Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:37 24.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Икономика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Банките станаха ли пирамиди?  
Автор Уйнa Пeнa (пристрастен)
Публикувано29.09.09 20:43



Една моя позната работи в Райфайзен - отдел "необслужваеми кредити". Ситуацията е следната: нараства лавинообразно броят на необслужваемите жилищни и други кредити. Пример: банката е дала 40 хил. евро кредит за покупка на жилище. Човекът ме може да си обслужва кредита и казва: вземете ми ипотекираното жилище! Да, ама вече за същото жилище банката не може да вземе повече от 30 хил., ако го продаде. Почват да се мислят разни схеми за разсрочване, но и тях хората не могат да изпълняват...

Всъщност, банките сами си отрязаха клона, като вдигаха едностранно лихвите след сключването на договорите и отказаха кредитентите (мисля, че така се казват нещастниците, които теглят кредит) и от обслужване и от придобитите блага: "на ти си кукличките, дай си ми парцалките!"

В същото време банките са се натоварили с дългосрочни депозити, по които трябва да плащат високи лихви. Но от кредити не постъпват достатъчно пари, които да покрият падежите на депозитите. Банките се принуждават да търсят нови високолихвени депозити, за да покриват лихвите на старите. Пирамиди! Майкъл Капустиновци! На Запад инжектираха банките с държавни пари. Хватката беше проста: дадоха им пари да дообслужат високолихвените депозити, а не да търсят пари за обслуване чрез нови високолихвени депозити. Банките моментално свалиха лихвите си за новите влогове, за да могат да свалят лихвите за старите и новите кредити и така да печелят от оборот, а не от високи лихви. Кредитентите започнаха да си обслуват заемите, а и бизнесът получи евтини оборотни пари.

Г-20 обявиха, че кризата е свършила...

У нас обаче държавни пари няма. Бойко изтупва брашнения чувал. Има само едно спасение: НЕЗАБАВНО - АКО ТРЯБВА СЪС СПЕЦИАЛЕН ЗАКОН - ДА СЕ СВАЛЯТ ЛИХВИТЕ ПО ВСИЧКИ ДЕПОЗИТИ НА НИВОТО НА ОЛП (1,75%). Така банките ще се разтоварят от бъдещи огромни лихви по депозитите и ще могат да дават евтини кредити. Тогава и ние ще можем да извикаме заедно с Големите 20: КРИЗАТА СВЪРШИ!

Тези, които са дали пари на депозит, не трябва да се сърдят! По добре малко пари от лихва, но спокойно да си получат главницата, отколкото повторение на опашките пред банките от 1996/97 г., когато много хора не можаха да си изтеглят париците... А тези, които искат по-големи лихви, да мислят за по-изгодно инвестиране!



Тема Re: Банките станаха ли пирамиди?нови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано07.04.10 19:07



Да си представим, че нашите банки са в идеално състояние. Ще свърши ли кризата?
Не! Кризата ни е в реалния сектор.



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Банките станаха ли пирамиди?нови [re: Exhemus]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано21.05.10 10:50



Банките "нереален" сектор ли са?



Тема Re: Банките станаха ли пирамиди?нови [re: Уйнa Пeнa]  
Автор Aтилea (непознат )
Публикувано24.11.10 09:07



Аз викам да не ги жалим банките толкоз:






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.