Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:03 18.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема колоната на джеднови  
Автордиrимoнka (Нерегистриран)
Публикувано13.03.04 11:14



Според древните египтяни всичко произлизало от хаоса.Боговете създали света и хората.За да се поддържа равновесието между доброто и лошото в космоса стояла Колоната на Джед.Тя била везната.Само бог Озирис можел да я покровителства.Ако колоната на Джед се счупела щял да настъпи края на света.Лошото щяло да надделее.За да не счупи колоната на Джед всеки фараон трябвало да минава всяка година през ритуал.Ако не издържал на изпитанията той трябвало да абдикира и да помоли Озирис да възстанови колоната.Иначе лошото щяло да победи.Затова има много амулети, които символизирали равновесието и колоната на Джед.
Ако знаете нещо по този въпрос-пишете!

P.S.Колоната на джед стояла между две пирамиди едната от които била обърната надолу.Колоната била съставена от пръстени и т.н..........



Тема Re: колоната на джеднови [re: диrимoнka]  
АвторZet (Нерегистриран)
Публикувано14.03.04 11:06



За тази колона не съм чел.
Това , което знам е , че боговете създали света по образа на своя божествен свят.
"това, което е долу е като това, което е горе и това, което е горе е като това, което е долу; от тези неща е направено чудото на битието.- Хермес Трисмегист"
Това , което става на земята, вече е станало на небето /Космоса/.
В този смисъл тази колона е везна в божествения свят и правилно казваш, че хората са имали амулети, т.е. символни изображения на нея.
Малко вероятно е ритуалът да е бил за да не се счупи колоната.
Ритуалите имали смисъла на проводник на божественото на земята, а не в обратна посока. Не мислиш ли?



Тема Re: колоната на джеднови [re: Zet]  
Автордиrимoнka (Нерегистриран)
Публикувано14.03.04 12:00



Знае6 ли Zet прав си.Но тогава какъв е смисълът на тези изпитания и ритуали?!Ти как смята6???



Тема Re: колоната на джеднови [re: диrимoнka]  
АвторZet (Нерегистриран)
Публикувано16.03.04 21:44



Ще ти препоръчам нещо интересно да прочетеш - за смисъла на понятието АРХЕТИП от избраните съчинения на Карл Густав Юнг или книгата му "Архетипове на колективното несъзнавано".
Там ясно са посочени психическите предпоставки у човека за възприемането на ритуалите.
Ритуалът е символ. Той няма еднозначно обяснение и само един смисъл. Ритуалът представлява изпълнени наяве събития не от този свят.
При египтяните /изобщо при първите цивилизации/ ритуалите са били "езика на боговете", но малцина го познавали този език и били "посветени"



Тема Re: колоната на джеднови [re: Zet]  
Автор Kacчeй Бeзcмepтньiи (мореплавател)
Публикувано24.03.04 18:57



Ритуалът още е и стремеж към съвършенство. Култ към перфекционизма.

Там царь Kащей над злотом чахнет...


Тема Re:Благодаря...нови [re: диrимoнka]  
Автордиrимoнka (Нерегистриран)
Публикувано27.03.04 20:06



Благодаря за мненията ви.А Зет, доколкото знам този Юри не е нито египтолог, нито археолог.вярно ли е?!



Тема Re: колоната на джед [re: диrимoнka]  
Автор jedu (непознат )
Публикувано20.10.08 09:17



Ти говориш за "саха ДЖЕД"-повдигане на ДЖЕД. Защо се интересуваш от това? Нещо от вътре ли те кара да го правиш или нещо независещо от теб "извън теб"? Науката няма обяснение на този праисторически амулет.
Лично на мен ще ми бъде интересно да дебатираме по тази тема. Понеже се опасявам, че темата ще се окаже по обширна от колкото си мислим предлагам дебат извън дир бг. като начало jedu@abv.bg



Тема Re: колоната на джеднови [re: jedu]  
АвторB.Пaвлoв (Нерегистриран)
Публикувано22.11.08 11:00



Не разбирам защо пък извън , не може ли и други хора да участват в разговора ?



Тема Re: колоната на джеднови [re: jedu]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано27.11.08 11:56



Извинявай, но и на мен това ми стана доста интересно. Особено фактът, че едната пирамида е обърната. Това дава възможност да си представи човек някои интересни конфигурации. А и да се замисли за същността на самата колона ДЖЕД. Самите пирамиди четириъгълни ли са? Наистина, ако имаш повече информация, би ли я споделил?





Тема Re: колоната на джеднови [re: Zet]  
Автор двyнoro пpace (гяур)
Публикувано27.11.08 14:30



Ритуалът е един вид проверка на физическото състояние ан фараона. Тва е щото Древнияте са вярвали,че силата на държавата и благоденствието на анрода са в пряка връзка със състоянието на нейния вожд. Тази вяра достига и до там,че вождовете чрез силата си покривителстват народа си дори и мъртви. Често повд на религиозните царе-убийства .
Типична вяра в предците






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.