Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:39 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Тутанкамон в Европанови  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано06.03.04 16:33



Древните египяни са приемали, 4е златото е плътта на бог Ра и изработвали саркофага и множество предмети, предопределени да придружат владетеля в гроба, именно от този метал.
За тях златото осигурявало безсмъртие.

Поне за един от тези владетели златото осигури безсмъртие, но не по на4ин, предположен от древните - името на Тутанкамон днес е името на наи-известният египетски владетел, благодарение на невероятните богатства, намерени от Хауърд Картьр в неговата гробница.
От април до октомври, за първи път от 20 години 4аст от това невероятно съкровище ще напусне Египет за да доиде на европеиска земя - около 50 предмета и още около 150 от други гробници в долината на царете, ще бъдат изложени в археологи4еския музей в Базел.
В тази връзка, ще е интересно да поговорим за Тутанкамон - още дете, когато се ка4ва на трона, още иуноша, когато умира. Син или зет на фараона еретик, владетелят, 4ието име не бивало да се произнася. Какви са при4ините за неговата смърт - Картър предполага туберколоза, но нови излседвание показват пар4енце от 4ерепа, което не е на мястото си и у4ените виждат в това убииство.

Ще се радвам да 4уя вашите мнения

П.С. Използвам името Тутанкамон за удобство - именно то се е наложило в нау4ните среди, макар и да не е напълно то4но

Мелиса

cupitor impossibilium


Тема Re: Тутанкамон в Европанови [re: mellisa]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано07.03.04 19:14



Като гледам посещаемостта на клуба и на твоята тема, май Картър ще излезе напълно прав - единственото забележително на Тутанкамон било, че е умрял и е бил погребан.

Все още не съм успял да прочета книгата на Брайър. Но доколкото си спомням от кореспонденцията, приписвана на жената на Тутанкамон, нищо чудно да е бил убит - "Страх ме е", "Не мога да взема за мъж слуга"...

Не знаех, че материалите от гробницата никога не са напускали Египет.



Тема Re: Тутанкамон в Европанови [re: easy]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано08.03.04 11:29



здравеи,
ами не се у4удвам, 4е темата не е посещавана - ако бях казала, 4е самият тутанкамон е бил в европа, или 4е е имал контакти с извънземни, или 4е произхожда от атлантида - тогава вероятно тук щеше да е фраш. но моята тема не е за лиубителите на фантастиката. такива клубове има достатъ4но
що се отнася до съкровището, казах, 4е е запърви път от 20 години, а не по принцип. напротив, още през 30те години има изложение в париж, а по-късно и в берлин.
проблема с кореспонденцията е все още нерешен - приписва се както на нефертити, неговата тъща, така и на сестрата на акенатон -аменхотеп 4ти.

cupitor impossibilium


Тема Re: Тутанкамон в Европанови [re: mellisa]  
Автор Пaлмиpa ()
Публикувано08.03.04 11:33



с уговорката , че съм археолог, не египтолог все пак, но това , което знам е, че тутанкамон е бил не само зет, но и син на ехнатон/още Картър установява изключителната прилика между двамата/. били проведени анатомически изследвания/Д-р Дери/, които недвусмислено показвали това. вкл е и определена кръвната група на тутанкамон по някакво миниатюрно парче тъкан - А 2, подгрупа MN, била много рядко срещана кръвна група - това е установено от серолога д-р Р.К. Конъли. относно смъртта - след серия рентгенови снимки , се смята , че е починал от насилствена смърт, това се доказвало от зееща рана от лявата страна на черепа, която може д а с е дължи на падане , или оръжие.
толкова от мен.



Тема Re: Тутанкамон в Европанови [re: mellisa]  
Авторtaharka (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 11:56



Първо здравей Мелиса!
Моето кодово име е Тахарка по името на фараон от 5 династия.
За иимето на младия фараон ще ти кажа,че правилното произ-
-ношение е Тутанхамун защото сричките образуващи името му
се четат анх от живот и амун невидим.
Ако кажеш на древен египетски Тутанкамон няма да се разбере какво
казваш.
Тутанхамун е син на фараона Ехнатон който въвел нови стандарти в
религията



Тема Re: Тутанкамон в Европанови [re: mellisa]  
Авторtaharka (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 12:13



Първо здравей Мелиса!
Моето кодово име е Тахарка по името на фараон от 5 династия.
За иимето на младия фараон ще ти кажа,че правилното произ-
-ношение е Тутанхамун защото сричките образуващи името му
се четат анх от живот и амун невидим.
Ако кажеш на древен египетски Тутанкамон няма да се разбере какво
казваш.
Тутанхамун е син на фараона Ехнатон който въвел нови стандарти в
религията. Това била такава травма за египет, че след смъртта на Ехнатон
Амарна рожденото място на Тутанхамун била изоставена и пясъците погълнали великолепния град.
Тутанхамун бил принуден да отхвърли промените на баща си но грешките на
Ехнатон наложило името му и това на синът му да бъдат изтрити от списъка
на царете в храмана Сети първи във Абидос.
Тутанхамун починал неочаквано на 18 години и това наложило малката
гробница набързо эда бъде подготвена тъй като не била предвидена за
гробница на фараон.
Повече от три хиляди предмета били погребани заедно със този велик
син на Египет.

Ако мнението ми ти е харесало пиши ми на и-мейл www.settyabv.bg
или тук . ЧАО!



Тема Re: Тутанкамон в Европанови [re: taharka]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано08.03.04 13:50



здравеи и на теб, тахарка,
благодаря за поясненията, които даваш. За съжаление вероятно слу4аино си пропуснал 2 пред 5 динстия, защото тахарка е владетел от 25 тата кушитска династия, управлявал през 7ми век пр. хр. ( не си спомням то4ните години, но те лесно могат да бъдат намерени в мрежата).
фараонът е известен с това, 4е прави нови промени и рекунструкции на карнак, както и мединет абу. през 17тата година от неговото управление ассирииците нападат египет и са отблъснати, 3 год. по-късно оба4е асархадон побеждава тахарка и завзема мемфис. тахарка се спасява на иуг, но скоро след това ще бъде окон4ателно разбит пред мемфис.
но това вероятно ти е известно

името на тутанкамон не е изтрито от храма на сети в абидос. а това на тутанкатон.

cupitor impossibilium


Тема Re: Тутанкамон в Европанови [re: mellisa]  
АвторZet (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 18:58



Може ли да ни кажеш нещо повече за асирийското завладяване на Египет?
По темата ти - златото като символ на плътта на Ра има стойност при "старата" религия. С религиозната реформа на Ехнатон се измества пантеона от божества с единствен бог - Атон.
Ето защо правдоподобна ми се струва една хипотеза, вече не си спомням къде съм го чел, че Тут... е погребан извънредно пищно и богато не от последователи на религията на Ехнатон, а след като старата вяра е била възвърната с един вид преврат на жреците.
Пищността и богатството е трябвало да впечатлят египтяните и да се покаже триумфалното завръщане на старата вяра.



Тема Re: Тутанкамон в Европанови [re: Zet]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано08.03.04 19:05



тутанкамон деиствително е бил погребан след възтановяване на старата религия. ина4е тои не би могъл да бъде тутанк-амон
за сметка на това не мисля, 4е става въпрос за преврат в съвременния смисъл на думата, и 4е тутанкамон е бил доста склонен към това и без да го насилват.
но за това, както и за асирииското наществие, ще ти напиша утре отговор.

мелиса

cupitor impossibilium


Тема Re: Тутанкамон в Европа [re: mellisa]  
Автор KИЙЯ (ЛЮБОЗНАТЕЛЕН)
Публикувано08.03.04 21:52



СЪЩЕСТВУВА ТАКАВА ХИПОТЕЗА, ЧЕ ТУТАНХАМУН Е БИЛ СИН НА КИЙЯ- ЖЕНАТА, КОЯТО СЛЕД НЕФЕРТИТИ СЕ ПРЕВРЪЩА ВЪВ ФАВОРИТКА НА ЕХНАТОН.
БИХ СЕ РАДВАЛА ДА СПОДЕЛИТЕ МНЕНИЯТА СИ ПО ВЪПРОСА, КОЙТО И ДО ДНЕС СИ ОСТАВА ДОСТА НЕИЗЯСНЕН.

Quod homines, tot sententiae...



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.