Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:41 12.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Last romanнови [re: Last roman]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано27.02.06 12:29



Става интересно!Кое според теб е езичество и кое не?



Тема Re: До 37нови [re: Vencci R*]  
Автор evgenia_hristova (минаващ)
Публикувано27.02.06 15:43



От постингите ти си правя следният извод (прости ми ако греша): според теб египетските и славянските вярвания имат един първоизточник. Познанията на тези народи ти изглеждат хуманни и природосъобразни, което ги прави истинни. Твоите въпроси изглежда са свързани по скоро с това, защо през вековете тези познания са се изгубили и тази вяра няма последователи. Така ли е или греша?



Тема Re: До 37нови [re: Vencci R*]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано27.02.06 17:50



Emerald Tables

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: До 37нови [re: Last roman]  
Автор SamМодератор (сини очи)
Публикувано28.02.06 00:34



Towa si e za klub ezi4estwo
Май да. Но аз съм търпелив... (засега).



Тема Re: Last Romanнови [re: Sam]  
Автор Vencci R* (R*)
Публикувано28.02.06 13:18



Езичник !?!?

Но що тогава означава "Словенин" ?
Едва ли е "игра на думи" ...,
като тази, че прочетено обратно :
Йерусалим е Мил Асурей / Мил Асириец /

Ами по ирония на съдбата тъкмо Асирийците разрушават "храма" в Йерусалим и подвеждат в плен / верска интеграция / идумеите в изградения от тях Вавилон, който е нарицаван в старите ни книги - Баби Лоно.
Съветската лъже наука пробута владетелите в писанието като "именник на прабългарските ханове. Но там , където въпросният именник "приключваше" бяха съзнателно пропуснали последнити изречения, които гласят : " А това бяха ассирийските царе и владетели, измежду които произлезе ассирийският цар Навходонагор, който построи Вавилон ; разруши Йерусалим и плени Идумеите, за да ги превъзпита в Богоугодни мисли и дела. Е !? Май това последното е доста риторично, дали е успял при наличието на Талмуда и официалното отношение на Вехтия Съвет/Завет относно Египет и Вавилонският плен. Там Египет е враг № 1 за идумейците, а Вавилонският плен е мъчение за скверните им души.
И едните и другите "езичници" са омразни за човеконенавистната им доктрина .
Аз каква вина имам, че за мен "езичник" означава същото, каквото означава и "словенин" ? Че нали едното идва от ЕЗИК, а другото от СЛОВО ...
Че каква е разликата между "език и слово" ? Нима "българският език" е нещо по-различно от "слово болгарско" ?



Редактирано от Vencci R* на 28.02.06 13:23.



Тема Re: До 37нови [re: Darth_Vader™]  
Автор avitohol69 (непознат )
Публикувано02.03.06 22:00



Венци Корпус Херметикум датира от 6 век и древноегипетските заемки в него са незначителни. Така че наистина темата ти е по-скоро за езичество. В херметическите текстове преобладава раннохристиянска мистика, тук-таме юдейска, египетската е 10%. Паралелите със славянски текстове според мен са неуместни. Все едно да сравняваш Агада с келтската митология.



Тема Re: avitohol69нови [re: avitohol69]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано03.03.06 10:18



Защо чак 6-ти век??? Цитирам Гочев,1999 г.:"...Смята се,че най-ранните части на сборника не би трябвало да се датират преди края на 1-ви век сл.Хр., а най-късните-след края на 3-ти век." И не мисля,че древноегипетските заемки са незначителни.



Тема Re: До 37нови [re: avitohol69]  
Автор Vencci R* (R*)
Публикувано04.03.06 06:05



Коляда - Бог стародавнІх словян.

Сравнявам /ако изобщо тази дума е най точната/ древноегипетската митология с тази на словените. "Славяните" са съветска измислица и според същата те наистина нямат нищо общо с "цивилизованите народи". И това се налагаше като официално заблуждение спрямо всички словени. За съжаление тези блудкави твърдения битуват и до днес.

Има едно простичко правило : Сравняват се сравними неща.
В клуб Египтология не съм предложил за обсъждане неща, които не са сравними. Напротив. Всеки сам може да ги сравни и да си направи своите изводи. Далеч съм от мисълта всички да са съгласни с мен. В разнообразието на идеите и в свободното им изразяване се ражда Истината. Налагането на научни догми от съветски тип е вредно в работата на всеки изследовател.






Тема Re: До 37нови [re: Vencci R*]  
Авторavitohol69 (Нерегистриран)
Публикувано04.03.06 22:18



Агримония имам предвид, че в компилиран вид Корпуса е от времето на Псел. Колкото до египетските заемки ще се радвам да ми докажеш поне една (извън CH XVI) за да съм сигурен, че въобще знаеш какво говориш... Венци какво съветско има в твърдението, че не е разумно да сравняваш ранно-християнско-юдейската мистика от 1 век, с митология възникнала в безписмена среда?!?!?!?!?!?!



Тема Re: До 37нови [re: avitohol69]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано05.03.06 12:51



Авитохол, "Corpus Hermeticum" наистина е сбор от гръцки трактати, но не забравяй, че много преди да се състави този сборник, откъси от текстовете са цитирани от алхимика Псевдозосим през 3-ти век("Поймандър", "Кратер").В една гностическа библиотека, намерена в Хенобоскион, в Кодекс от 4-ти век, се съдържа херметистка антология на диалект от Горен Египет. Та в този текст е намерена голяма част от образеца,към който "Асклепий" е бил адаптиран. Освен това мита за създаването за земята в "Corpus"-а е със сигурност египетски -потвърден е от надписи с йероглифи от пилона, издигнат от Евегрет III пред хипостилната зала от Карнак. Значи този мит е споменат не само в "Corpus Hermeticum", но е описан и в подробностив началото на 6-ти век от Дамаций, който го е заимствал от Херайск и Асклепиад(ученици на Прокъл), запалени по египетските учения. Е, доказвам ли ти поне една египетска заемка, както искаше ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.