти избързва надали има нещо общо с честотата



Тема Re: Повишена честота на тока в ел.мрежатанови [re: KokoBoko]  
АвторKpacи (Нерегистриран)
Публикувано01.09.05 14:16



Видял съм го с очите си! UPS-a беше модел APC MATRIX 5000 VA. Наблюдавал съм го доста пъти този показател - честота на входящия ток. Повечето пъти наистина показва 49.5 - 50 Hz и напрежение 230 V, но съм го виждал да показва и 60 Hz. Интересното беше че ups-ът изпрявяше изходящия ток точно на 220 V и 50 Hz, но това и му е работата освен да съхранява енергия. Но главният въпрос не е в това. Ако действително има повишена честота на тока, това ще повлияе на показанието на електромерите и в каква посока?



Тема Re: Повишена честота на тока в ел.мрежатанови [re: Kpacи]  
Автор brains (Добронамерен!)
Публикувано01.09.05 14:38



Меренето е било грешно. В този участук от мрежата е възможно да са влизали някакви смущения, които са ти обърквали меренето! Абсурдно е да се говори за 60 херца в мрежата! Дори и да е занижена консумацията на дадено място, нали съществува национална енергийна система, в която са включени всички генератори и на всичкото отгоре тя пък е включена в световната такава! Разлики в обхвата на половин херц са нормални, но не и повече! Другото говори за разпадане на системата, което поне до сега не съм чувал да се е случвало в България.

_____________________________________
Бог да пази познати и непознати!


Тема Re: Повишена честота на тока в ел.мрежатанови [re: Kpacи]  
Автор Borislav (Анти)
Публикувано01.09.05 14:44



Рангеле, за да има 60 херца честота, трябва да смениш генератора.
Повече от 1 херц разлика е доста трудно да има.
Честотата няма нищо общо с електромери, часовници и подобни изобретения.



Тема Абе малко бъркате.нови [re: Borislav]  
Автор Xoлдън (мъж)
Публикувано01.09.05 17:33



Ти и Браинс.Честотата има общо с с много неща.Има едни боклучави часовници,които нямат кварц и се синхронизират от мрежовата честота,което е загубена работа.
За да работи на 60 херца генератора трябва да се върти с 3200 об./мин.
По принцип може да стане ,ако част от енергийната система е на "остров",т.е., ако не е свързана с националната и не са в ред регулаторите.Това се прави в погранични райони по договори за покупко-продажби с други държави при несинхронизирана мрежа.
След това "Световна енергийна мрежа" няма.По рано бяхме свързани в системата "Мир" със соцдържавите ,сега не съм питал с кого сме синхронизирани.
Колкото до разпадане на системата се е случвало преди години на 13,петък в 13 часа.Мисля някъде 1976,77 година.Има специална инструкция на национално ниво как се възстановява енергийната система.



Тема Разпад на ЕЕС е имало в България!нови [re: brains]  
АвторXaxo (Нерегистриран)
Публикувано02.09.05 10:34



... на 13-ти петък 1978г.
http://www.btv.bg/news/?magic=bulgaria&story=23823



Тема Re: Повишена честота на тока в ел.мрежатанови [re: KokoBoko]  
Автор bon4o+ (ха-ху)
Публикувано02.09.05 11:28



И аз съм засичал такова нещо :чест=/=50Хз.Хванах го че вдига честота когато
в този контакт има вкл.импулсно захранване и се получава резонанс с някой хармоници.



Тема e daнови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано02.09.05 13:04



Вярно сигурно часовника му е от този тип само дето не се сещам какъв е чипа ама вместо да говори глупости да си сметне колко е реалната честота - часовника отброява 50 херца за 1 секунда и ако му бърза на човека с 2-3 минути като се замисли човек.... иначе ако беше 60 херца щеше да бърза с около 12 минути на час нали така?? А колкото до оборотите на генераторите - ами няма как да са 3200 а 3600 и то ако са с 1 чифт полюси и така кратно надолу според чифтовете полюси. А когато честотата почне да се вдига с повече от 1 херц се почва аварийно изключване на мощности - със украйна мисля че вече нямаме връзка ама все още сме съединени с Турция и Гърция не съм сигурен за републиките от бивша Югославия.

Иначе този UPS дето го хвалиш толкова много да знаеш че яко се бърка както писаха по-горе от хармоници от други импулсни захранвания.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Абе малко бъркате.нови [re: Xoлдън]  
Автор Borislav (Анти)
Публикувано02.09.05 15:39



Хе, не знаех, че още ги има тези часовници
Аз имам предвид "нормален" ел. часовник. Не е нужно да има кварцов генератор. Дори и с обикновен сигнал-генератор часовника няма влияние от честотата.
Колкото за генератора, оборотите са константа (с изключение по време на пускане и спиране) и не могат да се променят, така че само промяна в броя на полюсите изменя честотата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.