Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:04 19.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Ка и Банови  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано27.06.06 20:56



Ка и Ба са две от понятията в Древен Египет, които нямат точно определение и обяснение, има много противоречиви мнения. Например Ка (символът представлява две ръце,протегнати за прегръдка) се счита от някои учени за извор на мускулната сила и движението (жизнена сила), или като символ на получаване на живот от слънцето, други смятат,че Ка е едно огледално изображение и показва абсолютно сходство с тялото, тоест Ка е двойник на тялото. От друга страна Ба е смятана за душа, или за жизнената сила на хората през времето на живота им(каквото и да значи това) или пък Ба представлявала самия човек като цяло.
Изобщо това е много объркващо и ако някой може да даде по-точни определения или обяснения, моля да ги сподели. Ясно ми е,че никога няма да вникнем в същността на Древен Египет или в начина ма мислене на древните египтяни, но все пак нека някой по-запознат да сподели мнение.



Тема Re: Ка и Банови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано27.06.06 21:06



И в тая връзка да попитам какво е SMS IB, понеже нещата стават доста двусрични в Египет: КА БА ИБ (СМС) ?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Ка и Банови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор Nbtj (Писар)
Публикувано27.06.06 21:36



Мисля, че трябва да е "поднасяне на сърцето", но не гарантирам.
smsj (smsy) - deliver



Тема Re: Ка и Банови [re: Nbtj]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано28.06.06 20:39



Благодаря ти. Но в какъв контекст се използва?
Да не би да е когато съди на Озирис?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Ка и Банови [re: Nbtj]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано29.06.06 18:01



аз съм срещала 2 тълкувания :
- да следваш желанията си (удоволствията)
- да следваш съвестта си (сърцето)

За сърцето се смятало, че се състои от две части - една положителна, дадена свише, неизменна - съвестта, и другата - постоянно променяща се, оформяща се през целия живот, тая, която ще бъде съдена в задгробния свят - душата. Съответно Ка и Ба

The chase is better than the catch



Тема Re: Ка и Банови [re: agrimonia]  
Авторnefertiti94 (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 18:38



,,Ka,, e talkuvano ot edno drevno pleme kato ,,energia,,. Daze moze bi se barkam s egiptianite. No sam sigurna za tova ozna4enie na ,,ka,,-energia. Eto edin sait kadeto ima ne6to za edni bizuta na ,,ka,,. Pro4etete go. Moze da e interesno. Az stignah do niakade. http://www.ancient-egypt.org/



Тема Re: Ка и Банови [re: kozaa]  
Автор Nbtj (Писар)
Публикувано29.06.06 22:59



Това за което говориш kozaa е "следване на сърцето" и първото тълкуване, ако имаш предвид "да провиш каквото си искаш" е по-малко логично (може и да съм те разбрала грешно де). То се отнася повече към нашето разбиране, отколкото към египетското.



"Поднасянето на сърцето" действително се отнася по-скоро към отвъдното и съда на Осирис.
Както и да е... Това са теми, които аз лично не смея много да засягам, така че май е по-добре да приключа до тук.



Тема Re: Ка и Банови [re: Nbtj]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано30.06.06 15:00



Защо не смееш да пишеш повече?
Та нали на тебе разчитаме да ни разясвяваш нещата за които питаме.
Ясно е че никой от нас не разбира колкото тебе по тия въпроси, а ти ми пишеш че повече няма да пишеш за съда на Озирис!
Нещо много сложно ли има около този мотив?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Ка и Банови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор Nbtj (Писар)
Публикувано30.06.06 15:14



Знаеш много добре, че тези "четки", които ги пусна съвсем не са верни.


1) Ни съм убедена изобщо, че това, което написах за smsj е така. Не става думаза превода, а за свърсването му със "сърце".
2) Много е вероятно въпросэт ти да е бил именно за шемес иб или "следването на сърцето, за което говори kozaa

А колкото до това дали е сложно...., по скоро ми е объркано и на моменти дори противоречиво. Струва ми се, че почти всичко, което може да се каже за ка, ба, иб и т.н., може също толкова успешно и да се отрече. Това е и причината да не смея да взимам участие по тези теми.



Тема Re: Ка и Банови [re: Nbtj]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано30.06.06 17:11



едва ли има нещо, отнасящо се до толкова далечно и непознато минало, което може да твърдим със сигурност, така че какво ни остава, освен да обсъждаме хипотези... и без

, нали

The chase is better than the catch



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.