Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:00 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Да питам пакнови  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано25.08.06 20:53



Какво е това ntr nfr?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Да питам пакнови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор Nbtj (Писар)
Публикувано25.08.06 21:55



Че кога си питал точно това, та да питаш пак!


nTr nfr - млад (добър прекрасен и т.н) бог. Употребява се по отношение на царя - земният хор, за разлика от небесния бог, който е nTr aA - велик/стар бог. Във второто не би трябвало да се търси някое конкретно божество. Както е епитет на Осирис, така може да се срещне и по отношение на други богове, а също и царе, макар и по-рядко.

Редактирано от Nbtj на 25.08.06 22:57.



Тема Re: Да питам пакнови [re: Nbtj]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано26.08.06 18:22



Имам предвид, че принципно си питам като не знам нещо.
Ето например и това: hmt njswt!

А и тези неща са някакви формули ли и къде се изписват най-често?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Да питам пакнови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор Nbtj (Писар)
Публикувано28.08.06 23:26



Май никой не иска да се напъна да ти отговори, та пак аз ще трябва.......... да ме обвиняват после, че се тикам да отговарям, без нищо да разбирам, ама айде ще се помъча.
Hmt niswt е съпругата на царя - царица.
Колкото до горните, не бих ги нарекла титли. По-скоро са епитети - определения, съпътстващи името на даден цар или бог. Специално за nTr nfr се поогледах и (незнам доколко ще е така) но ми се струва че върви не с лечното, а с тронното име на царя. Пак казвам обаче, незнам дали е правило или просто аз съм попаднала само на такива примери. Моля ако бъркам някой да ме поправи.



Редактирано от Nbtj на 28.08.06 23:58.



Тема Re: Да питам пакнови [re: Nbtj]  
Автор SamМодератор (сини очи)
Публикувано01.09.06 00:20



"Моля ако бъркам някой да ме поправи" - ти си непоправима (имам предвид, че си безобразно компетентна

). Давай все така!



Тема Re: Да питам пакнови [re: Sam]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано10.09.06 12:47



Щото просто момичето учи при компетентни хора... А е и умничко.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Да питам пакнови [re: Nbtj]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано14.09.06 18:03



Благодаря ти за отговорите.
А имат ли тези епитети някаква връзка с тялото на царя/бога?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Да питам пак [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор hobiton4e (1,618)
Публикувано14.09.06 21:22



Може ли да попитам откъде идват тези съкращения и как се разчитат така на Древноегипетски?! Нов съм по Египтология ,но от доста време се възхищавам на тази така древна, така сложна, така непозната и тайнствена, и така великолепна Цивилизация.

1,618


Тема Re: Да питам пакнови [re: hobiton4e]  
АвторAheniten (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 22:55



Това са записани с латински букви значенията на египетски думи, понеже египтяните са изписвали само съгласните, тези записи изглеждат странно. Когато се четет се слага по едно "Е" за благозвучие между натрупаните съгласни, за да е по-лесно за четене, например "нТр нфр" - "нечер нефер".
Нечер нефер съпровожда тронното име на царя, както правилно е отбелязано, защото отразява природата на царя след като той реално става владател. До този момент той е само "син на Слънцето", носи плътта на слънцето в себе си, но едва когато бива коронясан за цар, той се превръща в нещо като инкарнация, въплъщение, проявление... на Слънцето на земята. Това въплъщение на Слънцето е естествено "младо" - > "нечер нефер" (млад бог), докато слънцето се нарича "нечер аа" - (стар, възрастен, велик... бог). Тази представа се оформя някъде около царуването на царя Хуфу (Хеопс) - този с Голямата пирамида в Гиза :-)



Тема Re: Да питам пакнови [re: Aheniten]  
Автор hobiton4e (1,618)
Публикувано15.09.06 13:28



Да ;) Хеопс - сина на Снофру а и Имхотеп е живял малко преди него . Така и така Египет е вече на повече от цели 5000 години-И-и-И!!!.... [song]



1,618


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.