Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:38 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Икономика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Помогнете на студентка във Франция  
Автор vassalex (kuku i pipe)
Публикувано12.10.01 22:18



Дъщеря ми,която учи икономика във Франция /първи курс/ ми написа имейл,в който ми иска статистическа информация,за какъвто и да е показател за период от 25 години,защото има за задача да прави някакъв анализ с приложени таблици и графики.
Тя е много стресната и объркана и за сега това е цялата информация,с която разполагам.
Чакам нов имейл,но дотогава,ако някой може да ми помогне с нещо ще бъда безкрайно признателна.
Апелирам най-вече към студентите по статистика,защото вероятно и те правят подобни курсови работи

Благодаря ви предварително.



Тема Keynes e nasresta, spoko.нови [re: vassalex]  
АвторKeynes (Нерегистриран)
Публикувано13.10.01 11:29



Daite si emaila i ste vi zatrupam s kakvato iskate statisticheska informaciq. No vse pak e hubavo da se doutochnite malko-kakuv vse pak da e pokazatelq, kakuv analiz ste mu se pravi-regresiq, time series modeling i t.n. Susto taka mi e neponqtno nesto drugo-dusterq vi moze da raboti s kompiutor stom vi prasta maili, a nemoze da otide v koiata i da e tursachka i da si nameri nuznata info v mrezata?!



Тема Re: Keynes e nasresta, spoko.нови [re: Keynes]  
Авторvassalex (Нерегистриран)
Публикувано14.10.01 14:47



e-mail:vassalex@abv.bg
Показателя не е уточнен,а също и метода,така че с каквото разполагаш-пращай,ако не те затруднявам
Дъщеря ми работи с компютър,но във Франция достъпът до мрежата не е така лесен.
Тя ми праща имейл веднъж седмично от нещо като автомат на гарата,където имаш право безплатно да пращаш само имейли и то за не повече от 1 час седмично.
В университета достъпът до нет-а бил изключително труден,а за залите било твърде скъпо.
Така че аз се опитвам да помагам от тук с каквото и както мога.
Благодаря ти от сърце!!!



Тема Re: Keynes e nasresta, spoko.нови [re: vassalex]  
Автор Keynes (objective)
Публикувано14.10.01 19:30



proverete si postata!

SALUS POPULI SUPREMA LEX ESTO


Тема Re: otnowo te molqнови [re: Keynes]  
Автор vassalex (kuku i pipe)
Публикувано26.10.01 21:52



Zdrawej,otnowo sam az!
Pi6a tuk,za6toto sam zatrila po-pogre6ka e-mail adresa ti./dano widi6 towa poslanie/
Studentkata ot Franciq se obadi sas slednata informaciq:/citiram po4ti doslowno,za6toto ob6to wzeto ne razbiram po-golqmata 4ast/
Da se predstawqt tabli4no "seriq ot weli4ini /godi6no/, transformirani waw
frenski frankowe ili Euro i da se prestawqt grafi4no.Naprawete i i
analizi i ewentualno prognozi za blizkite nqkolko godini.
Za celta wseki 4ujdestranen student trqbwa da predstawi
statisti4eski danni ot swoqta strana za period ot 25 godini
kato poso4i i izto4nika si na informaciq,t.e. dannite
trqbwa da sa dostowerni.
Tq e izbrala za pokazatel inflaciqta w Bulgariq,no bi mogla
da bade i wsqkakwa druga informaciq za opredelen pokazatel,dori i ne w nacionalen ma6tab.Kraj na citata.
Gowori o6te za nqkakwi homogenni pod periodi it.n.
Ne znam dali towa ti gowori ne6to,no iskreno se nadqwam,da move6 da mi pomogne6 w 4astta s dannite.Tablicite i grafikite 6te gi naprawq az,a prewoda,analizite,ptognozite i izwodite 6te si gi naprawi tq.
Ako ima6 pod raka URL,ot kadeto bih mogla da swalq tazi informaciq,6te sam ti mnogo blagodarna.
Sarde4ni wi blagodaria!!!
Pozdrawi!



Тема Re: otnowo te molqнови [re: vassalex]  
Автор Keynes (objective)
Публикувано28.10.01 00:14



Za suzalenie tozi put sum bezpomosten. Imam dostup do vsqkakvi bazi danni, no za soc. stranite kakto Bulgariq v iskaniq ot vas period 25 godini nqma danni i tova e estestveno zastoto se promenqt dosta statisticheskite standarti sled 89 v tezi strani. No dori da bqh nameril danni to nai veroqtno stqha da sa v USD, a ne v EURO, zastoto poslednoto e nova valuta. No ne univaite. Predlagam vi slednoto. Otidete v biliotekata na UNSS(ikonomicheskiq). Na vtoriq etaz e. Posle otivate v chitalnqta. Tam ima statisticheski godishnici na Bulgariq/NRB. Otam vzemete danite-mislq che sa v lv. i v USD, no po fiksiran nerealen kurs na dolara. No vse pak tova sa oficialni danni. V euro prosto nqma kak da se convertirat danite. Taka che tova e edinstvenata vuzmoznost. Ako vse pak dusterq vi po nqkakuv nachin uspee da se spazari za drugi danni, v smisul druga durzava obadete se pak. Susto taka trqbva da se utochni metoda za prognozirane, susto taka kakvo razbirat tam pod homogenost, zastoto tova ne e ikonomicheski termin. Nadqvam se predishnite danni da sa svurshili rabota. Tam zabravih da vi izpratq iztochnika-toi e IMF.

SALUS POPULI SUPREMA LEX ESTO


Тема Re: S blagodarnosti....нови [re: Keynes]  
Авторvassalex (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 21:32



6te kava na da6terq mi da probwa s dowodite za EURO -to i nerealnata ni statistika predi 89g.
Dano uspee da ubedi prepodawatelkata si.
Analizite i prognozite se nadqwam da si gi naprawi tq,za6toto az ot statistika/kato nauka/ razbiram kolkoto....ajde da ne obidq nqkoe jiwotno!!!
6te otida do biblioteka ta na ikonomi4eskiq,/za koeto ti blagodarq/no predi towa mi se 6te da iz4akam otgowora i,ta dano uspee da ubedi prepodawatelkata si.
6te pi6a pak tuk,ako ne te oteg4awam...
Pozdrawi!!!



Тема ooo, danni!нови [re: vassalex]  
АвторSpetz (Нерегистриран)
Публикувано01.11.01 18:11



Dokolkoto cheta zadachata, postavena na dusterja vi, to tja ne e takava kojato da iziskva svruhtochna informacia.
V tozi smisul tja moje da izpolzva mesechni ili trimesechni vmesto godishni danni, ako vse oste durji da izpolzva bulgarski danni. pri izpolzvaneto na takiva danni vuznikvat redica problemi pri serioznija statisticheski analiz, no mislja che nivoto ne e chak tolkova visoko (sudja samo ot napisanoto ot vas).
takiva danni ima za Bulgaria i za inflaciata naprimer mogat da se svaljat ot stranicata na Nacionalnia statisticheski institut: www.nsi.bg
Pri inflaciata razbira se otpada problema za vida na valutata zastoto tova sa indexi.
Ako tja trjabva vse pak da raboti s godishni danni, edinstvenoto spasenie e da se izbere druga durjava. Pri tova polojenie v bibliotekata na nejnija universitet bi mogla da nameri poblikuvani takiva danni.
NSI susto ima biblioteka. Ne e mnogo po-dobra ot kum statistika ot UNSS, no sigurno ste vi e po blizko- namira se na pametnik Levski.



Тема Ако още не е къснонови [re: vassalex]  
АвторПpoчeл (Нерегистриран)
Публикувано16.11.01 12:09



Привет Кейнс и Васалекс!

Едва днес се зачетох в клуба и попаднах на темата.

Моето мнение е, че студентката не трябва да се хвърля на индекса на инфлацията, заради това че:
1. Това е индекс. Стойностите са съотношения на една година спрямо предходната или спрямо една базова година. Не съм сигурен дали може да се намери изчислена инфлацията за 2001 г. при базова година 1976 г. или някоя близка до нея. То сигурно може да се изчисли, ама то това е доста по-сложна работа и се прави от специалисти.
2. Конкретно за България не е удачно да се използва за учебна цел този показател. Дълги години България не измерваше инфлацията, а пък после тя сменяше стойностите си шокиращо и един "учебен анализ" със стандартните статистически методи повече ще затрудни студентите отколкото да им помогне да схванат идеята на метода.
3. Има в статистиката така наречен индексен анализ. Това е така, защото математическата основа на индексите е по-различна от тази на обикновените статистически редове. Останах с впечатление, че в случая французите искат нещо далеч по-елементарно. Нещо което се измерва в пари /евро/. Индексите не се измерват така. Те са само отношения на изменения. И за това са по-различни като статистическа материя.

Какво предлагам

Може да се избере показател за България, който се е измервал през последните 25 години в страната в левове. Левовата равностойност ще се раздели на фиксинга на еврото /1,95583/ и ще се получи исканата величина.
Например:
1. Годишно производство на черни метали в България - 1976-2001 г. изразени в лева по цени на едро.
2. Износ на селскостопанска продукция за периода 1976-2001 г. изразена в левове по цени на едро на годишна база;
3. Годишно производство на електрическа енергия за периода 1976-2001 г. изразена в левове по цени на едро;
4 Всяко нещо, за което има данни в статистическите сборници или на страницата на НСИ или където и да било.

Ще се получи една простичка колонка от цифри в "табличен вид" с 25 числа.

времеви период... млн. евро

2001 .........................25,62
2000..........................18,54
.
1976...........................8,65

На тези данни сега могат да се приложат различни статистически анализи главно с учебна цел, като например:
1. Изчисляване на средна стойност за периода;
2 Изчисляване на мода и медиана;
3 Регресионен анализ на времеви редове;
3. Прогнозиране чрез метод на подвижните средни, чрез екстраполация или интерполация и др.
4. Много други, да не ги търся в учебника по статистика...

Важно е за статистическите редове, да нямат много резки изменения /за да се получи коректен анализ разбира се/. Когато има такива се прилагат методи за изглаждането им. Приема се, че тези "неравности" са в следствие на случайни величини, и те не влияят на тренда да речем. Ето защо при индексът на инфлация за България, тези неравности не са в следствие на случайни величини и те не могат да се пренебрегват. Тогава анализът ще отиде в друга плоскост и за учебна цел няма да е толкова подходящ, където е важно да се види как действат различните статистически анализи.

Поздрави!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.