Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:34 08.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: А с оптрони ??нови [re: Oпт]  
Автор bateAz (непознат )
Публикувано05.08.04 12:04



И каква честотна лента ще пуснем праз тези оптрони? Линейни оптрони за 20-30 MHz струват баща си и майка си. Цифромания, ти казвам.



Тема Re: malko poqsnenieнови [re: sheki]  
Автор Илko ()
Публикувано05.08.04 12:24



Помисли малко !!!
Как няма да свършат работа ? Явно ще трябва да почнем по отдалеко с обясненията ...
Този телевизор няма гавланично отделяне от мрежата (офазено шаси) което ще рече че има вероятност (и тя е 50:50 ) масата му да се окаже сързана за фазата. Именно за това антенния вход който се вижда отзад на телевизора е галванично разделен с кондензатори - както центалното жило така и екрана. Целта на тези кондензатори е да предпазят от токов удар човек който може да докосне антената и да осигури нормално включване на видеоизточник или кабелна телевизия.
Това че като го пипнеш се усеща че там има напрежение е напълно нормално и безопасно както за човек така и за друга апаратура - иначе представи си какво би станало ... все пак това е телевизор който е бил в серийно производство ... за 20 години откакто е произведен знаеш ли колко хора би изтребил ако входа му не беше обезопасен.

Дано си ме разбрал вече ...

И да добавя - когато го включиш по метода който съм описал той става още по безопасен - въпреки че антенния вход все още галванично разделен от шасито веоятността самото то да е свързано към фаза е вече нулева
Двойна защита

Редактирано от Илko на 05.08.04 12:50.



Тема Re: галванично разделяненови [re: evilzet]  
Автор Илko ()
Публикувано05.08.04 12:46



Препоръчвам ти варианта с щепсела - измери кой от двата проводника отива директно на шасито и го завий за занулявашата клема. Както казах и преди единствената опастност е телевизора да се включи в неизправен контакт (незанулен) или такъв който не е "шуко" Да ли пастините на контакта са занулени лесно можеш да провериш с фазомер - бръкваш с фазомера във отвора където е фазата и с пръст докосваш една от зануляващите пластини - трябва свтенето на фазомера да се усили.
И тъй като при включване контактите шуко първо свързват зануляването и чак след това другите два щифта ползването на този вариант е безопасно.

По въпроса за греца - препоръчвам ти да вярваш на човека който ти го е казал Явно ги разбира нещата ...
Захранването на на телевизора е направено с еднопътен изправител (само един диод) и слагането на грец е задължително ако ще има разделителен тансформатор. Имай в предвид полярноста на изхода на греца ... Само моделите с по голям диагонал на екрана (от серията ВТ) имат мостов изправител в захранването си.

Не съм сигурен дали на печатната платка бяха предвидени всички диоди от греца като е запоен само един от тях и има един мост в другото му рамо ...

Но според мен това са дребни кахъри - по сложно е да се изведе видеовход на този телевизор. Ако не знаеш как - кажи и ще ти обясня. По спомени сигнала трябва да се подаде на транзистора който е след тунера, но самия тунер задаваше постояннотоковия му режим, така че като го откачиш от него ще трябва ти да му осигуриш постояннотоков офсет на базата - ако не се лъжа беше 4V спрямо шасито )

Между другото мисля че се произвеждаше навремето разновидност на ВТ85 с видеовход и галванично разделяне чрез трансформатор монтиран в самата кутия ...



Тема Re: malko poqsnenieнови [re: Илko]  
Автор ex-man (дървен философ)
Публикувано05.08.04 22:34



Кондензаторите не осигуряват галванично разделяне. Те разделят точно толкова, колкото и един резистор. Просто тока през тях е в допустимите граници.
Мойта София 82 нямаше и кондензатори - незнам що (а пък той е с направо гениално захранване - безтрансформаторно - чудо). Добре че имам навика да слагам изправни предпазители и само гръмна едно бушонче, когато решихме да сложим антената на wirelessа на същата стойка с ТВ антената. Хубу че не гръмна друго...
После проблема го реших с два кондензатора от София 31...

______________
На всеки на пук!


Тема Re: malko poqsnenieнови [re: ex-man]  
Автор Илko ()
Публикувано05.08.04 22:56



Не е галванично, но за 50Hz съпротивлението е огромно
И не може да стане никаква беля

Твърде вероятно някой да ти е ровил телевизора (най вероятно е сменен тунера) Няма как фабрично произведено изделие при това в голям тираж да не е обезопасено.. Тези телевизори (ВТ,София) са копирани от модели на Филипс а тогава беше модерно импулсните захранвания да са безтрансформаторни.

А София31 пък е с траф и пак си има кондензатори - какво повече да говорим Сега на модерните телевизори направо тунера стърчи отзад - вече няма техника като едно време

Аз в къщи преди всеки телевизор на кабеланата телевизия съм си сложил фабричен галваничен изолатор - не толкова заради безопастност колкото да се отърва от неприятния брум в картината - за него няма друго спасение ...



Тема Re: malko poqsnenieнови [re: Илko]  
Автор sheki (рибка :))
Публикувано06.08.04 18:27



pri polojenie 4e trqbwa i da si prawi wideo whod az bih si wzel wideo sender 30-tina lv sa , ili ako ne wideo sender edin av modulator i neka da si naprawi sled nego galvani4no

moje da izpolzwash syrcewinata ot nakoi obiknowen spliter , ama kato gledam ti mai se dwoumish , reshi koe e po sigurno i bezopasno za teb i za okolnite twa e:)) uspeh

просто и лесно

Редактирано от sheki на 06.08.04 18:29.



Тема Re: malko poqsnenieнови [re: sheki]  
Автор Илko ()
Публикувано06.08.04 19:30



Ако ще вкарва сигнала през антенния вход както няколко пъти обясних телевизора си е пригоден за това и е напълно безопасен както за хора така и за техниката която се включва към него. Безсмислено е да се сглобяват подобни самоделки особено варианта с кондензаторите защото в телевизора те са поставени още при производството ...

Аз препоръчвам извеждането на нискочестотен видео вход защото колкото повече обработки претърпява сигнала толкова по зле става.
И понеже едва ли на този телевизор ще постигне каквото и да е качество след като го смени ще му остане един безполезен модулатор ...



Тема Бомбаджии...нови [re: Илko]  
Автор Mr.Nqkoj (?!?)
Публикувано09.08.04 19:23



Хм...
Чудя се само дали Y кондензаторите на импулсното на DVD-то ще издържат....
Колко ток би протекъл през 10nf като на единия му край вържеш фазата а на другия нулата ?
Тази идея не ми харесва!!!
Мисля че най добрия начин е с модулатор
Или ако има видео с тунер вкарва му видео сигнала по ниска и го вади през модулатора и гледа.



Тема Re: Бомбаджии...нови [re: Mr.Nqkoj]  
Автор Илko ()
Публикувано09.08.04 20:01



Ще издържат - къде ще ходят. На практика те не са подложени на никакво напрежение - колко пъти да повтарям че шасито гарантирано ще се връзва на нулата ... Въпреки че и на фазата да е няма никакъв проблем - всъщност дали там ще е фазата или дори по голямо напрежение няма никакво значение - кондензаторите се подбират (в случая на ВТ85 те са няколко киловолтови) така че да са презапасени. Важното в случая е честотата - 50 Hz са напълно безопасни през подобен кондензатор ...
В линка даден по горе наистина се препоръчват 10nF кондензатори при това 250VAC. Според мен стойността е доста висока - без проблем стойността им може да се намали под 1nF. Задължително обаче работното им напрежение трябва да е поне няколко kV ... все пак говорим за безопастност.

И малко теория : Импеданса на кондензаторите се изчислява по следната формула X=1/(2*П*F*C) Сега нека сметнем стойността му на 1nF кондензатор за честота 50Hz :Х=1/(2*3,14*50*10^-9)

Получава се 3,18 Мом
Айде сега обяснете как ток с порядък 50 микроампера ще изгори DVD?

Май някои хора не искат да проумеят че тези телевизори са напълно безопасни въпреки че са с офазено шаси. Те винаги са били пригодени към антенния му вход да се включи антена, видео или каквото и да е друго устройство както и той да се докосват от човек. Така че без никакви преработки към него няма проблем да се включи и DVD то по висока честота. Ако обаче се търси качество и му се направи нискочестотен видеовход трябва да се гарантира че шасито му няма да се връзва на фаза заради невъзможността да се раздели с кондензатори - честотата е ниска. Именно затова аз предложих необичайното свързване в щепсела. То няма нищо общо с кондензаторите на антенния вход ...

Ей, мислете преди да пишете ...



Тема Re: Бомбаджии...нови [re: Илko]  
Автор bateAz (новак)
Публикувано09.08.04 20:28



Въпросният Y кондензатор се слага най-вече за да се шунтират импулсните смущения, които генерира едно инмулсно захранване. DVD най-вероятно се захранва точно така. А тези смущения са импулси с амплитуда до 200-300 мА (жив генератор на ток) и продължителност 100-200 ns. И това съвсем осезаемо чука по пръстите, вЕрвай ми.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.