Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:09 27.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема :)нови [re: zaphod]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано16.09.05 21:59



Виж това което се опитваш да кажеш се нарича биене или при металотърсачите май се водеше BFO тук обаче нещата не са на ниво електроника с някакви минимални токове от по няколко ампера а се говори за няколкостотин мегавата сумарна мощност, с далекопроводи от по няколкостотин километра и т.н. просто всичко е много по-различно от това което си учил -наистина ко имаш разлика в честотите ще имаш биене което би трябвало да се изрази в явно пулсиране на напрежението а тук нещо сякаш не се усеща... Виж попрочети и не се бутай между шамарите аз се опитах да разбера теорията и не успях. Иначе преходните процеси са доста гадно нещо да знаеш.

Виж като ти се говори в разликата в честотите как да ти кажа не може един генератор от порядъка на 500 мегавата който има някаква адска инертна маса барабар с турбината да се спре за 1/4 секунда или да си повиши мощността за толкова време е тук се намиса и пещта а бе..... да кажем че генератора е инертна маса а потреблението хич не е инертно. Като говорим за разлюлявания говорим за нещо от порядъка на 1 най много 2% така че не се стряскай просто не се усеща от крайния консуматор.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: До Рангел Запходовнови [re: elektromer]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано16.09.05 23:32



айде сега, още преди да дойде ветеринаря, след като не знам кой спомена за синхронните генератори, прекратих спора по регулирането на честотата.
а сега по последната ми любимата тема - двете честоти.
тая постоянна съставка, въобще не е ниска честота от биенето. значи ако вържем два генератора на различни честоти, то това което ще получим във смеската НЕ съдържа разликата им. съдържа си просто двете честоти и това е. а това "просто двете честоти" има много груб характер - напрежението няма да е насложено на някаква си нискочестотна съставка, а ще е МОДУЛИРАНО от нея, и то със 100% дълбочина. стана ли ти ясна картинката?
ако не, визуализирай си с някакво средство функцията sin(314*t)+sin(315*t) за период да кажем от 10 секунди и после пак ми разправяй че две честоти могат мирно да съжителстват в една и съща енергийна мрежа.
за да получим наистина разликовата честота, трябва в мрежата да има някаква нелинейна верига. но забележи, дори да получим разликата, то двете честоти няма да изчезнат, пак ще си останат, само дето бозата ще е по-голяма - вместо две честоти (което само по себе си е изключително неисползваемо ако трябва да служи за захранване), ще имаме две честоти+разликата им, че и плюс сумата им.
сега, да обърна внимание на нещо което вече споменах - една честота смятам за съществуваща, ако може да се измери за време по-дълго, от реципрочното на точноста с която мерим. тоест за да говорим за две честоти, то трябва разликата между двете да я има ПОНЕ реципрочното и време. например ако честотите са 50 и 50.01 херца, това трябва да е измеримо поне 100 секунди, иначе нищо не сме измерили.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: До Рангел Запходовнови [re: zaphod]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 13:45



Не си спомням да сим ти казал , че единия генератор работи на 50.01 херца , а другия на 50 херца и това е полужението. И от там нататък да почнеш да прилагаш математиката , която е в основата на разпространението на радио , пък и на каквито си пожелаеш други вълини!
За да започнеш да прилагаш математиката , трябва да си сигурен в това какви са явленията и с математиката просто да ги опишеш!
Разбира се че напрежението ще е модулирано от постоянната съставака , както каза!
А когато имаш такава картинка , нямаш ли две съставки?
Значи имаш едно синусоидално напрежение , модулирано от друго напрежение!
е нямаш ли тогава минимум две съставки на крайното напрежение , което се е получило?
Значи имаме такава съставка , мисля че си съгласен с това!
А дали е резултат от "биене" - зависи какво влагаш и разбираш под израза "биене". Не е необходимо да се занимаваме с този израз. Един влага едно значение , друг влага почти същото , но с по-широк смисъл!

Е , нека тогава да разберем на какво мислиш че се дължи тази съставка!
До тук отричаш обяснението , но все трябва да се замислиш за своето!
Ако си го обясниш , съм сигурен че ще е същото обяснение , само може би няма да използваш думичката "биене" , защото ще я свързваш пряко с биенето при радиовълните!
Може и да си прав, "биене" може да не е най-подходящата дума , но това не е от съществено значение!

Генераторите не работят с константни честоти , които се различават - не е толкова просто!
Това би било невъзможно!

Не можеш да направиш така , че без флуктоации да осигуриш константна работа на генераторите!
Току виж единия напъне повече - ще внася по-голяма енергия в системата , но ако това е "голям батко в системата" той малко ще поускори и вала си. Или ако не ти харесва това , тогава той ще поразтовари останалите и те ще трябва да тръгнат да ускоряват валовете си. Е равновесната точка не е далече , но не е при нулеви отклонения от номиналната.
Поради голямата инертност , всички тези неща не стават мигновенно!
Даже и реактивната енергия понякога провокира подобни процеси!
Има случаи в които кондензатора се зарежда от единия генератор , а се разрежда в другия.
Генераторите нали си предствяш , че са вързани чрез дълги , гълги проводници със всички последствия от това!
А за консуматора в зависимост къде се намира, не е е без значение какво получава при промените в съответен генератор.
И ма и още куп подробности , като например че когато генератора навакса забавянето и се отклони в другата посока (стане провокатора ускорител) променя даже фазата на синусоидалното напрежение в част от веригата.

в тези клатушкания се намесват и успокояващите автоматики на генераторите (на големите батковци).

Аз лично не се наемам да направя математическия модел на тази сложна система с тези сложни подробности , но ако ще правиш нещо подобно - не опростявай нещата и не пренебрегвай половината неща!

Виждал съм опити в теорията за уравнения на тези неща, правят се успешни опити , но винаги решенията са .... ?

Това е като да съставиш уравнението на Шрьодингер и от там нататък какво ...? Почваш с условности може би и т.н.

Но ето фактите!

От едно полужение нагоре (по отношение на мащаб на системата , а може би и още куп неща) се получават постоянни разлики в честотата.
Постоянни по наличие , а не толкова по стойност.
Интерсното обаче е, че модула от разликите съвпада с тази нискочестотна модулационна съставка!
Може и да има точно математическо доказателство на базата на изброените явления , само че аз не мога да ти го предложа в момента , не го знам!
Не се и наемам да тръгна да си го извеждам , не ми е по силите!

Но ако ти дойде нещо на ум , за точното математическо описание - сподели го , така и мен ще ме светнеш!
Или пък ако някъде ти попадне - в книга, учебник , в нета ..... - пак сподели , ще е от полза!
Но не се съмнявай в наличието на тези различия!
Това явление не е от вчера , нито пък аз съм го измислил , или открил!:)))

Това е , като да отричаш острите алергии, само защото медицината не знае от какво се получават!

Или пък в областта на техниката - наличието на гръмотевични бури и въздействия върху енергийните и всякакви други системи!
Знаем какво в общи линии се получава , имаме известно обяснение донякъде и това ни позволява да се защитаваме (макар и не 100%) , но в крайна сметка все още е феномен (не знам пак дали това е точната дума). Пълния анализ все още го няма. Все още се спори като генератор на напрежение ли да се замества гръмотевицата , като генератор на ток ли , или на мощност.
Резултатите показват , че нито едно от тях не е точно!



Тема Re: Повишена честота на тока в ел.мрежатанови [re: Kpacи]  
Авторjav (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 13:51



Според моето скромно мнение, ако UPSa не е честотен конвертор значи грешно мери. в противен случай просто би минал на батерии, защото On-line UPSи а в твоя случай неможе да е друго ако на входа е 60 а на изхода е 50,тъй като толеранса на вхдната честота е маь +10 или -10 което е от 45 до 55Hz



Тема Re: До Рангел Запходовнови [re: elektromer]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 15:33



както и друг път съм казвал, думички като биене и самоиндукция не употребявам, освен в тесен семеен кръг.
сега на въпроса - ясно че генераторите като се регилират, фазите им мърдат и така нататък, което при замерване се явява като отклонение на честотата. точно за това, аз дадох дефиниция на термина "отклонение на честотата", където както се сещаш, сложих условието за реципрочни стойности на отклонението и времето му на съшествуване. в енергетиката се ползват честотомери, които почти без изкл'чение не отговарят на този критерий - те мерят периода и индицират реципрочната му стойност, което не е никаква честота в точния смисъл на думата. тези честотомери актуализират индикацията си всеки период или полупериод, а дават 3 знака след точката, което не покрива критерия който дадох. при това положение, лесно можеш да стигнеш до такива абсурдни ситуации, като разлика в измерванията на честотата. и продължавам да не съм убеден в съществуването на митичната ниска честота, която уж е комбинационна според тебе. и ще ти кажа сериозна причина да я няма - дори много ниско напрежение, стига да е с достатъчно ниска честота може да ти насити магнитопровода и да изкара трансформатор от строя. при обикновен трансформатор за телевизор активното съпротивление на проводника ще те спаси, обаче малко се съмнявам че при големите трансформатори ще мине номера.



Тема Re: ех Zaphod....нови [re: вeтepинapят]  
Авторnezainteresovan (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 15:42



TI SI PALEN IDIOT!!!!



Тема Стига си предполагалнови [re: zaphod]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 19:45



Анаеш ли кави са честотомерите в енергетиката , та говориш?
Почти във всяка подстанция има честотомер , който управлява т.нар. АЧР , които вече ти ги обясних най общо!
Та този честотомер може да показва средната честота за колкото време си поискаш (мисля че най-много 3 минути).
Тези честотомери даже отчитат не само честотата , ами първата и втората и производна - така че не си мисли че честотомера , който си видял в кабинета по физика е този в енергетиката!
И това в подстанциите не са честотомерите , които са определящи!
На по-високите нива на системата полужението е още по-сериозно!

А ако още се запъваш , че има такава съставка и такава разлика - прочети книжки , лекции , каквото искаш!

За съставката вземи си един записващ волтметър , или пък към волтметъра си направи регистрираща система и ще се убедиш!

В някои от измерванията специално се вземат мерки против нея , както ти обясних за импеданса и това е написано в официалните инструкции!
Пък ти просто казваш - няма такъв филм!
Ето , има такъв филм - от мен не приемаш но се поинтересувай и разбери!
И когато пак се "предадеш" - опитай се да обясниш тази съставка!

Не говори за триците , вместо за брашното!
Щели да се намагнитят трансформаторите - прекалено теоритизираш!
Всичко е в мярката и мащабите!
Там бъркаш!
1. Ниската честота все пак ще прехвърля нещо през трафа , а вторичния такъв ток ще оказва размагнитващо действие!
2. Да не мислиш че има кой знае каква амплитуда тази съставка?
Това също е от значение за твоето опасение!
3. Ако трябва да уточним активното съпр. на големите трафове в първичната страна - пак сигурно ще сбъркаш с мащабите! На един средномощен траф тока е не повече от 10 А.
Така че не се коси за триците , преди да сме изяснили брашното!

това нещо първо го чух като студент от проф. Петканчин и то на лекция!
Става въпрос и за разликата в честотите!
След това четох теорията и регистрираните случаи .
И за това ти казах - Германия , Унгария, Чехия ... - спомняш ли си?
Мисля , че на територията на БГ - не се достига критичния размер , за да се регистрира това!

И в края на краищата каво е честота на хармонично трептене?
Сега ако ще намираш средната стойност за някакви други периоди , не знам какъв резултат би се получил!
Ама за какво говорихме всъщност?
За честотата , или за нейната средна стойност за ...... някакъв период!
Казваш "дефиниция за отклонение на честотата".
Ами че честотата си има дефиниция , а думата отклонение е ясна!
Ти какво предлагаш, за честотата да си остане дефиницията , а за отклонение на честотата - да не се ползва отклонение на вече дефинираната честота , така ли?

В опита за времето на различие е залегнало следното:
Ако честотата в едната точка е 50.02 херца , а в другата 50.00 , то за съответстващия интервал от време се преброяват 5002 синусоиди , а в другата точка едва 5000. За това време се задържа разликата , гарантирам ти го , защото точно това е опита - така са направили измерването!

Разликата не е необичайна , даже в повечето време я има!
Наличието на разлика е почти постоянна!
Самата разлика обаче не е постоянна.
Но средната и стойност на тази разлика не е нула!
това означава , че часовника от който тръгнахме няма да измерва абсолютно еднакво при двете точки!

А това с нискочестотната съставка - провери го!
Ако имаш някой познат или възможност да използваш записващи уреди - ще се убедиш за няколко минути!

И тогава си обясни , защо е така?
Тогава някои от нещата ще стоят по друг начин!



Тема Re: Стига си предполагалнови [re: elektromer]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано17.09.05 22:06



ти сам каза, че в инструкцията говорят за постоянна съставка, твое беше предположението че става въпрос за ниска честота. освен това, ако е наистина ниска честота, може така да стане, че на второто измерване тъкмо да си е обърнала поляритета, и вместо да унищожиш грешката, ще я удвоиш.

Ако честотата в едната точка е 50.02 херца , а в другата 50.00 , то за съответстващия интервал от време се преброяват 5002 синусоиди , а в другата точка едва 5000. За това време се задържа разликата , гарантирам ти го , защото точно това е опита - така са направили измерването!
добре поне че не се опитваш да избягаш по тъчлинията с дефинициите. ето това е момента който не го вярвам. не вярвам че могат за 100 секунди, в свързана и работеща мрежа да се преброят 5000 в единия край и 5002 в другия край. наслушал съм се на инженерен фолклор, и това веднага го причислявам в него.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Стига си предполагалнови [re: zaphod]  
АвторKokoBoko (Нерегистриран)
Публикувано18.09.05 04:45



Извиняваите че се намесвам в красивия многословен спор , но как успявате да съчините толкова писане и нищо съществено да не се каже
Не е ли по добре да се извади някои мухлясъл уччебник и да се пусне сканирана страница и да свърши спора



Тема не енови [re: KokoBoko]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано18.09.05 08:46



аз не съм от най-доверчивите, виждал съм какво ли не по учебниците.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.