Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:56 23.04.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема честотомери  
Автор DTMF (фантом)
Публикувано25.12.05 01:29



В последно време незнам какво ме прихвана да си правя честотомери,първо си сгобих един по схемата на Млад конструктор-прост и нищо особенно


Не останах доволен и си поръчах още един от неомонтана.бг-по чувствителен,по добро показание на дисплея,може да се мери директно при допир към кварца без да срива генерациите, а и платките на неомонтана не са чак толкова зле както ги описват



И сега най -интересния ,по идея на братята руснаци си купих едно евтино китайско радио с цифров дисплей,извадих му чипа на радиото,намерих даташийта на сц3610 и го превърнах в честотомер-мери само по единия проводник без да има нужда от свързване и към маса,също като горния може да мери директно от кварца без да срива генерациите. Според спецификациите измерва до около 150 Мхц но засега съм го тествал от 3 до 10 мхц






Тема Re: честотомеринови [re: DTMF]  
АвторMachine Head (Нерегистриран)
Публикувано25.12.05 09:06



Браво, ще пуснеш ли повече подробности? На снимките се вижда точност до 100 Khz - може ли да се подобри?



Тема Re: честотомеринови [re: Machine Head]  
Автор Energy Dragon (неудържим)
Публикувано25.12.05 11:33



Кажи някакви впечатления от честотомера на млад конструктор защото имам намерение да си сглабям.

Машините би трябвало да работят, хората би трябвало да мислят.


Тема Re: честотомеринови [re: Machine Head]  
Автор DTMF (фантом)
Публикувано25.12.05 15:06



Радиото му е направено от някакъв чип аналог на ТДА 1088 ако не се лъжа,с много малко външни елементи,по желание радиото може и да се запази като се добави още един превключвател който да отделя веригата на честотомера от радиото. Честотомера му е изграден от един чип SC3610. Даннните му можеш да измъкнеш от тук

Поне 5-6 модела китайски радиа са правени по тази схема.НА 35 -то краче на чипа се подава честотата за измерване. При измерване на МХЦ точността от 100КХц няма как да се подобри но е много удобно уредче за сравнително измерване,или колкото да провериш някакъв кварц по платките да ли ти е в изправностПри този модел радио са спестили 2-та транзистора които са в ПДФ файла преди 35-то краче и се наложи да му добавя един транзистор на входа. Чипа поддържа още един режим за измерване при амплитудна модулация-АМ където може да се ползва като честотомер в килохерци,но чак до толкова не съм правил експерименти

Редактирано от DTMF на 25.12.05 15:09.



Тема Re: честотомеринови [re: Energy Dragon]  
Автор DTMF (фантом)
Публикувано25.12.05 15:36



АМи този от МК също работи,но му е по слаба чувствителността заради по-простото входно стъпало само с 1 биполярен транзистор. Отначало го поръчах без дисплеи за да си ползвам моите ЛЕД индикатори,излезе ми само около 10 лева за платката и ПИК процесора а останалото го добавих от моите части и си програмирах процесора. После се оказа че всички мои индикатори са с общ анод а на мен ми трябват точно обратни и като си ги купих пак ми излезе около 25 лви отделно загуба на много време докато ги навържа по схемата ,и както се вижда от снимката кабелите си личат и стана голяма грозотия

По си заслужава другия от неомонтана-гони професионално качество за същата цена))) ,висока входна чувствителност заради полевия транзистор на входа, а и индикатора както виждаш не оказва излишните нули освен че с буквено цифров дисплей,и консумацията му е около 20 мА и може да се захранва директно от 9в батерия.
при първия консумацията при мен се получи около 30 мА с индикаторите които намерих.
Като недостатък е прекалената чувствителност и нуждата от много добро екраниране-дори и със много стабилно и филтрирано захранване от батерията пак си показва и измерва мрежовата честота от 50 хц както си стои на масата без да го включвам никъде.

на тези сайтове може да намериш други много интересни разработки на измерителни джунджурийки,като програмния файл на контролера ти го дават на аванта)))



и друг


3 в 1




Тема Re: честотомеринови [re: Energy Dragon]  
Автор DTMF (фантом)
Публикувано25.12.05 21:41



А и още нещо,този на млад конструктор няма формировател на правоъгълни импулси за разлика от другия на неомонтана, и ако се наложи да измерваш сигнал с неизвестен произход и форма-никога не знаеш какво ще ти отчете уреда)))



Тема Re: честотомеринови [re: DTMF]  
Автор ike (некастриран)
Публикувано28.12.05 23:16



от каде си купи радиото и за колко $$$?



Тема Re: честотомеринови [re: ike]  
Автор DTMF (фантом)
Публикувано29.12.05 00:08



снощи го пробвах на колектора на транзистора на радиомикрофон и си показвва честотата в мегахерци ,което ме запали да си направя по-мощен радиомикрофон понеже мога да му меря директно честотата на излъчване

купих го за 9 лева от магазин в несебър, предполагам че в магазини "всичко за 1 лев" ( с китайските стоки) струва не повече от 4-5 лв



Тема Re: честотомеринови [re: DTMF]  
Автор ike (некастриран)
Публикувано29.12.05 12:03



тия дни ще пообиколя магазинчетата за левче ;)
май за нова година дядо мраз ще ми подари честотомер
по пдф то ми се стори че може да измерва и по ниски честоти с поголяма точност ще си поиграя сега почивните дни
... баси като си спомня едно време за да се сдобиеш с честотомер трябваше да обереш банка а сега вярно че качеството и точноста са различно ама все пак



Тема Re: честотомеринови [re: ike]  
Автор DTMF (фантом)
Публикувано30.12.05 05:16



преди години си бях направил един с ТТЛ интегрални схеми,имаше около 20 чипа и харчеше около 1 ампер




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.