Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:33 18.05.24 
Фен клубове
   >> Животът, вселената и всичко останало
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема parite ne sa vsi4koнови  
АвторVerra (Нерегистриран)
Публикувано06.12.03 21:21



V jivota dosega razbrah,4e parite sa vdi4ko vav vzaimootno6eniqta ni s horata,no 6to se otnasq do na6eto 6testie,parite ne sa vsi4ko,za6toto kogato imame pari sme "6tatstlivi"sred drugite,za6toto mojem da si kupim vsi4ko i vseki,noo nqkoi hora ne se kupuvat i tova sa tezi,koito znaqt ,4e parite ne sa vsi4ko,moje bi sa samo edna iluziq,no ne i istinskoto bitie.Parite mogat da ni otdale4at pove4e ot damite sebe si,otkolkoto ,ako ne raz4itame na tqh.Zatova e nai-dobre da minem parvo prez etapa"nema pari",a posle "4rak s prasti".



Тема Re: parite ne sa vsi4koнови [re: Verra]  
АвторT. (Нерегистриран)
Публикувано09.12.03 11:36



Mda, Vera, umnica si ti.:)
Samo che nay-chesto tryabva da imash pari (pone malko), za da moejsh vaobshte da se zamislish varhu tezi raboti...:)



Тема Re: parite ne sa vsi4koнови [re: Verra]  
Автор Jill (на война)
Публикувано09.12.03 15:06



Ама много ги обичам такива като тебе за закуска, шъ знайш... Естествено, че парите не могат да разрешават всички проблеми.. само една много голяма част от тях . Парите никога и на никого не са попречили. Какво значи да се "отдалечат от самите себе си". Кога ще ви влезе в кухите глави, че не парите правят хората, а хората правят пари... ейййй....

This ain't no technological breakdown...
This is the road to hell...


Тема За какво са ти пари?нови [re: Jill]  
Автор1O1O (Нерегистриран)
Публикувано09.12.03 16:38



Jill, виж сега, такива абсолютни изказвания са малко неестествени -Кога ще ви влезе в кухите глави, че не парите правят хората, а хората правят пари...-
Парите са измислени от хората поради това, че натуралната размяна е станала неуместна. Натуралната размяна е станала неуместна поради това, че хората не могат да балансират между духовното и материалното - обяснявам като за теб:
Гладен си -->(трудиш се)--> търсиш средства(пари или храна) -->наяждаш се (преяждаш) --> винаги остава повече --> смяташ, че е переспективно да дадеш средства(храната си) на някой с уговорката, че ще получиш двойно повече(лихва) след време --> получава се --> ти се обсебваш от мисълта, че трябва да печелиш все повече -->парите се превръщат не в средство за оцеляване а във власт (човек не знае какво да прави с властта, колкото повече му се даде, толкова по големи грешки прави)--> никога вече не огладняваш.

ако обаче имаше баланс за който споменах картинката изглежда така:

Гладен си -->(трудиш се)--> търсиш средства(пари или храна) -->наяждаш се --> изкуство, почивка, размисъл над смисала на живота вселената и всичко останало-->гладен си-->.... и т.н.

Трябва да се наложи един закон - Ако човек има повече пари от това да се нахрани - просто се вземат и се влагат в общо споделени ресурси. Само не ми излизай с тезата, че никой няма да има стимул да изкарва повече, защото веднага ще докажеш, че всъщност поради неразбирането на парите човек живее толкова зле в съвременният свят, от което следва, че парите са минус като цяло за човечеството и плюс за шепа хора!

Надявам се да има място в толкова плътната ти глава за друга гледна точка, но едва ли.

P.S. ти ако имаше пари(безброй), какво щеше да правиш с тях?

Айде със здраве!



Тема :))))))))нови [re: T.]  
Авторadm (Нерегистриран)
Публикувано09.12.03 16:44



Ами много ясно, нали разсъждава върху таях! Ако никога е нямала и никога не е виждала нямаше да и се наложи да разсъждава :)))

Преди време гледах един документален филм за едно племе за което най-важното нещо бяха едни каски които си правеха. Който има най яката каска - той е най колямата работа. Ето те мислят за каски, а не за пари.

Ама поне им пази главите, кой знае как са се хилили като са разбрали от екипа който е правил филма как изглежда нашия еквивалент



Тема :))))))))нови [re: T.]  
Автор1O1O (Нерегистриран)
Публикувано09.12.03 16:45



Ами много ясно, нали разсъждава върху таях! Ако никога е нямала и никога не е виждала нямаше да и се наложи да разсъждава :)))

Преди време гледах един документален филм за едно племе за което най-важното нещо бяха едни каски които си правеха. Който има най яката каска - той е най колямата работа. Ето те мислят за каски, а не за пари.

Ама поне им пази главите, кой знае как са се хилили като са разбрали от екипа който е правил филма как изглежда нашия еквивалент



Тема Майко мила...!!! ?!!нови [re: 1O1O]  
Автор Jill (на война)
Публикувано09.12.03 17:43



Какво неразбиране, какви пет лева... Напоследък не бях срещала човек, който да разсъждава чак толкова ограничено. Или не съм се изразила ясно в предния си постинг. Сега вземи и си прочети собственото изкаване: "Парите са измислени от хората поради това, че натуралната размяна е станала неуместна..". От тук натам напълно грешиш. Всъщност натуралната размяна е станала неуместна, защото са започнали да се търгуват далеч по-голямо количество различни стоки. "Обяснявам като за теб": аз съм произвела месо, но понеже не искам да се храня само с него и понеже имам излишък, отивам на пазара и целта ми е да го заменя за платове например. Само че този, който произвежда платовете не иска месо (в момента или пък е вегетарянец). Какво правим тогава? Естествено той има някаква друга нужда, с която може пък да се сдобие само чрез моето месо... Ситуацията е сложна само с три продукта. Представи си какво се случва, когато продуктите станат стотици. По тази причина първо редките метали като златото и среброто са станали средство за размяна, а след това е въведена и държавно произвежданата валута.
Такааа... след като, надявам се разбра по каква причина са се появили парите. Да ти обясня за абсурда, който предлагаш с "общо споделените фондове/ресурси".
Първо - човек да няма повече от това да се нахрани. Кой определя колко храна ми е достатъчна на мен и на съседа. Аз съм 50 кила, той 80 да кажем... Какво всички ще отслабнат ли?
Второ - аргумента, който не искаш да чуеш - защо, ако няма да получавам адекватно заплащане за работата си изобщо да се хващам да работя, след като някой друг ще пълни тези "обществени фондове"? Кое е това, което ще ме накара да работя с пълния си капацитет? (това няма нищо общо с парите)
Трето - кой разпределя тези "обществени ресурси" извън изхранването? По какъв принцип се разпределят те? Защо моите труд и усилия да отиват при някой друг и при това без това да зависи от собствената ми воля?

Тук ще спра, защото се притеснявам да не би да те наведа на някои мисли и да не ти прегрее мозъка .
Целия този постинг го пиша, защото не мога да повярвам, че е възможно да съществува такава глупост... честно!

Между другото, още веднъж - парите не са субект, те не причиняват зло, щастие или пък успех. Те са чисто и просто средство за размяна. Всички качества, които им се приписват се дължат единствено на хората.

Ако и утре пак си на същото мнение... пак ще се опитам да обясня..

This ain't no technological breakdown...
This is the road to hell...


Тема На какво точно се чудиш?нови [re: Jill]  
Автор1O1O (Нерегистриран)
Публикувано10.12.03 10:56



Напоследък не бях срещала човек, който да разсъждава чак толкова ограничено
За общество без парична единица(премахване на собствеността), организирано по подобен начин са говорили доста велики умове, които ти нарече ограничени! Нали ти е ясно, че това което съм написал не е една моя измишльотина, а съпоставка между това което си написала и това което съм прочел и приел като мой идеал. Предполагам и ти формираш разбирането за нещата на базата на същото. Тогава ми отговори на въпроса: Кое точно в моите разсъждения е ограничено, а в твоите не е?
...натам напълно грешиш. Всъщност натуралната размяна е станала неуместна, защото са започнали да се търгуват далеч по-голямо количество различни стоки
Не виждам как точно е станала неуместна заради количеството (значи по едно време количеството е станало с единица повече и хоп - пари са се пръкнали)... Разбира се аз не твърдя, че всеки по отделно трябва да си набавя платове, храна, да си строи централи за ток, да копае нефт и т.н. За всичко това ще се формулират правила за правилно разпределение. Ти смяташ ли, че ако всичко беше без пари щеше да вземеш по 10 кила майонеза? Няма да ти казвам какво ще ти се случи.
... Кой определя колко храна ми е достатъчна на мен и на съседа. Аз съм 50 кила, той 80 да кажем... Какво всички ще отслабнат ли?
Прочети няколко реда по-горе. Вземи колкото искаш майонеза въпроса е да не се осереш!
...защо, ако няма да получавам адекватно заплащане за работата си изобщо да се хващам да работя, след като някой друг ще пълни тези "обществени фондове"? Кое е това, което ще ме накара да работя с пълния си капацитет?
Първо се замисли за ценностната си система! Какво според теб е адекватно заплащане? Защо ли хора които са правили изкуство например са умирали в мизеря, но са го правили? Какво е било тяхното заплащане? Истината е, че заплащането на човек се определя от самия него - ще ти дам пример: Аз не съм богат, но съм доволен. Живота ми не може да се обесмисли защото нямам телефон за 500$ или БМВ, живота ми се осмисля от съвсем други неща които не са тема на този разговор.
Защо да работиш ли? Разбира се, че ако днес махнат парите само аз ще ида утре на работа, но това за щастие няма да стане. Ти не можеш просто така да се окажеш в такова общаство, ти ще си израстнала и възпитана там! Сега защо работиш(предполагам, че работиш или че имаш намерение)? Може да крадеш и пак да се сдобиеш с пари!
В момента пак никой не може да те накара да работиш с пълен капацитет
"...При капитализма работниците постепенно се превръщат единствено в инструмент и фактор на производство, отчуждени от продуктите на своята работа и от самите себе си..." поради което не работиш с пълен капацитет
... кой разпределя тези "обществени ресурси" извън изхранването? По какъв принцип се разпределят те? Защо моите труд и усилия да отиват при някой друг и при това без това да зависи от собствената ми воля?
По първите два въпроса прочети написаното по-горе! На последия въпрос вече се сещаш отговора(силно се надявам): Защото направеното от другите ще дойде при теб...

Тук ще спра, защото се притеснявам да не би да те наведа на някои мисли и да не ти прегрее мозъка
Jill? От каде тая агресия? Замисляш ли се, че по даден въпрос може да има и други гледни точки, които ти да не приемаш за нещо особено или просто да не приемаш изобщо, но това не прави хората които ги споделят нещо различно и по-малко от теб за да ги наричаш празноглавци и глупаци!
Целия този постинг го пиша, защото не мога да повярвам, че е възможно да съществува такава глупост... честно!
... без коментар...
Между другото, още веднъж - парите не са субект, те не причиняват зло, щастие или пък успех. Те са чисто и просто средство за размяна. Всички качества, които им се приписват се дължат единствено на хората.
Войните също не са субект, но това не пречи да причиняват само лоши неща. И още веднъж - парите са въведени за да може да има ерархия на властта! Те означават власт, а никой човек не може да управлява по-голяма власт от тази която му е дала природата(deep trought) - да съществува и да мисли за смисъла на живота вселената и всичко останало

Моля те да не издребняваш!



Тема Re: На какво точно се чудиш?нови [re: 1O1O]  
Автор Jill (на война)
Публикувано10.12.03 12:35



В такъв случай съжалявам, защото ти си е приел една напълно погрешна и неморална според мен ценностна система. Резултатът от реалното й прилагане би могъл да бъде единствено печален. Това, което чета в постинга ти е отричане на свободната воля и правата на човек като мислещо същество.
Пръкването на парите, разбира се не е станало изведнъж и с преминаването на някаква рязка граница. Точно по тази причина споменах редките метали, които са първият вид масово използвано универсално разменно средство.
И пак ще попитам.. кой ще изработи правила за "правилно" разпределение. Формулирай ми правилно, ако обичаш. Не забравяй, че когато имаш работа със субективни фактори (каквито са човешките същества) не можеш да имаш чисто обективно разпределение на ресурси. Ами ако на мен ми се яде повече майонеза отколкото на друг? Ще ми се случи нещо неприятно, само и единствено, ако живея в тоталитарно общество, което не зачита правото ми свободна воля.

Всъщност съм ти почти благодарна за постинга, просто защото отново ме подсещаш, че съществува такова нещо като зло около нас. Не знам дали ще ме разбереш, но тезата която изказваш е проявление на нездравото общество. Да, наистина съм отраснала и възпитана от някаква система, на която обаче съм благодарна, че ме направила мислещо същество, способно да преценява САМО желанията и приоритетите си. Това, което ти предлагаш е отказване от най-голямото постижение на човек - от разума му.
Защо работя ли? Защото знам, че моите ум и усилия мога да произведат някакъв полезен продукт, който ще бъде заплатен според цената си (не намесвай парите тук, говоря за сройност).
Получаването на пари чреж кражба е неморално точно поради това, че тя представлява материалното отнемане продук на чужд ум и усилия.

"...При капитализма работниците постепенно се превръщат единствено в инструмент и фактор на производство, отчуждени от продуктите на своята работа и от самите себе си..." - това е напълно популистко и непотвърдено с доказателства твърдение, което няма да коментирам повече.

Примерът ти с войната отново е неправилен, защото войната отново не е субект - тя е резултат и съществува благодарение на действията на хората.

Мда, и бих искала да обясня защо съм толкова агресивна - защото не бих искала да приема и ми е неприятно, че се сблъсквам с хора, който предпочитат да не използват мозъка си, а вместо това приемат за чиста монета всяко по-добре звучащо твърдение. Каква разлика виждаш между "обществено преразпределителните фондове" и кражбата?? Аз не виждам такава..

This ain't no technological breakdown...
This is the road to hell...


Тема А знаеш ли че ....нови [re: Jill]  
Автор1O1O (Нерегистриран)
Публикувано10.12.03 14:12



...не е далече времето в което това от което най-много те е страх, а именно онтемането на свободната воля и правата на човек като мислещо същество, ще бъде реалност точно поради изкривеното тълкуване на демокрациата и нелогичността на капитализма? Явлението което наричаме глобализация е факт и трябва да ни подскаже, че не може богатия да става все по-богат, а бедният все по-беден! Нали точно така се отнема възможността някой да направи с ума си сещо по-добро от вече утвърдилото се? Пробвай да станеш брилиянтен програмист и да направиш операцоинна система, трябва да ти кажа, че не само че нищо няма да стане, но може и да пострадаш... Това е резултат от целта на човек да има все повече и повече власт, която постига с трупането на пари! Не си мислиш, че компания като HAWLETT PACKARD купува COMPAQ защото така ще развие по добри технологии нали? Всяка такава крачка ги приближава до тоталния контрол на цените в областа им, а това само по себеси ги приближава до тоталната власт.
Не знам защо не коментираш никаде връзката власт-пари и печалния изход от създаващата се ситуация!? Кажи ми ако не се контролира това, няма ли след време "Големия брат" да ти казва кога и колко точно да си използваш мозъка? Ще можеш ли да кажеш, че имаш свобода или човешки права? И всичко това защото е позволено на един човек да претежава много повече от колкото му трябва!
Точно защото използваш мозъка си за да си изкарваш хляба трябва да държиш да има контрол върху користните цели и зелена светлина на прогреса. На кой богат човек му се занимава с научни открития? Има ли някой направил фондаментално откритие и е бил богат? Подсещам те, че има зло ... :))) не знаех досега човек който да го е забравял някога :) НАЙ-ГОЛЯМОТО ЗЛО Е АГРЕСИЯТА!!!
И за последно искам да ти кажа, че колкото и идеите които споделям да ти приличат с тоталитаризма, те нямат нищо общо с него!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.