Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:59 03.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Ехнатоннови [re: tzadek37]  
АвторMaдлeн (Нерегистриран)
Публикувано19.02.06 19:01



Все пак аз зададох конкретен въпрос за Ехнатон, защото мислех,че тук има хора, които се занимават с египтологията не само като хоби, а като образование и професия.



Тема Re: Ехнатоннови [re: Maдлeн]  
Автор Nbtj (Писар)
Публикувано19.02.06 19:28



Виж Мадлен, не винаги на конкретния въпрос може да се даде конкретен и еднозначен отговор. Още по-малко това е възможно, когато става въпрос за Египет. Темата, която си поставила е много интересна и все още е обект на дискусии в египтологията. Немалко книги са написани по нея и я все още не е изчерпана. Нима някой тук е толкова гениален, че да успее да отговори на въпросите ти в няколко изречения, предвид, че цяла книга не би успяла да ги изчерпи. Всичко, коео може да се направи в един форум, е да се дада само щрихите. Те обаче не биха били верни, поради своята непълнота. Винаги когато нещо не е доизказано, то дава възможност за множество (в повечето случаи грешни) интерпретации.

Редактирано от Nbtj на 19.02.06 19:39.



Тема Re: Ехнатоннови [re: Nbtj]  
Автор oros (ентусиаст)
Публикувано28.02.06 11:42



Виж още едно мнение, което е в разрез с традиционата история:



Прочети го внимателно и после помисли, преди да реагираш отрицателно. Не само аз правя подобни паралели и задавам неудобни въпроси. Виж какво правят другите.



Тема Re: Ехнатоннови [re: oros]  
Авторchicho (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 22:34



Oros, понеже знам, че си падаш по каламбурите с разни буквички и думи и ти прочетох едно по-старо писмо в което пишеш, че
"Ахетатон се превежда от египтолозите като "Хоризонтът на Атон", което има същото значение като името Константин" реших да ти помогна малко. Името на Ехнатон не се превежда "Хоризонтът на Атон", а на египетски е Ah n Itn ще рече "Полезен (действен) (активен) за Атон (или Йот, което е по-близко до оригинала)". Давай да видим сега дали ще успееш пак да напаснеш буквичките та да се получи Константин.



Тема Re: Ехнатоннови [re: chicho]  
Автор oros (ентусиаст)
Публикувано01.03.06 17:33



Чичо, аз не мога да се защитавам при твоите страшни доводи. Признавам си, че ме срази. Едно на нула за теб. Давай все така научно и ще достигнеш най-високи постижения в областта на египтологията.



Тема Re: Ехнатоннови [re: oros]  
Автор avitohol69 (непознат )
Публикувано02.03.06 22:02



Безумните идеи се котират тези дни. Поздрави от чичо ви Цадек.



Тема Re: Ехнатоннови [re: Maдлeн]  
Авторziros (Нерегистриран)
Публикувано03.04.06 22:41



Kогато жреците непрекъснато грабят от народа, си навличат гнева на фараона и аристокрацията.И преврата е готов.Прочети кхигата ФАРАОН.Всичко е напицано!



Тема Re: Ехнатоннови [re: ziros]  
Автор agrimonia (непознат )
Публикувано04.04.06 19:15



"Фараон" съм го чела още в гимназията, не е лоша идеята да препрочета книгата вече от друга гледна точка, но не мисля, че сюжета касае изобщо въпроса за Ехнатон.Жреците са били могъщи и по-скоро те са манипулирали фараоните, отколкото обратното. Това е едно от интересните неща-защо са оставили Ехнатон да въведе монотеизма, как са го оставили да забрани култа към множеството богове и т.н. Делото на Ехнатон, идеята му и всичко около него са обвити в мистерия. Мисля, че много неща около този период са налучквани и напасвани от египтолозите без особена убедителност.



Тема Re: Ехнатоннови [re: agrimonia]  
Автор aheniten (непознат )
Публикувано24.05.06 10:40



Египтолозите правят каквото могат... Всяка история е такава "сглобка" и "напасване". Когато се изследва миналото, отделни факти се "сглобяват" за да се преврърнат в теория и възглед.... В случая с Ехнатон са известни много неща, има изключително много запазени текстове от епохата. Може да се изследва и разбера същността на неговото учение... Но в повечето книги за него, авторите търсят ннещо друго и пишат всякакви простотии. Разпространените мнения за "жреците манипулатори на масите" с евтини трикове и пр. са част от това. А учението му е един от първите документирани в историята опити да се опише особеното взаимоотношение с бога, учението му дава ключ към разбирането на човешкото безсмъртие.... Но какво е известно от всичко това на хората, които се интересуват от история и от Древен Египет, но нямат реална информация за това - за съжаление почти нищо.... Голяма част от нещата, които се публикуват, купуват и четат и носят клеймото "египтология", в действиетлност нямат нищо общо с египтологията.

Редактирано от aheniten на 24.05.06 11:06.



Тема Re: Ехнатоннови [re: aheniten]  
Авторцaдek 37 (Нерегистриран)
Публикувано24.05.06 12:25



Казвах им да четат Олдред и Перепьолкин по темата, ама ги мързи да си занесат дебелите задници до НБКМ




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.