Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:38 01.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Нефертитинови  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано16.06.06 19:49



Искам да попитам за известната скулптура-бюст на Нефертити, намерена в Амарна - защо египтолозите са сигурни,че това е именно Нефертити? Има ли надпис? Знам,че Нефертити е единствената царица в Амарна и вероятно заради характерната шапка се предполага,че това изображение е именно на царицата, но дали този бюст е изработен там-защо да не е донесен при заселването на новата столица и изобщо да не е на Нефертити? Или просто е търсена прилика с рисуваните изображения на Нефертити?

Редактирано от agrimonia на 16.06.06 19:50.



Тема Re: Нефертитинови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано16.06.06 21:36



Това не е чак толкова интересно, по ме гложди мисълта да разбера какво значи името Нефертити и във връзка ли е то с религиозната концепция на съпругът й?
Айде тоя път да си отговаряме!

Национализмът е отровен. Пазете се!


Тема Re: Нефертити [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано16.06.06 22:24



Името й означава "красавицата пристигна" или "красавицата идва от там", нещо такова.



Тема Re: Нефертитинови [re: agrimonia]  
Автор greyspirit (единствен)
Публикувано17.06.06 16:46



Има някакви доказателства, че бюстът е именно на Нефертити, но какви са... това е друг въпрос



Тема Re: Нефертитинови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано17.06.06 16:56



Благодаря ти Агримония, както винаги си отзивчива.
Но се разочаровах от превода, стига да е точен, защото не дава обяснения за смисъла на реформата осъществена от съпругът й.

Национализмът е отровен. Пазете се!


Тема Re: Нефертитинови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор@ (Нерегистриран)
Публикувано17.06.06 17:18



Царското име отразява политиката. Не това на царицата. А превода на Агримония е точен.



Тема Re: Нефертитинови [re: agrimonia]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано17.06.06 18:03



Преводът на името е карал учените дълго време да считат, че тя е чужда принцеса. Сега за по-вероятно се приема, че името е било модно и доста разпространено за времето си, а Нефертити (Нефр-Ет) и съпругът и са били роднини...

А ти виждала ли си как може да е изглеждала царицата, ако намерената преди 2-3 години мумия е нейна?





Аз повече си харесвам тая :



The chase is better than the catch


Тема Re: Нефертитинови [re: @]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано17.06.06 18:47



Аз я знам Агримония, че е почти винаги точна в знанията си.
Но изглежда, а ви вярвам, името на царицата в Древен Египет няма голямо значение и вероятно е така с личността й. Могла е да бъде всякаква и да се казва всякак, което е обнадеждаващо за съвремените "овци" и "крави".

Национализмът е отровен. Пазете се!


Тема Re: Нефертитинови [re: kozaa]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано18.06.06 10:46



Мисля,че по Дискавъри гледах нещо подобно. А за относно ролята на царицата в Древен Египет.....казано е,че зад всеки велик мъж стои една умна жена, така че няма значение каква е официалната й роля, а дали може да влияе на съпруга си



Тема Re: Нефертити [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано18.06.06 18:27



Така е Агримония, ти ме подкрепяш.
Зад вяска велика мутра стои умна мутреса и египетският пример го показва, понеже не е вежна според тебе официалната роля на жената.
Знаех си аз че такъв е бил статутът на египетските царици и принцеси - неофициален.

Национализмът е отровен. Пазете се!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.