Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:23 21.05.24 
Запознанства
   >> Ева и Ева
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема По-добър бакшиш за момичетата по заведенията  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано17.08.12 14:31



Днеска стигнах до извода (макар, че то е логично и не иска мислене по принцип), че момичетата по заведенията заслужават по-добър бакшиш, имам предвид тези за хранене, ресторантите, защото по другите имат и по-добри заплати.

Обикновено в БГ като говориш за бакшиш, се има предвид това, което таксиджиите обикновено нямат да ти върнат

, макар че напоследък са станали по-любезни (напълно е възможно това да е персонално отношение към мен, щото понякога се движа с блуза с голямо деколте), или пък това, което се оставя в заведенията... малко над сумата, да не излезе, че си "скръндза" или нещо от сорта. Или за да се направиш на голяма работа?

Е всъщност днес установих, че горките момичета наистина имат нужда от бакшиш. Защо? Защото собствениците на заведения не им плащат достатъчно и те се надяват точно на този бакшиш а вие колко им оставяте 10, 20, 30 стотинки и те какво ще си купят с това?

Не само че не им плащат достатъчно, но и някоя ако си отвори устата че това е малко я разкарват и наемат новата 18 годишна мома от провинцията, която да се чуди какво да прави с тези мизерни пари

Преди месец чух една мома от съседното заведение да се оплаква, всъщност тя го правеше съвсем свободно и нависок глас пред мене... мислех, че просто е от тези, които обичат да говорят на политическа тема, но след като я уволниха ми стана ясно, че там плащат малко и собственикът няма намерение да промени това

Днес новото момиче седеше на една маса отстрани и се беше хванало за главата? Не просто ми стана тъжно, НО ми стана ЯСНО, че горките работят за мизерно заплащане, което едвам им стига да си купят хляб в дните, които не са на работа (ако изобщо имат такива) и да си платят наем за супер мизерна квартира. В същото време като видя, че е увесила нос собствиника или мениджъра (едно симпатично едричко момче, ама що им плаща толкова малко?) пристигна, весна й се на главата и тя се разтърча. И като го видях как се е угоил, а момата как е 30 кг с дрехите и вече от бедност е увесила нос, разбрах, че ... бакшишите не са за собствениците, и това не е "част от цената на яденето", това е съпричастността която имате към тези, които ви сервират, защото те са ниско платени и ощетени.

Така че ако имате съпричастност, оставяйте им повече от 10-20 стотинки, всъщност замислете се колко трябва да им оставят клиентите, за да се чувстват поне минимално добре тези момичета... и им оставете част от това, което те заслужават, но имайте предвид, че другите скръндзи около вас могат и да не дадат от своята част... просто защото не знаят или не се сещат?

Редактирано от Vanilllaa на 17.08.12 14:34.



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Vanilllaa]  
Автор дядo (ентусиаст)
Публикувано17.08.12 17:45



Аз оставям около 10% в зависимст от сметката. Примерно на сметка 150 лв (май не си спомням кога съм правил такава) оставям 10 лв. Ако обаче е 155 ще оставя 15 - имам афинитет към целите числа.

При сметките от 30 до 100 лв - около 10 % но закръглено до близката петица или десятка. Все пак гледам да не е по-малко от 5 лв.

При най-честите сметки - 10-30 лв - давам 2-3 лв, а при най-малките закръглям до лев плюс още левче.

Давам по принцип щото е прието да се дава. Откакто пукна демокрацията съм наясно и, че това прави поне половината от дохода на сервитьора и давам и по тази причина.

Случва са и да давам без желание, за да не ме помислят за скрънза, но рядко. Ако много не съм доволен от обслужването не давам, но и това се случва много рядко, макар, че по мое мнение около 90% от сегашните сервитьори не само че нямат нужните познания и умения за професията (говоря за средно ниво, а не лукс), но им липсва и елементарна култура на общуване.



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: дядo]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано17.08.12 18:55



дядо, кви са тея сметки от по 150, ти нали беше беден и беше работил за БТК

Кви са тея гурме-изблици у тебе. Аз говоря за заведения за хранене, не за клубове за новобогаташи



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Vanilllaa]  
Автор дядo (ентусиаст)
Публикувано17.08.12 20:26



Ей, мама му стара (виж как ме караш да псувам пред момичетата) не ме четеш внимателно и това си е.

Написал съм: "не помня от кога не съм плащал такива сметки".

Освен това, като бях в БТК получавах много пари. Няма да казвам колко, ама сега заплатата ми, без класовете (една полза да си дрът), е точно десет пъти по-малка от тази в БТК-то.

Не съм беден и не съм гладен, но на кафе с женичката сядаме един път на три месеца, по ресторанти не ходим.

Айде сега да видим какъв кусур ще ми намериш.



ПП Мразя тази дума "гурме". Както и "лига" (шампионска примерно). Гурме ми звучи като гюбре.



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: дядo]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано17.08.12 21:11



"женичката"... и какво прави консервативно-сексистко-селскостопанско-комунистически патриархален тип като теб в клуб за лесбийки?



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Vanilllaa]  
Автор дядo (ентусиаст)
Публикувано17.08.12 21:44



Оооо писна ми! Женичката ми е на половина на габаритите ми и освен това си я обичам - затова е "женичката" а не примерно "мойта".

Какъв тип съм, точно на теб ще ти е трудно да определиш, а какво правя в клуб за лесбийки не е твоя работа, както не е моя работа какво ти правиш в този клуб.

Ако да си лесбийка е някакъв проблем, на теб това ти е най-малкия.

Айде живей си със злобата.





Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Vanilllaa]  
Автор arrabbiata (новак)
Публикувано18.08.12 08:54



На много места плащат малко. Не разбирам смисъла на тази тема. Да даваме бакшиш на момичетата, защото са момичета ли? Бакшиша се изкарва, не се дава. Много ми е неприятно като ми дойде някоя сервитьорка на масата, без меню ме попита какво искам и ми говори на "ти", сякаш сме скачали на ластик заедно. Напоследък рядко и ми казват "благодаря" на бакшиша. Аз съм от тези, които оставят, и както каза дядото, понякога ме е яд на този ми вреден навик. Рядко вече има сервитьори, които знаят какво се изисква от тяхната работа. Разбира се, такива може да видиш само в добър ресторант.

п.п Как дядото се обръща към съпругата си, си е тяхна работа. Нека не им даваме насоки на сексуално общуване все пак.



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: arrabbiata]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано18.08.12 10:55



след като е в този клуб, явно вече е и наша. и какво значи тяхна си работа? той ако я потупва вечер ... това пак ли си е тяхна работа? той идва тука, иска да общува, е аз казвам, че неговият език на общуване не ми е приятен, защото той освен да нарича жена си по този начин, я нарича по този начин пред мене. да не говорим, че малко ме съмнява, че всъщност така я нарича, ами директно според мене дразни, чаткаш ли? както се опитва да дразни с много неща тука, че и да послъгва... не един път. което е странно за онлайн общуване

"На много места плащат малко.", явно ти смяташ това за приемливо? но аз не го смятам. "Бакшиша се изкарва, не се дава" - грешка, аз като им давам по-голям, те се държат и по-добре. Освен това аз като се държа добре с тях, те също се държат добре с мене, в общи линии. "Напоследък рядко и ми казват "благодаря" на бакшиша. " - представям си как им го даваш и колко им даваш.

А иначе както сама казваш, държат се според ранга на заведението, макар че аз имам някои доста забавни наблюдения в тази посока, защото в т.нар. "висок клас" заведения, сервитьорите (в този клас са предимно мъже) по-скоро се държат абсурдно, ако си мислиш, че някой като ми се усмихва фалшиво

и ми говори на вие, не знам какво му се върти в главата в същото време, wrong. "Рядко вече има сервитьори, които знаят какво се изисква от тяхната работа. " - и какво се изисква от тяхната работа? Да се държат като английски прислужници като с английската кралица, е, искам да ви разочаровам с "дядо", но вие със сигурност не сте... английската кралица, и сервитьорите със сигурност забелязват това



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Vanilllaa]  
Автор Manny8 (стара позната)
Публикувано18.08.12 11:40



Мнението ми се покрива напълно с изразеното от arrabbiata. С тази разлика, че е имало случаи, когато "вдъхновена" от "висотата" в обслужването не съм оставяла и стотинка бакшиш. Не може да ти се сервира в очевидно мърлява чаша, която мирише на мръсна кухненска кърпа и цялата е във власинки и при отправената забележка да ти се донесе не нова, чиста, а... сламка! А кой ли не е пил бира от току- що измита топла, топличка чаша :-) ?
аз като им давам по-голям, те се държат и по-добре - бакшишът е един вид допълнителна добра оценка, възнаграждение за добро обслужване, а не ...подкуп. Ако с бакшиша се купуваше добро отношение на сервитьорите щеше да се дава в началото, си мисля, а не накрая ;-)
В заключение ще кажа, че не обвързвам бакшиша с пол и възраст на сервиращия, а изцяло с уменията му :-)

Find my soul and I\'m yours forever.

Редактирано от Manny8 на 18.08.12 11:43.



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Manny8]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано18.08.12 12:40



"В заключение ще кажа, че не обвързвам бакшиша с пол и възраст на сервиращия, а изцяло с уменията му"

според всички проучвания, заплащането на жените винаги е по-малко от това на мъжете, защо тогава двете с арабията най-добре просто не им давате не поравно, а направо по по-малко, за да може да се придържате към традицията.

и още нещо в допълнение, понеже сме държава, в която всеки мисли, че заслужава добро заплащане, но е убеден, че... другите не заслужават... няма как да имаме добър БВП, само отбелязвам



Редактирано от Vanilllaa на 18.08.12 12:41.



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Vanilllaa]  
Автор дядo (ентусиаст)
Публикувано18.08.12 12:46



Слушай какво... Ванила, ще се постарая това да ми е последното писание към теб, защото по-криво същество от теб рядко се среща. Всички лъжат, бият жените си и са сексисти, комунисти и не знам кви си още. Има нещо мнооого сбъркано в теб.

Първо още по времето на перестройката казах пред десет колеги в стаята, че ще повярвам в нея когато видя бай Тошо обесен на площад "Ленин". Представяй си какъв комунист съм бил. Никога не съм членувал и даже не съм канен да членувам в БКП или БСП. Каниха ме да ставам профсъюзен активист, но отказах категорично. Аз бях първият в институт от 700 чвека, напуснал профсъюза когато това стана възможно.

Наричам жена си "женичката ми" пред нея, зад нея, пред познати и непознати, и когато сме сами. Това за мен е знак на обич, както бих казал "дъщеричката ми", а не "дъщеря ми".

За верността на горното се заклевам в децата си.

Какво ще кажеш сега? Знам - че лъжа, че имам деца и други подобни идиотии.

Майната ти, изобщо не ме интересува какво ще кажеш, защото както вече казах, ти си дълбоко сбъркано същество.

Престани да дрънкаш навсякъде, че лъжа в дира. Кажи къде съм излъгал иначе лъжкинята и интригантаката си ти.

По отношение на сервитьорита прояввяваш пак присъщата ти .... (сложи си думичка по желание). Обслужвали те били добре щот си давала голям бакшиш. Тъпня! Бакшишът се дава СЛЕД обслужването. Ако пък ходиш само в едно заведение и ти се мазнят само заради бакшиша, значи си кофти парче. В заведенията и магазините където ходя редовно ме обслужват добре не заради бакшиша, а защото съм заслужил добро обслужване.

Сервитьорите били качествени? Пълна глупост! 90% от тях не могат да запомнят поръчка от повече от две неща, единици пък са тези, които помнят кой какво си е поръчал - изправят се до масата и почват да разпитват кое за кого е, говорят ми на "ти", при положение, ча мога да им бъда баща и дори дядо, нямат представа кое как се сервира, идват и с мръсен, мазен парцал забърсват масата СЛЕД като си седнал, като бутат трохите в скута ти или те карат да им подържиш мръсните съдове, за да да не се разкарват два пъти за отнасятено им и след това почистване на масата. За бакшиш се благодари. Това е ЗАДЛЖИТЕЛНО! Бакшишът не им се полага само защото са вързали мръсна престилка отпреде си и са затъкнали огромен мъжки портфейл буквално в гъза си. Бакшишът е подарък, който аз им правя, а за подарък се благодари.

Айде стига съм те обучавал, щото няма да прихванеш и йота.

Както казах - майната ти! - не заслужаваш повече моето внимание.

А в клуба ще пиша докато ме банне модератор и или свестен член, като например Ellen, поиска да напусна.



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Vanilllaa]  
Автор Manny8 (стара позната)
Публикувано18.08.12 13:50



Изобщо не мога да схвана логиката ти, най- вече, защото такава липсва... Говорим за професионалните умения на даден индивид, ти намеси пола. Не деля отношението си към даден човек според пола му. Не съм по- снизходителна към неспособна жена, само защото питая женска солидарност, отколкото към неспособен мъж, само защото е от противоположния пол. Меря с еднакъв аршин. Недоумявам защо това е проблем за теб. А уж бягаш от сексизма...

Find my soul and I\'m yours forever.


Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Manny8]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано18.08.12 17:42



естествено, че ще намеся пола, виж ми подписа. What were you thinking?





Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Vanilllaa]  
Автор Manny8 (стара позната)
Публикувано18.08.12 18:00



Всичко съм ти виждала- и подписа, и мненията. :-) От дълги години пребивавам тук, но ми се затри регистрацията. За да не решиш, че имам нещо против сервитьорките и/или жените ще уточня, че първото ми гадже беше сервитьорка

. В този смисъл съм твърде наясно с кухнята и с тАблата на професията

Find my soul and I\'m yours forever.

Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Vanilllaa]  
Автор arrabbiata (новак)
Публикувано18.08.12 21:35



Много си зле. Във всяко отношение.

Не се впускай в обяснения и нападки сега, че ще станеш още по-смешна.......или жалка.



Тема Re: По-добър бакшиш за момичетата по заведениятанови [re: Vanilllaa]  
Автор Deviance (Shadowchaser)
Публикувано05.09.12 17:38



Бакшишът не е правило а пожелание. Получава се добро обслужване и не зависи от това, дали си момче, момиче или хермафродит. А що се отнася до сервитьорките - да учат! Да не си мислят, че цял живот ще живеят на бакшиши. Нискоквалифицирания труд и нископлатен и такъв ще си остане. Да не си мислят, че в някое треторазрядно заведение ще срещнат принца - той там не ходи. Бил съм във всякакви заведения и смело мога да кажа - мъжете са по-добри като цяло. Жените често ги мързи и не правят труд да го скрият, нервни са и сопват на клиентите си. Всеки нежелаещ да фалира ще изгони такава госпожица на секундата. Пък нека тя после мрънка колко била онеправдана... Когато има труд няма мъже и жени. Има такива дето си гледат работата и такива дето не си я гледат.

Гледам псувам значи съм жив



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.