Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:17 13.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Египетски новости (за Ани)нови  
АвторHoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано29.04.02 17:29



Няма никакви атентати. През цялото време с групата (65 души) се движиха двама египтски и двама български екскурзоводи, вицепрезидента на египетския туроператор + 1 невъоръжен и 1 въоръжен охранител. На египтянин е забранено да се приближава до чужденци (особено до чужденки), забранено е да влизат в ресторанти и хотели за чужденци! Няма страшно! Всички (особено хлапетата) са много усмихнати и знаят достатъчно английски да се разбереш с тях. Разхождахме се през нощта из Кайро без придружители - никакви проблеми.
По същество - видях Египетския музей - 3 етажа съкровища, невероятна тъпканица, всеки екскурзовод си е подбрал собствена селекция от експонатите и спира до тях с групичката си и запушва движението наоколо...
Видях сумати статуи от нубийски диорит (доколкото знам най-твърдия камък в света). Огромни са и са гладки като теракотена плочка. Уверявам ви, че това е абсурд да бъде обработено с медни инструменти (както разправят археолозите - били ставали по-твърди с времето, той и хляба става по-твърд с времето ама...). Не знам как са го правили. В продължение на хилядолетия статуите са били изложени на всякакви природни и човешки капризи, а дори на са одраскани.
Видях голяма част от изображенията на Ехнатон (мой фаворит). Пипнах го!
Видях вещите на Тутанкамон, играчките му, сандалите му, леглата му (златни, естествено), саркофазите му, погребалните му маски, жезъла му. Видях трона му, онзи с Анхеснамон.
Естествено бях на пирамидите 2 пъти. Огромни са. Невъзможно големи за построяване. При това са ги строили едва ли не на конвейр. Убедена съм, че са притежавали технология, за която не подозираме. Иначе няма как. И въобще за какво?????? Сфинксът е много по-малък и вероятно много по-стар от тях. Вероятно Хефрен е накарал да изсекат чертите му върху лицето на животинката. Между впрочем милвах малко лъвче, даже го гушках. Пълен непукист, въпреки че цялата група си го предаваше от ръка на ръка.
Видях остров Фарос и цитаделата, но беше в ремонт, а от фара няма и помен.
Видях най-голямата и най-висока джамия в Египет. Беше на един хълм на най-високото място в Кайро. Ужасен вятър, носещ тонове пясък.
Какво друго да ти разкажа? Ако искаш ти питай нещо.



Тема Re: Египетски новости (за Ани)нови [re: Hoвaчka]  
Авторani (Нерегистриран)
Публикувано29.04.02 18:08



Strashno mnogo ti blagodaria!
Ne znam za koe po-napred da pitam. Strashno se zapalih ot razkaza ti. Mai shte e nai-dobre da se vzema v ratze i da otida da vidia vsicko sama. Moiat lubimetz e Tutankamon. Strashno ti zavijdam za vsichko koeto si vidiala (blagorodno razbira se). Tazi sedmitza gledah film za egipetskite piramidi i nai-veche za postroiavaneto im ichestno da ti kaja i bez da sam gi vijdala na jivo istoriata za stroeja im neshto ne moja da me ubedi mnogo. Ne sas tolkova hora s tazi tehnologia za takav srok ot vreme.
A fara na ostrov Faros e otdavna pod vodata. V momenta niakakav uchen gi izsledva i izvajda po nikoe interesno parchentze.



Тема Re: Египетски новости (за Ани)нови [re: ani]  
АвторHoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано29.04.02 23:14



Ако решиш да отидеш непременно се обади. Има някои особености, които е по-добре да знаеш преди да отидеш. Препоръчвам ти да отидеш с голяма реномирана агенция. Част от туроператорите просто те изпращат на летището и в Египет те поема тяхната агенция - партньор. Мисля, че няма да се чувстваш уютно така.
В Египет постоянно се рови, ремонтира, реставрира. Преди няколко дни, откриха отново Александрийската библиотека, пирамидите бяха в ремонт, цитаделата в Александрия също.
Но не е само това. Египет е много чаровна страна, въпеки, че на практика се състои от пясък. За себе си съм наясно, че задължително да ида пак. Ние не ходихме по юг от Кайро, а там всъщност са 75% от забележителностите на страната. Освен това имат страхотни курорти по Черно море. Нещо да кажеш за подводница със стъклени стени в Червено море (35$)? Все пак не бих си губила времето да вися на плажа точно в Египет. Но пък там има плаж с черен пясък например. Абе заминавай, не се чуди повече.



Тема Re: Египетски новости (за Ани)нови [re: Hoвaчka]  
Авторani (Нерегистриран)
Публикувано30.04.02 20:05



Strashno me zapali.
V podvodnitzata edva li shte vliaza, zashtoto imam niakakav neobiasnim strah ot vodata, no i bez tova podvodnite krasoti ne me interesuvat tolkova.Vij na toplo vreme i piasak krai moreto shte se zaradvam, ako shte i rozov da e na tzviat.

Iskam tuk da blagodaria na elena_ss , che spodeli s nas za saita, ako imash i ti niakoi adres na muzeite koito si posetila dai gi da im hvarlim po edin pogled.



Тема Re: Египетски новости (за Ани)нови [re: ani]  
АвторHoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано30.04.02 23:41



Не, нямам и не съм се сетила да търся адреси. Може би Google ще помогне?



Тема Re: Египетски новости (за Ани)нови [re: Hoвaчka]  
АвторPai4ka (Нерегистриран)
Публикувано03.05.02 07:23



Ne mi otvarq nishto tam , da opitam li v Lycos?



Тема Re: Египетски новости (за Ани)нови [re: ani]  
Автор elena_ss (тра-ла-ла)
Публикувано17.05.02 14:25



Saitove na koi muzei tarsite i zashto ne mojete da gi namerite. Bih vi dala razni linkove, no neznam kakvo tochno iskate.
Apropo, samo istoriata na dreven egipet li vi interesuva ili i vi valnuvat i drugi civilizacii?

_________


Тема Re: Египетски новости (за Ани)нови [re: elena_ss]  
Авторani (Нерегистриран)
Публикувано21.05.02 17:03



Izviniavai za zakasnelia otgovor, no ne biah vlizala otdavna tuk.
Po printzip bih razgledala saita na koito i da e muzei. Interesuvam se ot tolkova mnogo neshta, che chak mi e trudno da izbroiavam. S edna duma shtom e muzei, niakoi si e napravil truda da go sazdade i opredeleno triabva da se razgleda.
Interesuvam se i ot tzvilizatziite na inkite i maite - te sashto sa bili goliama rabota za vremeto si i sa napravili dosta interesni neshta.
Az drugata sedmitza shte otida da vidia Stouhendj, sramota e che do sega ne sam go napravila, no vse niama vreme.



Тема Re: Египетски новости (за Ани)нови [re: ani]  
Автор elena_ss (тра-ла-ла)
Публикувано21.05.02 17:18



a-xaaa, tova dava otgovor na vaprosa kade se nahojdash v momenta

_________


Тема Re: Египетски новости (за Ани) [re: elena_ss]  
АвторGG (Нерегистриран)
Публикувано25.05.02 13:36



Novachka,mozhesh li da mi kazhesh kak otide v Egipet?-S koja agencia,za kolko vreme,kakvo se vkljuchvashe,koga beshe v Egipet i kolko ti izleze...?Az sym bila,no samo dva dena-v Kairo!Beshe prez Juli i beshe goliama zhega.Biah v edin hotel mn.blizo do piramidite.Kazvashe se Pyramids Park(neshto takova).Mnogo mi haresa vsichko,makar da beshe samo za dva dena.Vodiha ni i v Dzhamiata na Kairo (Mohamed Alli),v Egipetskia nationalen muzej,ednata vecher ni razhodiha s korabche po Nil.Beshe bozhestveno.Mnogo iskam pak da otida,no tuk v Germany predlagat samo pochivki v kurortite,a az iskam da se razhozhdam s ekskurzovod.Tuk predlagat pochivki za 400EUR na chovek s poleta za dve sedmici v 5zvezden hotel.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.