Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:11 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Nbtj]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 00:46



Спести си досадните отклонения!
Въобще не ми е най-интересна тази пирамида,просто е лесен пример за манипулация!Знаеш ли въобще защо е наречена така?Интересна и поучителна история за безпомощността на официалната наука.
Е ?



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор last roman (PRIMIPILUS)
Публикувано31.10.05 00:48



Стига плюл, бе!!!!!

Primus inter pares!



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано31.10.05 01:02



Кое наричаш досадно отклонение?Това, че те попитах дали знаеш как се казва пирамидата? Имам предвид египетското й име! Явно не знаеш! Ще ти подскажа! Египтяните са наричали тази пирамида Ахет Хуфу. Сега си преведи думичката Ахет, но май първо ще трябва да се научиш да четеш!
И като отричаш науката какво признаваш? На кого вярваш? На разказвачите на фантастични приказки, чиито думи после да повтаряш като папагал?



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано31.10.05 01:10



Само да допълня.... Това не е измъкване. Този, който бяга и се измъква си ти! Просто ти давам още един шанс да помислиш самостоятелно. Ако все пак до утре не успееш да измислиш нищо, привечер ще пусна и допълнението. Не претендирам, че е единственото възможно, но поне следва определена логика!



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Nbtj]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 18:11



Какви шансове ще ми даваш ти на мене?
Въобще не съм казал,че разбирам езика на древните египтяни,но твоя източник кой е?Има ли надпис в пирамидата на някакъв владетел?
И какъв е надписа?



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано31.10.05 20:57



Надписи има. Със сигурност знам за два. Не са от самата пирамида, но единият се отнася до строежа й, макар и да е по-късен. Все пак е от старото царство. За съжаление не мога да ти го цитирам в момента, тъй като не разполагам с него. Второто споменаване е косвено и е в папирус Весткар (Текстовете там се датират от началото на средното царство, но описват времето на Хуфу). Може да има и други, но аз знам само за тези.
За египетския... Точно това е грешката. Повечето неща, които египтяните правят, те си ги описват. И науката, която ти отричаш се опитва да изгради представата си за техния свят именно на базата на тези надписи. Гадаене понякога се налага, но в Египет то е сведено до минимум и също се основава на някаква познаване от надписите. Езикът може да ти даде много в разбирането на една култура. Ако щеш доре само изразните средства и многозначността на някое думи.
Един малък пример: Името на бога Амун съдържга в себе си няколко и дори противоположни аспекти, но това ти дава много основен ключ към разбирането на божеството. Амун означава цялостен, пълен, заворшен, дори единствен, същото време имаш значения като скрит, таен, несъществуващ (разбирай непроявен. Оставям те ако искаш сам да си блъскаш главата с това, защото аз още не смятам, че съм стигнала до край, дори само по отношение на този бог, а и дотам, до където съм стигнала не мисля, че бих могла да го изразя с думи!



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано31.10.05 21:03



Ето и описанието, което ти обещах и което поне аз съм сметнала за най-правдоподобно. Извинявай ако е малко повърхностно, но нито мога да пиша книги, нито тук му е мястото.

Голямата пирамида в Гиза, известна още като Хеопсова пирамида, както вече казах, египтяните наричали "Ахет Хуфу". Тълкуването на предназначението на трите пирамиди там идва именно от разбирането на първата част от името. Ахет, което условно се превежда като хоризонт, всъщност е мястото, където пребивава слънцето. По време на старото царство това е мястото на изгрева, а по-късно започва да се свързва и със залеза. Когато говорим за Пирамидите в Гиза обаче е ясно че говорим за разбирането, което е влагано в тази дума по време на Старото царство. Следователно от гледна точка на името Ахет Хуфу е мястото, от където се очакво да "изгрее" владетеля след физическата си смърт. Изгрее го слагам в кавички защото съдбата на починалия владетел е не толкова сам да стане слънце, а по-скоро да се присъедини към екипажа на Слънчевата ладия на Ре.
Първо обаче ще трябва да разгледаме идеята на пирамидалната форма, след което отново ще се върна на името на пирамидата и "последствията" от него.
Много често стъпаловидната пирамида на царя Джосер се разглежда като все още невъзможност да се постигне истинска пирамидална форма. Това е твърде възможно и да е така, но е също толкова възможно и да не е. Поради спецификата на климата в Египет, при изгрев различните слоеве на въздуха за различно затоплени. Поради тази причина когато слънцето изгрява светлината се пречупва по различен начин и се получава зрителна измама (или нещо такова, не съм сигурна как точно да го обясня, но вярвам, че ще ме разбереш). Системата по някакъв начин е същата, кокто при миражите (причината за тях е същото пречупване, заради атмосферните слоеве, а не слънчев удар ). Малко се отклоних, но мисълта ми беше, че в следствие на това пречупване самото слънце изглежда не с правилна кръгла форма, а почти стъпаловидно. Самата идея за стълбата също има своето значение за изкачване към ахета и сливане със слънцето.
Хуфу обаче е първият владетел, който си прави не стълба, а свой собствен ахет. До този момент ахет има само слънцето. Това дава основание на изследователите да предположак, че той е и първият владетел, обавил себе си за слънце. И още една причина - едва синовете на Хуфу и владетелите след него започват да прикачат към името си титлата Син на Ре. До този момент царят е "земен Хор", но няма нито едно срещане, където той да се обавява за син на Ре. От тук вече пирамидата се превръща не толкова в средство за преминаване в отвъдното, о по-скоро в самия отвъден свят (говоря за Гизенските пирамиди). Затова и в тях липсват текстове. Просто няма нужда от тях.
И само още нещо За текстовете, известни като Текстове на Пирамидите, се казва, че са били изгубени (не мога да си спомня обаче точната "легенда"). След като били намерени египтяните отново започнали да ги изписват по вътрешните стени на пирамидите - става дума за пирамидите от края на V и началото на VІ династия. Някои авторри се доверяват на тази легенда и търсят в нея причината за огромния размер на пирамидите в Гиза. Според тях загубата на текстовете и направила възнисинеита на владетевя практически невъзможно или поне много по-трудно. Огромният размер е имал за цел да улесни владетеля в неговото изкачване, а позлатеният връх на пирамидата, най-вероятно се е разглеждал като самият ахет или мястото на сливане със слънцето (последното е мое предположение, или дори да не е само мое не бих могла да го защитя достатъчно убедително, така че можеш да не го взимаш предвид). Възможно е този позлатен връх да се е разглеждал и като самото слънце (още една причина пирамидата да е ахет). Освен това повярвай ми, ужасно красива и внушително е да видиш слънцето зад самия връх на пирамидата. Тогава наистина можеш да повярваш, че е достатъчно само да я изкачиш, за да стигнеш до него.



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Nbtj]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано01.11.05 18:13



"Екипажа на слънчевата ладия на Ре"-това ми звучи многозначително...
Какво мислиш ти за така наречените "тайни шахти" в пирамидата,които уж щаха да бъдат проучвани,а после проучването спря.Не даваха ли скоро някакъв анонс за продължаване на изследването с робот?



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: pluq]  
Автор Nbtj ()
Публикувано01.11.05 18:18



Пропуснала съм да го гледам, така че предпочитам да не взимам отношение!



Тема Re: Пирамидата на Хуфунови [re: Nbtj]  
Авторpluq (Нерегистриран)
Публикувано03.11.05 18:02



Пропуснала си да гледаш сега или самото "надникване" през първата вратичка през 2002г?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.