Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:44 18.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема галванично разделяне  
Автор evilzet (член)
Публикувано04.08.04 16:56



здравейте

трябва да разделя галванично от мрежата един телевизор велико търново '84
( за да не е опасен за ДВД-то след като му изкарам вход за коаксиален видео сигнал след МЧУ-то)

обясниха ми че става чрез траф на захранващия кабел и грец след него

въпроса ми е къде и за колко може да се намери такъв траф, предполагам че 100вата е достатъчен

п.с. а възможно ли е на произволен траф с подходяща мощност да развия вторичната намотка и да направя нова като копирам броя на навивките ма първичната му



Тема Re: галванично разделяненови [re: evilzet]  
Автор RC (непознат)
Публикувано04.08.04 18:59



evilzet, незнам защо си се запънал да гледаш DVD-то си точно на този телевизор но:
1. От постинга ти в един друг клуб не останах с впечатление, че DVD-то ти има такъв изход, така че освен видео ще трябва да вкараш и аудио (освен, ако него няма да го слушаш на нещо друго).
2.За разделяне от мрежата (след като искаш телевизора да отделиш) ти трябва само разделителен трансформатор 1:1 никакви грецове и кондензатори не са ти необходими.
3.Освен всичко това ще трябва да комутираш сигналите от DVD-то или от самия телевизор (освен ако не искаш телевизора да стане само на "монитор").
4.Ако всичко необходимо бъде направено ще възникнат следващите проблеми свързани с качеството (на картинката напр.).
5.Според мен парите които ще ти струва цялата преработка, а ако включим и нервите и загубеното време почти ще ти стигнат да си вземеш едно ново не особенно претенциозно и голямо телевизорче.
Но ти си решаваш.



Тема Явно си феннови [re: evilzet]  
Автор Mr.Nqkoj (?!?)
Публикувано04.08.04 19:49



на силните усещания.
Или по скоро да видиш кое как гърми.
По добре измисли вариант да вдигнеш сигнала от DVD-то на висока честота, отколкото да се опитваш да разбереш колко добре ще гръмне.
Фазата или нулата на контакта отива директно в шасито на телевизора.
Ако го разделиш с траф 1:1 мисля че няма да постигнеш добър резултат.
защото DVD-то е най вероятно с импулсно.

Пък и има една дребна подробност.
Как ще регулираш силата на звука като го вкараш по ниска ?
С потенциометъра отпред няма да ти се подобри.

Най добрия вариант е ако DVD-то няма модулатор да си купиш един такъв от някое видео.
Вкарваш звука и video-то в модулатора. От там го вадиш на някой си канал из дециметровия обхват и гледаш.



Тема :)нови [re: evilzet]  
Автор Диaн (идиот)
Публикувано04.08.04 21:23



Е те хората вече ти казаха да си купиш нов телевизор ама не искам да повтарям - вземи и потърси из магазините "видео сендер" на това чудо му вкарваш аудио и видео сигнал и то го модулира-ала-бала и крайния резултат е че на видео-сендера му разпъваш антената а за телевизора е необходима стайна антенка или парче кабел около 30-40 сантиметра за предпочитане изолиран защото по-горе си пише че или фазата или нулата ти е на шасито. Но все пак ако си решил твърдо да го гледаш мога ти препоръчам някой модулатор от старо "нинтендо" върши същата работа или да се поразровиш из нет-а за подобни схеми ама не очаквай по-евтин вариант от 20-30 лева.

Сещам се за старите телевизори FUNAI при тях също шасито беше под напрежение ама май с кондензатори от по няколко пикофарада разделяха антената от шасито ама нека някой по-запознат да ти каже стойности. Вземи и поглени имаше някакъв линк за разделяне на телевизора от кабелната (имаше и тема в клуба) понеже като му се пусне видео-входа от компа се появяваха проблеми ама помня ли...



Тема Re: галванично разделяненови [re: evilzet]  
Автор Илko ()
Публикувано04.08.04 22:06



Има и много по елементарно решение - отрязваш кабела и монтираш щепсел "шуко" като проводника който е свързан със шасито го завиваш за клемите на зануляването отстрани. Така като включиш щепсела в контакт "шуко" шасито винаги ще е свързано със земя. Ако телевизора не работи при едното от двете възможни позиции при включване щепсела просто трябва да се обърне - така трябва да се уцели фазата на другия проводник.

Е като всяко елементарно решение има и недостатък - не трябва да се включва в незанулени или обикновени конакти но това мисля не е проблем ако телевизора не се разнася ...



Тема илко:)нови [re: Илko]  
Автор Диaн (идиот)
Публикувано04.08.04 22:22



голям проблем може да е ако първо върже кабелите и после включи телевизора за това не му давай такъв акъл моля те - виждал съм какво се е сслучило когато първо са вързани кабелите на кабелната , телевизора и компютъра и после е включен компютъра в мрежата.... само ще ти кажа че потенциала на кабелната спрямо нулата беше 60 волта:)



Тема Re: илко:)нови [re: Диaн]  
Автор Илko ()
Публикувано04.08.04 22:33



Не е така!

По антенен вход тези телевизори са развързани с кондензатори (и как иначе нали шасито е офазено). Така че дори и по кабелната да идва някакво напрежение това е без значение ... Така че колкото и да е странно тези телевизори никога няма да изпитат ефекта който си описал

Компютъра пък нараво си е задължително да е занулен ...



Тема malko poqsnenieнови [re: Илko]  
Автор sheki (рибка :))
Публикувано05.08.04 01:44



zna4i galwani4no s kondenzatori nqma , ako si mislite 4e teq kondenzatori deto sa na VT84 shte mu swurshat rabota ..... shtom bie tok prez tqh spored was kolko wreme shte e nujno da izpushi dvd-to , ako ne iska da riskuwa neka si naprawi sled modulator4eto edno galvani4no s toroidalna syrcewina i dwe bobinki ( neka se porowi w po starite temi tam i linkowe bqh dawal ) ili oshte po dobre da si wzeme edin video sender pone shte e siguren 100% a po natatuk moje i da se razbere s komshiite :) koi filmi da gledat :))

просто и лесно


Тема Re: галванично разделяненови [re: evilzet]  
Автор evilzet (член)
Публикувано05.08.04 09:38



благодаря ви за отзивчивостта

времето и нервите са несъизмерими с удоволствието да блесне цифрова картина :)) нали това е идеята на всичко самоделно

за озадачените защо съм се запънал на Търновото - то ми е необходимо за да работя с менютата на ДВД-то , не толкова да гледам филми. а и ако си купя ТВ не искам 14"нео, а нещо по-голямо за което сега нямам пари

комутирането на видео сигнала ще е с ключе или реле

аудио сигнала го прекарвам през усилвател и колони, така че през телевизора не ми трябва

за греца след трафа ми обясниха, че така се избягвало загряване на трафа предизвикано от характерното захранване на ТВ-то

и така вариантите май са:
1.видео-сендер - най-скъп
2.хватката с щепсела - най-лесен но дали не е опасен
3. с трафа който аз описах - неясен спрямо импулсното на ДВД-то
4. с тороид на видеосигнала - най - примамлив, но дали няма да има смущения

този тороид с какви параметри трябва да е ?

Редактирано от evilzet на 05.08.04 09:42.



Тема А с оптрони ??нови [re: evilzet]  
АвторOпт (Нерегистриран)
Публикувано05.08.04 10:54



А защо не помислиш за устройство с оптрони ??



Тема Re: А с оптрони ??нови [re: Oпт]  
Автор bateAz (непознат )
Публикувано05.08.04 12:04



И каква честотна лента ще пуснем праз тези оптрони? Линейни оптрони за 20-30 MHz струват баща си и майка си. Цифромания, ти казвам.



Тема Re: malko poqsnenieнови [re: sheki]  
Автор Илko ()
Публикувано05.08.04 12:24



Помисли малко !!!
Как няма да свършат работа ? Явно ще трябва да почнем по отдалеко с обясненията ...
Този телевизор няма гавланично отделяне от мрежата (офазено шаси) което ще рече че има вероятност (и тя е 50:50 ) масата му да се окаже сързана за фазата. Именно за това антенния вход който се вижда отзад на телевизора е галванично разделен с кондензатори - както центалното жило така и екрана. Целта на тези кондензатори е да предпазят от токов удар човек който може да докосне антената и да осигури нормално включване на видеоизточник или кабелна телевизия.
Това че като го пипнеш се усеща че там има напрежение е напълно нормално и безопасно както за човек така и за друга апаратура - иначе представи си какво би станало ... все пак това е телевизор който е бил в серийно производство ... за 20 години откакто е произведен знаеш ли колко хора би изтребил ако входа му не беше обезопасен.

Дано си ме разбрал вече ...

И да добавя - когато го включиш по метода който съм описал той става още по безопасен - въпреки че антенния вход все още галванично разделен от шасито веоятността самото то да е свързано към фаза е вече нулева
Двойна защита

Редактирано от Илko на 05.08.04 12:50.



Тема Re: галванично разделяненови [re: evilzet]  
Автор Илko ()
Публикувано05.08.04 12:46



Препоръчвам ти варианта с щепсела - измери кой от двата проводника отива директно на шасито и го завий за занулявашата клема. Както казах и преди единствената опастност е телевизора да се включи в неизправен контакт (незанулен) или такъв който не е "шуко" Да ли пастините на контакта са занулени лесно можеш да провериш с фазомер - бръкваш с фазомера във отвора където е фазата и с пръст докосваш една от зануляващите пластини - трябва свтенето на фазомера да се усили.
И тъй като при включване контактите шуко първо свързват зануляването и чак след това другите два щифта ползването на този вариант е безопасно.

По въпроса за греца - препоръчвам ти да вярваш на човека който ти го е казал Явно ги разбира нещата ...
Захранването на на телевизора е направено с еднопътен изправител (само един диод) и слагането на грец е задължително ако ще има разделителен тансформатор. Имай в предвид полярноста на изхода на греца ... Само моделите с по голям диагонал на екрана (от серията ВТ) имат мостов изправител в захранването си.

Не съм сигурен дали на печатната платка бяха предвидени всички диоди от греца като е запоен само един от тях и има един мост в другото му рамо ...

Но според мен това са дребни кахъри - по сложно е да се изведе видеовход на този телевизор. Ако не знаеш как - кажи и ще ти обясня. По спомени сигнала трябва да се подаде на транзистора който е след тунера, но самия тунер задаваше постояннотоковия му режим, така че като го откачиш от него ще трябва ти да му осигуриш постояннотоков офсет на базата - ако не се лъжа беше 4V спрямо шасито )

Между другото мисля че се произвеждаше навремето разновидност на ВТ85 с видеовход и галванично разделяне чрез трансформатор монтиран в самата кутия ...



Тема Re: malko poqsnenieнови [re: Илko]  
Автор ex-man (дървен философ)
Публикувано05.08.04 22:34



Кондензаторите не осигуряват галванично разделяне. Те разделят точно толкова, колкото и един резистор. Просто тока през тях е в допустимите граници.
Мойта София 82 нямаше и кондензатори - незнам що (а пък той е с направо гениално захранване - безтрансформаторно - чудо). Добре че имам навика да слагам изправни предпазители и само гръмна едно бушонче, когато решихме да сложим антената на wirelessа на същата стойка с ТВ антената. Хубу че не гръмна друго...
После проблема го реших с два кондензатора от София 31...

______________
На всеки на пук!


Тема Re: malko poqsnenieнови [re: ex-man]  
Автор Илko ()
Публикувано05.08.04 22:56



Не е галванично, но за 50Hz съпротивлението е огромно
И не може да стане никаква беля

Твърде вероятно някой да ти е ровил телевизора (най вероятно е сменен тунера) Няма как фабрично произведено изделие при това в голям тираж да не е обезопасено.. Тези телевизори (ВТ,София) са копирани от модели на Филипс а тогава беше модерно импулсните захранвания да са безтрансформаторни.

А София31 пък е с траф и пак си има кондензатори - какво повече да говорим Сега на модерните телевизори направо тунера стърчи отзад - вече няма техника като едно време

Аз в къщи преди всеки телевизор на кабеланата телевизия съм си сложил фабричен галваничен изолатор - не толкова заради безопастност колкото да се отърва от неприятния брум в картината - за него няма друго спасение ...



Тема Re: malko poqsnenieнови [re: Илko]  
Автор sheki (рибка :))
Публикувано06.08.04 18:27



pri polojenie 4e trqbwa i da si prawi wideo whod az bih si wzel wideo sender 30-tina lv sa , ili ako ne wideo sender edin av modulator i neka da si naprawi sled nego galvani4no

moje da izpolzwash syrcewinata ot nakoi obiknowen spliter , ama kato gledam ti mai se dwoumish , reshi koe e po sigurno i bezopasno za teb i za okolnite twa e:)) uspeh

просто и лесно

Редактирано от sheki на 06.08.04 18:29.



Тема Re: malko poqsnenieнови [re: sheki]  
Автор Илko ()
Публикувано06.08.04 19:30



Ако ще вкарва сигнала през антенния вход както няколко пъти обясних телевизора си е пригоден за това и е напълно безопасен както за хора така и за техниката която се включва към него. Безсмислено е да се сглобяват подобни самоделки особено варианта с кондензаторите защото в телевизора те са поставени още при производството ...

Аз препоръчвам извеждането на нискочестотен видео вход защото колкото повече обработки претърпява сигнала толкова по зле става.
И понеже едва ли на този телевизор ще постигне каквото и да е качество след като го смени ще му остане един безполезен модулатор ...



Тема Бомбаджии...нови [re: Илko]  
Автор Mr.Nqkoj (?!?)
Публикувано09.08.04 19:23



Хм...
Чудя се само дали Y кондензаторите на импулсното на DVD-то ще издържат....
Колко ток би протекъл през 10nf като на единия му край вържеш фазата а на другия нулата ?
Тази идея не ми харесва!!!
Мисля че най добрия начин е с модулатор
Или ако има видео с тунер вкарва му видео сигнала по ниска и го вади през модулатора и гледа.



Тема Re: Бомбаджии...нови [re: Mr.Nqkoj]  
Автор Илko ()
Публикувано09.08.04 20:01



Ще издържат - къде ще ходят. На практика те не са подложени на никакво напрежение - колко пъти да повтарям че шасито гарантирано ще се връзва на нулата ... Въпреки че и на фазата да е няма никакъв проблем - всъщност дали там ще е фазата или дори по голямо напрежение няма никакво значение - кондензаторите се подбират (в случая на ВТ85 те са няколко киловолтови) така че да са презапасени. Важното в случая е честотата - 50 Hz са напълно безопасни през подобен кондензатор ...
В линка даден по горе наистина се препоръчват 10nF кондензатори при това 250VAC. Според мен стойността е доста висока - без проблем стойността им може да се намали под 1nF. Задължително обаче работното им напрежение трябва да е поне няколко kV ... все пак говорим за безопастност.

И малко теория : Импеданса на кондензаторите се изчислява по следната формула X=1/(2*П*F*C) Сега нека сметнем стойността му на 1nF кондензатор за честота 50Hz :Х=1/(2*3,14*50*10^-9)

Получава се 3,18 Мом
Айде сега обяснете как ток с порядък 50 микроампера ще изгори DVD?

Май някои хора не искат да проумеят че тези телевизори са напълно безопасни въпреки че са с офазено шаси. Те винаги са били пригодени към антенния му вход да се включи антена, видео или каквото и да е друго устройство както и той да се докосват от човек. Така че без никакви преработки към него няма проблем да се включи и DVD то по висока честота. Ако обаче се търси качество и му се направи нискочестотен видеовход трябва да се гарантира че шасито му няма да се връзва на фаза заради невъзможността да се раздели с кондензатори - честотата е ниска. Именно затова аз предложих необичайното свързване в щепсела. То няма нищо общо с кондензаторите на антенния вход ...

Ей, мислете преди да пишете ...



Тема Re: Бомбаджии...нови [re: Илko]  
Автор bateAz (новак)
Публикувано09.08.04 20:28



Въпросният Y кондензатор се слага най-вече за да се шунтират импулсните смущения, които генерира едно инмулсно захранване. DVD най-вероятно се захранва точно така. А тези смущения са импулси с амплитуда до 200-300 мА (жив генератор на ток) и продължителност 100-200 ns. И това съвсем осезаемо чука по пръстите, вЕрвай ми.



Тема Re: Бомбаджии...нови [re: bateAz]  
Автор Илko ()
Публикувано09.08.04 22:54



Аз прекрасно знам какви са тези кондензатори ама явно ти не знаеш ... предишния път ги подминах но явно ще обяснявам и за тях.

В борбата с емитираните радиосмущения в мрежата при импулсните захранвания се ползват 4 метода :
1. Common mode chokes - два дросела навити върху обща сърцевина с еднаква ориентация (начало) за двете линии (фаза, нула)
2. Differential mode chokes - всяка линия (фаза, нула,зануляване) си има свой собствен дросел
3. кондензатор съврзан паралелно на мрежата (фаза <-> нула) - тъй наречения X тип
4. кондензатор свързан между мрежата и корпуса на устройството (фаза <->корпус, нула <-> корпус) - тъй наречения Y тип

Ако се съсредоточим само върху върху кондензаторите ще добавя че X класа има 3 подкласа X1,X2 и X3, a Y класа има 4 - Y1,Y2,Y3 и Y4.
Най ползваните подкласове за битова техника са X2 и Y2 с гарантирано пробивно напрежение за X2 - 2,5kV и за Y2 - 5kV според IEC 664 Installation Category II (до 250V, 4800VA).

Кой от двата типа ще се приложи зависи от това дали корпуса на изделието което ползва импулсното захранване е опсасен или не. Под
безопасен корпус се разбира такъв при който масата на изделието не е достъпна за докосване (примерно изделието има пластмасова кутия) или се ползва защитно зануляване на достъпните метални части на кутията.
И тъй като въпросното DVD най вероятно има изведени конектори свързани електрически с неговата маса и не се ползва зануляване при него би следвало да се ползва Y тип. По горе вече казах че при този тип тестовете за издържиловст (endurance test) на използвания кондензатор се извършва при 5kV. Така че наистина не виждам какъв би бил проблема дори ако корпуса на DVD то се свърже както към нула така и към фаза - по отношение на работоспособността на импулсното захранване пък и на цялото устройство не би следвало да има никакъв проблем. Естествено че свързано към фаза не би следвало да се ползва в нормална ситуация - примера ти го давам само за да илюстрирам че на въпросните кондензатори им е все тая. Още повече че все пак масата няма да се свързва с фазата директно, а серийно през кондензатор импеданс 3-4Mom (50Hz).

"Пиковете" за които си писал изобщо не ми говорят нищо (ползва се друга мерна единица , но да не навлизаме в подробности) и не виждам по какъв начин тоя "жив генератор на ток" ще ни влияе ... А на пръстите ни ще влие ако пипаме където не ни е работата. Аз пък ти казвам - ако не отваряш кутията колкото и да пипаш - няма страшно - вервай ми

Айде много се отдалечихме от темата - човека вече сигурно си гледа DVD то на телевизора гордост на социалистическата промишленост



Тема Re: Бомбаджии...нови [re: Илko]  
Автор evilzet (член)
Публикувано10.08.04 12:06



още не гледам ДВД,
гледам постове :)))
видео сендерите и ав модулаторите не ми харесват като идея защото е безсмислено да вдигам сигнала , после телевизора пак да смъква честотата - двойна работа,която може само да влоши сигнала

Илко, след тези твои изчерпателни постове се насочих към варианта с щепсела и вкарването на видео сигнал по ниска честота ( аудиото ми е с отделен усилвател).
Тъй като нямам схема на телевизора пред мен, би ли ми казал този транзистор къде е разположен, как да му осигуря преднапрежение и нещо друго специфично за което не подозирам.



Тема Re: Бомбаджии...нови [re: evilzet]  
Автор Илko ()
Публикувано10.08.04 12:38



Аз имах ВТ85 и по подобен начин си бях свързал компютъра Правец8С (това е било сигурно през 88г. ) за RGB входа му.

За съжаление и аз нямам схема, а по спомени не знам докъде ще я докараме ... Ако можеш направи една снимка на шасито и я публикувай тук - все ще измислим нещо

Аз ще потърся схема но не е много сигурно дали пазя толкова стари ...



Тема Re: галванично разделяненови [re: evilzet]  
Авторukw (Нерегистриран)
Публикувано12.08.04 10:35



video vhod na veliko tarnovo 85 moje da se izvede predi tranzistor V17(VIDEO PREDUSILVATEL) SIGNALA SE podava sled prekasvane na vrazkata ot filtara kam bazata tranzistora. v bazata ima rezistor 1.8 k a v filtara ima 4.7 k kam masa



Тема Re: галванично разделяненови [re: ukw]  
Автор evilzet (член)
Публикувано12.08.04 16:26



благодаря за конкретния отговор , излежда лесно :)

дано и '84 да е като '85, утре им взимам схемите



Тема Re: галванично разделяненови [re: evilzet]  
Авторukw (Нерегистриран)
Публикувано12.08.04 17:46



84 i 85 imat samo razli4ni dekoderi i blok rgb

na 84 triabva ra4no da prevkliu4wa6 pal /secam



Тема Re: галванично разделяненови [re: ukw]  
Автор evilzet (член)
Публикувано13.08.04 10:24



знам,
имам ги и двата :))
:((
но ' 84 ще падне жертва в имато на науката



Тема благодаря на всичкинови [re: evilzet]  
Автор evilzet (член)
Публикувано18.08.04 13:49



работата се увенча с успех

комбинирах съветите ви:
проблема с фазата го реших с щепсел шуко и шаси на заземяването,
сигнала го подадох на базата на V17 през резистор за всеки случай,
комутацията ТВ-ДВД правя с ключе, аудиото през усилвател и колони

резултата е повече от добър - никакви смущения на ТВ картината от добавените елементи и кабели, кристален(като за търновото) образ при ДВД,
плюс отстранени няколко студени спойки на ТХО, каскада и тук там които правеха проблеми

единствения отрицателен резултат е че сега нямам стимул за нов ТВ :))))))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.