Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:18 30.04.24 
Запознанства
   >> Ева и Ева
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема По-добър бакшиш за момичетата по заведенията  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано17.08.12 14:31



Днеска стигнах до извода (макар, че то е логично и не иска мислене по принцип), че момичетата по заведенията заслужават по-добър бакшиш, имам предвид тези за хранене, ресторантите, защото по другите имат и по-добри заплати.

Обикновено в БГ като говориш за бакшиш, се има предвид това, което таксиджиите обикновено нямат да ти върнат

, макар че напоследък са станали по-любезни (напълно е възможно това да е персонално отношение към мен, щото понякога се движа с блуза с голямо деколте), или пък това, което се оставя в заведенията... малко над сумата, да не излезе, че си "скръндза" или нещо от сорта. Или за да се направиш на голяма работа?

Е всъщност днес установих, че горките момичета наистина имат нужда от бакшиш. Защо? Защото собствениците на заведения не им плащат достатъчно и те се надяват точно на този бакшиш а вие колко им оставяте 10, 20, 30 стотинки и те какво ще си купят с това?

Не само че не им плащат достатъчно, но и някоя ако си отвори устата че това е малко я разкарват и наемат новата 18 годишна мома от провинцията, която да се чуди какво да прави с тези мизерни пари

Преди месец чух една мома от съседното заведение да се оплаква, всъщност тя го правеше съвсем свободно и нависок глас пред мене... мислех, че просто е от тези, които обичат да говорят на политическа тема, но след като я уволниха ми стана ясно, че там плащат малко и собственикът няма намерение да промени това

Днес новото момиче седеше на една маса отстрани и се беше хванало за главата? Не просто ми стана тъжно, НО ми стана ЯСНО, че горките работят за мизерно заплащане, което едвам им стига да си купят хляб в дните, които не са на работа (ако изобщо имат такива) и да си платят наем за супер мизерна квартира. В същото време като видя, че е увесила нос собствиника или мениджъра (едно симпатично едричко момче, ама що им плаща толкова малко?) пристигна, весна й се на главата и тя се разтърча. И като го видях как се е угоил, а момата как е 30 кг с дрехите и вече от бедност е увесила нос, разбрах, че ... бакшишите не са за собствениците, и това не е "част от цената на яденето", това е съпричастността която имате към тези, които ви сервират, защото те са ниско платени и ощетени.

Така че ако имате съпричастност, оставяйте им повече от 10-20 стотинки, всъщност замислете се колко трябва да им оставят клиентите, за да се чувстват поне минимално добре тези момичета... и им оставете част от това, което те заслужават, но имайте предвид, че другите скръндзи около вас могат и да не дадат от своята част... просто защото не знаят или не се сещат?

Редактирано от Vanilllaa на 17.08.12 14:34.



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведенията [re: Vanilllaa]  
Автор дядo (ентусиаст)
Публикувано17.08.12 17:45



Аз оставям около 10% в зависимст от сметката. Примерно на сметка 150 лв (май не си спомням кога съм правил такава) оставям 10 лв. Ако обаче е 155 ще оставя 15 - имам афинитет към целите числа.

При сметките от 30 до 100 лв - около 10 % но закръглено до близката петица или десятка. Все пак гледам да не е по-малко от 5 лв.

При най-честите сметки - 10-30 лв - давам 2-3 лв, а при най-малките закръглям до лев плюс още левче.

Давам по принцип щото е прието да се дава. Откакто пукна демокрацията съм наясно и, че това прави поне половината от дохода на сервитьора и давам и по тази причина.

Случва са и да давам без желание, за да не ме помислят за скрънза, но рядко. Ако много не съм доволен от обслужването не давам, но и това се случва много рядко, макар, че по мое мнение около 90% от сегашните сервитьори не само че нямат нужните познания и умения за професията (говоря за средно ниво, а не лукс), но им липсва и елементарна култура на общуване.



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведенията [re: дядo]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано17.08.12 18:55



дядо, кви са тея сметки от по 150, ти нали беше беден и беше работил за БТК

Кви са тея гурме-изблици у тебе. Аз говоря за заведения за хранене, не за клубове за новобогаташи



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведенията [re: Vanilllaa]  
Автор дядo (ентусиаст)
Публикувано17.08.12 20:26



Ей, мама му стара (виж как ме караш да псувам пред момичетата) не ме четеш внимателно и това си е.

Написал съм: "не помня от кога не съм плащал такива сметки".

Освен това, като бях в БТК получавах много пари. Няма да казвам колко, ама сега заплатата ми, без класовете (една полза да си дрът), е точно десет пъти по-малка от тази в БТК-то.

Не съм беден и не съм гладен, но на кафе с женичката сядаме един път на три месеца, по ресторанти не ходим.

Айде сега да видим какъв кусур ще ми намериш.



ПП Мразя тази дума "гурме". Както и "лига" (шампионска примерно). Гурме ми звучи като гюбре.



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведенията [re: дядo]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано17.08.12 21:11



"женичката"... и какво прави консервативно-сексистко-селскостопанско-комунистически патриархален тип като теб в клуб за лесбийки?



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведенията [re: Vanilllaa]  
Автор дядo (ентусиаст)
Публикувано17.08.12 21:44



Оооо писна ми! Женичката ми е на половина на габаритите ми и освен това си я обичам - затова е "женичката" а не примерно "мойта".

Какъв тип съм, точно на теб ще ти е трудно да определиш, а какво правя в клуб за лесбийки не е твоя работа, както не е моя работа какво ти правиш в този клуб.

Ако да си лесбийка е някакъв проблем, на теб това ти е най-малкия.

Айде живей си със злобата.





Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Vanilllaa]  
Автор arrabbiata (новак)
Публикувано18.08.12 08:54



На много места плащат малко. Не разбирам смисъла на тази тема. Да даваме бакшиш на момичетата, защото са момичета ли? Бакшиша се изкарва, не се дава. Много ми е неприятно като ми дойде някоя сервитьорка на масата, без меню ме попита какво искам и ми говори на "ти", сякаш сме скачали на ластик заедно. Напоследък рядко и ми казват "благодаря" на бакшиша. Аз съм от тези, които оставят, и както каза дядото, понякога ме е яд на този ми вреден навик. Рядко вече има сервитьори, които знаят какво се изисква от тяхната работа. Разбира се, такива може да видиш само в добър ресторант.

п.п Как дядото се обръща към съпругата си, си е тяхна работа. Нека не им даваме насоки на сексуално общуване все пак.



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: arrabbiata]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано18.08.12 10:55



след като е в този клуб, явно вече е и наша. и какво значи тяхна си работа? той ако я потупва вечер ... това пак ли си е тяхна работа? той идва тука, иска да общува, е аз казвам, че неговият език на общуване не ми е приятен, защото той освен да нарича жена си по този начин, я нарича по този начин пред мене. да не говорим, че малко ме съмнява, че всъщност така я нарича, ами директно според мене дразни, чаткаш ли? както се опитва да дразни с много неща тука, че и да послъгва... не един път. което е странно за онлайн общуване

"На много места плащат малко.", явно ти смяташ това за приемливо? но аз не го смятам. "Бакшиша се изкарва, не се дава" - грешка, аз като им давам по-голям, те се държат и по-добре. Освен това аз като се държа добре с тях, те също се държат добре с мене, в общи линии. "Напоследък рядко и ми казват "благодаря" на бакшиша. " - представям си как им го даваш и колко им даваш.

А иначе както сама казваш, държат се според ранга на заведението, макар че аз имам някои доста забавни наблюдения в тази посока, защото в т.нар. "висок клас" заведения, сервитьорите (в този клас са предимно мъже) по-скоро се държат абсурдно, ако си мислиш, че някой като ми се усмихва фалшиво

и ми говори на вие, не знам какво му се върти в главата в същото време, wrong. "Рядко вече има сервитьори, които знаят какво се изисква от тяхната работа. " - и какво се изисква от тяхната работа? Да се държат като английски прислужници като с английската кралица, е, искам да ви разочаровам с "дядо", но вие със сигурност не сте... английската кралица, и сервитьорите със сигурност забелязват това



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Vanilllaa]  
Автор Manny8 (стара позната)
Публикувано18.08.12 11:40



Мнението ми се покрива напълно с изразеното от arrabbiata. С тази разлика, че е имало случаи, когато "вдъхновена" от "висотата" в обслужването не съм оставяла и стотинка бакшиш. Не може да ти се сервира в очевидно мърлява чаша, която мирише на мръсна кухненска кърпа и цялата е във власинки и при отправената забележка да ти се донесе не нова, чиста, а... сламка! А кой ли не е пил бира от току- що измита топла, топличка чаша :-) ?
аз като им давам по-голям, те се държат и по-добре - бакшишът е един вид допълнителна добра оценка, възнаграждение за добро обслужване, а не ...подкуп. Ако с бакшиша се купуваше добро отношение на сервитьорите щеше да се дава в началото, си мисля, а не накрая ;-)
В заключение ще кажа, че не обвързвам бакшиша с пол и възраст на сервиращия, а изцяло с уменията му :-)

Find my soul and I\'m yours forever.

Редактирано от Manny8 на 18.08.12 11:43.



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Manny8]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано18.08.12 12:40



"В заключение ще кажа, че не обвързвам бакшиша с пол и възраст на сервиращия, а изцяло с уменията му"

според всички проучвания, заплащането на жените винаги е по-малко от това на мъжете, защо тогава двете с арабията най-добре просто не им давате не поравно, а направо по по-малко, за да може да се придържате към традицията.

и още нещо в допълнение, понеже сме държава, в която всеки мисли, че заслужава добро заплащане, но е убеден, че... другите не заслужават... няма как да имаме добър БВП, само отбелязвам



Редактирано от Vanilllaa на 18.08.12 12:41.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.