Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:53 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Блаватсканови [re: Last roman]  
Автор vencci (ХОРО С КОПИЕ)
Публикувано30.01.06 08:44



Мулдашев е доста встрани от Блаватска.

Книга на ТоТ : За Него е прието да се знае, че е господар на писмеността, речта, мисълта и теологическите тълкувания. Той е Бог Летоброенето и Пазител на Календара. Неговите способности го превръщат във Върховен Маг и застъпник на маговете.
Гърците погрешно /погръчно/ го оприличават на Хор Месията / Хермес /.
Тот е и Свещен Писар в Ада, където записва и води сметка за греховете на мъртъвците. Той е един от тримата богове-покровители на Хермополис Парва в Делтата.

ТоТ / изображение / - Господарят на Луната е изобразяван под формата на ибис или на човек с глава на ибис. Ибисът символизира свещенното, магическо и вълшебно Слово Божие.

Не съм попадал на "книга на ТоТ". Ако съществува такава - би ми било много интересно да се запозная със съдържанието й.



Тема Re: Kniga na Totнови [re: Oцeлoт]  
Автор vencci (ХОРО С КОПИЕ)
Публикувано30.01.06 08:56



Виж предната ми бележка.

Поздрави : !!!



Тема Re: Kniga na Totнови [re: vencci]  
Автор tzadek37 (непознат)
Публикувано30.01.06 15:16



За КНИГИТЕ на Тот вече ви обясних. В Древен Египет наистина функциите на бога са свързвани с измерване, както на сърцето на съда в Отвъдното, така и на свещеното пространство. В Египет няма представа за Ад (в отговор на коментар на Венци). Най-лошият вариант е повторна смърт при греховност на сърцето, която е равнозначна на несъществуване...



Тема Re: Kniga na Totнови [re: tzadek37]  
Автор tzadek37 (непознат)
Публикувано30.01.06 15:22



Колкото до Блаватска - бая тлъста е за да е обиколила Индия както твърди. "Разбулената Изида" е трагичен източник за древноегипетска мъдрост, предвид годините, в които е писана. Има доста фантасмагории, някои ценни забележки за гръко-римско време, но като цяло не си заслужава парите. "Тайната доктрина", макар и да се позовава на съмнителен "древен"текст, лично за мен е интересна като космо- и антропогенезис, защото има доста паралели с различни митологии. Заслужава си, провокира мисълта.



Тема Re: Kniga na Totнови [re: tzadek37]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано30.01.06 16:39



Браво!!!Спести ми отговора!

Aut inveniam viam, aut faciam



Тема Re: Kniga na Totнови [re: tzadek37]  
Автор vencci (ХОРО С КОПИЕ)
Публикувано30.01.06 16:43



Има Ад и той е на Земята.

"Светът за злите е Рай,
а за добрите - мъки безкрай !"



Тема Re: Kniga na Totнови [re: vencci]  
АвторMaдлeн (Нерегистриран)
Публикувано30.01.06 20:04



Мдааа,явно няма да е зле да прочета някои от творенията на Блавацка , като начало- "Тайната доктрина". Благодаря за съветите! А тъй като темата е за Тот, имам въпрос: какво символизира Хермес Трисмегист, който подава златен ключ? Има ли въобще някаква символика в това?



Тема Re: Kniga na Totнови [re: vencci]  
Автор Nbtj (Писар)
Публикувано30.01.06 20:39



Доста изтъркана мисъл Венци, но тя може да важи единствено за нашия свят. Египтяните нямат дума за АД, нямат и представа за такова място. И понеже съм сигурна, че веднага ще кажеш, че има и това е Дуат, премисли отново и ще видиш, че това е място, което няма нищо общо с нашето разбиране за ад, преизподня и други синоними.



Тема Re: Kniga na Totнови [re: Maдлeн]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано31.01.06 08:08



Вече е почти изцяло отхвърлено мнението, че Хермес съответства на египетския бог Тот, или пък че е мъдър човек, получил божествено откровение свише, което предава на синовете си - Тот, Асклепий и Амон.
Съвременните филолози са сигурни, че става дума за произведения на различни автори и от различно време. Смята се, че най-ранните части на сборника не би трябвало да се датират преди края на I в. сл. Хр., а най-късните - след края на III в.
Хермес се смята за връзката между човека и Висшия свят. Оттук терминът “херметичен” означава таен, заключен. Древното знание е херметично и то може да бъде достигнато само с нужните ключове и умение за тяхното ползване. Херметиците считат, че той е дал 7-те ключа, които отключват всяка врата на Небето и Земята.

Aut inveniam viam, aut faciam



Тема Re: Kniga na Totнови [re: Nbtj]  
Автор vencci (ХОРО С КОПИЕ)
Публикувано31.01.06 09:50



Книгата за Ам Дуат - една от най-важните погребални книги, отнасящи се до "топографията" на отвъдното. Съдържа полезни заклинания,които биха могли да бъдат от полза на душата по време на пътуването й по дирите на слънцето. Ами, ако тази душа не успее да намери верният път , то какво става с нея ? Не е ли това Адът за нея ?

По-известни погребални книги : Книга на мъртвите ; Книга на двата пътя ; Книга на портите ; Книга на диханията ; Книга на Апопис ; Книга за часослова на Сокарис ; Книга на Словесните Скрижали и др.
Едва ли биха били потребни тези книги, ако нямаше Ад ?
Пишеш ми за "нашите представи за ада". От къде си сигурна, че споделям брътвежите на християнските лумпени и техните безумни водачи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.