Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:30 23.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема За Сет и Христоснови  
Автор Sol lnvictus ()
Публикувано23.10.05 00:14



Попаднаха ми исторически бележки,свързани с гностицизма.Там се казва
ше,че Сет е един от спасителите,изпратени като спасители.Другият е
Христос,третият е пророкът Мани.

За влиянието на египетските мистерии,култура,религия върху християнст
вото като цяло може много да се говори,но директно ме интересува има
ли образа на Сет,архетипът на Сет някакво историческо влияние върху
образа/архетипа на Христос и какво е то?



Тема Re: За Сет и Христоснови [re: Sol lnvictus]  
Автор Nbtj ()
Публикувано23.10.05 00:32



Много ме съмнява точно Сетх да има някакво влияние върху образа на Христос, макар че както казах и в друго мнение не съм добре запозната с християнството. Знанията ми за него са по-скоро повърхностни.
Като бог на пустинята, чуждите земи, природните стихии сетх се възприема от повечето хора като бог с по-скоро някаква негативна натовареност. Макар че именно заради неговата войнствена природа той е богът, ча когото най-често се казва, че помага на Ре в схватките му със змея Апоп. Много от изображенията на Сетх го представят именно сражаващ се с Апоп от носа на слънчевата ладия. Ако искаш от тази гледна точка можеш да видиш и спасител (този, който помага на слънцето да не бъде погълнато). Като бог на чуждите земи той много лесно би могъл да навлезе и в друга религия (поне от гледна точка на египтяните). Под бог на чуждите земи означава, че той покровителства египтяните, намиращи се извън страната си, а не толкова чужденците.
Прилики или разлики си откривай сам/а просто нямам необходимите познания за християнството, че да мога да ти помогна там. Ще се радвам все пак ако споделиш наблюденията си.



Тема Re: За Сет и Христоснови [re: Nbtj]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано23.10.05 20:17



Много си е уместно сравняването с Христос.
Казваш: "сетх се възприема от повечето хора като бог с по-скоро някаква негативна натовареност."
Ами Христос да (и останалата библейска пасмина) не би да се възприема от нормалните хора с "положителна натовареност"?!?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За Сет и Христоснови [re: Black Wolf]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано24.10.05 11:09



Точно от нормалните хора се възприема с "положитлна натовареност".
За заблудените овце - ветеринар. Все пак Бог е любов!



Тема Re: За Сет и Христоснови [re: lutom]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано24.10.05 20:30



Абе, ***********

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Sam на 24.10.05 22:13.



Тема Re: За Сет и Христоснови [re: Black Wolf]  
Автор Nbtj ()
Публикувано24.10.05 21:55



Е, тук хората поне не се обиждаха...............до сега!
Виж Блеки, и аз не харесвам особено християнството, но и то си има своите достойнства. В крайна сметка всеки си има свой път и не можеш да осъждаш някого само защото изборът му е различен от твоя. И той може да бърка, и ти може да бъркаш, а може и двамата да сте прави.
Това към което апелирам е да се уважаваме, което не означава да не си противоречим, но има и културни начини по които това може да става!



Тема Re: За Сет и Христос [re: Black Wolf]  
Автор SamМодератор (сини очи)
Публикувано24.10.05 22:13



Имам много добри впечатления от теб... ДОСЕГА. Ще те помоля най-учтиво да спазваме добрия тон в този клуб. Дори и когато не сме съгласни с човека насреща.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.