Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:01 27.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Свещенни животни  
Автор DuPeKToPa (непознат )
Публикувано18.10.05 23:20



Я някой да ме светне по какъв случай египтяните са започнали да почитат котката. Мерси предварително.



Тема Re: Свещенни животнинови [re: DuPeKToPa]  
Автор Nbtj ()
Публикувано18.10.05 23:32



Котката е свещено животно на богинята Бастет. Освен това замисли се, в една култура, където основен поминък е земеделието и най-вече зърнените продукти, каква напаст са били мишките.
Това ми дойде на прима виста, пък и в момента нямам много време. Все пак ще проверя и за нещо повече ако има, но и най-елементарното обяснение може да е вярно. Не е необходимо зад всяко мещо да се крие твърде дълбок смисъл. Хората почитат животни от които ги е страх (вдъхват респект със силата си) или които им помагат. Все пак най-почитанота животно в Египет е не котката, а бика!



Тема Re: Свещенни животнинови [re: Nbtj]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано18.10.05 23:37



Да не би защото орат с него? Или го колят за курбан? Или щото са видяли от някъде другаде, например от Вавилон?



Тема Re: Свещенни животнинови [re: lutom]  
Автор Nbtj ()
Публикувано18.10.05 23:48



Човече, мързи ме да пиша бе!

Едва ли са видели от Вавилон! Бикът е царско животно още в т. нар. преддинастичен период в египет. По ранни изображения царят е изобразяван именно като бик и до края на късния период (за птолемейския и римския не съм сигурна) бичата опашка си остава като атрибут на царя. Можеш да я видиш навсякъде, където има изобразен ритуал. Като казвам ранни изображения, имам предвид такива от около 4000 г. пр. Хр. а може и по-ранни.

Бика е използван най-вече като "символ" на сила. Изобразяванито на царя като бик е колкото сравнително, толкова и пожелателно (поне аз така си мисля).



Тема Re: Свещенни животнинови [re: Nbtj]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано19.10.05 11:18



Бикът е свещенно животно и на о-в Крит, и в Йерихон и в Мохенджо-Даро...
Все пак това си е един вид "трактор" в античността.....

Captat non muscas aquila!



Тема Re: Свещенни животнинови [re: Nbtj]  
Автор DuPeKToPa (непознат )
Публикувано19.10.05 13:22



Е хайде когато не те мързи вземи да надраскаш нещо по подробно. Не за друго ами имам лекарство против мързел, а именно "Бой, Глад, Стригане



Тема Re: Свещенни животнинови [re: DuPeKToPa]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано19.10.05 13:29



В Египет почти всичко било свещено - от павиана до ибиса. Обичали са си природата хората...
Иначе за мързела - бой, е.... и нощтна в Кремиковци...

Amor est vitae essentia



Тема Re: Свещенни животнинови [re: last roman]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано21.10.05 02:18



Бикът е бил свещен вероятно поне 30 хил. години преди хората да се пръкне първият египтянин, критянин или мохенджодаровец. А не бих се удивил, ако е от още по-отдавна.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Свещенни животнинови [re: Black Wolf]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано21.10.05 02:20



Аре сега - ти ще го изкараш свещенно животно и на неандерталците....

Amor est vitae essentia



Тема Re: Свещенни животнинови [re: last roman]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано21.10.05 02:27



Нищо не знаем за тяхната религия и има ли ли са такава въобще... Но при кроманьонските ни предци със сигурност е бил - половината рисунки из пещерите са на гавяда...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Свещенни животнинови [re: Black Wolf]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано21.10.05 02:33



Абе и носорози са драскали косматите....

Amor est vitae essentia



Тема Re: Свещенни животнинови [re: DuPeKToPa]  
Автор Nbtj ()
Публикувано21.10.05 17:33



"Първообразът на "голямата котка от Хелиопол" вероятно бил не домашната котка, която доказано съществува от ХІ династия, а живеещата в гъсталаците на Делтата късоопашата тръстикова котка. Поради враждата й със змията тя става свещено животно на бога на слънцето. В Книга на мъртвите се разказва, как "големият котарак" отрязва главата на змията Апоп, която заплашва свещеното авокадово дърво. "
В сцени представящи Ре в барбата му с космическия змей Апоп, той е изобразяван именно като котка или като заек (за заека нямам идея защо). Прави впечатление обаче, че когато се изобразява като заек, той изображението се доближава максимално, има същите черти, както когато и представян като котка.



Като свещено животно на богинята Бастет котката е представяна в питомната си форма.

Редактирано от Nbtj на 21.10.05 17:41.



Тема Re: Свещенни животнинови [re: Nbtj]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано21.10.05 18:28



Това мяза малко на еврейската, а после и християнска версия за борбата между Бог и Левиатан /пак ьв образа на змей/....

Amor est vitae essentia



Тема Re: Свещенни животнинови [re: last roman]  
Автор Nbtj ()
Публикувано21.10.05 18:55



Да има прилики е съвсем естествено, особено ако приемее, че т.нар. хиксоси, които се появяват в Египет малко преди и най- вече по време на Втория преходен период, са евреи. А в науката това мнение среща все повече и повече привърженици. В християнството също така навлиза и чрез коптите, които са и днешните християни в Египет. Преди да приемат християнството обаче, те са били последните, които се опитвали да съхранят вече отмиращите обичаи. Поради тази причина много от египетските представи са намерили последно убежище в християнството, където са се съхранили под нова, и бих казала доста по опростена форма. Последното е лично мнение де! Не съм навлизала твърде дълбоко в християнството. Нещата може и да не са чак толкова схематични, особено пък в християнския мискицизъм. Все пак не искам да се изказвам твърде категорично за неща, с които не съм добре запозната (да не кажа и хич).



Тема Re: Свещенни животнинови [re: Nbtj]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано21.10.05 19:10



Все пък първата монотеистична религия се е появила точно в Египет - от Ехнатон... Оттам мисля, че евреите са я усвоили... Но не смятам, че хиксосите са евреи /били са доста по-малко раболепни от последните/... Евреите вероятно се заселват в Египет малко по-късно, използвайки факта, че на власт са хиксосите....

Amor est vitae essentia



Тема Re: Свещенни животнинови [re: last roman]  
Автор Nbtj ()
Публикувано21.10.05 19:38



Да, тогава е доста по-масово, но еврейски имена частично се срещат още към средата (ако не и началото) на 18 династия. Колкото до хиксосите, никой не е сигурен какви точно са били, освен, че са семити (естествено като езикова, а не културна принадлежност). Така че могат да са били каквито си искат!



Тема Re: Свещенни животнинови [re: last roman]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано21.10.05 22:20



Абе каква е тая омраза към евреите? Да не би да е заради християнството? И заради това да е, имайте малко толерантност. Нищо няма да научите чрез злоба и омраза. Взимайте пример от Небти, която е много предпазлива да напада онова което си признава, че не разбира и си личи че е разумна, школувана.
Как разбра какви не са хиксосите и колко са раболепни? Това е поредната изхвърлена глупост от липса на подготовка и научна почва в душата ти.
Какво значение има рабоепието за доказване на народност? Българите колко са раболепни?



Тема Re: Свещенни животнинови [re: lutom]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано21.10.05 22:28



Айде с'а ни в клин ни в ръкав.... Пък и обиди сипеш... Добре че не се засягам особено на такива "научни" типове като тебе...
За раболепието - колко робства са им са се събрали на евреите за 3000 им история? Ама са си приспособенци и май много не им пука да се унижават... А за измислената и изкуствена държава, която им създадоха преди 50 години?
Ама на тебе май много ти харесва да спориш заради спора...
Да нямаш нещо еврейско в кръвта си, а? Бях останал с впечатлението, че си гръкофил...

Аре поздрав и не се шашкай толкова... В темата ставаше въпрос за друго...

Amor est vitae essentia



Тема Re: Свещенни животнинови [re: last roman]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано21.10.05 22:34



Дращели са също елени, бизони, мечки и бая ми ти манонти... Но май говедата са № 1.
Навсякъде, където говодото става важна част от икономиката, то се превръща в част от религията. Очевидно през неолита, с разрастването на скотовъдството, говедото става много важно. Как е било за хората от ловните култури, можем само да предполагаме.
Освен това бикът това е символ на: 1). сила, напористост, победа; 2). плодородие, сексуална енергия.
Символичното значение на бика е много голямо във военните обичаи на някои африкански пастирски култури - напр. на масаите и зулусите.
Има една версия, че свещеното положение на говедото в Индия се дължи на гъбите, растели върху тора, от които се правела знаменитата сома.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Свещенни животнинови [re: last roman]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано22.10.05 15:52



Обиди не сипя, но на тебе ти изглежда всяка критика като обида. Не съм виновен аз, че е така и че обратно на твърденията ти се засягаш и то много. За съжаление се засягаш не от това от което трябва. И защо всяка "защита" на някого е възприемана като филия? Не случайно ти зададох въпроса с България. Същото важи и за робствто - няма връзка с раболепието. Ние като сме свобдни в 21 век, какво сме (виж въпроса България)? Евреите не са раболепни, ама никак, а хитри и затова са си спечелили световна безсмъртна слава и име. А ние, освен да подържаме митове за себе си, друго не правим.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.