Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:23 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Спор с Боян за 8 при египтяните.нови  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано18.01.07 22:20



Какво значение има осмицата (8) при египятните в древността?
Кажете какво представлява Хермополската огдоада?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Спор с Боян за 8 при египтяните.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано22.01.07 10:01



Виж значенията за т.н. "осемлъчева звезда" и
ще се светнеш защо древните народи я използват
като конкретна символика.






Тема Re: Спор с Боян за 8 при египтяните.нови [re: Vencci*]  
Авторkoзиpor (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 14:16



щастливото число на козирозите е осем (8).
защо ли?





Тема Re: Спор с Боян за 8 при египтяните.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор marcus_severus (непознат)
Публикувано25.01.07 19:08



Хермополската огдоада се състои от 4 двойки божества, съответно мъжки и женски. Това се Нун - Наунет (първичния океан); Хух - Хаухет (безкрайното пространство); Кук - Каукет (мрака); Амон и Амаунет (скритото).
Египетското име на Хермопол в превод означава "Град осемте". На мен това ми се струва необичайно, тъй като "осемте" не включват самия демиург - Тот. Именно той ги създава като противоположности, а чрез тях и познатия и непознатия ни свят.

Винаги си избирай по-голям враг. По-лесно се улучва.


Тема Я па тоя римлянин!нови [re: marcus_severus]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано25.01.07 21:16



Откъде се извъди ти бе, Марко? Май сте двама последни римляни!
Благодаря ти много, супер неочаквано е римлянин да знае такива неща за Египет. Супер яко е. Много ще ми помогнеш с такива информации. Значи Боян изобщо не е прав за това, че осмицата била индоевропейско особено число.

А как е на Египетски 8 и как град? Тот е Хермес ако не се лъжа и в тоя смисъл не е странно, че липсва, понеже е смислово заложен в името на самия град на гръцки език. Значи осем е Хермес.

Действия крепят Вселената.

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 25.01.07 21:38.



Тема Re: Я па тоя римлянин!нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор marcus_severus (непознат)
Публикувано25.01.07 23:31



Какъв римлянин, ако не достоен

?! Наистина малцина сме останали. Но да пристъпим към въпроса...
На египетски '8' е 'хнум', а град 'ниут'. Градът на Осемте под покровителството на Тот е наречен Хермопол от гърците, заради отъждествяването на Тот с Хермес. На мен обаче ми се струва, че Тот (или Хермес) не означава самата 'осмица', а по-скоро се явява 'девятка'. Това е число, под което се разбира края и началото. А кой друг освен демиургът би могъл да разполага със силата да ги определя? И кой ще е този, който ще се наеме да го определи в пълнотата му за да може да го сложи като пореден номер в списъка богове (освен такива като мен, които се опитват да бъдат и практични)?

Винаги си избирай по-голям враг. По-лесно се улучва.

Тема Re: Я па тоя римлянин!нови [re: marcus_severus]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано26.01.07 10:27



Salve, colega!



Facta, non verba!


Тема Римлянино спри се!нови [re: marcus_severus]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано26.01.07 19:05



Струваш ми се странен човек. Имаш подчертан афинитет към римското, а пък се справяш така добре в египетските дела. Да не си Марк Антоний, съпругът на Клеопатра, и тя да те е научила на египетските тънкости?
Какво е "хему нисут" на египетски?
Отговорил си много приятно за Тот и числовото му съответствие, че е "деветка", но ако е началото и края би трябвало да е самата осмица, представена наопаки, във формата на знака за безкрайност, защото безкрайността е символно представяне на началото и края. Или египтяните смятат, че безкрайността е скрита в друго число (може би "деветката")?
И аз смятам че демиургът разполага със силата да ги определя, номисля че за него преди всичко е важно да не бяга от своите правила, които сам си е определил: по това се познава, че е демиург!

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Римлянино спри се!нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор marcus_severus (непознат)
Публикувано27.01.07 17:06



Salve, Last Roman!


Много се радвам, е има сродни души наоколо!

Колкото до Марк Антоний...хахахахах... Не ми е сред любимите персонажи, но що се отнася до Клеопатра, бих се съгласил да го представлявам.
Хему нисут в буквален превод е "слуга (роб) на царя". От една страна това се разбира в буквалния превод, но от друга - като самия Цар. "Хему" е 'средство'. От там и Царят, син на бога, се явява средство, за да управление на света. След смъртта на хему-то на царя (на телесната му обвивка), той се връща при Атум (изначалния бог) и става баща на следващия цар.
Виж, 'осмицата' е интересен въпрос. От една страна имаме '9' като начало и край', от друга - '8' като обърнат знак за безкрайност, но пък кога се е появил и има ли нещо общо с Египет? А доколко началото и краят имат общо с безкрайността? Можем ли да й определим начало и край въобще?

Винаги си избирай по-голям враг. По-лесно се улучва.

Тема Re: Римлянино спри се!нови [re: marcus_severus]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано27.01.07 17:25



Марк, към кого се обърна? Пак ли към "Себе си"?

Имам някои въпроси по това което си отговорил. За който отговор ти благодаря.

Ако хему нисут е роб на царя, то това за всички египтяни ли се отнася и в каква връзка е това с "перу джет"?

От там и Царят, син на бога, - на кой от боговете Царят е син? А сега разбрах, че е средство на бога, много ми харесва този негова позиция.

Мисля че можем да определим начало и край - ти си го видял в деветката. А безкрайността е по-сложно нещо, но е възможна да се види именно в самодостатъчността на 8-та като четно число. Също е възможно в цикъла на пълното единение на началото и края (сами по себе си те са четен двичен код за безкрайност).

Много ми помагаш да разсъждавам, благодаря.

Действия крепят Вселената.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.