Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:39 31.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Allah akbar!!!!!!!нови [re: Pixel]  
АвторGray (Нерегистриран)
Публикувано05.06.01 01:21



priznawam se za slujebno pobeden ot edinstweniq chowek, koito qwno znae kakwo gowori i moje da go dokaje
za seriozen otgowor e mnogo kysno (to shte widim kakwo wyobshte shte moga da otgoworq;-)) ta taka che - do utre!!



Тема Re: ei twa naricham az smislen spor..нови [re: Pixel]  
Автор Gray (ne(o)poznat)
Публикувано05.06.01 17:26



adski interesni stranichki dade.znachi (za neprochelite) naistina sa naprawili anaiz na dyrweni ostatyzi (wygleni),koito pokazwa che te sa okolo 374g po-ranni ot piramidite(ama interesno kak w drugite statii godinite narasnaha do 400 i posle chak do 500:-)))). W samoto intewyiu tozi profesor ne dawa nikakwo obqsnenie (oswen ako s oniq prikazki za gyrmeneto s rqzano chifte po hambari ne iskashe da kaje che wyzmojnoto razseiwane pri takyw analiz e golqmo, ama towa mai si beshe izmykwane ;-))), no natam w Doklada ot prouchwaniqta deto gi spomenawa se kazwa che nowite probi dawat golqma razseika na dati, nqkoi ot koito daje dosta po-KYSNI ot prietite. Kato zqlo ima dosta takiwa uzelwashti tochno prietiq period.Probite s ranno datirane sa izkliuchitelno wyglishta (wygleni) i se izkazwa teorita che togawa prosto sa se topleli s dyrwa,ostanali ot predishni stroeji poradi nedoimyka na dyrwen material w dolinata na Nil.Zqloto zwuchi logichno, no otnowo malko kato izmykwane.
Wyw wseki sluchai e qsno dokazano che piramidite ne sa na 10 000god. ;-)))) Prochete kakwo kazwa choweka, wie, priwyrjenizi na Atlantida (ne konkretno ti, Pixel) Ako gospod me beshe nadaril s malko poweche akyl i az bih go napisal taka.Zashto obijdate egiptqnite(pyk i nas samite kato tehni naslednizi) kato im otrichate nai-welikoto postijenie????
za 2. praw si, subektiwno e :-)))) interesno kazwash za wisochina/zena otnoshenieto.
No kolko se spestqwa s "oglajdaneto" ot druga pyk strana? I dali daje ne se dobawq material..Dali sa se stremeli kym wisokoto ili wnushitelnoto ne znaem. az lichno smqtam che nowata forma e izrazitel na nowoto polojenie na faraona.
3. za strymnoto da, ama te qwno sa se otkazali sled pyrwata izdynka da se mychat poweche. Dali zashtoto ne sa schitali strymniq naklon za tolkowa wajen?
5. i 6. glupawo sym go fomuliral. ima dostatachno kosweni swedeniq (a arheologiqta se bazira na tqh, kakto kazwa onzi profesor deto ti go dade), nadpisi naistina nqma ( w GP ima imeto na Heops nadraskano, no towa mai e falshifikaziq ot 19 wek) Obache za GP pokazwa s golqma stepen na dostowernost lodkata, deto q izrowiha pred neq. Za Sfinksa mai oshte se spori koi tochno go e naprawil Hefren ili Heops.
Az imam predwid pod spiralowidna rampa ne zql kojuh na piramidata, a po-skoro neshto kato pyteka uwiwashta se okolo "chistata" piramida, koqto e stypila wyrhu sprezialno izdaden red kamyni ot naklonenata stena na piramidata.Problemite s zawoite i predpazwaneto ot usukwane na piramidata si ostawat. No pyk i takawa rampa shte e nujna samo ot 80m wisochina nagore.Dotam moje spokoino da se stroi s kompleks ot malki,prawi rampi, i ne zabrawaite che dori tolkowa nisko kato 50m weche sa kacheni 80%(!!!) ot wsichkite kamyni ,nujni za pir.A inache praw si - sichko towa si e chisto teoritizirane i mai dokato nqkoi multimilioner (koi li pyk shte e toq lud?) ne se fane da digne zqla piramida shte si ostane takowa
Jalko che ne sym zasqkyl za stounhendj. Az puskam BBC kato protiwowes na zaobkalqshtiq me otwratitelen nemski i towa, che ne sym go widql me kara da mislq, che ima razlika w programite w razlichnite dyrjawi. Obache ne im zawijdam na onezi neshtastnizi. I wikash 150 dushi?? hehehe. Te akademizite samo sa precheli s dawane na akyl

Bedite sa moiat zanaiat...


Тема Re: predistoriq na egipetнови [re: Gray]  
Авторdracoid13 (Нерегистриран)
Публикувано05.06.01 20:35



Naistina interesna teza!Saglasen sam s neya.Tya naistina dokazva mnogo neshta
Kakto stana yasno ot drugite postingi,moje da se zakluchi,che ne edna ,a mnogo
kulturi se vlivat(ili ako iskash-"chivtosvat") za da se stigne do Egipet.

No vse pak ne vijdam prichina religiyata ,metafizikata i izvestna chast ot filosofiya
ta da e podpomognata ot edna dosta po-naprednala civilizaciya,USLOVNO
narechena Atlantida(ili ako shtesh Pacifika it.n.).Ne si prav,che barzoto,skokoobrazno razvitie na Egipet e prichina da se poyavi tezata za Atlantida(pak kazvam,izpolzvam imeto uslovno-makar che imenno Atlantida e poznata ot drevnite iztochnici-Platon i dr.).Prichinata za tezi hipotezi e imenno
golemite,dori ponyakoga plasheshti shodstva v duhovnite tradicii na drevnite civilizacii:Egipet,Keltite,Kitay,India...-za tyah veche govorih.

Ako si se zanimaval sas sravnitelna mitologiya i religiya,shte znaesh za kakvo govorya.No pak se vrashtam na metafizichnite sistemi:kakto mitovete i religiite,
i te sa ujasyavashto shodni.Pak povtaryam-faktora po-vish razum(ili civilizaciya)
e dal samo nyakoi komponenti na kulturata,ne vsichko!I kakto kazah-ne barzoto razvitie i skokovete v Egipetskata kultura,a prilikite na razlichnite kulturi sa
osnovata Atlantida-hipotezata.Dori psiholozi,koito sa se zanimavali sas religiite,tvardyat,che nyakoga,na sveta e imalo Edna Religiya(dali e bilo neshto kato
New Age ili neshto podobno-ne znaya),edin iztochnik.Ako ne beshe taka,zashto
nyama korenni razlichiya v tezi oblasti(duhovnite tradicii)-i to dosta dobre razviti.
Ne tvardya,che piramidite sa stroeni po svrahestestven nachin,no tvardya,che ako Egiptyanite sa mojeli da go storyat,t.e.imali sa tezi sposobi.Drug e vaprosa,che ne e ikonomichno!



Тема Re: ei twa naricham az smislen spor..нови [re: Gray]  
Автор Pixel (Вогон)
Публикувано05.06.01 21:06



Малко смешно ми стана, като каза , че Ленер усуквал и се измъквал. Ами че той е най-големия противник на New Agers и хората, които натоварват Египет с парапсихология и мистика. Той е пръв защитник на ортодоксалната египтология. Метотът за датиране с изотопа C14 е далеч от съвършенство, но това е единствения метод за директно датиране. Проблемите са както в точното измерване на количеството, така и в допускането че радиационния фон е бил същия както днес. Все пак, понеже методът е научен той включва в себе си и допуснатата грешка. Обикновено тя се увеличава колкото повече назад във времето се връщаме и е +-200 години за разглеждания период. Различни лаборатории могат да дадат различни резултати. Наистина грешките са най-големи когато става въпрос за Старото Царство.
Ако те интересува методологията тука е един интересен линк:



Обърни внимание на методът за калибровка на резултатите - използват се дървесни пръстени!!! Събрана е верига от дървесни пръстени с продължителност 11000 години !!! Конкретните дървесни пръстени се използват за оценка на атмосферното съдържание на въглерод C14 за съответната година. На същия сайт можеш да намериш статии и снимки на най-старото живо дърво в момента 4700 години!!!

Не знам какво имаш предвид под гладка пирамида - аз разбирам нестъпаловидна такава. Не може да се постигне голяма височина със стъпаловидна пирамида по простата причина, че обемът и би бил огромен. Ако ъгълът на наклон на ГП се намали от 53 на 45 градуса обемът и би се увеличил почти два пъти. Както знаеш обиколката на основата на ГП разделена на удвоената й височината, дава точно числото ПИ (същото каквото е с окръжността към радиуса). Не знам дали това е било целта или пък височината или пък ПИ е "izrazitel na nowoto polojenie na faraona"
Скосената пирамида на Снофру е доказателство, че са имали голям мерак за стръмна пирамида, но после са решили да я претупат за да не се струти .
Както казах мистерията за мен, е че най-древните паметници са най-грандиозни и най-съвършени. Пирамидите на Снофру са строени само няколко десетилетия преди ГП. Трите негови пирамиди + една джавара +Хепсовата + Хефреновата са построени в интервал от 80 години ?!? според официалната египтология. По тяхно време вече имаме държава, с напълно завършена система от религиозни вярвания, йерархия на властта, администрация, др.държавни институции, строителни технологии. Дори да сложим времето и комплекса на Джосер в купа, пак не е ясно, как така от нищото се появява цивилизация в РАЗЦВЕТ. Как така преди това време няма никакви следи от сериозна дейност. Ами то дори на христианската религия за да се утвърди са и трябвали повече от 500 години.
За Атлантида, извънземните, боговете и мутантите - не знам дали обиждаме древните египтяни, но със сигурност обиждаме днешните археолози - които прекарват живота си до уши в пясък и кал за да изкопчат някое фактче, а после някой спиритист, който никога не е излизал от къщи написва книга-бестселър и убеждава душевно-нежната общестеност, че археолозите са тъпанари, защото отговърът на мистериите бил повече от очевиден

---------------------------------------------------
God is REAL unless declared INTEGER!

Тема Re: predistoriq na egipetнови [re: dracoid13]  
Автор Gray (ne(o)poznat)
Публикувано06.06.01 20:54



(za atlantida predlagam da si q priemem kato termin za "preistoricheska swryhziwilizaziq" :-))))
Da, taka weche moje. Sega kakwoto kazwash weche e dopustimo otkym fatologicheska baza (nishto ne protiworechi prqko na nego) Obache za jalost mai nqma i siguren nachin da se otkrie istinata. Prilikite w religiite sa adski ...hmmm... stranni, osobeni ,be naprawo swryhestestweni ;-)))No pyk zashto ot druga strana ako e imalo nqkoi, koito da hodi po sichkite tezi mesta (ziwilisaziq imam predwid) ne mojem nishto da namerim ot neq? Daje edna schupena chiniq ne sa ostawili tiq gadowe ;-))) A bi trqbwalo dosta poweche da otkriem... Ot tazi gledna tochka mi se struwa che wariantyt s "posetiteli ot wynka" e "po-weroqten" - idwat i posle se izmitat chistichko. (tazi predstawa za chujd razum totalno protiworechi na moqta predstawa za takyw, no koi pyk kazwa che az trqbwa da sym praw??)Ti kak tochno si predstawqsh tazi Atlantida?? (obshtestwen stroi, ikonomika, tyrgowiq , mestopolojenie i tn.. ;-)))

Bedite sa moiat zanaiat...


Тема :-)))))))))))))нови [re: Pixel]  
Автор Gray (ne(o)poznat)
Публикувано06.06.01 21:12



stiga ne obijdai "dushewno-nejnata obshtestwenost" be
a za lener ne kazah che chak se izmykwal, no pyk i toi ne se sprq za dylgo wyrhu fakta hihihihi (chakal e nowi danni choweka)A inache naistina adski mi haresa kak toi opisa "New Age" teoretizite....
AAAA! sega zagrqh zashto shte e golqm obema na st.p. Za da se poluchi dostatachno rawnina za po gornite stypala trqbwa dolnite da se rashirqt adski w sichki posoki, dokato pri gl.p. moje kato obelisk, taka li e?? Emi da togawa si praw.... Ama pyk za rastzweta - che te po towa wreme weche sa imali dyrjawa(ne zql egipet razbira se- chasti ot nego,imalo e pone 2 rqzko izrazeni zarstwa - goren i dolen ) ot 1000g. pone (Rim e doshyl i si e otishyl za twa wreme)Okolo 3000g. tochno sa postignali wyrha si - woinite po obedinenieto sa swyrshili i zqlata dolina na Nil e bila spokoina.No che si ostawat p-dite jestoko i chak plasheshto postijenie, ostawat si( i kak zqloto towa za 80god, kakto ti kaja ne mi go pobira akyla . trqbwa da sa bili mnogo na zor )

Bedite sa moiat zanaiat...


Тема Re: :-)))))))))))))нови [re: Gray]  
Автор Pixel (Вогон)
Публикувано06.06.01 21:56



Ами ще ги обиждам, защото съм Вогон . Чел съм много книжки от Ханкок, Бувал, Деникен, Сътчин и сие. Наистина впечатляващо и заграбващо, но като се растършиш за REAL аргументи оставаш с пръст в устата. В интернет има достатъчно много материал. Всяко твърдение на ню-ейджърите подробно е дискутирано от специалисти. И като се запознае човек с "извора" неусетно става ортодоксална консерва. Ленер също и станал такава в последствие. Той е бил възпитаник на кейсианското общество, което му дава средства за образование и в последствие го изпраща в Египет със специалната задача да открие "The Hall of Records" под Сфинкса. Естествено, запознавайки се с реалните факти светогледът му се обръща на 180 . Ето какво пише той в писмо до Хенкок:

"
прочетох труда на социопсихолога Фестингер относно "Когнитивния
дисонанс" и по специално книгата му "Когато предсказанията бъркат".
Фестингер се занимава с хора, реагиращи на противоречието между
една открита система от вярвания и емпирично извлечената
информация т.е. физичното доказателство. В трудовете му открих
множество особености, присъщи на светоусещането на Кейс, на
собствената ми вяра, и ня нарастващите ми съмнения. Разговарях с
приятели за притиворечието между картината, която открих и тази,
рисувана от Кейс. В тези разговори започнах да предлагам на
кейсианското общество да разглежда историята за Египет и Атлантида
като мит, в смисъла, в който го популяризира Юнг в неговата
психология на архитиповете. Въпреки, че митовете не са буквалната
истина, по някакъв начин те може би пресъздават литературно
истината. В самите записи на Кейс се казва, че вътрешния свят на
символи и архитипове е много по-реален от подробностите на
физическия свят. Да всички искаме "шумът и яростта" и всемогъщото
вълшебство да са действителни без да обръщаме внимание на малкия
човек зад завесата - НИЕ САМИТЕ.
"

Марк Ленер.



Казваш египетска държава е имало 1000 год, преди пирамидите. Да - за разлика от Атлантида те поне чинии са оставили (глинени съдове) . Тези чинии обаче хич не са достатъчни за обяснение на културния и технологичен взрив 3-4 династия. Все пак римляните са оставили много повече - като храмове, наука, писмени свидетелства.
Пускам ти за свободното време любимият ми сайт, посветен на проекта Upuaut, онова роботче, което немецът Гантенбринк пусна в шахтите на ГП. Там ще намериш точни Autocad чертежи на ГП и вътрешността , както и снимки на места, не-виждани от никого откакто ГП е построена:



Ако се запознаеш подробно с материала, ще видиш какви невороятно познания по статика, строително инженерство и математика са имали строителите на ГП. Такъв опит просто е невъзможен без предватителна практика. А ако прочетеш и публикацията му, където разглежда някои похвати и решения ползвани от строителите за да докаже, че те не само че не са познавали числото ПИ, но не са познавали и питагоровата теорема. И въпреки това ГП е реалност...





---------------------------------------------------
God is REAL unless declared INTEGER!

Редактирано от Pixel на 06.06.01 22:07.



Тема Re: predistoriq na egipetнови [re: Gray]  
Авторdracoid13 (Нерегистриран)
Публикувано07.06.01 21:31



Една книга по въпроса е на Мъри Хоуп "Древната мъдрост на Атлантида".Тук
се съчетават научни хипотези,древни източници и т.нар."канализирана информация"(почерпана чрез екстрасензорни възприятия).Има доста ценни неща но и много измислици.

Така например тя цитира Платон-най-известния поддръжник на тази идея.От този цитат,излиза,донякъде,че древните гръцки богове(една част от тях,де)са
Атланти-Зевс,Посейдон...

Ако искаш,потърси книгата с цитатите.Просто е много дълъг и не ми се пише!
Освен това,тя споменава за някакъв генерал от английската армия(или американската,не помня)получил достъп до тайни ръкописи в индийски храм.Където се говори за някакъв материк Му(или Лемурия) в Тихия Океан.Именно "муанците"пък са дали основата на атлантите-и пак "загинали" по ужасен начин.

Какво мисля лично аз:

Атлантите са били цивилизация,основана на "двете мозъчни полукълба".
Нашата е например на лявото-рационална.Древните Египтяни,Гърци и
Средновековна Европа-на лявото.

За тях религия и наука не са били "разделени".Използвали са именно
такива технологии,основаващи се на Движението на Вселенската
енергия:кристални генератори,духовно лечителство и др.при все че са
били спецове в математиката,квантовата физика ит.н.

Дали са летели с чинии,тенджери,тигани или метли-не зная.Звучи някак си
приятно и хубаво,но...може би са имали по-добри способи за
движение:телепортация например или огъване на пространството.Затова
и не се откриват такива технологии.И...да не ставам досаден,но дай да
бъдем "прагматични":ако атлантите са знаели такива методи,да не би
археолозите и учените да тръгнат да ги публикуват?

Ако някой знае евтин и лесен метод за производство на злато(да речем
нещо подобно на алхимията)да не би да му хрумне да го публикува в
ежедневниците.Или ако са имали летящи апарати,подобни на НЛО(що
все си мисля,че те са Made in Atlantis,не някъде в космоса) и учените са ги
открили...що си мислиш,че именно на теб ще ги дадат?Представяш ли си:
отиваш в супермаркета и казваш на продавачката:2 НЛО-та моля!Говори
се,че прословутите ментални манипулатори,въздействаще на психиката
произхождат от там.Не съм сигурен за това,но те са факт.Ех,колко мераци
ще се развихрят,ако можем да си ги кпуваме така,както и компютрите.


Та,сериозно сега!Спомням си една друга публикация:сп.Вселена.Статията беше
"Търси се Атлантида".Последно я търсиха около Малта и Гръцките Острови-Крит.Е,като не я намерят и там...възможно ли е Атлантида,подобно на някои други митологични места като Остров Авалон(от Артуровите легенди) да не е била от "този свят"-някоя паралелна Вселена например,влязла в досег с нашата?Това звучи като научна фантастика,но...ако са били така развити,защо не?

Някакви идеи?























Тема Re: istoriq na Atlantidaнови [re: dracoid13]  
Автор Gray (ne(o)poznat)
Публикувано09.06.01 21:13



Platon e nai-izwestiq i mai edinstweniq poddryjnik na ideqta ;-)))
Osnowniq problem e kato sa bili tolkowa razwiti zashto gi e spoletqla takawa katastrofa?? Ta to nadali bi predstawlqwalo problem za tqh da q izbegnat ili pone da ozeleqt kato kultura. Imalo e drug pyt kataklizmi, no ot towa ne izchezwat zeli ziwilizazii.Wij za paralelnite wseleni weche e interesno - neshto kato prosmukwane na realnosti mi haresa. No towa nasitina e chista nauchna fantastika i ne bi trqbwalo da se polzwa za obqsnenie na realni fakti, osobeno pyk kato ima i razumno i logichno obqsnenie (imashe nqkakwo prawilo po toq wypros- brysnachyt na neznam-koi-si - ima go w Contact samo deto tam se okazwa pogreshen ;-))))
A pyk che uchenite krieli umishleno otkritiq e weche prekaleno. Twyrde mnogo X-Files gledate...
Wse pak golqma chast ot "naukata" se prawi w uniwersitetski laboratorii i instituti, kadeto wseki ot nas ima dostyp i ne wijdam nqkoi da se e zafanal mnogo sys sekretnost,daje obratnoto - samo da izleze neshto po-osobeno i se proglushawat westnizite samo i samo da doidat poweche subsidii.Pyk i ot kakyw zor shte krie nqkoi neshto takowa??? Ne, prosto e tolkowa absurdno che ....

Bedite sa moiat zanaiat...


Тема Re: istoriq na Atlantidaнови [re: Gray]  
Авторdracoid13 (Нерегистриран)
Публикувано10.06.01 19:35



Pyk i ot kakyw zor shte krie nqkoi neshto takowa??? Ne, prosto
e tolkowa absurdno che ....
Причини има хиляди.Тъжно е,но е факт.И не Досиетата Хикс са източника на тази идея,а...личен опит.Писах го и преди,но май ще трябва да го повторя.
И тъй,наивно е да се смята,че НЯМА ЗАЩО да бъдат скрити такива неща.Можеш да попиташ който си искаш военен-ето ти един сериозен довод да се укриват(военна промишленост и дело).Един пример:психотропните апарати.Те са реалност,една диаболична реалност.И все още се смята,че те са
някаква шашма на жълтата преса,но уви.Мои познати се убедиха в съществуването му-виждайки го с очите си.Аз бях свидетел на ужасното му въздействие върху психиката на хората-как превръща личността в сянка.Дори и мои познати военни потвърдиха,че такива апарати има и опитите продължават.
Та сега разбираш ли,какво би означавало учените да признаят съществуването на парапсихологията?Добре е хората да не вярват в това.Така няма да разбират
че може да им промиват мозъците или просто да не се усетят,как са ги превърнали в куклички на конци...А що се отнася до истината:на мен не ми трябва някойх брадат,стар професор да ми каже,че парапсихология съществува.
Не го вярвам,а зная че то съществува.И всеки може да се убеди,ако реши да
опита някой или друг подобен похват.Или да посети някой спец по въпроса!

Друг един още по-красноречив пример:един мой познат се изфука,как си купил седем Lapp-Topа за $150 единия(Пентиум,75 мегахерца,8 Рам-това беше преди 4 години).А тогава един Лап Топ в България,а и по света вървеше по 2000$.Как стана фокуса ли?Ами той попаднал на еднин сайт,от където му дали един адрес-след като се изръсил една значителна сума.А след като влязъл в този сайт
(с достъп,парола ит.н.),се свързал с когото трябва.Е,кой ще продава Лап Топпове на безценица,след като са толкова скъпи?Очевидно,трябва да е разполагал с нещо още по-добро и тези машинки,които за нас са злато,за него да са били трици...

Та нека не се заблуждаваме,че живеем в един сигурен свят,основан на честността,истината и "доброто",а основан на борбата за власт и надмощие.Щом
парапсихологията и Атлантида са ала -бала,защо-СЪВСЕМ ЯВНО руснаците хабят луди пари в такива университети и опити-докато народа им мизерства?Те имат ужасно много постижения в тези области-но нали са славяни,не ще ги използват за добро...

И съвременните легенди за Атлантида твърдят именно това:че тяхната технология ги е погубила-не някаква катастрофа отвън.Били са силно развити-като ум,като мъдрост,но изглежда не и като добродетели.Сами са се погубили,но една малка част са се усетили по-рано и "са си обрали крушите".

Спомни си за неуспешните,законспирирани опити с пациенти (които нашумяха преди няколко седмици).Добре,тези ги хванаха.Но знаеш ли че това не е от вчера?А от много време?И след като никой не обявява резултатите,къде отиват те?

Е,това е.Нямам пред вид лозунга на Досиетата Хикс("Не вярвай на никого!") ,а
по-скоро отричам сляпото преклонение пред авторитети(научни,обществени ит.н.)Наистина,доста хора не могат да допуснат такава теза(че с военна цел
могат да се държат далеч от обществото научни разработки и открития),но то е защото тези хора нямат амбициите за власт и дадмощие.Но пък в замяна на това,хора,у които такива амбиции има,съществуват,за жалост на онези,които ги нямат.Никой не им е виновен,но това е друг въпрос...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.