Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:49 08.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Бомбаджии...нови [re: bateAz]  
Автор Илko ()
Публикувано09.08.04 22:54



Аз прекрасно знам какви са тези кондензатори ама явно ти не знаеш ... предишния път ги подминах но явно ще обяснявам и за тях.

В борбата с емитираните радиосмущения в мрежата при импулсните захранвания се ползват 4 метода :
1. Common mode chokes - два дросела навити върху обща сърцевина с еднаква ориентация (начало) за двете линии (фаза, нула)
2. Differential mode chokes - всяка линия (фаза, нула,зануляване) си има свой собствен дросел
3. кондензатор съврзан паралелно на мрежата (фаза <-> нула) - тъй наречения X тип
4. кондензатор свързан между мрежата и корпуса на устройството (фаза <->корпус, нула <-> корпус) - тъй наречения Y тип

Ако се съсредоточим само върху върху кондензаторите ще добавя че X класа има 3 подкласа X1,X2 и X3, a Y класа има 4 - Y1,Y2,Y3 и Y4.
Най ползваните подкласове за битова техника са X2 и Y2 с гарантирано пробивно напрежение за X2 - 2,5kV и за Y2 - 5kV според IEC 664 Installation Category II (до 250V, 4800VA).

Кой от двата типа ще се приложи зависи от това дали корпуса на изделието което ползва импулсното захранване е опсасен или не. Под
безопасен корпус се разбира такъв при който масата на изделието не е достъпна за докосване (примерно изделието има пластмасова кутия) или се ползва защитно зануляване на достъпните метални части на кутията.
И тъй като въпросното DVD най вероятно има изведени конектори свързани електрически с неговата маса и не се ползва зануляване при него би следвало да се ползва Y тип. По горе вече казах че при този тип тестовете за издържиловст (endurance test) на използвания кондензатор се извършва при 5kV. Така че наистина не виждам какъв би бил проблема дори ако корпуса на DVD то се свърже както към нула така и към фаза - по отношение на работоспособността на импулсното захранване пък и на цялото устройство не би следвало да има никакъв проблем. Естествено че свързано към фаза не би следвало да се ползва в нормална ситуация - примера ти го давам само за да илюстрирам че на въпросните кондензатори им е все тая. Още повече че все пак масата няма да се свързва с фазата директно, а серийно през кондензатор импеданс 3-4Mom (50Hz).

"Пиковете" за които си писал изобщо не ми говорят нищо (ползва се друга мерна единица , но да не навлизаме в подробности) и не виждам по какъв начин тоя "жив генератор на ток" ще ни влияе ... А на пръстите ни ще влие ако пипаме където не ни е работата. Аз пък ти казвам - ако не отваряш кутията колкото и да пипаш - няма страшно - вервай ми

Айде много се отдалечихме от темата - човека вече сигурно си гледа DVD то на телевизора гордост на социалистическата промишленост



Тема Re: Бомбаджии...нови [re: Илko]  
Автор evilzet (член)
Публикувано10.08.04 12:06



още не гледам ДВД,
гледам постове :)))
видео сендерите и ав модулаторите не ми харесват като идея защото е безсмислено да вдигам сигнала , после телевизора пак да смъква честотата - двойна работа,която може само да влоши сигнала

Илко, след тези твои изчерпателни постове се насочих към варианта с щепсела и вкарването на видео сигнал по ниска честота ( аудиото ми е с отделен усилвател).
Тъй като нямам схема на телевизора пред мен, би ли ми казал този транзистор къде е разположен, как да му осигуря преднапрежение и нещо друго специфично за което не подозирам.



Тема Re: Бомбаджии...нови [re: evilzet]  
Автор Илko ()
Публикувано10.08.04 12:38



Аз имах ВТ85 и по подобен начин си бях свързал компютъра Правец8С (това е било сигурно през 88г. ) за RGB входа му.

За съжаление и аз нямам схема, а по спомени не знам докъде ще я докараме ... Ако можеш направи една снимка на шасито и я публикувай тук - все ще измислим нещо

Аз ще потърся схема но не е много сигурно дали пазя толкова стари ...



Тема Re: галванично разделяненови [re: evilzet]  
Авторukw (Нерегистриран)
Публикувано12.08.04 10:35



video vhod na veliko tarnovo 85 moje da se izvede predi tranzistor V17(VIDEO PREDUSILVATEL) SIGNALA SE podava sled prekasvane na vrazkata ot filtara kam bazata tranzistora. v bazata ima rezistor 1.8 k a v filtara ima 4.7 k kam masa



Тема Re: галванично разделяненови [re: ukw]  
Автор evilzet (член)
Публикувано12.08.04 16:26



благодаря за конкретния отговор , излежда лесно :)

дано и '84 да е като '85, утре им взимам схемите



Тема Re: галванично разделяненови [re: evilzet]  
Авторukw (Нерегистриран)
Публикувано12.08.04 17:46



84 i 85 imat samo razli4ni dekoderi i blok rgb

na 84 triabva ra4no da prevkliu4wa6 pal /secam



Тема Re: галванично разделяненови [re: ukw]  
Автор evilzet (член)
Публикувано13.08.04 10:24



знам,
имам ги и двата :))
:((
но ' 84 ще падне жертва в имато на науката



Тема благодаря на всичкинови [re: evilzet]  
Автор evilzet (член)
Публикувано18.08.04 13:49



работата се увенча с успех

комбинирах съветите ви:
проблема с фазата го реших с щепсел шуко и шаси на заземяването,
сигнала го подадох на базата на V17 през резистор за всеки случай,
комутацията ТВ-ДВД правя с ключе, аудиото през усилвател и колони

резултата е повече от добър - никакви смущения на ТВ картината от добавените елементи и кабели, кристален(като за търновото) образ при ДВД,
плюс отстранени няколко студени спойки на ТХО, каскада и тук там които правеха проблеми

единствения отрицателен резултат е че сега нямам стимул за нов ТВ :))))))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.