Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:33 03.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: честотомеринови [re: DTMF]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано30.12.05 07:33



:) хехе, спомням си моя беше към 8А :)
бях го нашляпал целя почти със 74Н :) , че ми бяха изпаднали без пари ...
само в индикацията, дето я бех направил 10 разредна, на всеки разред имаше по 3 чипа :) представи си..



Тема Re: честотомеринови [re: DTMF]  
Авторsteve (Нерегистриран)
Публикувано04.01.06 13:12



Здравейте и ЧНГ!Бихте ли ми казали какъв е LCD дисплея от неомонтана и дали може да се купи отделно?Дават ли програмата ? Аз си сглобих честотомера от Млад конструктор само че с руска програма

Въпроса е как да разбера че показва вярната честота?Идеята ми е ако може да презапиша ПИКа и да му сменя дисплея. За Новата година Господ здраве да Ви дава,има кой да Ви го вземе



Тема Re: честотомеринови [re: steve]  
АвторShtur (Нерегистриран)
Публикувано04.01.06 13:53



Правиш си един кварцов генератор например на 4MHz със ттл схемка и мериш , прави се корекция на константата в софта докато покаже 4.000000



Тема Re: честотомеринови [re: steve]  
Автор DTMF (фантом)
Публикувано04.01.06 14:09



честита нова година)

дисплея е стандартен едноредов буквено цифров с 4-ри входа,мисля че тези тук са подобни





Програмата не я дават и не съм пробвал да я прочета ,но из руските сайтове има много подобни схеми с подобни диспеи и обикновенно дават и програмния код,останалата разлика е най вече във входното стъпало.

Мисля че програмата на млад конструктор и тази която показвате са 100% еднаквиМоже лесно да се провери с IC PROG като в двата буфера се заредят 2-те програми и се търсят разлики ,даже май ги сравнявах веднъж и не видях разлика .

За вярната честота с честотомера на МК май ще трябва точен генератор с хубави правоъгълни импулси,веднъж пробвах да го сравнявам с някаква програма за комп която генерира сигнали през звуковата карта ,обаче при някакви честоти даваше сериозни отклонения и така и не разбрах къде е проблема понеже за генератора пишеше че също имал бъгове. Трябваше и да се сетят да сложат тример кондензатор на кварца както е при Неомонтана-за точна донастройка на честотомера.
Иначе най точния генератор за който се сещам че може да се намери лесно е мобилен телефон,доколкото съм чувал вътре имало термостабилизиран генератор с много висока точност.

Аз пък мисля този от МК да го преработя изцялоей тук
в графата измерване видях няколко схеми на честотомери като някой са със същия ПИК16ф84а и ползват много икономичен и лесно достъпен течнокристален дисплей само с 3 жичен трансфер на информацията -клок,данни, и маса =I2C. Дисплея се намира в евтини стари китайски телефони Панафоне ,дето имат функция часовник и таймер.Може да му сложа и делител на честота LB3500,дели на 8 и честотомера става с диапазон 30 до 150 Мгхц. Този пък чип се намира в евтини китайски касетофони за коли и се ползва за индикация на честотата на радиотоИма и по-добра входна чувствителност около 50 млволта и предполагам преобразувател в правоъгълни импулси. Наричат ги прескалер,има и други по-добри образци но за сега имам този. Руснаците също са се сетили за идеята))

между другото ако мислиш да сложиш дисплей като от неомонтана във честотомера на млад конструктор няма да стане-на съвсем друг принцип са



Тема Re: честотомеринови [re: Shtur]  
Автор DTMF (фантом)
Публикувано04.01.06 14:33



няма гаранция че ще ти генерира точно 4000-зависи от кондензатора



Тема Re: честотомеринови [re: DTMF]  
Авторchwor (Нерегистриран)
Публикувано06.01.06 21:09



Ето

елементарна схема с PIC. Като честотомер е само една от 16-те му функции. Човека го е направил като фазомер. Онзи ден го видях и ми останаха очите и ума(макар че не ми трябваше такова нещо). Взех си ПИК-а и другите елементи(някои са различни от оригиналните) и почти го сглобих. Остана само да запиша програмата. Събрах го в кутийка от четка за зъби, барабар с 4 бр. батерии ААА. Т.к. е даден и сорс кода с много грамотно описание на подпрограмите, може да се модифицира според желанията на потребителя. Цялото устройство струва около 10 лв. без батериите.



Тема Re: честотомеринови [re: chwor]  
Автор DTMF (фантом)
Публикувано06.01.06 23:04



да виждал съм го,само че нямах такъв пик микроконтролер в момента,имах един излишен 16ф84 и докато се чудих какво да го правя си сглобих този Л-Ц метър. Доста е точен,чак ме учудва



123



Тема Re: честотомеринови [re: DTMF]  
Авторsteve (Нерегистриран)
Публикувано09.01.06 13:04



Здравейте отново.Благодаря за отзивите.Честотомера от МК го тествах с генератор и делителна каскада от друг самоделен с TTL ИС и опорна честота 10 MHz.Показанието беше 999866? Hz. Увеличавах с тример единият от кондензаторите свързани от кварца към маса и го докарах до 999951? Hz/ питанката е защото се изменя този разряд/, но при едно положение генерациите спират. Ще търся фабричен генератор или честотомер за по- точно калибриране. Поздрави!



Тема Re: честотомеринови [re: steve]  
Автор DTMF (фантом)
Публикувано09.01.06 15:07



Предполагам капацитета е станал твърде голям и за това са спрели генерациите

най добре да разгледаш схемата на ввв.неомонтана.бг и като видиш как е свързан кварца

Там единия кондензатор е 30 пф,а другия е 15 пф,като паралелно на него има тример кондензатор .Може да пробваш с такива стойности



Тема Re: честотомеринови [re: Milenn]  
Автор Джeтepo Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано11.01.06 14:47



Дипломната ми работа някога беше генератор с честотомер, но така и не го пуснах да тръгне. Делителя, който ми осигуряваше еталонния интервал беше един кошмар и след защитата (никой не поиска да провери дали честотомера работи - провериха само генератора) ми се отщя да го оживявам.

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.