Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:12 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема гробницата на Бастет в Странджа..  
Автор mireto:) (истинска)
Публикувано14.10.05 09:55



поразрових се доста из нета..намерих доста отрицателни отзиви относно посещенията на тази гробница. но всъщност проблемът е, че моя приятелка заминава утре..за Странджа..и главната цел на нея и човекът с който ще бъде..е да отидат до гробницата и евентуално да влезнат..не знам точно и те какво искат. но четох, че имало стражи...а освен това възможно ли е да се случи нещо...от така наречените "проклятия" .. някой може ли да ми даде повече информация относно така да се каже легендите, които се носят...


СВОБОДА!!!

Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: mireto:)]  
АвторFENRlR (Нерегистриран)
Публикувано14.10.05 14:24



вероятно няма да успеят да влязат. доколкото знам гробницата е наводнена



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: mireto:)]  
Автор Nbtj ()
Публикувано14.10.05 14:44



А и стражи има наистина. Още по бай Тошово време там са построени военни поделения, така че и до днес нямя дотстъп до самата гробница, поради което не е и проучена. Общо взето вариантите са два: Или нейното съществуване се опитва да се крие, или тя е красив мит. Май е по-скоро първото, макар че едва ли още дълго ще успянат да я покриват.
С проклятията историята е съвсем различна, но твоите приятели няма от какво да се притесняват.
Все пак ако успеят да влязат, за лично много ще се радвам да споделят тук преживяното!



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: Nbtj]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано14.10.05 16:45



Информацията ви е напълно погрешна. Небти, която не иска да ми каже името си - не очаквах това от тебе. Да вярваш в приказки. Тука, в България няма никаква гробница на Баст, нито дори в Европа. Такъв култ не е нужен по тия места. Помисли малко. Мястото представлява една тъпа пещера с нводнен и засипан от времето вход, наречен дупката. Стражари няма, а само граничари, защото се пада в кльона и се изисква пропуск с придружител с автомат. Не е проучвана, защото не е необходимо да се влиза в безинтересна пещера. Искрено се надявам граничарите да започнат да взимат пари от туристите за да ги возят до там, понеже им е досадно да ги занимават с глупости. До 1989 г. по политически причини достъпът е бил забранен и това ражда легендата - не от друго, а от неизвестността. Но в близост до пещерата има нещо друго, което действително е интересно и дълго време е смятано за храм на Изида, какъвто култ все пак има в древна римска Тракия - но нещо, което няма да ви кажа какво е! жог



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: lutom]  
Автор Nbtj ()
Публикувано14.10.05 17:21



Не твърдя, че има такава гробница (най-малко гробница, но у нас всичко го наричат така), но допускам такава възможност. Проучвания не са провеждани или защото няма възможност за това, или защото се предпочита да бъде поддържан един мит. И все пак по време на елинизма, като период, немалко египетски култове са усвоени от гърците. Това по-късно е подхванато и от римлянита. Все пак най-големият храм в Помпей е бил посветен на Исида! Всъщност именно култа към Исида навлиза най-силно в гръко-римския сват. Точно затова се съмнявам, че това, което наричат "гробница на Бастет" е свързано точно с бастет. И все пак не бива да се подценява възможността за опит някакъв култ към Исида да навлезе и в нашите земи. Естествено местните са го разбрали така, както те си знаят, но все пак е възможно да са се опитали да направят нещо като светилище на тази богиня (разбира се пак както те си знаят). Със сигурност не подкрепям идея за египетско строителство тук. По-скоро става дума за един период на културен обмен. Доста объркан период всъщност. Объркан и тогава и още повече объркващ съвременния човек, и най-вече тези, които вярват най-вече на въображението си. И все пак съществуването на нещо подобно е възможно, в следствие на някакъв културен контакт.
Аз май пак се оплетох? Ми...... не мога да се изразявам особено подредено и толкова. Надявам се само да не е прекалено объркано!



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: Nbtj]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано15.10.05 19:13



Не че си се обръкала, а просто не си ме разбрала.
И все пак не бива да се подценява възможността за опит някакъв култ към Исида да навлезе и в нашите земи.
Това се опитвах да ти кажа, такъв култ е неоспорим. Намерени са стели с изображение на Исида. Естествено елинистическа интерпретация.
Но гробница и то на Бастет - няма такова нещо. Знае се и предполагаемото място на такова съобържение и защо е почти недостъпно (историята я разказах по-горе) и е нормално в недобросъвестните глави с въображение да се роди фикс-идеята за това. Нали е трудно да се провери от неспециалисти. В днешно време това се поде от медиите, а те обичат мистификациите.



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: lutom]  
Автор Nbtj ()
Публикувано16.10.05 03:04



Е това имах предвид и аз, ама да си призная честно, мързеше ме да пиша толкова дълго. Все пак успя да ме накараш да го направя де!



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: Nbtj]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано16.10.05 11:38



Да пишеш ли те било мързяло, или да четеш? И кое аз съм успял да те накарам да направиш? Много е важно; отговори ми!



Тема Re:Относно проклятието на Фараонитенови [re: lutom]  
Автор vencci (ХОР+ЕПИСКОП)
Публикувано16.10.05 12:36



Проклятието на фараоните е свързано с погребалните им обичаи. Дали е опасно? Отговорът ми е : и да и не ... но тя все пак е била жена на фараон и гробът й не е от най-безопасните места за любопитни. Клетвите и проклятията на древните царе имат зловредна сила спрямо непосветените, наглите и злонамерените.

Лично мнение.



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: lutom]  
Автор Nbtj ()
Публикувано16.10.05 12:50



Определено да пиша! Може би и за това се изразявам толкова объркано. Опитвам се да кажа повече неща, с по-малко думи, отколкото би трябвало.



Тема Re:Относно проклятието на Фараонитенови [re: vencci]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано17.10.05 16:53



Проклятието на фараоните е свързано по-скоро със застоялия въздух в гробниците и плесените и бактериите, които са били затворени вътре 2-3000 години, затова съвременните изследователи на гробници влизат с маски и никакви проклятия не им влияят. Колкото вероятността да съществува такава гробница на територията на България - сигурно става дума за поредния техномит, от рода на онзи с Царичината дупка..

Captat non muscas aquila!

Редактирано от last roman на 17.10.05 16:56.



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: lutom]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано28.10.05 18:47



Lutom ли си Келка ли си не те знам,но много си праволинейна.Като кон с капаци си и направо подозирам,че си старши научен сътрудник към някоя академия на науките
Ти проучвания ли си правила на мястото-що ли?
Откъде тази категоричност? Или си дървен философ или си типичния кабинетен учен,чийто мироглед не излиза извън написаното в учебниците по история и извън смешните книжки за митологиите.
Там не можело това,там не можело онова
Такива приказки са държали науката в застой стотици години.
Я си препрочитай старите учебници и не ни досаждай с категоричните си смешни "железни" тези.
Науката ще се развива и въпреки теб и тези като теб.
За щастие има хора с неконсервирани мозъци,които са склонни да тълкуват миналото с отворено съзнание и без капаците на научните постулати.
Всеки божи ден на тази земя се оборват остаряли исторически схващания.Всеки ден се рушат догмите на бремето,което тежи и на твоите плещи.Рано или късно истината излиза наяве,а мишки като теб се крият вдън земя от срам заради глупостите, които са ръсили години наред само и само за да обслужват демагогски тези..



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: pluq]  
Автор oros (член)
Публикувано28.10.05 22:58



Аз пиша за тези, които мислят като теб. Останалите не ме интересуват.
В тези форуми има личности, които не желаят тук да се случе нещо. Важното е да го знаеш и да не им обръщаш внимание.
"Кучетата си лаят, а керванът си върви."

Орос.



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: pluq]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано29.10.05 01:19



А ти що плюеш бе? Простотиите ти нямат край.



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: lutom]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано29.10.05 18:32



Благодаря ти,че за пореден път доказваш колко струваш.



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: pluq]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано29.10.05 19:45



Колко струвам, за да зная как да се продавам? И в каква валута?
Пак те питам, защо плюеш?



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: lutom]  
Автор Nbtj ()
Публикувано29.10.05 20:02



Може ли аз да ти отговоря?
Защото не може друго. Все пак наука се прави на базата на някакъв опит, а тезите се защитават с доказателства. Тези неща той ги няма! Какво друго му остава ако не - да плюе?



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: Nbtj]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано29.10.05 20:29



Само дето не обяснява лично защо плюе, като не знае нищо.
За тебе: седни си - 6!



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: lutom]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано30.10.05 11:03



Така,такааа-какво друго ви остава освен взаимно да си галите самочувствието?
Когато се вижда,че баналните ви и неиздържани с истински доказателства тези просто издишат,взаимното"рамо" което си давате е единствения ви изход.
Какви са вашите доказателства-това ми е интересно.И от каква трибуна си позволявате да отсъждате кое е истина и кое не?
И Келке(по ти подхожда Керо,но това е друга тема) ти какви оценки раздаваш?
Затъваш в безхаберните си остарели схващания,базиращи се само и единствено на недоказани твърдения,които обаче са приети за даденост поради невъзможност за истинско и реално обяснение на случилото се преди столетия или хилядолетия.
Какво ще ми кажеш ти на мен за Египет?
Какво ще ми обясниш за Голямата пирамида(използвам съвременните понятия,но не ги приемам) и за предназначението и?Какво е нАучното ти обяснение за името и ?Защо е "кръстена" на Хеопс(или както там му е истинското име)?
Въобще наясно ли си,че твоята наука хал хабер си няма какво всъщност се е случвало в Египет(или както се е наричал всъщност).
Защо ли? Защото и пречат капаците и догмите.
Може би не ти се говори за Египет?Ако е така какво търсиш в този форум?
Искаш моето обяснение за всичко? Аз обаче не претендирам,че знам НЕОСПОРИМАТА ИСТИНА.Ти го твърдиш.Аз казвам само,че не съм съгласен да се защитават остарели тези и официалната наука да не приема друго мнение само защото може да се окаже,че учебниците по история са пълни със свободни съчинения,които на моменти будят повече смях отколкото доверие у хората със здрав разум.И защо е всичко това.Амо неудобно е някак да се окаже,че научни работници с дълъг стаж и автори на десетки книги трябва да си изхвърлят научните разработки на бунището.И как сега тези хора да си плюят по репутацията и да преподават на студентите си коренно противоположни тези на това,което доскоро е било "гордостта на живота им".
Затова защитават старите си схващания и освирепяват срещу всяко по-добро и обосновано логически обяснение,което е в притивовес на досегашните измислици премислици.
И ти (наистина те съжалявам,за това което ти предстои) си в същото състояние на цайтнот.Сигурно поне от любопитство се осведомяваш за ежедневните открития по цял свят ,които правят на пух и прах досегашните ти смешни схващания.
Затова е по-разумно да си по-сдържана и "отворена" към новата вълна,та да не "береш" голям срам после.
Айде успех



Тема Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано30.10.05 17:49



Говориш за Голямата пирамида в Гиза? Тя далеч не е най-интересното нещо в Египет, но тъй като ти не си запознат материята на египтологията естествено, че ще те вълнува това, което някой, някога е определил като "символ" на Египет. Ше ти отговоря на въпроса защо името на пирамидата съдържа това на Хеопс (Хуфу), но искам първо ти да ми отговориш на един въпрос. Знаеш ли името на пирамидата и как то се превежда? Не задавам този въпрос, за да се заяждам. Просто ще ми е много по-лесно да отговоря на въпроса ти ако знаеш значението на името и смисъла, който то носи.
Колкото до доказателствата, не съм видяла до момента ти да привеждаш каквито и да било такива.
И за да протича комуникацията по-леко, те мола да отговориш на въпроса ми без странични залитания и обиди.



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Nbtj]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 00:46



Спести си досадните отклонения!
Въобще не ми е най-интересна тази пирамида,просто е лесен пример за манипулация!Знаеш ли въобще защо е наречена така?Интересна и поучителна история за безпомощността на официалната наука.
Е ?



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор last roman (PRIMIPILUS)
Публикувано31.10.05 00:48



Стига плюл, бе!!!!!

Primus inter pares!



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано31.10.05 01:02



Кое наричаш досадно отклонение?Това, че те попитах дали знаеш как се казва пирамидата? Имам предвид египетското й име! Явно не знаеш! Ще ти подскажа! Египтяните са наричали тази пирамида Ахет Хуфу. Сега си преведи думичката Ахет, но май първо ще трябва да се научиш да четеш!
И като отричаш науката какво признаваш? На кого вярваш? На разказвачите на фантастични приказки, чиито думи после да повтаряш като папагал?



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано31.10.05 01:10



Само да допълня.... Това не е измъкване. Този, който бяга и се измъква си ти! Просто ти давам още един шанс да помислиш самостоятелно. Ако все пак до утре не успееш да измислиш нищо, привечер ще пусна и допълнението. Не претендирам, че е единственото възможно, но поне следва определена логика!



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Nbtj]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 18:11



Какви шансове ще ми даваш ти на мене?
Въобще не съм казал,че разбирам езика на древните египтяни,но твоя източник кой е?Има ли надпис в пирамидата на някакъв владетел?
И какъв е надписа?



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано31.10.05 20:57



Надписи има. Със сигурност знам за два. Не са от самата пирамида, но единият се отнася до строежа й, макар и да е по-късен. Все пак е от старото царство. За съжаление не мога да ти го цитирам в момента, тъй като не разполагам с него. Второто споменаване е косвено и е в папирус Весткар (Текстовете там се датират от началото на средното царство, но описват времето на Хуфу). Може да има и други, но аз знам само за тези.
За египетския... Точно това е грешката. Повечето неща, които египтяните правят, те си ги описват. И науката, която ти отричаш се опитва да изгради представата си за техния свят именно на базата на тези надписи. Гадаене понякога се налага, но в Египет то е сведено до минимум и също се основава на някаква познаване от надписите. Езикът може да ти даде много в разбирането на една култура. Ако щеш доре само изразните средства и многозначността на някое думи.
Един малък пример: Името на бога Амун съдържга в себе си няколко и дори противоположни аспекти, но това ти дава много основен ключ към разбирането на божеството. Амун означава цялостен, пълен, заворшен, дори единствен, същото време имаш значения като скрит, таен, несъществуващ (разбирай непроявен. Оставям те ако искаш сам да си блъскаш главата с това, защото аз още не смятам, че съм стигнала до край, дори само по отношение на този бог, а и дотам, до където съм стигнала не мисля, че бих могла да го изразя с думи!



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано31.10.05 21:03



Ето и описанието, което ти обещах и което поне аз съм сметнала за най-правдоподобно. Извинявай ако е малко повърхностно, но нито мога да пиша книги, нито тук му е мястото.

Голямата пирамида в Гиза, известна още като Хеопсова пирамида, както вече казах, египтяните наричали "Ахет Хуфу". Тълкуването на предназначението на трите пирамиди там идва именно от разбирането на първата част от името. Ахет, което условно се превежда като хоризонт, всъщност е мястото, където пребивава слънцето. По време на старото царство това е мястото на изгрева, а по-късно започва да се свързва и със залеза. Когато говорим за Пирамидите в Гиза обаче е ясно че говорим за разбирането, което е влагано в тази дума по време на Старото царство. Следователно от гледна точка на името Ахет Хуфу е мястото, от където се очакво да "изгрее" владетеля след физическата си смърт. Изгрее го слагам в кавички защото съдбата на починалия владетел е не толкова сам да стане слънце, а по-скоро да се присъедини към екипажа на Слънчевата ладия на Ре.
Първо обаче ще трябва да разгледаме идеята на пирамидалната форма, след което отново ще се върна на името на пирамидата и "последствията" от него.
Много често стъпаловидната пирамида на царя Джосер се разглежда като все още невъзможност да се постигне истинска пирамидална форма. Това е твърде възможно и да е така, но е също толкова възможно и да не е. Поради спецификата на климата в Египет, при изгрев различните слоеве на въздуха за различно затоплени. Поради тази причина когато слънцето изгрява светлината се пречупва по различен начин и се получава зрителна измама (или нещо такова, не съм сигурна как точно да го обясня, но вярвам, че ще ме разбереш). Системата по някакъв начин е същата, кокто при миражите (причината за тях е същото пречупване, заради атмосферните слоеве, а не слънчев удар ). Малко се отклоних, но мисълта ми беше, че в следствие на това пречупване самото слънце изглежда не с правилна кръгла форма, а почти стъпаловидно. Самата идея за стълбата също има своето значение за изкачване към ахета и сливане със слънцето.
Хуфу обаче е първият владетел, който си прави не стълба, а свой собствен ахет. До този момент ахет има само слънцето. Това дава основание на изследователите да предположак, че той е и първият владетел, обавил себе си за слънце. И още една причина - едва синовете на Хуфу и владетелите след него започват да прикачат към името си титлата Син на Ре. До този момент царят е "земен Хор", но няма нито едно срещане, където той да се обавява за син на Ре. От тук вече пирамидата се превръща не толкова в средство за преминаване в отвъдното, о по-скоро в самия отвъден свят (говоря за Гизенските пирамиди). Затова и в тях липсват текстове. Просто няма нужда от тях.
И само още нещо За текстовете, известни като Текстове на Пирамидите, се казва, че са били изгубени (не мога да си спомня обаче точната "легенда"). След като били намерени египтяните отново започнали да ги изписват по вътрешните стени на пирамидите - става дума за пирамидите от края на V и началото на VІ династия. Някои авторри се доверяват на тази легенда и търсят в нея причината за огромния размер на пирамидите в Гиза. Според тях загубата на текстовете и направила възнисинеита на владетевя практически невъзможно или поне много по-трудно. Огромният размер е имал за цел да улесни владетеля в неговото изкачване, а позлатеният връх на пирамидата, най-вероятно се е разглеждал като самият ахет или мястото на сливане със слънцето (последното е мое предположение, или дори да не е само мое не бих могла да го защитя достатъчно убедително, така че можеш да не го взимаш предвид). Възможно е този позлатен връх да се е разглеждал и като самото слънце (още една причина пирамидата да е ахет). Освен това повярвай ми, ужасно красива и внушително е да видиш слънцето зад самия връх на пирамидата. Тогава наистина можеш да повярваш, че е достатъчно само да я изкачиш, за да стигнеш до него.



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Nbtj]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано01.11.05 18:13



"Екипажа на слънчевата ладия на Ре"-това ми звучи многозначително...
Какво мислиш ти за така наречените "тайни шахти" в пирамидата,които уж щаха да бъдат проучвани,а после проучването спря.Не даваха ли скоро някакъв анонс за продължаване на изследването с робот?



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано01.11.05 18:18



Пропуснала съм да го гледам, така че предпочитам да не взимам отношение!



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Nbtj]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано03.11.05 18:02



Пропуснала си да гледаш сега или самото "надникване" през първата вратичка през 2002г?



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано03.11.05 22:58



Избягвам да гледам телевизия по принцип. Повечето неща там са манипулативни. Присъствала съм на снимането на подобни предавания, така че знам как стават нещата!



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Nbtj]  
Автор SamМодератор (сини очи)
Публикувано04.11.05 19:31



Манипулативни са, но пък е единствения начин например, хората да видят Египет, без да излизат от дома си... Пък и не всички са манупулативни... Имам и аз преки впечатления.



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Sam]  
Автор Nbtj ()
Публикувано04.11.05 20:50



Виж, не казвам, че всичко, което говорят е манипулация. Просто понякога започват много да ме дразнят, най-вече заради това, че хората им вярват, защото е по-лесно да гледат филм за един час и да си мислят, че всичко им е ясно, вместо да четат книги и да осъзнаят, че нещата не са толкова елементарни.



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Nbtj]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано04.11.05 21:09



Съгласен съм,че има манипулации,но това се отнася и за някои книги.
След като четеш доста би трябвало да знаеш за сензационното откриване на вратичка(а после и на друга зад нея)в една от така наречените "вентилационни шахти" в голямата пирамида?



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано04.11.05 21:47



За съжаление това не ми е попаднало. И добре го каза Т.НАР. "вентилазионна шахта". Тези шахти най-вероятно са били предназначени за Ба - условно превеждано като душа, а не за вентивация. Кого да проветряват в пирамидата?



Тема пълни глупости!нови [re: lutom]  
Авторзaпoзнaт (Нерегистриран)
Публикувано05.11.05 01:09



Гробницата съществува!



Тема Re: пълни глупости!нови [re: зaпoзнaт]  
Автор SamМодератор (сини очи)
Публикувано05.11.05 01:31



доста безмислено твърдение. не защото гробницата съществува или не, а защото е голословно, немотивирано, необосновано, профанско изказване.

Съществува защото ти казваш? Мдам, доста егоцентрична гледна точка.



Тема без глупостинови [re: Sam]  
Авторбeзимeнeн (Нерегистриран)
Публикувано07.11.05 13:05



В съботния брой на "Новинар" има интервю и експозе от лекцията на Кенет Гарет в България има точно и кратко няколко новини
- за това какво има във "вентилационната шахта"
- за "проклятието" на Тутанкамон
- кой е строил пирамидите и т.н.
Може да го прочетете в нета.



Тема Цялата лекция според статиятанови [re: бeзимeнeн]  
Автор SamМодератор (сини очи)
Публикувано07.11.05 15:31



За тези, които нямат достъп до в. "Новинар":
Лекцията
Тутанкамон не е бил убит

В четвъртък една от залите във факултета по журналистика на СУ "Св. Климент Охридски" бе препълнена от млади хора, които искаха да чуят лекцията на Кенет Герет, посветена на древен Египет. С помощта на многобройни направени от него диапозитиви именитият фотограф на "Нешънъл джиографик" поведе всички на едночасова разходка из света на фараоните и техните загадки:
"Началото на периода на фараоните започва от времето на обединението на Горен и Долен Египет. В местността Абигау открихме паметници на първите членове на династията. Намерихме 14 големи дървени лодки от времето, когато са започнали погребалните церемонии на египетските владетели. За тях е било важно да ги отнесат със себе си след своята смърт, за да могат безпроблемно да се придвижват в отвъдния свят.
Когато някой фараон умирал, на края на пустинята се построявал паметник, където хората да ходят и да изразяват почитта си. След известно време гробът се премествал в подножието на планината, така че никой повече да не може да го намери. Още от самото начало на погребалните церемонии владетелите са имали огромни гробници, препълнени с всевъзможни неща - хляб, бира, крави, кози, кучета. Фараоните се стремели да вземат със себе си всичко, което би им било необходимо в отвъдния свят. На всеки предмет, погребван заедно с тях, е имало специална

плочка от слонова кост, указваща какво точно е заровено

Статуя в пълен ръст на владетеля Джосър, живял в края на втората и началото на третата династия, е намерена в камера близо до неговата гробница. На северната страна на тази камера е имало две малки дупки, през които той да гледа Северната звезда, която там никога не залязва. Така владетелят се е превръщал в част от вечността. Джосър преместил погребалната столица в областта Сакара в северната част на Египет, където изградил огромен комплекс. По негово време била направена първата пирамида - тя била стъпаловидна, в началото имала четири нива, които после станали седем.
Синът на Джосър също построил стъпаловидна пирамида, но на юг от първата. В проекта обаче явно е имало дефект, защото външното покритие се е срутило и е останала само вътрешността на постройката. Това е доказателство, че пирамидите на са строени от извънземни, а от хора, които понякога са правели грешки.
Близо до египетския град Гиза има три пирамиди, които са били построени за период от общо 80 години. Археологическата дейност в тази местност е започнала в началото на XIX век с идването на Наполеон. До този момент всичко по тези земи е било покрито с пясък. В началото на 80-те години на XX век археологът Марк Лейнър започнал реставрация на сфинкса. През 1993-1994 г. той

открил нещо, което никой дотогава не е знаел

Заставайки на подстъпа към сфинкса в деня на есенното равноденствие, Лейнър забелязал, че слънцето залязва точно на ъгъла на пирамидата на Хефрин.
Когато за пръв път отидох в Египет, работих заедно с археолога Захи Хауас. По онова време той беше посветил вниманието си на гробницата на работниците, намираща се вляво от градската зона. Те не са били роби, а най-сръчните занаятчии на фараона. В градската зона, в която те са отивали след края на работния ден, открихме антична хлебопекарна и вече разполагаме с достатъчно информация за хляба, който е бил правен по онова време.
В Старото царство не са извършвали мумифициране и по вътрешните стени на пирамидите от този период няма никакви надписи. По време на управлението на Пепи I в края на Старото царство във вътрешността на пирамидите започнали да се изписват огромни текстове за управлението на съответния владетел. Също както и в наше време, всеки сам е пишел собствената си история, а ние можем да мислим каквото пожелаем.
Преди две години направихме демонстрация на живо за едно тв шоу. В най-голямата пирамида в Египет - Хеопсовата, има малка дупчица. Измайсторихме робот, който да се вмести в нея. Искахме да го издигнем на височина до 60 м вътре в пирамидата. По пътя си

роботът срещна каменно блокче с две медни плочки

Не можехме да разберем какво е предназначението му и затова прикрепихме към робота една малка сонда, която да пробие дупка в блокчето. Когато решихме, че вече сме проникнали достатъчно, пуснахме камера в пирамидата. Роботът я пъхна в малката дупка, която беше пробил, и се натъкна на... втори каменен блок. А сега предстои да измислим как да преодолеем и него.
От периода на Средното царство е намерена пълна колекция от дървени макети на египетски и нубийски войници, както и такива, изобразяващи ситуации от всекидневния живот - правене на хляб, тъкане на платове и др. Гробниците на владетелите от онова време се намират в долината на царете в Централен Египет. Тя е разположена във вътрешността на планината и царете са смятали, че ако бъдат погребани там, никой никога няма да успее да ги намери. В Египет обаче има една поговорка: "Всички пирамиди са били ограбени още преди да е засъхнала мазилката им." Много малка част от гробниците не са обрани и точно от тях сме почерпили информацията, с която разполагаме.
По времето на владетеля Ехнатон, за когото се смята, че е баща на Тутанкамон, религията е била сменена, а столицата - преместена. Били са направени още много неща, от които поданиците не са останали доволни. По онова време Египет все още не е бил започнал своята имперска експанзия. Хората са живеели най-спокойно около река Нил,

прекланяли са се пред слънцето и за нищо не са се тревожили

След смъртта на Ехнатон и неговата съпруга Нефертити властта била поета от техния син Тутанкамон. Тогава той бил едва 11-годишен, но върнал столицата обратно в Луксор и възстановил старата религия. Тутанкамон починал много млад и тъй като не е имал наследник от мъжки пол, на трона се възкачил един от неговите придворни. Той управлявал две години и след това властта била поета от генерал Хоремхеб. Защо Тутанкамон е починал толкова млад, още не е изяснено, но смъртта му слага край на 18-ата династия.
Следващата започва с управлението на генерал Хоремхеб и осиновения от него Рамзес. Наследникът на Рамзес - Сити I, е построил най-голямата подземна гробница в Египет. Тя се намира на дълбочина от 300 м под повърхността на земята. По времето на 19-ата династия е имало период, в който работниците са си строили и свои собствени гробници. Те били различни от тези на фараоните. Тъй като работниците много харесвали живота си, те искали да отнесат със себе си най-хубавото от него. Затова изобразили в своите гробници символи на богатство, музика, храна и всякакви други удоволствия.
Гробницата на Тутанкамон е открита през 1927 г. и е една от малкото, които не са ограбени. В нея са открити лодки, кутии с различни накити, облегалка за глава, алабастрови съдове, използвани като покритие, предпазващо вътрешните органи на владетеля, 4 златни урни с декорация. Когато аз и моят екип отидохме при гробницата

ние извадихме мумията на Тутанкамон

сложихме я на носилка и с помощта на компютърен томограф направихме снимки на черепа му. Първото, което забелязахме, когато се появиха изображенията, беше, че на тила на Тутанкамон няма дупка. Така всички теории, че той е бил убит, пропаднаха на мига. С помощта на изображенията, направени от томографа, установихме още, че липсва горната част от гръдния кош на Тутанкамон, а дясното коляно и десният му глезен са счупени. Имам си моя теория по въпроса и тя е, че Тутанкамон е бил богат млад владетел, който е карал своята колесница прекалено бързо. Смятам, че е загинал именно при катастрофа.
В нощта, когато извадихме Тутанкамон, всички бяхме страшно напрегнати от мисълта за това, какво точно ще открием. Нямахме време да се замислим за т.нар. проклятие на фараоните. Но вечерта, в която закарахме ремаркето в долината, имаше много силна пясъчна буря, излезе страхотен вятър и небето притъмня така, сякаш беше нощ. Дори паднаха няколко капки дъжд, а ние се намирахме в земя, в която никога не вали. Когато върнахме Тутанкамон обратно в гробницата, бурята изведнъж утихна. Погледнах нагоре и видях ясно небе, обсипано със звезди. Можете да мислите каквото пожелаете..."
Записа Благовеста Кирилова



Тема Пак Кенет Гарет:нови [re: бeзимeнeн]  
Автор SamМодератор (сини очи)
Публикувано07.11.05 15:33



Частта от интервюто му публикувано във в. "Новинар", касаеща Египет:
- Защо, когато науката не може да обясни нещо, веднага се търси извънземна намеса?
- Мисля, че учените определено дават обяснения за нещата и не търсят намесата на извънземни. Ние вече знаем каква е системата на пирамидите в Египет например, знаем как са били построени, как са се развили и т.н.
- Да, но винаги се прокрадва някаква нотка на мистериозност, на загадки - все се намира някой, който да прокара тази идея...
- Всъщност учените продължават да намират нови обяснения и ако например Наполеон, който е бил първият европейски изследовател на Египет, е казал: "О, това е много голямо и няма как хората да са го направили!", то днес обясненията вече съществуват. Същото важи и за паметниците на маите, които са толкова големи, че сякаш няма как да са плод на човешка ръка.
Когато са били строени пирамидите, работниците са идвали на групи от всички части на Египет и са работили в продължение на много месеци. След това са отивали да си прибират реколтата, а на тяхно място е идвала нова група. Било е въпрос на чест да работят за своя фараон. Няма значение дали са мислели, че фараонът е божествен или че е човешки цар - хората просто са искали да работят за него. Царете на маите също сами са обявили своята божественост, но хората са идвали и са искали да построят тези храмове. И доколкото богатството на царете зависи от работата на хората, хората са смятали, че тяхното добруване зависи от реда, който царят им осигурява.



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Nbtj]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано10.11.05 18:17



Това за Ба сме го чували,но по никакъв начин не обяснява "вратичките".
Въобще наясно ли си за каква загадка става дума.Немислимо е да се провре човек в шахта с отвор 40x40см. примерно(дали не бяха и по-малки?).
И съм забелязал,че когато нещо не могат да обяснят учените,веднага им се притичват на помощ "митологията" и религията(особенно са удобни разни култове).Човек би си помислил,че древните народи населяващи днешен Египет по цял ден са се молили и са съзерцавали изображения на божествата си.
Дали не им са се случвали далеч по-интересни неща?Но нали науката е безсилна...



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Uroboros (непознат)
Публикувано10.11.05 19:31



Това за Ба сме го чували,но по никакъв начин не обяснява "вратичките"... Немислимо е да се провре човек в шахта с отвор 40x40см. примерно(дали не бяха и по-малки?)


Стига бе, скицо, ти ме разсмя яко. Я кажи, какви са размерите на душата, че да я притесняват размерите на шахтата? Или Ба е тлъст шопар според теб?



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано10.11.05 22:53



Значи митолгията и религията не са обяснения? А ти като не можеш да обясниш и схванеш нещо викаш на помощ фантазията и извънземните.



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано11.11.05 01:07



Знаеш ли, .... прав си! В много отношения науката все още е безсилна. За сметка на това фантазията не е! Та е бизгранична! Трябва ли обаче да прибягваме до нея в стремежа си НА ВСЯКА ЦЕНА да си обясним това, но което просто още не му е дашло времето, за което още не сме дорасли? Помисли върху това!

Редактирано от Nbtj на 11.11.05 01:10.



Тема Колко е "голяма" душатанови [re: Uroboros]  
Авторбeзимeнeн (Нерегистриран)
Публикувано11.11.05 17:35



- Според руски учени тя е малко над 2 грама.
- Според нашия математик Васил Манов тя е долу горе толкова.
- Според мен теглото й е равно на онова неточно число, което е по-малко от ПИ и по голямо от числото на златното сечение. Познайте кое е.



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Uroboros]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано11.11.05 17:55



Не е добре да се обажда човек,когато не е запознат с дадени обстоятелства.
Отбелязах размерите не заради душата,а поради това,че -НЯКОЙ,НЯКАКСИ Е ИЗГРАДИЛ В "ШАХТАТА" ВРАТИЧКИ И ИМ Е СЛОЖИЛ МЕТАЛЕН ОБКОВ.
ИНТЕРЕСНО КОЙ ЛИ БИ СЕ ПРОМЪКНАЛ В ШАХТИЧКА С РАЗМЕРИ 40Х40см ЗА ДА НАПРАВИ ТОВА.
ЧАКАМ ДА МИ ОБЯСНИШ ЮНАЧЕ!!!



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Uroboros (непознат)
Публикувано11.11.05 20:27



Пич, ти наистина се шегуваш ! Или се е****ш с четящите. Интересно, кой е направил комините в блока, в който живея, дето са 40х40 см, пък и капаци към кухните им е сложил? Кой ли се е наврял да ги гради, след като блокът е бил построен. Хммм... ами ако случайно ги е направил по време на строежа? Ще е голяма изненада за глупаците.



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Uroboros]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано12.11.05 08:42



Нали ти казах да не се обаждаш неподготвен
Това не са ти комините по покривите,а шахти в пирамида и то под наклон,който едва ли можеш да си представиш.Вратичките не са от едната страна а приблизително на 60-метра нагоре по "склона".
Не казвам,че всичко е дело на извънземни-това не са мои думи.Само твърдя,че този който ги е направил е имал такива познания и технологии,за каквито днес ние само можем да си мечтаем,а официалната наука не иска да признае това и ни описва древните като по изостанали от нас технически.
А това,че въпросните"шахти" са предназначени за Ба може и да е вярно,но едва ли Ба е било това,което днес учените си представят.Едва ли някой от тях истински вярва в душа,прераждане и т.н.По скоро гледат на духовния живот на древните като на нещо абстрактно.
Тоест не може да обясняваш нещо с Ба след като самия ти не вярваш в него.
Това пак си е чисто подценяване на тези които са живяли хилядолетия преди нас.официалната наука продължава да ги смята едва ли не за по-примитивни от нас и за по-слабо развити технически.Това е абсурдното драги ми смехурко,а не моите опити да си размърдаш мозъчето.



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано12.11.05 10:15



Значи, по твойта логика, всички учени трябва да станат шамани, за да могат да преподават.



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: lutom]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано12.11.05 20:44



Келке,мила ти си точния пример...но май няма смисъл да се повтарям.За теб съм казал каквото е било нужно.



Тема Версия кивот и гробницата на Бастетнови [re: Sam]  
Авторбeзимeнeн (Нерегистриран)
Публикувано05.12.05 16:38



Излезе книгата на Христо Буковски "Версия кивот". Книгата е отпечатана в Чехия и в нея се разказва за това, че кивотът на Мойсей се намира в България.
Дали това ще е български събирателен вариант на всички археологически, иманярски и вестникарски сензации от 2000 години насам не знам, започвам да я чета от утре.



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: mireto:)]  
Автор gogga (непознат )
Публикувано06.12.05 11:00



и на тия май любимия им филм е "индиана джоунс и горбницата на бастет".
а тоя другия човек да не е самия анакин скайуокър?



Тема Какво знаете за керамизийците ?нови [re: gogga]  
Авторбeзимeнeн (Нерегистриран)
Публикувано06.12.05 12:16



Това са хората които заедно с масоните, тамплиерите и розенкройцерите са знаели за "Националното съкровище" с Никълъс Кейдж.
Кои са керамизийците ? За тях споменава Димитър Солунски - това са траките от Дунав до Солун.
Та те са "прадядовците" на "Георги Китов - Инди-европеец" а и на нас.
Гордея се със своята "лудост" да подлагам на съмнение дори теорията на относителността, а не само "твърденията-константи" в областта история.



Тема Re: Версия кивот и гробницата на Бастетнови [re: бeзимeнeн]  
Автор oros (ентусиаст)
Публикувано06.12.05 19:52



[2:1] В записките на пророк Иеремия се говори, че той бил заповядал на преселяваните да вземат от огъня, както по-горе е казано,
[2:2] и, като дал на преселяваните закона, той им заповядал да не забравят Господните заповеди и да се не заблуждават в мислите си, гледайки на златните и сребърни кумири и на украшенията им.
[2:3] Говорейки им и други подобни неща, той ги убеждавал да не отстраняват закона от сърцето си.
[2:4] Имало също в Писанието, че тоя пророк, по божествено към него откровение, заповядал да носят след него скинията и ковчега, при възлизането му на планината, на която Моисей някога възлязъл и оттам видял Божието наследие.
[2:5] Като отишъл там, Иеремия намерил пещерно жилище, дето внесъл скинията, ковчега и кадилния жертвеник, и зазидал входа.
[2:6] Когато после някои от съпътниците дошли, за да турят белег на пътя към входа, не могли да го намерят.
[2:7] А когато Иеремия узнал това, укорил ги и казал, че това място ще остане неизвестно, докато Бог се умилостиви и отново събере Своя народ.


Това пише в 2-ра Книга Макавейска.
А някои хора в България и знаят коя е тази планина. Тя е в България. Следиш ли моите теми в клуб История?



Тема Re: Какво знаете за керамизийците ?нови [re: бeзимeнeн]  
Автор gogga (непознат)
Публикувано07.12.05 03:15



тогава успех с откриването на топлата вода и банята



Тема Re: без глупостинови [re: бeзимeнeн]  
Автор gogga (непознат)
Публикувано07.12.05 03:24



чета само хороскопите в телеграф,а там нищо не пише за гробницата на бастет,но пък пишеше че на редактора на новинар му се присънило,че ако не уважи със едно резюмирано експозе кенет гарет,дъщеря му ще забременее от сина на шофьора египетската амбасада,за голям срам на родата от с.лудо българево



Тема Re: Пак Кенет Гарет:нови [re: Sam]  
Автор gogga (непознат)
Публикувано07.12.05 03:32



чест и почитания що вика баджанака кънчев,ама само като си пред камера с костюмче...най ми е мъчно,че завинаги са изгубени безценните египетски попръжъни по адрес на майката на фараона,дето за един самун леб бъхтат тия блокове нагоре надолу.ти май по-тежък инструмент от четка за зъби не си ползувал.пък и ако са прави философите,че човешката природа не е мръднала за последните 20 000г. то отиди на некой строеж и послушай как бачкерите славословят бащицата хранител инвеститор



Тема В "БАНЯТА" СЪМнови [re: gogga]  
Авторбeзимeнeн (Нерегистриран)
Публикувано07.12.05 11:08



от 35 години... и толкова "много" невъзможни неща от тогава станаха възможни.

Например - вълновата генетика.
Според нея и нейните автори - носители на Нобелова награда, думите наистина убиват, а Вие и няколко други в този форум още твърдите, че "...Земята не се върти...".
Животът е къс.
Четете повече.
Интересувайте се не само от история, а и от физика, физикохимия, биология и каквото там ви харесва, но на широк фронт за да доловите взаимообвръзките в света.

Любопитството е в кръвта и духа на българина.
Бъдете в синхрон с гена си и ще бъдете много доволен от себе си.

А може и да не се съгласявате с мен.

Бъдете жив и здрав !!!



Тема Re: В "БАНЯТА" СЪМнови [re: бeзимeнeн]  
Автор gogga (непознат)
Публикувано07.12.05 12:04



пред фактите и боговете мълчат,това е смисъла на науката,но хипотезата не е официален научен инструмент ,а по скоро субективна работна база.то и извънземни е логично да съществуват,ама да твърдиш,че са построили,да кажем пирамидите е чисто и просто подигравка.



Тема За goggaнови [re: gogga]  
Авторбeзимeнeн (Нерегистриран)
Публикувано08.12.05 08:41



Мисля, че никъде в "писанията" си във форумите не съм твърдял такова нещо, макар че чета и такива материали.



Тема хич и не се интересувате...нови [re: бeзимeнeн]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано11.12.05 22:41



Е след доста време се позагледах във този форум и отново се разочаровам от псевдоинтереса ви към Древен Египет и неговите тайни.
Направи ли си някой труда да попрочете за най-голямото откритие правено някога в така наречената "Голяма " пирамида,в така наречените"вентилационни" шахти или "шахти за излитане на Ба"?(смешно твърдение,чак ме е срам да цитирам безкрайно наглите официални египтолози,но ако някой иска ще преведа доказателства оборващи горепосочените теории за тези шахти!)
Или само си чешете езиците тук правейки се,че ви интересува темата...



Тема Re: хич и не се интересувате...нови [re: pluq]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано11.12.05 23:13



+ Я се заеми съ деритъ+БА-та на Прасе-то! После може да направишъ и Резитъ+БА на лозе-то.



Тема ХОБИТЕ!нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Авторrora (Нерегистриран)
Публикувано12.12.05 18:53



Изразяваш се с прекалено малко символи-доста неакадемично за човек с такива глобални познания.Предлагам да започенш да учиш и дробната система,така познанията ти ще се реализират,по най-добрия за фентъзи жанра начин,на който видно е,ти си основател.



Тема Re: хич и не се интересувате...нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано15.12.05 19:18



Неграмотнико,гледам,че другите те жалят,но аз направо те пращам в кръчмата.
Марш от тук-незапознат си с темата...



Тема И все пакнови [re: pluq]  
Авторзвeздичka (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 00:52



някой(и) са "били" отново там през 1992.
Там ходят експедиции - поне един път годишно.



Тема Re: И все пакнови [re: звeздичka]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано06.05.06 10:33



Звездичке, за гробницата на Бастет ли говориш? А информация за тези експедиции? Разкази за видяното, снимки, коментари? Много ми е интересно да разбера, ако не от очевидец, поне от достоверен източник.
А относно "вентилационните" шахти в пирамидите- темата е безкрайна. И защо Ба да излиза през шахтите? Фараона е полаган в гробницата май 70 дни след смъртта си, след мумифицирането, а преди полагането в гробницата е извършван ритуала по отваряне на устата и едва след това са затваряни саркофазите- Ба кога ще чака, за да се разходи навън, след ритуалите ли???Или душата чат-пат се завръща, за да използва оставените провизии и да нагледа мумията? А в гробниците на фараони ,които не са имали пирамиди, на Тутанкамон, например, защо няма вентилационни шахти? Дали Ба-то му не излиза или гробницата няма нужда от проветрение?

Редактирано от agrimonia на 06.05.06 10:56.



Тема Изследваниятанови [re: agrimonia]  
Автор* (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 20:22



Правят се от физици, астрономи иии... други в подходящо избрано време.
Край на информацията.



Тема Re: Изследваниятанови [re: *]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано06.05.06 20:56



Ееееее, защо толкова тайнствено?Поне малко информация,моля.



Тема Две неща, които трябва да се знаятнови [re: mireto:)]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано07.05.06 17:09



А аз честно да ви кажа и аз незнам нищо, Две основни неща;
Защо така я знаем - "Гробницата на Бастет" - От книгите на Кр. Мутафчиев, един от първите ходил на това място.
От къде се знае за мястото - баба Ванга им е го е посочила.

И искам да питам автора на темата дали ще ни каже какво е станало-ходили ли са там?

___



Тема Бастет, Баст, Бубастиснови [re: mireto:)]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано07.05.06 17:15



Имам чувството че според вас тва е нищо и никаква богиня. Все пак - дъщеря на Ра и сестра на Озирис.

___

Редактирано от Lews Therin на 07.05.06 17:16.



Тема Специалистките по пирамидитенови [re: Nbtj]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано07.05.06 17:22



Ще обясните ли защо една от трите пирамиди има различна вътрешна конструкция(горната част), която ЯВНО не е била известна на предполагаемите строители на пирамидите, понеже входа към горната камера е бил затворен.
Защо фараон предшестващ предполагаемите им строители пише за пирамидите, и защо в Шумер има изображение на 2 такива пирамиди с разперен сокол над тях?
Какви ли не безумни обяснения дават египтолозите, когато трябва да обясняват някой странен факт, които не съвпада.
+
Защо останалите пирамиди(в общи линии) се съотнасят към Великите, както средновековна колиба към Тадж Махал?

___

<P ID=&quot;edit&quot;><FONT class=&quot;small&quot;><EM>Редактирано от Lews Therin на 07.05.06 17:25.</EM></FONT></P>

Редактирано от Lews Therin на 07.05.06 17:31.



Тема Re: Цялата лекция според статията :)нови [re: Sam]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано07.05.06 17:44



Гледах го понеже го въртяха нон-стоп по Дискавъри, направо ми стана смешно като вкараха пак от ония тайнсвени звучи, сякаш ще ти разкриват най-съкровената тайна на вселена и ти казват "Тутанкамон не е бил убит!"

___



Тема Re: Бастет, Баст, Бубастиснови [re: Lews Therin]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано07.05.06 19:10





И това също:
Археолози и историци отричат легендата

В книгата си "Хомо сапиенс за произхода на хомо сапиенс" Кръстю Мутафчиев излага версията на изследователите, изградена на базата на дешифрираната старинна карта и разкопките. Според тях извънземна цивилизация е сложила началото на човешкия род на земята. Пришълците дошли от съзвездието Цефей. Водени от Бастет, те се установили в Египет, а след смъртта на владетелката им по нейно желание я погребали в Странджа, като пренесли тялото й с кораб по море. В българските земи космическите заселници сложили началото на тракийската цивилизация, а доказателствата за това лежали в гробницата на Бастет. Мутафчиев вплита в теорията си и твърдения, че Омировите герои и древногръцките богове всъщност са реално съществували личности, дошли от друга планета. Още по-смела е версията му, че в гробницата на Бастет в Странджа вероятно се намира и изчезналият библейски Кивот със скрижалите. Тези твърдения се приемат с насмешка от водещите ни археолози и историци. Те твърдят, че историята е нелепа и смешна, а Людмила Живкова е била заблудена от псевдодоказателства за съществуването й. Един от основните им аргументи е, че по света никъде няма гробница на божество, защото божествата не умират. Екипът на Живкова обаче контрира с тезата, че Бастет е била фараонка, а след смъртта й е обожествена. Дали под Странджа има нещо и какво е то, остава загадка. Библейски Кивот, египетска гробница, старгейт или просто старинни рудни галерии лежат в подножието на връх Градище, може да се разбере едва след мащабно археологическо проучване. Засега обаче никой не смята да хвърля пари за нереални теории и мистични легенди.


Статията е на в-к "Стандарт" от 2004 г.

Редактирано от agrimonia на 07.05.06 19:22.



Тема Re: Бастет, Баст, Бубастиснови [re: agrimonia]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано07.05.06 20:14



Всичко което го има в нета е събрано в темата в клуб Археология, но е само малко повече от тоя материал.

___

Редактирано от Lews Therin на 07.05.06 20:25.



Тема Re: Бастет, Баст, Бубастиснови [re: agrimonia]  
АвторEнчeв (Нерегистриран)
Публикувано16.05.06 13:30



Това може би найстина е така,защото всички медий отразяват по един и същи начин това събитие.Но опитахте ли се да помислите малко по различно относно тази случка? Защо например експедицията е спряна по средата на пътя, защо К.Мутафчиеж е жкаран в затвора,защо от тогава до сега никой нищо не е споменавал за тази легенда, че чак до наши дни. Дали някой не прикрива умишлено подробностите около този мит и и не мислите ли, че това е причината всички факти около тази гробница да се спряга като нереални и измислени? И последно:Помислете какво би се случило ако найстина се открие гробницата на Бастет в България, може би ще бъде откритието на хилядолетието и къде ще останат всички други исторически находки намерени до сега включително и пирамидите?Може би на по заден план? Дали някой наистина няма интерес тази гробноца да не "види бял свят"Дали найстина е само мит или реалност и дали се прикрива умишлено може би скоро скоро няма да разберем за наше най голямо съжаление.



Тема Re: Бастет, Баст, Бубастиснови [re: Eнчeв]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано16.05.06 20:26



Какво знаем с относителна достоверност?
81-а, Флагмана на българската културна революция Л. Живкова стои зад ескпедицията. Мястото е намерено единствено благодарение на Ванга.
81-а Л. Живкова умира. Слухове, че е водела кореспонденция с президента на Египет. Същият е убит. Ванга не е очаквала скоропостижната смърт на Живкова, но в предсказанието си говори, че НЕ И Е БИЛО ПИСАНО. Т.Живков с тежест и ПРИМИРЕНИЕ посреща смъртта и.
Живкова се е занимавала с т. нар окултни науки, на едно от откриванията на Знаме на Мира изнася реч, която почти никой не разбира - от децата до пол. ръководители. Знаме на Мира е внушено на Живкова от трудовете на Н. Рьорих, същата се среща официално и неофициално с приятелят си В. Рьорих, син на Н. Рьорих.
Доверените хора на Живкова от културният отдел, като Кр. Мутафчиев ЕДВА след нейната смърт са погнати, и осъдени.
Тази екпедиция белязва както изглежда целият по нататъшен живот на К. Стоянова и Кр. Мутафчиев.

От 81-а до началото на 90-те е пълна мъгла, книгата на Мутафчиев е почти неизвестна, едва преди 2-3 години БТВ излъчи първия и единствен репортаж за гробницата (поне до колкото ми е известно) и явно това е допринесло повече хора да научат за това място.

___



Тема Re: Бастет, Баст, Бубастиснови [re: Eнчeв]  
Автор SamМодератор (сини очи)
Публикувано16.05.06 22:57



Пиши каквото искаш (спазвайки правилата на клуба), ама да знаеш, че на теориите тип "Световна конспирация" нормалните хора гледат като на вкисната боза.



Тема Re: Бастет, Баст, Бубастиснови [re: Sam]  
АвторEнчeв (Нерегистриран)
Публикувано17.05.06 09:45



Друго ако не поне правилата на клуба мисля че спазвам.Просто изразих моето мнение по темата и подканвам по информираните от мен да погледнат на нещата от друг ъгъл, а относно това дали е "Световна конспирация" или не можем само да гадаем.Както се изразяват някои хора: "Казва ли ти някой,пък смееш ли да питаш, а като питаш дали ще ти кажат, а като ти кажат дали няма да те излъжат"................. и т.н.



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: mireto:)]  
Автор desy9O (непознат )
Публикувано25.05.06 19:39



Щом Баба Ванга е потвърдила за съществуването на тази гробница и че там е кивота значи съм ТВЪРДО УБЕДЕНА ЧЕ СЪЩЕСТВУВА и че както е казала тя е в Странджа



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: desy9O]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.05.06 20:53



ти сега да не искаш да кажеш, че вярваш на "бабини деветини'?

Roma locuta, causa finita



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: desy9O]  
Автор Nbtj (Писар)
Публикувано25.05.06 22:02



Ай, ай, ай, сега пък и кивот ли? Може пък и динозаври с извънземен произход да потърсите. То хубаво човек да има фантазия, ама при някои това към болест отива. Аман вече от недомислени изказвания. Ама вярвайте в каквото си искате..........! То и да ви се говори, и да не ви се говори, все тая!

Редактирано от Nbtj на 25.05.06 22:06.



Тема Re: Версия кивот и гробницата на Бастетнови [re: бeзимeнeн]  
Автор 6Oth (първолак)
Публикувано12.09.07 15:35



Привет Безименни!

...Излезе книгата на Христо Буковски "Версия кивот". Книгата е отпечатана в Чехия и в нея се разказва за това, че кивотът на Мойсей се намира в България.


Моля сподели някои колони на които се е обляга Христо Буковски за своите писания,кое го кара да прави такива изводи,... психично катогоризираха ли го псетата, едва ли са го подминали?!



Умълча се повече отколкото аз за водата!

Знам, че нищо не знам - днешният открит отговор, събужда нови две неизвестни...

Тема Re: Версия кивот и гробницата на Бастетнови [re: 6Oth]  
Авторбeзимeнeн (Нерегистриран)
Публикувано12.09.07 21:21



Имам книгата от самото издаване, но когато започнах да я чета не ми хареса встъплението и я захвърлих. Благодарение на теб ще започна да я чета от октомври.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.