Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:52 09.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор Nbtj (Писар)
Публикувано23.01.07 03:35



Честно казано нямам почти никаква представа от старогръцки, така че не се и наемам какво биха и какво не биха предали гърците в изписването. Нито пък знам какво са чули и какво е останало недочуто.

В египетския език има 4 букви "х" и ако някои от тях древните гърци биха предали, то други може би - не.
"Съвременното название на страната произлиза от старогръцкото "Айгюптос" - гръцката форма на името Хет-Ка-Птах (Хи-ку-пта)." С. Игнатов "Египет на фараоните" стр. 36.
Обърни внимание на възможното четене, написано в скобите.



Тема Re: Дидо от Картагеннови [re: Last_Roman]  
АвторБyprac (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 05:01



Бе стига си я бистрил тая архиулугия и егитулугия,бе стрико - ке ти убегаат уфтсите бе чувек.


пс Псст,ей модераторе,като го имаш туй римско име,моиш ли да ми каиш кой известен ром...пърдон...римлянин е известен днес с името -Последният добър римлянин(The last good roman) ?
Аку ни знаиш,да земаш гегата и кавала...



Тема Re: За името Египет.нови [re: Nbtj]  
АвторБyprac (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 05:23



Египтяните наричат страната си Кем,което някои превеждат като черна земя,други като...страна на тъмнокожи,каквито са били старите египтяни.
Всъщност КЕМ може да идва от името ХАМ - син на Ной.
На урарит Египет е наричан МИСР,а на асирийски и вавилонски - МУСУР.
Мисраим е един от синовете на Хам и изначава - две земи-Долен и Горен Египет.
Библейски - Египтус има дете/вероятно от един от братята си - Мизраим или Канаан.
Това дете го наричат Фараон и той става първия владетел на Египет.
Всички египетски царе след него носят титлата...Фараон.
Също както Европа носи името си от финикийската принцеса Еуропа-прелъстена от Зевс,което също може да означава,че гърците слагат финикийско начало в етногенезиса си според техните митове и легенди





Тема Re: Дидо от Картагеннови [re: Бyprac]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано23.01.07 09:59



Много си зле.


Само се излагаш с глупостите, които пишеш.
Докато се осланяш на Уикипедията като единствен и не заслужаваш съмнение източник, все на тоя хал /пардон - ХАМ/ ще си.
Това за сравнението Кем - Хам направо изби рибата. Остава да стигнеш и до "брилянтното" заключение, че египтяните са семити.
Facta, non verba!

Редактирано от Last_Roman на 23.01.07 10:06.



Тема Re: За името Египет.нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Авторпитaм ce (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 11:36



+Е(i) ГИ ПЕТ !!!!

обясни ми моля, ако знаеш или предполагаш следната "игра" на/ с пръстите на ръката т.е. искам да те попитам за разпространената от 200 и повече години.
общото с Египет/
пиша пиша
+++ПЕТ(НАЕ) ЕСЕ+++
та на пи ша
+++ПЕТ(НАЕ) ЕСЕ+++
кой ме МЕ НЕ
не ве ру ва
не ка
пи ше
САМ !!!



Тема Re: За името Египет.нови [re: питaм ce]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано23.01.07 12:10



+ ПЕТЪ са ТИТ-ли-те на земниятъ владетелъ! Кои са те?
+ Подсказвамъ : ХОРъ+Б*Фа+РА+ОН - Душа-та на РА въ ОНЪ!
+ АРИЙ+СТО+КРАТ +



Тема Re: За името Египет.нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Авторпитaм ce (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 14:07



Taka ме Е учила моята баба да броя. Тя от своя страна от баба си.
Откъде ли сме ние тук родените и откъде се знаят тези неща в училище не се учат.Май излиза наследствената генетична памет.



Тема Re:нови [re: Nbtj]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано23.01.07 21:29



е вече 'Хи-ку-пта' звучи малко по-убедително, благодаря :)

а иначе С. Игнатов е голям пич, имах един семестър при него, лани :)

Редактирано от Zo на 23.01.07 21:30.



Тема Благодарела Небти!нови [re: Nbtj]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано26.01.07 19:30



Много полезен отговор. Той предизвиква вълнуващи въпроси.
Защо например името на храма на Птах в Мемфис носи съдбовната за Египет случайност да стане причина за името в Средиземноморието и в крайна сметка да даде историческото име на Египет? Защо този храм или образ на бог (като КА на Птах), а не като Ре или Озирис?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Благодарела Небти!нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Nbtj (Писар)
Публикувано26.01.07 22:13



Ами отново стигаме до това кой всъщност дава името, с което наричаме страната сега. Не го дава храмът, а гърците.
Името Хут-ка Птах е използване и общо обозначаване на град Мемфис, а не само по отношение на храма. В случая един обект или точка в града служи и обозначаване на по-големият. Какво пречи името на града да е послужило на гърците за общо обозначаване на страната. Мемфис е един от големите познати им центрове, средоточие на властта и културата (да не пренебрегваме клишетата които се срещат почти навсякъде). Съвсим естествено е, когато става дума за Мемфис, той неизбежно да се свързва с Египет като цяло, и така постепенно името на страната в мисленето на чужденците, да бъде изместено от това на града.
Не казвам, че това е така. Всъщност изобщо не съм сигурна дали действително причината е в накакъв подобен процес, но поне на мен ми се струва, че това е най-логичната последователност. Включително и в България може да се види как град постепенно получава името на местност или обект, който се намира близо до него.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.