Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:25 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Интересува ме...нови  
Автор Born of the Darkness (*)
Публикувано23.10.03 22:03



...имало ли е в древноегипетската митология божество,което да е било нещо като предшественик на Анубис?Благодаря предварително.

Когато е достатъчно тъмно,можеш да видиш звездите


Тема Re: Интересува ме...нови [re: Born of the Darkness]  
Авторgoga (Нерегистриран)
Публикувано24.10.03 23:17



http://www.egyptianmyths.net/enter.htm eto kratyk variant na istoriata na anubis



Тема Re: Интересува ме...нови [re: goga]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано25.10.03 21:11



+ ОСИРИСЪ е господаръ на АННУБИСЪ, когато пребивава въвъ отвъдния святъ.
АННУБИСЪ е по скоро пазачъ на мумиите и отделя сърцето по време на съда надъ мъртвия.



Тема Re: Интересува ме... [re: XOPЪ+БATЪ]  
Авторgoga (Нерегистриран)
Публикувано27.10.03 00:08



хорбате,то не може на всяка тенджера да си мерудията..........



Тема Re: Интересува ме...нови [re: goga]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано27.10.03 01:50



+ Горния текстъ е от "Богове и символи въ Древния Египетъ"- енциклопедиченъ справочникъ Манфредъ Луркеръ 1995г.



Тема Re: Интересува ме...нови [re: Born of the Darkness]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано27.10.03 11:20



здравеи,
има такова божество, което е така наре4еният 4ервен сет, и които е представен като 4ервен анубис. неговият произход е много сложен, а също, а може би и защото, е малко познат. от това, което знам мога да ти кажа, 4е става дума за божество от първите династии, на което по всяка вероятност са правени 4овешки жертвоприношения. едновременно бог на мъртвите ( доколкото мога да кажа 4е подобно понятие в този смисъл съществува в др. египет) но и паза4 на отвъдното, а и вода4 в отвъдният свят, това е божество, което по.късно из4езва, по всяка вероятност след края на 4овешките приношения, за да се раздели на двете божества, които са много по познати - сет, които поема нефастните ка4ества, и анубис, които се вижда в ролята на вода4 в отвъдното.

мелиса

cupitor impossibilium


Тема Re: Интересува ме...нови [re: mellisa]  
Автор Born of the Darkness (*)
Публикувано28.10.03 19:15



Благодаря ти Мелиса,това много ще ми помогне.Можеш ли да ми препоръчаш някакви допълнителни източници-сайтове,книги?

Когато е достатъчно тъмно,можеш да видиш звездите


Тема Re: Интересува ме...нови [re: Born of the Darkness]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано31.10.03 12:42



здравеи,
надявам се 4е ще ти помогне. не мога да ти посо4а саит, но си спомням, 4е по време на лекциите ми по митология ( откъдето ми е ис спомена за 4ервения сет) професора говореше за една книжка, издадена в края на 19 век, която се казва то4но така - le Seth rouge, написана от един от първите консерватори на египетската секция в арх. мусеи и професор по египтология в женева.
но както ве4е ти казах, наистина се знае много малко, аз самата едва ли бих могла да кажа много пове4е от това, което ве4е ти написах.
съжалявам, 4е не мога да помогна пове4е, потърси, ако имаш желание и време, в гугъл.

поздрави
мелиса

cupitor impossibilium


Тема Re: Интересува ме...нови [re: mellisa]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано01.11.03 00:14



+ Червениятъ СЕТх е пустинниятъ ветъръ. Неговото име е ЯХ!



Тема Re: Интересува ме...нови [re: mellisa]  
Автор firefox (лоша)
Публикувано08.11.03 02:16



мелиса, сигурна ли си, че като казваш "изобразяван като червен анубис" не отъждествяваш животното на Сет с чакала на Анубис? Не претендирам за някакъв авторитет, но доколкото съм се интересувала от египетска митология, покрай многото неизвестни около Сет се поставя и тази за животното което го представя, като дори не всички мнения са, че то може да се причисли към съществуващата фауна, заради наистина особения си вид. Най-характерните му черти, като че ли са особените триъгълни или трапецовидни уши, изправени с широката страна нагоре и завитата, подобна на носа на мравояд муцуна. Сещам се и за някаква снимка, на която се вижда нарисувано на 4 крака, подобно на куче, но с щръкнала право нагоре опашка (както понякога се разхождат котките), завършваща с още един обърнат триъгълник - този път от косъмчета - все едно лъвска опашка. Близо до задните крака пък, ако си спомням добре имаше 2-3 линии, които за да бъде объркването пълно, сега ме подсещат за окраската на тасманийския торбест вълк, който също е предимно риж, но с тигрова окраска на задните крайници, поради което се нарича и тасманийски тигър.
За изчезването на култа към Сет, в повечето източници, които са ми попадали се споменава преди всичко, че Сет е бил божество на покорения Долен Египет, което макар и да е стоялно редом с Хор по време на първите 2 династии като закрилник на фараона, впоследствие придобива подчинено положение и в крайна сметка - демонични черти, които особено се засилват май при въздигането на култа на Озирис. (Докато по-рано, Сет е един от боговете-пазители в лодката на Ра, които се борят с враговете на слънцето в пътешествието му по Небесния Нил)
За себе си, си го обяснявам с конкуренция на двата Долноегипетски култа, при която Сет май е претърпял сурова загуба, може би точно поради особеностите на култа, които изтъкна ти - знам, че Сет е бил почитан като бог на войната (не конкретно на войната, но с войнска функция), а четох някъде, че примерно на Сехмет са принасяни жертви, включително човешки, с кръвта на които се е "боядисвала" характерната й червена одежда - може би и цветът на Сет е "придобит" по подобен начин ;)
Ще се радвам да споделиш, ако научиш нещо повече - outcast боговете на всяка религия притежават голямо митологично очарование, така че вярвам, ще е интересно за всички :)))

To paraphrase Goblin, I don’t miss work so much I’m actually going to volunteer to do some.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.