Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:09 24.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Маатнови  
Автор Nayden (незапознат)
Публикувано29.03.04 00:00



Имам въпрос. Не съм специалист в областта, но живо се интересувам от принципите на Маат. Някой може ли да даде малко информация? Не за божеството, а по-скоро за философията..



Тема Re: Маатнови [re: Nayden]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано29.03.04 19:41



По принцип не съм горещ привърженик да се разделя консепта за божеството от това за философията, но ще се опитам, а ти сам ще се убедиш, 4е нещата са силно преплетени.
В идеята за Маат се срещат множество измерения, от които божеството и философията са само 4аст, и които са абсолиутно неделими в представите на древните. Маат е клиу4ът за разбирането на Египет и основата за неговата продължителност. В Маат се вклиу4ват идеите за етика, справедливост, истина, божествен и световен ред, но също и социален и полити4ески, но и понятие като доверие. Маат е плод на разума, а не на вярата, и е висша проява на рационалното мислене в Египет. Тя е пряко свързана с полити4еската власт и е един вид обяснение за съществуването на фараонската институция. Тя е проводник, съдник, на4ин на живот, единственото, което стои над фараона, и с което фараона е длъжен да се съобразява.

4аст от философията на Маат е мързелът, които и е враг. Мързелът, това е липса на деиствие, инертност. За египтянина, всяко деиствие трябва да да доведе до реакция, свързваща миналото с настоящето, и по тази логика инертността е смърт, и е против законите на Мат. Да останеш инертен е също един вид изменение на Реда, наложен от боговете, и за 4ието съществуване отговаря Маат, изменението на реда води до хаос и до потъпкване на законите ( на Маат, която ги олицетворява.)
Друг аспект на философията е лъжата, която води до същите изменения на реда като мързела. Срещу това се противопоставя един от основните принципи на Маат, да умееш да слушаш в тишината, да умееш да слушаш тишината, да обмисляш 4утото и да деистваш според разума и законите. Думата, 4рез която се изказва мисълта, е оръжие на Маат. Онзи, които не 4ува думите на закона, на другия, е противник на маат.
Съществува и ал4ността, която руши духа, сърцето и закона. Ако си ал4ен, трупаш негативна енергия, която товари твоето КА и след смъртта накланя везните на Тот, в които според вярването се поставя твопето сърце от едната страна и перото на Маат ( т.е., вси4ко, което е маат се олицетворява с този символ), и ако сърцето ти е по тежко от него, то се хвърля на едно 4удовише и целият процес на преминаване в отвъдното се прекъсва. Маат е 4естност, към себе си, другите, и боговете, към законите, божествени или земни, маат е и милостта, състраданието, липса на лоши и негативни 4увства, добрата работа.

Ако темата все още те интересува, ще продължа утре.

Мелиса

Cupitor impossibilium


Тема Re: Маатнови [re: mellisa]  
Автор Nayden Todorov (незапознат)
Публикувано02.04.04 04:13



Interesuva me!
Ochevidno znaesh mnogo... Edin prijatel predi vreme mi kaza, che tova koeto lipsva na civilizacijata dnes sa principite na Maat. Zatova se zainteresuvah... I mi stava vse po-interesno!



Тема Re: Маатнови [re: mellisa]  
Автордиrимoнka (Нерегистриран)
Публикувано02.04.04 15:08



Меllisa съгласна съм с всичко казано от теб,но ти говориш само за философия ,политика,творение на съзнанието(не че боговете не са ).Доколкото знам Маат е богиня на справедливостта и честността, символът и е перо както си написала,но дали тя е само философия стояща зад фараона...?



Тема Re: Маатнови [re: mellisa]  
Автордиrимoнka (Нерегистриран)
Публикувано02.04.04 15:15



Mellisa съгласна съм с всичко казано от теб,но ти говориш само за философия,политика,творение на съзнанието(не че боговете не са такова).Доколкото знам Маат е била богинята на правосъдието, чесността,символът и е бил перо,както си написала.Но дали наистина тя е била философия , с която фараонът да се съобразява...?



Тема Re: Маатнови [re: диrимoнka]  
Автор Nayden Todorov (незапознат)
Публикувано02.04.04 15:24



Az ja pomolih da mi napishe poveche za filosofijata na Maat.



Тема Re: Маатнови [re: диrимoнka]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано02.04.04 19:34



О, да, не само, 4е тя е била философия, с която фараонът е трябвало да се съобразява, тя е била Философията.
Найдене, не знам дали да се съглася с приятеля ти или не. Тои е прав, когато казва, 4е справедливостта, законите, философията, с една дума - Маат, липсват от съвременната цивилизация, но не е толкова просто, както изглежда. Защото дори и Маат незнаино как да се появи в нашия свят, тя не би могла да съществува без вси4ко останало, което е същността на древен Египет.
Днес ние имаме системи, които са ясно разделеми и приложими, в смисъл, 4е законите на една страна, с леки промени, могат да бъдат използвани от друга такава. Живеем в цивилизация, която не може да мисли и съществува в едно цяло. Докато древен Египет нещата са неделими, и именно това е Маат - гарант на тази продължителност и непроменяемост, Маат не би могла да съществува отделно от което и да е от нещата, съставящи °идеята° Египет. Маат е едновременно 4аст от цялото ( като богиня със собствен култ например), но и гарант за съществуването на това цяло ( с идеите си за справедливост, и наи-ве4е законите), но и САМОТО ЦЯЛО.

Cupitor impossibilium


Тема Re: Баба ми казваше: И това е единъ Маат!нови [re: mellisa]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано02.04.04 20:04



+ Когато я питахъ какво е това МААТЪ? Тя ми отговаряше- И това е единъ редъ!?



Тема Re: Маат [re: Nayden]  
Автор Maglo (Lord of chaos)
Публикувано08.05.04 21:52



"Бях праведен и справедлив човек, непознаващ предателството, приел Бог в сърцето си бидейки окрилен от неговата мощ. Аз успях да достигна до града на вечността, защото живях праведно на Земята. Никого не ускърбих и никой не ме упрекна. Името ми никога не бе свързвано със зли дела,нито с какъвто и да било порок. Аз познавам щастието да бъдеш справедлив, защото зная, че справедливостта е светлина за този, който я спазва на земята от раждането до кончината му. Тя е здрава упора за този, който я следва, в деня когато се изправи пред съда (на отвъдния свят)...Който съди клетника и всекиму според делата му; наказва виновника и погубва душата му. Аз живях праведно- чуйте ме вие, които оставате след мен: съхранявайте справедливостта, защото човек не може да и се насити. С добри дела леко ще преминете през живота, докато настъпи мигът да си отидете в красивия Запад и душата ви спечели правото да влиза и излиза оттам, по подобие на повелителите на вечността, които са заедно със свойте предци."

Стела на Беки, музей в Торино, 156

Чети между редовете и каквото и да прочетеш ще е вярно!


Тема Re: Маатнови [re: Maglo]  
Автор zmienosec (smahnat)
Публикувано24.06.04 15:37



?!?





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.