Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:19 04.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Re: Как се заваряванови [re: q1]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано20.05.06 23:03



1. Точно така ... зависи какво. Кутия 80 на 80 не заваряват.
2. Да опитаме с НОРД?
3. Гледаме 2...

Като не му стига тока каква температура му търсиш? В най-добрия случай ще е поредица пласт-кухина-пласт-кухина.

А иначе никога не съм изтъквал личните си качества като значещи нещо в спора. За да е по-лесна комуникацията ... Да, шматка съм. Сега какво?

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано20.05.06 23:13



Ех, Начко... Наистина си забавен. Отчитайки ниското ниво на образование в страната и не особената компетентност на строителния инженер(тези две думички не "вървят" заедно), ще рискувам да те питам:

Ако, два шева се различават само по катетите си, кой от тях е по-здрав(предопределя по-здрава връзка между елементите) - с по-големия или по-малкия катет?

Вярно е, че са ви наблъскали главите с много емпирични формули, които малко са ви карали да се замисляте, дали са ви готови таблици и ръководства, но все пак... Може би ще дадеш някакъв смислен отговор. Дори да нямаш понятие от съпромат, поне здравата логика трябва да ти помогне.

Само предположих колко е дебелината на кутията, която ползва. Може да е по-дебела, не бих се учудил. Но, много често в практиката се ползват подобни профили с по-малки външни габарити и дебелина, дори по-малка от 2 мм. Като се вгледаш в шевовете, ще видиш, че катетът е по-голям от дебелината на профила. Чувствително по-голям.



Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано20.05.06 23:35



Любопитно ми е колко трябва да бъде катета на заваръчен шев свързващ примерно панта фи 30 носеща масивна портална врата с ширина 3 метра? Дебелината на профилите е 4 мм. Начко?



Тема Re: Ето как...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано20.05.06 23:42




Капка - тон. Така казват майсторите Но аз бих ти задал други въпроси: ако шев с катет 2 милиметра ми върши работа, защо да заварявям 4 милиметра? Ако заварявам 2 милиметра ламарина с 4 милиметров електрод, има ли и 5 процента вероятност да не прогоря ламарината? Ако заваря два комплекта еднакви части с различно "дебели" шевове, после кой от двата възела ще е по-изкривен и как, да му е*а майката, да го изправя сега?
И за кутията нищо не каза...



Има начин отново да бъдем добри.

Редактирано от Haчko на 20.05.06 23:43.



Тема Re: Ето как...нови [re: velsi]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано20.05.06 23:55



Ще ти кажа, моето момче, когато ми отговориш на следните въпроси:

- Пълен набор размери на вратата?
- Обемно тегло на материала, от който е направена?
- Брой на пантите?
- От каква стомана (по БДС) са пантите?
- Какви са електродите (по БДС)?
- Дължина на шевовете и конфигурацията им, ако са повече от един на панта?
- На допълнителна плочка ли ще се палят шевовете или не?
- Ръчно, полуавтоматично или автоматично ще бъдат изпълнявани шевовете?
- Ще има ли някаква специална среда на заваряването (газова, флюс...)?

velsi?



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Авторvelsi_ (Нерегистриран)
Публикувано21.05.06 00:12



Разбира се мога да ти отговоря на всички тези въпроси, но не ми се занимава в момента с конструиране на врата само заради спора. Идеята на въпроса ми, както правилно си се досетил е, че не може да се обърже дебелината на шева само с дебелината на даден детайл. Не случайно ти дадох пример с разнородни детайли: масивен детайл (панта) свързан със сравнително тънкостенен елемент примерно тръба. Естествено е здравината и качеството на заваръчния шев да зависи от много фактори и точно заради това по-горните ти постове звучаха несериозно.



Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.05.06 00:13



Аз ти зададох един прост въпрос, а вместо отговор, получавам четири други.

Но, ето, ще ти отговоря - оценявам желанието ти да се учиш:

Ако шев с катет 2 милиметра ми върши работа, защо да заварявям 4 милиметра?

Наистина, няма защо да го правиш. Но, ако ти е трудно да докараш катет от 2 мм, а да направиш 4 мм не ти е проблем - няма нищо лошо да вкараш малко повече материал. Това исках да ти обясня по-рано.

Ако заварявам 2 милиметра ламарина с 4 милиметров електрод, има ли и 5 процента вероятност да не прогоря ламарината?

Не съм го пробвал и не мога да кажа каква е вероятността. По принцип много рядко ползвам електрод 4 мм. Но, примерно съм заварял 1,5 мм делела ламарина с 2,5 мм електрод. Без да я пробивам. Това е в явно противоречие с друг твой бисер: А за избора на електроди - зависи от катета на шева (ъглов шев, разбира се). Неписаното правило е, че при малките катети диаметърът на електрода = катета на шева. Имам предвид и като се вземе под внимание и предишната ти приказка, за връзката между катета и дебелината на детайла.

Ако заваря два комплекта еднакви части с различно "дебели" шевове, после кой от двата възела ще е по-изкривен и как, да му е*а майката, да го изправя сега?

Защо непременно нещо трябва да е изкривено. Вярно е, че заварката "дърпа", но в крайна сметка целта е да не се кривят конструкциите. Има си пинизи за всичко.

Накрая, какво да ти казвам за "кутията"? Ако искаш подробности, питай автора на темата колко е дебела стената и`. Нямам стандарти при мен. Просто предположих, че е дебела 2 мм. Може да е повече, няма да споря.



Тема Re: Ето как...нови [re: velsi_]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 00:28



Разбира се, че може да се обвърже, неслучайно цитирах НПСК Размерите на шевовете имат и горна, и долна граница, свързани единствено с дебелините на заваряваните елементи. И не се учудвам, че ти звуча несериозно, след като за теб пантата е масивен детайл



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 00:33



Сакън, няма да е в тоя живот времето, когато ти ще ме учиш на строителство Ти се имаш за голям хитрец, дето заваряваш 1.5 милиметра ламарина с 2.5 милиметра електрод на малък ампераж и се получава шев с неясно какъв катет, аз какво да кажа... ултразвук и рентген, че да си видиш майсторлъка



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано21.05.06 00:39



Ако сечение от порядъка на фи 30 спрямо 5 мм стена не бива да се нарече "масивно" може би само ти знаеш правилния "термин". Както и да е. Работил съм около година и нещо като заварчик и практиката ме е научила, че ако оставим настрани естетичните съображения един по-дебел шев в смисъл на презапасяване или преоразмеряване, както искаш го наречи не е навредил никому. За обратното не съм убеден. Естествено не става дума за излишно трупане на материал, за да не ме разбереш погрешно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.