Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:39 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема ..искам да попитам  
Автор ludomlado (оптимист)
Публикувано08.09.03 10:33



...кои са наи-известните фараони знаем, а някой знае ли имената на жреците им... струва ми се, че ако трябва да се разкрият някакви особени знания на египтяните (предадени от атлантидите и в последствие преминали в евреите) то трябва да се съсредоточат изследванията именно около кастата на жреците....

и да става каквото ще, прави каквото трябва


Тема Re: ..искам да попитамнови [re: ludomlado]  
Автор Cayce ()
Публикувано08.09.03 17:58



Kaji mi nqkoi faraon, a az shte ti kaja jreca jiwql po negowo wreme. I za tqh ima, to4no tolkowa informaciq, kolkoto i za faraonite. A otnosno atlantite(ne atlantidite) i po-to4no towa, 4e sled katalizyma sa se zaselili po razli4nite kraishta na sweta i sa predali znaniqta si na drewnite ciwilizacii nqma nito edno dokazatelstwo. Ako mi predstawish takowa, no ne nqkakwa si izmislena teza bez absoliutno nikakwi fakti i dokazatelstwa, shte sym naistina wyzhiten.

Във виното се крие истината.


Тема Re: ..искам да попитамнови [re: Cayce]  
Автор ludomlado (оптимист)
Публикувано09.09.03 10:47



...ами понеже гледам Дискавъри и интереса ми е чисто любителски , нямам претенции за научна обоснованост на тезите си. Доколкото разбрах вече , макар че се поизненадах, всъщност жреци са били и жени. А за фараоните да видим за кои се сещам: Хеопс, Рамзес 1 и 2, Тутмос, Тутанкамон, Аменхотеб - ами това са като че ли по-популярните имена, без претенции че изброчването им е пълно нито пък хронологично. А относно тезата за атлантите - да тя няма научно потвърждение а по-скоро е въпрос за друг клуб - езотеризъм. Та ще ми е интересно да науча за имена на по-известни жреци...

и да става каквото ще, прави каквото трябва


Тема Re: ..искам да попитамнови [re: ludomlado]  
Автор Cayce ()
Публикувано09.09.03 12:06



И аз не съм специалист, но ще ти кажа някои неща, които знам. Първо ще почна от Иемхотп(наи-известният и влиятелен жрец на Древен Египет). Подвизавал се е по времето на Джосер и е бил архитекта на първата пирамида в историята на Египет. Наи-вероятно е живял до самия край на трета династия. Ползвал се е с голямо влияние сред Древен Египет. За Хуфу не мога да ти кажа нищо.
За кой Аменхотп говориш точно не знам. Най-вероятно за Аменхотп4(Ехнейот;Ехнатон), който е "езичник", отхвърлил вярата в многото божества кланяйки се само на едно - Атон(слънцето с лъчи-ръце). Същият този е и баща на Татнхамун[Тутанхйот;Тутанкамон(е грешно)]. По времето на Аменхотп4 жрец е бил Ейе(Ай) доколкото знам. И тъй като Аменхотп е бил обсебен от новият си бог(построил си град и се преместил да живее там) и не си изпълнявал държавните задължения достатъчно добре, Ейе е разполагал с огромна власт в Тива(истинската столица по това време). По-късно когато фараон става непълнолетния Татнхамун - не съм сигурен дали Ай е все още е жрец или просто само разполагал с огромна власт. Както и да е, има версия, че Ейе узурпира фараона и става фарон за 3-4г.
По-времето на Тутмос3 и Хашепсове(Хатшепсут) царски архитект и жрец на Амун бил Сенмут.
За Рамсес1 няма какво да се говори тъй като не се откроява с нищо. Но за Рамсес2 Велики знам, че през първата година от царуването си се е обявил за върховен жрец и изпълнявал съответните жречески функции.

пп. писал съм всичко по памет, затова не ме съдете, ако има малки разминавания. като цяло всичко написано е достоверно

Във виното се крие истината.


Тема Re: ..искам да попитамнови [re: ludomlado]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано09.09.03 13:44



здравеи,
съгласна съм с по4ти вси4ко, казано до тук, освен с едно, но за момента ще го оставя на страна. защо запо4ваШ с *кои са наи-известните фараони знаем, а някой знае ли имената на жреците им*. не винаги фараон и жрец върви ръка за ръка, искам да кажа, 4е това не е свързано и 4е един жрец не престава да бъде такъв със смъртта на един фараон, напротив, има много документирани слу4аи на жрец, които е бил такъв при много фараони, особено ако управлението им е било кратко. това за което се сестам в момента е за върховният жрец на пта (извинявам се предварително за правописа на имената, но не знам то4но как са на български), имуи, които според един папирус намерен наскоро, е бил провъзгласен за жрец след смъртта на един от синовете на рамзес велики, и е запазил функциите си до средата на управлението на рамзес 3ти, което прави, зависи от това дали броиШ легитимните или всеки провъзгласил се за такъв, между 4 и 8 фараона.

сега да се върна на това, което не приемем в мнението на Cayce
*Но за Рамсес2 Велики знам, че през първата година от царуването си се е обявил за върховен жрец и изпълнявал съответните жречески функции. *
в египет е нямало вярховен жрец, които да е бил над вси4ки останали. разбира се от време на време някои от тях са събирали множество функции и жластта им е била огромна, но по правило всеки един от боговете на древен египет има свои жрец, които се събират на така наре4ен съвет.

извинявам се но ще продължа след малко
мелиса

cupitor impossibilium


Тема Re: ..искам да попитам продължениенови [re: ludomlado]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано09.09.03 14:47



върховните жреци са на върха на една администрация, която може да уплаШи мнозина. веднага след тях се нареждат първият, вторият, третият и 4етвъртият жрец, които имат съвсем то4но определени функции. някои от тези жреци нямат по4ти никаква властш, понеже храмовете не разполагат с много големи богатства - давам ти за пример дендера. други напротив разполагат с неограни4ени ресурси и с времето се превръщат в един вид държава в държавата - по силните фараони са успявали да контролират този процес, но при размирици това е излизало от контрол. което разбира се не озна4ава, 4е това е било лоШо за държавата, много 4есто жреците са били по добри управници от слабите фараони. но е имало и корумпирани, както винаги и навсякъде.
що се отнася до жени велики жрици, разбира се 4е е имало и такива, макар и да не се сещам за нито една за карнак и амон, например. но една от наи-изжестните е маататум, велика жрица на маат, олицетворяваща закона и справедливостта. друга такава е била и една от съпругите на ве4е споменатият рамзес велики, нефертари, коато е била велика жрица на хатор.
но едни от наи известните в историята са така наре4ените divines adoratrices,
които съставят истинска династия от велики жрици в средата на първото хилядолетие преди христа, до превземането на страната от персите. това е династия от жрици, които имат огромна власт, по4ти толкова голяма, колкото и властта на великият жрец на амон в карнак. те са по4ти винаги дъщери на фараона, или негови сестри и не отговарят за деиствията си пред никои друг освен пред владетеля. мнозина виждат в това един опит от страна на фараона да контролира ве4е безмерната в онази епоха власт на карнак.
вси4ки велики са имали своите гробници, които понякога съперни4ат на тези на фараоните.
що се отнася до жре4еските функции на владетеля, то тои няма нужда да ги взема, те са 4аст от длъжността му, като син на едновременно своя божествен баща ра, но и на обожествения му рожден баща и това е 4аст от функциите му, религиозното, което по никакъв на4ин не може да бъде разделено от полити4еското.

4естно казано не се сещам за друго важно в момента
поздрави
мелиса

cupitor impossibilium


Тема Re: ..искам да попитамнови [re: mellisa]  
Автор Cayce ()
Публикувано09.09.03 15:30



Да наистина имаш право за твърдението ми относно Рамсес. Всъщност през 1-та година от царуването си се обявява за върховен жрец на Амун Тивански и изпълнявал тези финкции докато намерил човек, удобен за тази длъжност.

Във виното се крие истината.


Тема Re: ..искам да попитам продължениенови [re: mellisa]  
Автор ludomlado (оптимист)
Публикувано10.09.03 13:04



благодаря ви за до тук изнесената информация, все пак не може ли като за лаици да подредим нещата в хронологична табличка.....

и да става каквото ще, прави каквото трябва


Тема Re: ..искам да попитам продължениенови [re: ludomlado]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано10.09.03 13:52



в какъв смисъл ?
и какво да съдържа ?

cupitor impossibilium


Тема Re: ..искам да попитам продължениенови [re: mellisa]  
Автор Cayce ()
Публикувано10.09.03 15:06



В какъв смисъл "хронологичен ред"?

Във виното се крие истината.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.