Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:33 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Военно изкуствонови  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано30.10.05 10:29



Военното дело в древността е тема, която ми е много интересна. Искате ли да си поговорим за военното дело, въоръжението и пр. в Египет?
Кой ще почне?
Добре, да почна аз. Знаете ли, че в Египет е имало нещо като бойни изкуства?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Военно изкуствонови [re: Black Wolf]  
Автор Nbtj ()
Публикувано30.10.05 17:56



Да! Стените на няколко гробници са изрисувани със сцени представящи някакъв вид бойно изкуство. Дори са достатъчно подробни, за да може то да бъде максимално възстановено ако някой се захване с това естествено. Е, въпросният някой трябва да има опит в бойните изкуства, и за предпочитане в борбата, тъй като тези сцени изглеждат най близки до нея. А може и до айкидото. Всъщност представляват основно различни хватки и захвати (не съм добри запозната с бойните изкуства като цяло, но ми се струва, че между двата термина има някаква разлика и затова ги дадох така).



Тема Re: Военно изкуствонови [re: Nbtj]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано31.10.05 16:17



Точно с айкидо едва ли има нещо общо... По-скоро нещата отиват на джу-джуцу.
Аз също имах предвид тези изображения. Освен това в Египет има рисунки на юмручен бой и една много интересна фехтовка с една и две палки.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Военно изкуствонови [re: Black Wolf]  
Автор Nbtj ()
Публикувано31.10.05 20:37



Казах айкидо най-вече поради слабо познаване на бойните изкуства в цялост. А за тези другите изображения, дето са като фехтовка можеш ли да пуснеш някакви снимки? Тях не съм ги виждала.



Тема Re: Военно изкуствонови [re: Nbtj]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано01.11.05 15:21



Виждал съм ги само в книга. Не знам дали ги има някъде в Интернет.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Военно изкуствонови [re: Black Wolf]  
Автор Nbtj ()
Публикувано01.11.05 15:26



Ами...можеш ле да ми кажеш коя е книгата тогава (ако си спомняш де ) или от къде са. В смисъл чия гробница или поне в кой район се намира. Пак ако си спомняш. Аз лично едва ли бих го запомнила. Просто такива подробности понякога ми бягат.



Тема Въоръжениенови [re: Black Wolf]  
Автор Nbtj ()
Публикувано04.11.05 21:37



Египетската войска е била въоръжена основно с копия или бойни тояги или боздугани (най-вече царете), и много по-рядко са използвали лъкове.


(Изображението е от известната палитра гримове на Нар-Мер. Показан е царят, който удря жител на блатата - района на Делтата)

Всъщност египтяните наричали азиатските си врагове "стрелците с лъкове", като с това са акцентирали именно вида оръжие, което те ползвали, като нещо не чак толкова типично за себе си. Едва през Новото царство лъкът навлиза повече в египетското въоръжение, но все пак - не масово.


(На изображението Рамсес ІІ и пленени войници)





Като оражие са използвали също и нещо като бумеранги.



Друга част от въоръжението им бил ножът. Масово обаче египетските ножове били с доста неудобни кръгли или квадратни дръжки.



Ето и още няколко вида оръжия:





Повече и значително по-подробна информация и изображения могат да се видят тук:

Редактирано от Nbtj на 04.11.05 21:39.



Тема Re: Въоръжениенови [re: Nbtj]  
Автор last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано04.11.05 23:52



Всъщност след нашествието на хиксосите, египтяните започват да използват колесници и повече стрелци. Така армиите им стават по-мобилни и завладяват Палестина и Сирия....

Primus inter pares!



Тема Re: Въоръжениенови [re: last roman]  
Автор Nbtj ()
Публикувано05.11.05 00:06



Всъщност думите за колесница и кон се срещат и в по-ранни текстове, което означава, че вече са били познати, но не са влизали често в употреба. По-ранно изображение на колесница обаче няма (освен ако не броим самия йероглиф )! За стрелците най-вероятно си прав. Просто не съм се занимавала особено с темата, така че приемам корекции и на написаното по-горе, тъй като това което съм написала е по-скоро от лични наблюдения, а не познаване на темата.



Тема Re: Въоръжениенови [re: Nbtj]  
Автор SamМодератор (сини очи)
Публикувано05.11.05 01:41



Всъщност като се говори за "египтяни" и тяхното военно изкуство, не е ли редно да се помисли за кой период се отнася?

защото ако говорим за българско военно изкуство, за кога говорим? за времето на Аспарух или за превземането на Одрин?

Защото египетската история, включително и военната, не е по-кратка от българската....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.