Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:40 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Менеснови  
Автор marcus_severus (непознат)
Публикувано27.01.07 23:12



Имам някои въпроси относно този цар...
Той създава единна държава. А преди него на какво е бил разделен Египет? На области, самостоятелни градове, ръководени от кого?
Като основава Мемфис, основава и храм на Птах. От кога и от къде точно идва този култ? От Тин ли е? И има ли нещо останало от Тин?
Надявам се запознатите да се включат



Винаги си избирай по-голям враг. По-лесно се улучва.

Тема Re: Менеснови [re: marcus_severus]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано28.01.07 01:29



Доколкото знам преди Менес Египет е бил разделен на Горен и Долен.
Та този "фараон" победил "фараона" на Горен Египет и обединил страната.


Иначе Египет се е делял на области /номи/ управлявани от номарси, назначавани от фараона. С времето тази титла станала наследствена.
Facta, non verba!

Редактирано от Last_Roman на 28.01.07 01:31.



Тема Re: Менеснови [re: Last_Roman]  
Автор marcus_severus (непознат)
Публикувано28.01.07 10:59



Бях останал с впечатлението, че номите и номарсите съответно идват след обединяването на Горен и Долен Египет, но може и преди това

А освен римляни, тука няма ли да се намесят и египтяни? Пак ще ви съберем житото! Направете нещо!

Винаги си избирай по-голям враг. По-лесно се улучва.

Тема И аз се надявам...нови [re: marcus_severus]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано28.01.07 14:45



... запознатите да се включат.

Значи още Менес създава прочутия храм на Птах в Мемфис, който, както разбрах от Небти, е дал името си като облик на целия Египет в Средиземноморския свят.
Наистина е интересно в такъв случай да се разбере откъде произхожда култът към Птах и навсякъде ли е еднакъв. Задал си правилни въпроси.
Иначе не знам как е бил радзделена египетската земя. Предполагам е както на други места - самостоятелни градове (превръщащи се в градски центрове) контролират обширна територия и при натрупване на икономически блага, ги превръщат в политическа мощ и съвсем закономерно започват да обединяват територии около първоначалните свои и чрез умели догматични ходове да консолидират население и да градят държави.
А номите и номарските са късни съобщения от гръцки времена.
Каква обаче е ролята общо на писмеността и в частност кого наследява египетската държава на Менес? Това е въпросът.

Действия крепят Вселената.

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 28.01.07 14:46.



Тема Re: И аз се надявам... [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Жopж_Caнд (Coup de theAtre)
Публикувано28.01.07 18:53



Много труден и спорен въпрос.
Може би, ако не бяха римляните да изгорят Александрийската библотека...
Моят отговор е от боговете ......





Тема Re: И аз се надявам...нови [re: Жopж_Caнд]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано28.01.07 20:17



Ако египтяните не бяха рипали, нямаше да се стигне с изгарянето на Библиотеката, причинено явно от заблуден запалителен снаряд. Това кой го е изстрелял си е отделен въпрос. На война винаги има жертви и разрушения.

Facta, non verba!



Тема Re: И аз се надявам...нови [re: Last_Roman]  
Автор Жopж_Caнд (Coup de theAtre)
Публикувано28.01.07 22:13



Да те попитам нещо?
там в клуб йога има също Римлянин, та той така говори за библиотеката , ама той ни каза, че сте използвали и знанията на йогите /тибет, Китай, Япония, Индия/
и така всички римляни срещу Египет.



п.п. и още нещо ръгнах се в клуб бойни изкуства
и там римляни и нещо повече фотажии
та прояваявт желание да снимат боя с египтяните

Редактирано от Жopж_Caнд на 28.01.07 22:19.



Тема Re: И аз се надявам...нови [re: Last_Roman]  
Авторjedy (Нерегистриран)
Публикувано28.01.07 22:38



Хор Аха Небти Мен, както е името на царя на египетски (условно четене). Иначе означава: Хор Аха - Хор боец; Небти - Двете Господарки; и Мен, личното име на царя.Написано на една дъсчица от слонова кост. Както всеки египетски цар в името му се съдържа политическа доктрина. По горе е казано от къде е, къде му е гробницата и на цялата I династия. А според Мането преди него са управлявали "маните и (полу)боговете"

. А за теорията, че Горен Египет завладява Долен, не е доказана.



Тема Re: И аз се надявам...нови [re: Жopж_Caнд]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.01.07 12:23



съмнявам се. Римляните не били особено религиозни, а йогизмът едва ли получил такова разпространение в древността.

Facta, non verba!



Тема Спамаджийонови [re: Last_Roman]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.01.07 12:52



Темата е за Менес, а не за тия тъпанари от които хал хабер си нямаш - римляните, които са изгорили Алекснадрийската библиотека.
Ма ти и за Менес не знаеш нищо. Бе ти за Марк Аврелий не знаеш, камо ли за Менес.

Предлагам на модератора да те банне за спам, каквито са правилата на клубовете. Изобщо не си по темата.

Действия крепят Вселената.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.