Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:23 01.05.24 
Любители на животните
   >> Екзотични животни
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Какво да правя с белки на тавана?нови  
Автор gatofilia (стара коткарка)
Публикувано12.08.05 21:56



На тавана на вилата ми са заселени две белки, или съсели, знам ли ги какви са, майсторите, които поправят покрива, казаха, че били като малки котки, с дълго бяло петно под гушките. Страшно са вредни за целостта на вилата, живеят навънка, на тавана се прибират само вечер, като всеки път разбутват някаква керемида, за да влезат.
В резултат покривът е разтурен и протече, сега ще се сменя цялата хидроизолация. Майсторите искат да ги убият, или с отрова, или с някакви капани, от които няма да излезат живи.
Аз обаче искам само да ги изгоня, а не да ги убивам. В околността има много бараки, мазета, изоставени къщи. Мечтата ми е да ги хванат и да ги пуснат някъде надалеч, пак във вилния район.
Дайте съвет как да стане това. Хората, които разтурват покрива, са доброжелателни и ще изпълнят всяка процедура, за която им дам нареждане.
Не искам даже да чувам, че тия животни са били убити по някакъв гаден начин.
Аз съм любител на котките, а тези животни са им роднини, в някакъв смисъл.



Тема Re: Какво да правя с белки на тавана?нови [re: gatofilia]  
Автор garvan72 (непознат )
Публикувано17.08.05 17:05



Според мен трябва да им се попречи да се качват на тавана.Явно имат удобен предмет или дърво по което да се катерят и да го използват за параван.Замажете с цимент всички възможни пролуки по покрива и укрепете керемидите да не ги разместват.
Ако искате да хванете белките живи, направете си капан (подобен на този за плъхове, но по-голям), а за примамка използвайте яйце или мед.
Успех!!!



Тема Re: Какво да правя с белки на тавана?нови [re: gatofilia]  
Авторrobo (Нерегистриран)
Публикувано18.08.05 09:15



abe pi4 ti ot kade si ako moje da gi xvane6 az 6te gi vzema da gi gledam pi6i mi



Тема Re: Какво да правя с белки на тавана?нови [re: robo]  
Автор garvan72 (непознат )
Публикувано18.08.05 10:58



robo,
Незнам дали ще се справиш.Възрастната бялката е кръвожаден хищник!
По-добре изчакай до март-май, когато се размножават и си вземи бялка-бебе от котилото (непрогледнало до 1 мес.възраст) през ноща, когато родителите им ловуват.Не съм чувал някой да си гледа бялка....пор - да!
Успех!!!



Тема Re: Какво да правя с белки на тавана?нови [re: garvan72]  
Автор gatofilia (стара коткарка)
Публикувано18.08.05 19:06



хората, които работят на вилата, казаха, че били много свирепи, съскали и искали да се хвърлят върху тях. Две били. Съветвахме се цялото семейство и или ще положим усилия да ги хванем живи, с капан, или пък ще ги оставим, но преди това ще сменяме изолацията на покрива с достатъчно яка, да не могат да я пробият.
Да, имам един висок бор пред къщата и не мога да го отсека заради тях. По-рано са влизали през едно квадратно прозорче под стряхата на покрива, но е било зачукано здраво. Май ще трябва да го отворим пак, това прозорче, да не разбутват повече керемидите керемидите да влизат, да си имат цивилизован вход, и нека си живеят. Къщата е била необитавана много години и те фактически са преди нас. . Само това с размножаването малко ме тревожи, ако си родят малки и те ли ще останат там. Ще стане един белкарник значи. Не ми стигат котките, ама и белките отгоре.
Някой знае ли навиците им, като се размножат, остават ли малките при големите?
Е, тогаз поне за храната им няма да имам грижи, и силиконови тоалетни няма да купувам...




Тема Re: Какво да правя с белки на тавана?нови [re: gatofilia]  
Автор garvan72 (непознат )
Публикувано19.08.05 08:42



gatofilia,
Бялката - Martes foina, е хищник от сем.Порови (видра,златка,язовец,невестулка,поровете).Предпочита за живеене горите,но се заселва и в близост до човека,като населява и изоставени постройки.Катери се отлично по дърветата, но си търси храната на земята,активна е нощем и извършва преходи до 20 км.Външно много прилича на златката.Брачният период е юли-август, женската ражда 1-4 малки през март-май, които са слепи и проглеждат след 1 м.Много бързо растат и есента започват самостоятелен живот.Полова зрялост - на 2 год.Живеят 10-12 години.Храни се със зайци,птици,гризачи,мърша,насекоми,овошки,плодове,гъби и др.
Представлява ловен обект, има ценна кожа!
Една от възможностите е да поставиш яка от ламарина на бора, подобно на тези които се поставят срещу гризачи на пчелните кошери, кошовете за царевица и т.н., а ако искаш да се отървеш окончателно - с капан.Действай нощно време когато са на лов.През деня си почиват и затова съскат - отбраняват си територията.
Чакам развитие на нещата!!!



Тема Re: Какво да правя с белки на тавана?нови [re: gatofilia]  
Автор garvan72 (непознат )
Публикувано19.08.05 08:50



http://www.fotonatur.de/saeugetiere/steinmarder-xxmartesfoina.php
разгледай това!!!



Тема Re: Какво да правя с белки на тавана?нови [re: garvan72]  
Автор gatofilia (стара коткарка)
Публикувано19.08.05 11:58



Много ти благодаря, Гарване, аз съм научен работник и по професионална деформация се утрепах да търся сайтове със зоологическа информация, за това мило животно.
Къде има такива сайтове на български, на зоопарка е в процес на изграждане, на зоологическия институт на БАН естествено информацията е много бедна.
Забравих как му е точния превод на руски, руските зоосайтове са много богати, но пустата БЕЛКА на руски е катеричка, а за язовеца забравих, на, как беше.
Мисля, че ще си я оставя тази двойка на тавана, щом като няма да ми се развъждат в повече. Пък и човекът, който ми прави ремонта, е стопанин на куче, не му се ще да утепва тез хубави животни, вика, да знаеш колко са красиви само, с огромна пухкава опашка и бяло под гушката.
Разни съседи по селото дават свирепи съвети, да се залагат капани, които направо ги убиват, да ръсим отрова и т.н., но няма да стане това.
Малко шум дигали през нощта, ми рекоха хора, дето спят на горния етаж, трополели през цялото време и се гонели, не знам какво правят, но щом това им е работното време за лов и прехрана, ясно.
Дай, моля ти се, някакви добри зоосайтове за информация, ще съм ти благодарна, значи Семейство порови.
Ние сега ще препокриваме целия покрив, ще разтурваме всичко, сигурно ще избягат за известно време, има много изоставени къщи в околността, не е страшно. Ще им оставим прозорче отпред, ако се върнат - добре, ако не се върнат - ще знам, че са добре, на друго място.
Заб. единственото животно, което мога да убия, е муха, комар или хлебарка.
За по-голямо - не мога.



Тема Re: Какво да правя с белки на тавана?нови [re: gatofilia]  
Автор garvan72 (непознат )
Публикувано19.08.05 12:29



пак съм аз.За съжаление в България няма почти нищо за нашите видове животни....Срамота.Книгата на чеха Иван Херан - "Игриви хищници" е много интересна и се разказва точно за животните от сем.Порови.
Вижте руската страница www.floranimal.ru.
На руски бялка - каменная куница, златка - лесная куница, невестулка - ласка,
язовец - барсук, пор - хорек и т.н.
Не се хвалете на комшиите, че на тавана Ви има белки.Това не се приема с добро око.Често белките и поровете са главни заподозряни, когато е налице убийство или отвличане на пилета или малки зайчета!



Тема Re: Какво да правя с белки на тавана?нови [re: garvan72]  
Автор gatofilia (стара коткарка)
Публикувано19.08.05 22:37



Е, аз съм русист, знам ги всички тия думи, ама за съжаление не ги свързвам с конкретните муцуни. Ще ги прочета, а оня симпатяга от немския сайт е много изразителен.
Няма опасност с комшиите, то не е село, то си е типична вилна зона, малко хора, има и доста необитавани постройки и остатъци от такива, животни не се отглеждат, само цветя и зеленчуци. А селяните, дето давали акъл за капани-убийци, сигурно са си правили сметки за кожата им. Но те са далеч.
Ще проверим значи мирното съвместно съществуване.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.