Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:38 11.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Как се заварява  
АвторAДCA (Нерегистриран)
Публикувано18.05.06 22:32



Как се заварява с електрожен?
Купих си един електрожен, обаче много шлака се образува. Конкретния въпрос е: електрода допира ли се до частите, които се заваряват или се държи на няколко мм от тях?



Тема Re: Как се заваряванови [re: AДCA]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано18.05.06 22:37



Опира се естествено. Нали трябва да протече ток. Ако разбираш руски изтегли си

После ще ти обясня как да го отвориш.



Тема Re: Как се заваряванови [re: AДCA]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано19.05.06 07:01



Електрода на 45 градуса,на 2-3 мм. от частите.Взимаш един пакет Вежен,разни железа и екшън.Тънка работа е.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: Как се заваряванови [re: Xoлдън]  
АвторKaлoян (Нерегистриран)
Публикувано19.05.06 08:30



Трябва да натрупаш практика. Аз прдпочитам електроди "ОК". Не отдалечавай мног електрода от метала, дори трябва да го усещаш като заваряваш. Докато свикнеш, прави само хоризонтални заварки. Опитвай с различни амперажи. При 3мм електрод 90-120 ампера е добре. В началото си вземах помощник. Започна с голям ток и като се получи дъгата, ми превключваше на по-малък. Тази събота и аз май ще заварявам.
Успех!



Тема Re: Как се заваряванови [re: AДCA]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано19.05.06 08:34



1. Какъв е електрожена?

Ако е Einhel може заварка да не направиш с него и след 100 килограма електроди.

2. С какви електроди се пробваш?

За променлив ток стават само Вежен.

3. Какъв размер електроди ползваш?

Оптимума е 2.5. 3.25 са ебати чекорите и монофазен електрожен (дори и качествен български) трудно ги топи.

4. Иска много игра. Започни с 2 парчета винкел хванати на менгеме и добре почистени с ъглошлайф. Така ще елиминираш трудностите с паленето на дъгата и т.н.

Заваряване и тенис се учат по един и същи начин. Някой който го умее ти държи ръката докато разбереш какво става. Това с 2-3 милиметра и ъглите е малко по принцип. Ъгълът зависи от дължината на електрода. При късия електрод се появява магнитно духане и трябва да го изправиш под 90 градуса. На какво растояние да го държиш се определя от качеството на дъгата, дълбочината на ваната и т.н.

Най-важното! Преди да заваряваш свястно трябва да се научиш да виждаш какво правиш през маската. Да разпознаваш кое е шлака, кое метал, къде ти е пламъка и т.н.

Между другото поне на първо време ще ти дам лека насока. Шуплите светят при застиване... Та да познаваш колко много шупли имаш

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Как се заваряванови [re: Kaлoян]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано19.05.06 08:36



В началото си вземах помощник. Започна с голям ток и като се получи дъгата, ми превключваше на по-малък.

Просто номер 1!

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Как се заваряванови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор kpинeц ()
Публикувано19.05.06 08:56



ако имаш път към Банско обади се ще ти покажа това-онова..... БЕЗПЛАТНО. И без друго това правя по цял ден.

Мило Баско - Мили Валчести Камене


Тема Re: Как се заваряванови [re: kpинeц]  
АвторAДCA (Нерегистриран)
Публикувано19.05.06 10:32



Точно в района на Банско ще заварявам една луда конструкция
Квадратни профили с размери мин. 8 на 8 см. Изчислил съм, че общата дължина е около 100 метра, на парчета. Конструкцията е покрив с ламарини.
Явно ще си платя на професионален заварчик, щото докато се науча .




Тема Re: Как се заваряванови [re: AДCA]  
Автор GBlO (доброжелател)
Публикувано19.05.06 12:43



Когато започвах да се занимавам с заваряване отидох при един специалист да ме учи. Освен всичко дето ми обяснява за ъгъла на електрода и посоката на движение, все казваше да гледам "езерцето на разтопения метал да не балбука" и "да не потапям електрода в него". Тогава неможах да разбера, кое е езерцето и какво да правя. Две години след това обаче схванах и сега ми е по-лесно, макар че рядко ми се налага да ползвам наученото, тъй като имам и СО.



Тема Re: Как се заваряванови [re: AДCA]  
Авторbrada (Нерегистриран)
Публикувано19.05.06 17:06



Мъдро решение,но не е зле да се нау4иш,прочети всичко до тук
и от мен:започни с по-дебели железа,електроди "Вежен" 3.25,че най лесно палят дъга,ОК и аз ги харесвям и им вярвам,но трудно палят и не са за аджамии



Тема Re: Как се заваряванови [re: brada]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано19.05.06 22:20



При 3.25 когато успее да разгрее заварката и да получи гладък полегат шев с масовите електрожени които сега се продават да ни пише. Винаги ще изглежда мърлява, пълна с шлака и на грездеи. Последната дума може и да не е ясна на всички ... потърсете "резерват Северозапад" и ще се обогатите словесно.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Как се заваряванови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
АвторMИГ-MAГ (Нерегистриран)
Публикувано19.05.06 22:33



Еванла ба, "инженери"!!



Тема Re: Как се заваряванови [re: MИГ-MAГ]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано19.05.06 22:38



Абе брат ми, ти Einhel пипал ли си??? Да видиш какво е чудо... Хората това си купуват.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Как се заваряванови [re: AДCA]  
Авторcaмoдeлko:-) (Нерегистриран)
Публикувано19.05.06 23:41



...щом се получава много шлака, а няма заваръчен шев, значи с малък ток се опитваш да заваряваш масивни железа...увеличи тока, с по-силен ток, по-голямо количество топлина....
Първоначално се почуква с електрода по мястото за заваряване, за да се получи контакт,искра и дъга, но и електрода не бива да се оставя да "залепне". Дъгата се подържа като електрода се държи на няколко милиметра от повърхността...движи се по шева, с леки кръгообразни движения...Ако електрода е много отдалечен от шева, получава се нещо като "продухване" ..има дъга, но шева е некачествен, няма якост, с шупли..най-добре е електрода да се държи на такова разстояние, че леко да се докосва до капката разстопен метал, все едно с електрода метала се "разлива" по шева...Но такива шевове в домашни условия рядко се налага да се правят.

Ако все пак ги правиш, внимавай да не прегрееш електрожена. Всеки електрожен има определена продължителност за работа, в описанието трябва да го пише, дава се в проценти....

В домашни условия не се налага заваряване на масивни железа, а разни конструкции от различни профили, тръби....използва се най-често метода на краткотрайното заваряване, нещо като "точкуване" ...за да не се прережат винкелите или тръбите...
...една от "техниките", които много често се прилагат е, заварка 1-2сек и през маската се гледа как "застива" и малко преди да се загуби от погледа..следваща заварка със същата продължителност и така...точка след, точка се прави цял шев..ако все пак се пробие (по време на заваряване) не е беда, може да се запълни като се постави малко парченце метал, остатък от електрод и т.н.... поставя се на мястото на пробива и пак се заварява...
Изобщо....работата с електрожен изисква опит и усет, които се постигат само в процеса на работа..като оная другата работа свързана със заварки по гръб, заварки по корем или пък прави, демек вертикални заварки...



Тема Re: Как се заваряванови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор мyнти (излъган)
Публикувано20.05.06 07:06



Абе Ваклине кви полегати и равномерни шевове те гонят ,чоека питсе научи просто да държи електрода запален и да свърши някаква работа , ти му говориш за естетика на шева която се изисква нпри паспортчиците (последния шев декориращ). И разбира се че най масовите електроди (любителски) са Вежен 3.25 . Аз например заварям с Бьолер на монофазен индукционен апарат. Ама едва ли начинаещ ще схване кое им е по доброто.


....ДА МУ БЕРА ЛАЙКАТА....

Редактирано от мyнти на 20.05.06 07:07.



Тема Re: Как се заваряванови [re: AДCA]  
Авторp.p.i (Нерегистриран)
Публикувано20.05.06 08:38



Прочети www.napravisam.bg



Тема Re: Как се заваряванови [re: мyнти]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано20.05.06 08:42



Само споделях да се пробва с 2.5. По лесничко ще му е. Нищо повече. Масовостта не предполага винаги да е най-доброто. Отделно, както се разбра той иска да прави конструкция, а не да парка панти на вратата на кокошарника. Значи трябва тази конструкция да не падне. В този случай, както сам каза човекът, най-добре е да си извика специалист и да си му плати. Поне няма да заделя бюджет и за капки за очи.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Как се заваряванови [re: AДCA]  
Автор _Mepakлия_ (Инженер)
Публикувано20.05.06 09:44



Щом ще правиш покрив зарежи евтините променливотокови електроженчета, ако не искаш да ти падне на главата.



Тема Re: Как се заваряванови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Авторq1 (Нерегистриран)
Публикувано20.05.06 11:54



Ти си бахти шматката!
1. И Айнхел заварява зависи какво.
2. Електроди се подбира спрямо дебелината на заваряваните детайли. Колкото по дебели са те - толкова по дебели следва да са и електродите. За променлив ток стават всичките на пазар - някои са по-добри, други - по-лоши.
3. Виж 2.
Температурата е най-ниска колко по малък е ъгъла. Колкото повече движиш до 90 градуса спрямо заваряваните детайли толкова по висока е тя.
Разстоянето между електрода и заварката е грубо колкото е дебелината на самия електрод.



Тема Техника за безопасна работа с електроженнови [re: AДCA]  
АвторГoнзo (Нерегистриран)
Публикувано20.05.06 18:17



И си пази мъдурите да не се облъчват от дъгата. Вредно е.



Тема Ето как...нови [re: AДCA]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано20.05.06 19:38



Ако не си заварявал, трябва да знаеш, че това не е сложна работа и бързо ще се научиш. Стига да имаш желание. За два-три дни ще си "цар". Струва си да започнеш именно със споменатата от теб конструкция. Може да поканиш и някой приятел с опит, така или иначе най-добре ще е двама да се занимават с подобно мащабно начинание.

Първо трябва да видиш с какъв електрожен разполагаш. Вероятно на него има превключвател с нанесен ампераж и/или дебелина на електрода. Не е нужно да се съобразяваш строго с предписаната дебелина, ако има такава - може да си малко под или над нея.

За заварките, които ще правиш, аз бих използвал "Вежен" с диаметър 2,5. Тези електроди са достатъчно добри за твоите цели, при това са евтини. Друго голямо тяхно предимство е, че лесно подхващат дъга, т. е. заварката започва по-безпроблемно. Понякога обаче, металният прът е разположен ексцентрично в обмазката(дефект от производителя) и с електрода се работи малко по-особено, но това са редки случаи. Има и други подходящи електроди, но аз бих работил с гореспоменатите.

Винаги се старай масата да е на сравнително чисто място, да има добър контакт. Ако е необходимо, може да изтъркаш малко с ъглошлайф там, където си решил да захапеш щипката. Не е желателно да има много дълъг кабел до контакта с напрежение, ако не е проблем, гледай връзката с мрежата да е възможно по-къса.

И така - заварката. Самото подхващане на дъгата, особено с нов електрод, може да те затрудни. Затова потренирай малко на някое ненужно желязо. Старай се с леко почукване(или няколко почуквания) да започнеш заварка. Понякога електродът може да се залепи към желязото - без паника, нормално е. Опитай да го измъкнеш със сила, ако не може, откопчай го. Често обмазката на върха ще се разрушава(от настъпване, от силово измъкване на залепнал електрод и т. н.). Електрод с разрушена обмазка на върха изисква повече внимание при започване на заварка. Ако голият участък е по-голям, го изгори върху ненужно желязо. Ако, продължаваш да имаш сериозни проблеми с подхващането на дъгата, увеличи амперажът с превключвателя.

По време на заварката е трудно да се каже къде трябва да е върхът на електрода - той постоянно се топи. Общо взето за нормална заварка трябва да е малко над нея. Опитът ще ти покаже.

Ако отдалечаваш електрода, ще започнеш да трупаш материал върху мястото на заварката. Това прави лоша и слаба връзка, макар че, външно тя може да изглежда добре. Но, отдалечаването си има своето място - така се запушват малки дупки или наранени места, като се извлича метал от електрода. В този случай може да се намали амперажът с превключвателя.

Обратно, с натискане на електрода ти може да пробиеш метала, особено ако е някой лист. Това се ползва за рязане, като амперажът обикновено се увеличава с превключвателя.

Желателно е да правиш ситни вълнообразни или зигзагообразни движения с върха на електрода, за да топиш равномерно от двата елемента, които заваряваш. Освен това движи електрода сравнително бавно, не бързай. Въпрос на опит е да установиш нормалното темпо, защото то зависи от различни фактори. Ъгълът на заваряване също зависи от различни неща. Общо правило е, че колкото е по-перпендикулярен към дадена повърхност, топи повече от нея. Ако примерно заваряш два детайла, които сключват някакъв ъгъл помежду си и не отдаваш предпочитание на някой от тях, електрода трябва да е на ъглополовящата. Понякога обаче, е желателно първо да стопиш от някой от детайлите, след това да промениш ъгъла и т. н. Практиката ще ти покаже. Заваряй, докато има обмазка върху електрода. Все пак се старай, да не докоснеш ръкохватката до заварката.

Гледайки изстиващата заварка може да си направиш някакъв извод, дали е станала сполучлива, но той не може да е стопроцентов. Добрите заварки изстиват сравнително равномерно. Във всеки случай изчуквай шлаката с някакъв малък чук или секач - тогава ще имаш пряк поглед върху направеното. Ако обаче, не смяташ да боядисваш скоро или въобще - не изчуквай шлаката, все пак е някаква защита. Особено, ако вече си сигурен в способностите си. Ако ще боядисваш, задължително изчукай шлаката.

Това е цялата философия. Има някои по-трудни моменти с вертикални или тавански заварки, но и там ще се оправиш. Ако, пробиеш профила, а си естет, може с напластяване(отдалечаване на електрода) да запълниш дупката. Ако е голяма, може да си помогнеш с някакво малко метално парче - угарка от електрод, пирон и т. н.

Ако електроженът няма вградена защита, не се увличай много. Все пак сигурно ще има паузи за рязане, напасване и т. н., така че, едва ли ще има проблем. Не е лошо обаче, да получиш повече информация за него от там, където си го взел.

Успех! И извикай някой приятел, двама души ще свършат тази работа много по-добре!

Редактирано от Sargon lll на 20.05.06 19:42.



Тема Re: Ето как...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано20.05.06 19:56



Ако не си заварявал, трябва да знаеш, че това не е сложна работа и бързо ще се научиш. Стига да имаш желание. За два-три дни ще си "цар".

Може да стане "цар" на балконските парапети и нищо повече! Точно заваряването е едно от най-трудните умения в строителството. В момента в България масово се вдигат конструкции на болтови връзки, по простата причина, че "няма заварчици". Последното го сложих в кавички, защото всъщност цитирах един от най-големите специалисти по стоманени конструкции в България. Впрочем в цяла Европа масово се работи с болтове.
А за избора на електроди - зависи от катета на шева (ъглов шев, разбира се). Неписаното правило е, че при малките катети диаметърът на електрода = катета на шева. Златно правило е ако шевът е с по-голям катет - да не се прави с един ход, а да се напластява. И едно ограничение - катетът на шева не може да бъде по-голям от дебелината на по-тънкия от заваряваните елементи. Всъщност се допуска превишаване с 20 %, но според мен то не е препоръчително, особено за заварчик-аджамия.



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано20.05.06 20:02



Ти някога заварявал ли си?! На мен ми се случва средно 2-3 пъти в месеца, понякога доста по-интензивно и знам какво говоря. Няма нищо трудно. И това "няма заварчици" може да има съвсем друго обяснение от твоето.



Тема Re: Ето как...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано20.05.06 20:12



А някога проверявал ли си заварките си с ултразвук или рентген?



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано20.05.06 21:39



За какъв ултра звук пишеш братко Начко,тук не става въпрос за паспортчици,а да се обмени някакъв опит,някои тънкости при заваряне в домашни условия.Аз не бях хващал ръкохватка,но с времето се научих що годе да се върша електроженни работи.Електрожена си го направих сам и сега търся по "евтини" 250А диоди за да работя с прав ток.Благодарен съм на тези колеги,които са професианалисти в тази област и дадоха тук ценни съвети.
Казах



Тема Re: Ето как...нови [re: митю]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано20.05.06 21:45



Диодите няма да ти свършат работа за монофазен електрожен.Пробвал съм го.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: Ето как...нови [re: митю]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано20.05.06 22:12



Е, ще ти дам тогава и малко съвети за диодите. Става чудесно за монофазен електрожен(4 диода - схема "Грец") - не го слушай Холдън. За трифазен ти трябват 6. След изправянето се връзва последователно във веригата един дросел. Може да се добави паралелно във веригата кондензатор(кондензатори), но това си има и предимства, и недостатъци, така че, най-добре се въздържи да го ползваш. Мощни диоди се продават, но са много скъпи. Не се лъжи да връзваш няколко по-маломощни паралелно - теоретично е равностойно, но на практика такива конструкции са ненадеждни, поне за заваръчен апарат. При покупката на диодите обърни внимание как са изводите им - едни са с плюс на резбата, други с минус.

Мощни диоди може да намериш, колкото и чудно да ти е, в депо за метални отпадъци. Понякога там попадат агрегати с подобни диоди.

Редактирано от Sargon lll на 20.05.06 22:24.



Тема Re: Ето как...нови [re: митю]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано20.05.06 22:13



Е, ако професионалистите са от тези, дето за 3 дни са станали царе...



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано20.05.06 22:21



Не ми се е налагало да ги проверявам, но това не значи, че са лоши. Аз не съм професионален заварчик, но не мисля, че се справям лошо.

И какъв е този тъпизъм:

И едно ограничение - катетът на шева не може да бъде по-голям от дебелината на по-тънкия от заваряваните елементи. Всъщност се допуска превишаване с 20 %, но според мен то не е препоръчително, особено за заварчик-аджамия.

Явно въобще не си в час. Човекът каза, че ще използва профил 8 х 8 см, т. н. "кутия". Надали стената му е по-дебела от 2 мм. И, какво излиза според теб - че ако му прасна по-масивен шев от 2 мм катет, няма да държи? Що за щуротия? С какъв електрод трябва да заварявам, че да правя такива тънки шевове? Откъде на къде не бива да се правят сериозни шевове, по-масивни? Явно нещо не си прочел правилно.



Тема Re: Ето как...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано20.05.06 22:56



Сакън, това за "масивните шевове" не го казвай пред професионален заварчик, че ще ти се смее! "Максимален катет на ъгловия шев kf при статично и динамично натоварване: не повече от 1.2t(min) (t(min) е по-малката от дебелините на съединяваните елементи)." Това, човече, е от "Норми за проектиране на стоманени конструкции", които все още са в сила в България. Хубавото в моя случай е, че ако някой отворко като теб реши да ми се направи на умен, му пиша в заповедната книга, че не ми харесват шевовете и искам 100 % контрол - рязане на произволно избрани заварки и ултразвук - и на следващия път вече отворкото не е отворко. А ако го видя, че заварява 2 милиметра ламарина с 4 милиметра шев - всички заварки се издухват и - отначало! Естествено, на обекта никой не заварява тънки ламарини с дебели шевове - такива малоумници там не виреят. Иначе ти ако искаш и с катет 8 заварявай - щом можеш... А кутия 80х80х2 може и да има, ама, човече, едва ли някой внася такава в България

П.С. А, да - за "тънки" шевове използвай тънки електроди Ако можеш



Има начин отново да бъдем добри.

Редактирано от Haчko на 20.05.06 22:58.



Тема Re: Как се заваряванови [re: q1]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано20.05.06 23:03



1. Точно така ... зависи какво. Кутия 80 на 80 не заваряват.
2. Да опитаме с НОРД?
3. Гледаме 2...

Като не му стига тока каква температура му търсиш? В най-добрия случай ще е поредица пласт-кухина-пласт-кухина.

А иначе никога не съм изтъквал личните си качества като значещи нещо в спора. За да е по-лесна комуникацията ... Да, шматка съм. Сега какво?

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано20.05.06 23:13



Ех, Начко... Наистина си забавен. Отчитайки ниското ниво на образование в страната и не особената компетентност на строителния инженер(тези две думички не "вървят" заедно), ще рискувам да те питам:

Ако, два шева се различават само по катетите си, кой от тях е по-здрав(предопределя по-здрава връзка между елементите) - с по-големия или по-малкия катет?

Вярно е, че са ви наблъскали главите с много емпирични формули, които малко са ви карали да се замисляте, дали са ви готови таблици и ръководства, но все пак... Може би ще дадеш някакъв смислен отговор. Дори да нямаш понятие от съпромат, поне здравата логика трябва да ти помогне.

Само предположих колко е дебелината на кутията, която ползва. Може да е по-дебела, не бих се учудил. Но, много често в практиката се ползват подобни профили с по-малки външни габарити и дебелина, дори по-малка от 2 мм. Като се вгледаш в шевовете, ще видиш, че катетът е по-голям от дебелината на профила. Чувствително по-голям.



Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано20.05.06 23:35



Любопитно ми е колко трябва да бъде катета на заваръчен шев свързващ примерно панта фи 30 носеща масивна портална врата с ширина 3 метра? Дебелината на профилите е 4 мм. Начко?



Тема Re: Ето как...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано20.05.06 23:42




Капка - тон. Така казват майсторите Но аз бих ти задал други въпроси: ако шев с катет 2 милиметра ми върши работа, защо да заварявям 4 милиметра? Ако заварявам 2 милиметра ламарина с 4 милиметров електрод, има ли и 5 процента вероятност да не прогоря ламарината? Ако заваря два комплекта еднакви части с различно "дебели" шевове, после кой от двата възела ще е по-изкривен и как, да му е*а майката, да го изправя сега?
И за кутията нищо не каза...



Има начин отново да бъдем добри.

Редактирано от Haчko на 20.05.06 23:43.



Тема Re: Ето как...нови [re: velsi]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано20.05.06 23:55



Ще ти кажа, моето момче, когато ми отговориш на следните въпроси:

- Пълен набор размери на вратата?
- Обемно тегло на материала, от който е направена?
- Брой на пантите?
- От каква стомана (по БДС) са пантите?
- Какви са електродите (по БДС)?
- Дължина на шевовете и конфигурацията им, ако са повече от един на панта?
- На допълнителна плочка ли ще се палят шевовете или не?
- Ръчно, полуавтоматично или автоматично ще бъдат изпълнявани шевовете?
- Ще има ли някаква специална среда на заваряването (газова, флюс...)?

velsi?



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Авторvelsi_ (Нерегистриран)
Публикувано21.05.06 00:12



Разбира се мога да ти отговоря на всички тези въпроси, но не ми се занимава в момента с конструиране на врата само заради спора. Идеята на въпроса ми, както правилно си се досетил е, че не може да се обърже дебелината на шева само с дебелината на даден детайл. Не случайно ти дадох пример с разнородни детайли: масивен детайл (панта) свързан със сравнително тънкостенен елемент примерно тръба. Естествено е здравината и качеството на заваръчния шев да зависи от много фактори и точно заради това по-горните ти постове звучаха несериозно.



Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.05.06 00:13



Аз ти зададох един прост въпрос, а вместо отговор, получавам четири други.

Но, ето, ще ти отговоря - оценявам желанието ти да се учиш:

Ако шев с катет 2 милиметра ми върши работа, защо да заварявям 4 милиметра?

Наистина, няма защо да го правиш. Но, ако ти е трудно да докараш катет от 2 мм, а да направиш 4 мм не ти е проблем - няма нищо лошо да вкараш малко повече материал. Това исках да ти обясня по-рано.

Ако заварявам 2 милиметра ламарина с 4 милиметров електрод, има ли и 5 процента вероятност да не прогоря ламарината?

Не съм го пробвал и не мога да кажа каква е вероятността. По принцип много рядко ползвам електрод 4 мм. Но, примерно съм заварял 1,5 мм делела ламарина с 2,5 мм електрод. Без да я пробивам. Това е в явно противоречие с друг твой бисер: А за избора на електроди - зависи от катета на шева (ъглов шев, разбира се). Неписаното правило е, че при малките катети диаметърът на електрода = катета на шева. Имам предвид и като се вземе под внимание и предишната ти приказка, за връзката между катета и дебелината на детайла.

Ако заваря два комплекта еднакви части с различно "дебели" шевове, после кой от двата възела ще е по-изкривен и как, да му е*а майката, да го изправя сега?

Защо непременно нещо трябва да е изкривено. Вярно е, че заварката "дърпа", но в крайна сметка целта е да не се кривят конструкциите. Има си пинизи за всичко.

Накрая, какво да ти казвам за "кутията"? Ако искаш подробности, питай автора на темата колко е дебела стената и`. Нямам стандарти при мен. Просто предположих, че е дебела 2 мм. Може да е повече, няма да споря.



Тема Re: Ето как...нови [re: velsi_]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 00:28



Разбира се, че може да се обвърже, неслучайно цитирах НПСК Размерите на шевовете имат и горна, и долна граница, свързани единствено с дебелините на заваряваните елементи. И не се учудвам, че ти звуча несериозно, след като за теб пантата е масивен детайл



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 00:33



Сакън, няма да е в тоя живот времето, когато ти ще ме учиш на строителство Ти се имаш за голям хитрец, дето заваряваш 1.5 милиметра ламарина с 2.5 милиметра електрод на малък ампераж и се получава шев с неясно какъв катет, аз какво да кажа... ултразвук и рентген, че да си видиш майсторлъка



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано21.05.06 00:39



Ако сечение от порядъка на фи 30 спрямо 5 мм стена не бива да се нарече "масивно" може би само ти знаеш правилния "термин". Както и да е. Работил съм около година и нещо като заварчик и практиката ме е научила, че ако оставим настрани естетичните съображения един по-дебел шев в смисъл на презапасяване или преоразмеряване, както искаш го наречи не е навредил никому. За обратното не съм убеден. Естествено не става дума за излишно трупане на материал, за да не ме разбереш погрешно.



Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.05.06 00:45



Нямам желание да те уча на строителство. Мисля, че си неспасяем случай.

Трябва да знаеш, че заварки се използват далеч не само в строителството, така че, повече хора са запознати с тази материя. Далеч по-добре от теб.

Виждам, че се съмняваш в качеството на работата ми. Нека направим един експеримент. Говорихме за профил кутия, нека изберем някаква с по-малки размери. Примерно 15х15х1,5(предполагам, че има такъв). Аз ще заваря две парчета във формата на буквата "т" с електроди "Вежен", съобразно моите виждания. Същото, със същата марка електроди(може да използваш произволно сечение) и съобразно изброените от теб правила, да го направи най-добрият заварчик, който познаваш. После няма какво да ги гледаме на рентген, направо ще направим изпитвания - все някъде ще има подходящ стенд. Сигурен съм, че моето съединение ще е по-здраво!



Тема Re: Ето как...нови [re: velsi]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 00:46



Извинявай,човече, но най-малката дебелина, с която работя, е 4 милиметра. Най-голямата (засега) - 24 милиметра. Правилният термин в твоя случай може би е тънкостенно А това, че си работил като заварчик, не означава нищо - той и Жан Виденов няколко години работи като министър-председател, ама хората не го имат за много кадърен От друга страна има голяма разлика между заваряването на парапети и входни врати и заваряването на строителни конструкции. Само не ми казвай сега, че си бил монтажник!



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано21.05.06 00:53



За твоя радост не съм бил монтажник. Естествено, че нищо не означава това, че съм работил. Споменах го само за да ти подскажа, че нещата са ми ясни повече откокото примерно на някой, който е прикачил два три винкела на село и понеже още не са паднали си мисли, че се е научил да заварява. За Жан Виденов си прав, а покрай такива като него замислял ли си се, че тя каквато ни е държавата такива са ни и стандартите.... Ама това е една друга тема.



Тема Re: Ето как...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 00:53



ОК, заповядай в Пловдив на мои разноски, аз ще осигуря всичко необходимо - маса, електрожен, електроди, най-добрия заварчик, желязо, ултразвук и стенд И ако може - нека присъстват повече от тукашните клубари
Естествено, че има много хора, които знаят за заварките повече от мен - колегите металурзи и някои от специалистите по машиностроене. Някои от тях се подвизават в "Инженери" - защо не дойдеш да се пробваш с глупостите там?



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: velsi]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 00:57



Айде сега - стандартите му виновни! Еееее, де!! Нормативните документи, третиращи заваръчните работи, не са писани по времето на Жан Виденов, но ако толкова много настояваш, специално за теб ще изровя "Еврокод", "СНиП", "British Standard", както и някой американски норми. Интересно с какво ще се оправдаваш тогава



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано21.05.06 01:03



Абе не точно стандартите....вече и аз не знам кой е виновен. Щото то и в пътното строителство уж има строги стандарти пък като тръгнеш занякъде знаеш какво е. Едно знам със сигурност. Досега съм научил от този клуб, че със тебе трудно се спори. Ако успея да науча и нещо друго пък било то и British Standard, което да ми е от полза ще съм наистина доволен!



Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.05.06 01:11



Е, сам си го изпроси!

Аз съм от Пловдив, вижда се и от профила ми. Съгласен съм с този експеримент, но при следните условия:

1. Ще се използва обикновен електрожен с променлив ток на изхода. И, аз ще заварявам с моя.

2. Аз ще заварявам както ми дойде, не съм професионалист. Твоят човек обаче ще се придържа стриктно към изказаните от теб правила. А именно - за профил 15х15х1,5 максимален размер на катета - 1,2х1,5=1,8 мм. Даже ти давам тези "недолюбвани" от теб 20%.

3. Изпитанието, което ще определи по-здравия шев, трябва да е само стенд, който да покаже при каква приложена сила, ще се разруши всеки от двата образеца. Ултразвук и рентген няма да се взимат под внимание.



Тема Re: Ето как...нови [re: velsi]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 01:14



Пич, ако имаш 5 минутки, я отвори няколко теми от тоя клуб - свързани например с електротехника, електроника, автомобили... виж дали в някоя от тях ще ме има да съм се обадил.
Аз не разбирам от тия неща, пич, затова не се обаждам там. Там който и да ме хване - ще ме направи на гъз. А не обичам да се излагам. Обаче много хора говорят за строителство, без да си имат хабер от тая материя. И като ги засека, че приказват глупости - вместо да се скрият, започват да подскачат! Много сербез! Народът е казал, че е добре всяка жаба да си знае гьола. Аз своя го знам, не е зле и вие да научите вашите и да не вредите на околните със "съветите" си.



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 01:17



Брей, и що да не се вземат под внимание ултразвук и рентген? Да не те е шубе нещо? ОК, давам и бонус - ще осигуря изпитание по БДС на образците в сертифицирана строителна лаборатория
Другите условия ги приемам

А и още нещо - ако искаш да направим статистика, нямам против да заформите по 10-15 образеца



Има начин отново да бъдем добри.

Редактирано от Haчko на 21.05.06 01:19.



Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.05.06 01:26



Не е въпрос дали ме е шубе от нещо. Според мен най-важното за един възел е как се държи при практическо натоварване. Както казах, аз не съм професионалист, може шевът ми да не изглежда много добре на рентген или ултразвук, но имам претенцията, че ще е по-здрав от този на твоя човек.

Не искам "сертифицирана строителна лаборатория". Допускам възможни манипулации - все пак ти си от тези среди. Не, предполагам, че някъде в ТУ-то или другаде има стенд, на който да подложат възлите на опън и/или огъване.

Нямам нищо против да направим по повече възли, но нямам за идея да си губя времето излишно. Пет мисля, че ще са достатъчни.



Тема Re: Ето как...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 01:36



Е, ама ти взе да прекаляваш! Какво сега - мислиш, че всички лаборанти са мои хора и ще подправят резултатите? Или смяташ, че дефектоскопията не е важна? Всъщност и без дефектоскопия истината ще лъсне - по простата причина, че един лошо изпълнен шев е по-слаб от добре изпълнения Но теб май не ти стиска



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 01:41



В понеделник ще говоря с железарите - те сега имат страшно много работа, но съм сигурен, че някоя събота в близките седмици ще намерят време да се позабавляват Много държа обаче да има и трети лица, за да няма после "ама той излъга, ама мойта заварка не беше толкова слаба, ама те са разбъзикали калибровката на стендовете, тяхната мама!"



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.05.06 01:46



Не, стиска ми и още как. Ще видим къде ще изпитаме образците, аз също имам нещо предвид. Така че, общо взето се разбрахме.

Хвърли още един поглед на условията, които одобри. Както ти казах, все ми едно колко дебел "Вежен" ще ползвате, само трябва катетът да е максимум 1,8 мм.

Като се подготвиш - нарязани профили от споменатия тип - 15х15х1,5(смятам, че 10 см отрязъци ще свършат идеална работа), екипировка и т. н. - пусни съобщение във форума или на лични. За мен е удобно в събота или неделя, но, ако не работите тогава, то някой ден след 17,30. Ще дойда с моя електрожен, защото съм му свикнал, твоят човек - да си работи с неговия. Важно е да са най-обикновени електрожени с променливо напрежение на изхода. И, сам разбираш, че ще искам да видя как ги заваряте профилите, да не ми измъкнеш нещо "готово".



Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.05.06 01:47



Поговори си, защо не. Опиши точно условията на експеримента. Дано те убедят, че не си прав и да ми спестиш от времето.



Тема Re: Ето как...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 02:00



А ако няма кутия 15х15х1.5 (ти само предположи, че има такава) - какво правим? А ако няма "Вежен 2.0" (моят човек ще заварява с такива) - какво правим?



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.05.06 02:10



За такава кутия съм почти сигурен, че има. Вежен 2,0 трябва да има, на кутиите с електроди 2,5 които ползвам е отбелязан и този размер, така че, трябва да продават. Аз ще дойда с една чисто нова, неразпечатана кутия 2,5 - и без това трябва да си попълня наличността.

Е, аз ще лягам. Ти проучи нещата и свиркай!



Тема Re: Ето как...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 02:24



Добре, ще проуча. Но държа изпитването на образците да е ако не стандартно, то поне плътно доближаващо се до изискванията на стандарта. Аз съм инженер и си имам изградени критерии за настъпването на момента на разрушение, които рязко се различават от разбиранията на селските майстори Статично стъпково натоварване (размерът и времетраенето на стъпките ще ги видим у книгата), гранично относително удължение - по стандарт. Инак теб ако те питам, и 5 % относително удължение е нещо нормално, ама си говорим за конструкции, не за балконски врати, така че ще спазваме нормативите за конструкции - безусловно И не разбирам защо така те е страх от дефектоскопията



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Значи - договорихме се!нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.05.06 11:35



Ето, какъв шев трябва да направи подопечният ти заварчик, съобразно твоите критерии:



Означил съм натоварванията, на които смятам, че ще е добре да проверим възлите(основата, долният профил се закрепва неподвижно). Сигурен съм, че моят по-масивен шев, макар и изпълнен непрофесионално от мен, ще даде по-голяма здравина. Аз също ще направя шев с дължина 10 мм, но катетът ми ще е доста по-голям. Скъсил съм малко профилите, за да може по-лесно да се стиснат в менгеме и спокойно да се направи заварка.

А ултразвука и рентгена - това въобще не ме интересува. Важно е дали една конструкция има практическа стойност. Но, щом си толкова любопитен, защо не - разгледай ги и по този начин. Едва ли ще забележиш съществена разлика. Само накрая да не казваш: "Моят шев е по-качествен, нищо, че съединението ми се деформира и чупи по-лесно.".



Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано21.05.06 11:46



Съгласен съм, ти също можеш да забележиш, че и аз не се обаждам навсякъде. Само не разбрах защо в тази тема ти отъждествяваш заварките със строителството. Може да си отличен строителен инжинер с богата практика и не се съмнявам, че е така но ако в една строителна конструкция натоварванията са предимно статични то в машиностроенето е доста по-различно. И не си мисли, че областите в които съм работил се простират до балконските врати. С интерес очаквам резултатите от "експеримента".



Тема Re: Ето как...нови [re: velsi]  
Автор Дeмoн ()
Публикувано21.05.06 12:57



Умрях си от смях с тая дискусия. Показателно е за колкосалния сблъсък между теория и практика



Тема Re: Ето как...нови [re: Дeмoн]  
Автор ha!Модератор (ентусиаст)
Публикувано21.05.06 13:04



:-))))) нали
ама е свежо
и полезно
в клуб с изразена практическа насоченост

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: Ето как...нови [re: ha!]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано21.05.06 13:08



Малко четиво





Тема Re: Ето как...нови [re: velsi]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 14:33



В тази тема човекът говори за заваряване на строителна конструкция Ако питаше как да завари някакъв вал например, то аз със сигурност нямаше да пиша нищо



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Значи - договорихме се!нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 14:37



Това F1 е някаква шега, нали? И тоя шев с дължина 10 милиметра... Я пусни тая картинка в "Инженери" и питай колегите какво не и е наред на постановката!




Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Значи - договорихме се!нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 14:57







Моля те, хвърли едно око на страница 57, първата картинка А за дължината 10 милиметра питай в "Инженери", непременно!



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Значи - договорихме се!нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.05.06 15:02



Виж, изпълних твоята молба. Що се отнася до приложените сили, не виждам нищо неясно.

F1 създава въртящ момент спрямо долния, неподвижен профил. Прилага се на 10 мм под горния край.

F2 се прилага осово.

Според мен един шев с катет 4 мм(горе долу толкова ще го направя, макар че, рядко работя така масивно) ще се справя много по-добре с тези натоварвания от твоя шев от 1,8 мм.



Тема Re: Значи - договорихме се!нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 15:07



F2 се прилага осово, ама друг път Аз скромно си мисля, че има и един момент М=F2x(7.5+0.5kf) [kNmm]

А, и още нещо - не говори за въртящи моменти в строителството, човече! Стигне ли се до въртене, значи къщата е заминала! ОГЪВАЩ момент



Има начин отново да бъдем добри.

Редактирано от Haчko на 21.05.06 15:09.



Тема Re: Значи - договорихме се!нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.05.06 15:19



F2 се прилага осово. Вярно е, че създава въртящ момент спрямо линията на шева, но това да не те бърка - и двата вида образци ще се изпитват по един и същ начин. И, в зависимост от установката, този момент може въобще да не се прояви реално. Освен това - толкова по-зле за моя образец - въртящият момент ще е по-голям(катетът ми е по-голям).

Въртящият момент си е една много разпространена физична величина. Огъващият момент е един вид "частен случай" на въртящия момент.



Тема Re: Значи - договорихме се!нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 15:22



Явно не правиш разлика между статика и кинематика Огъващият момент е един вид "частен случай" на въртящия момент. Ти си готов комик, човече!



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Значи - договорихме се!нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.05.06 15:29



Виж сега, явно по въпроса има две мнения - това на физиците и твоето собствено. Отвори някоя физика и прочети какво означава въртящ момент. Повярвай ми, формулата му е точно същата, която си дал по-горе. И, не намесвай кинематиката, тя не се занимава твърде с въртящи моменти.

И, не забивай в подробности. Като не ти харесва предлаганото натоварване, покажи как искаш да натоварим образците.



Редактирано от Sargon lll на 21.05.06 15:31.



Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Авторbrada (Нерегистриран)
Публикувано21.05.06 16:06



Здрасти Начко,ти ме направи герой,за да видя до къде ще стигнеш прочетох цялата сесия и въпреки 40 години стаж от който 30 в строителството и съвсем законното право да пиша в клуб инженери,не ми стана ясно какво знаеш.Ти първо забрави основната тема и сигурно не помогна на човека който имаше желание да се научи да заварява.Много се съмнявам дали си направил и един метър шев,имаш някакви познания в областта на нормативните документи,но май си само до там.И нещо много важно май ти липсва фантазия,а тя е безкрайно необходима за да вложиш творчество в работата си,не се усмихвай кисело,без това си е извинявай ама нищо.Ако ще ми отговаряш то кажи само,как те траят хората около теб.



Тема Re: Ето как...нови [re: brada]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 16:42



Така е, така е - към 1 метър шев имам, много ги лепях електродите, затова се отказах да се уча, а и нямам свободни 1500 часа (толкова беше хорариумът на обучението за монтажници през 2001 в БСК, сега може и да е 20 минути по разкази на очевидци, като тук). По никакъв начин не помогнах на човека, който искаше да се научи да заварява, защото нищо не знам, естествено, че ми липсва фантазия - това ми е най-голямата мъка на мен... [усмихвам се кисело]
Ех...



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Значи - договорихме се!нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано21.05.06 16:46



Голям майтап! Ето, аз отварям учебника по съпромат и виждам, че същата формула има и усукващият момент, който в твоя случай възниква в заваръчния шев (А огъващият - във вертикалния елемент.) Ами сега? Три момента - една формула! Дали да не пробваме с тримоментовото уравниение на Клапейрон?



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Как се заваряванови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Авторsilent (Нерегистриран)
Публикувано21.05.06 20:15



оф, боже... Ваклине почти нищо вярно не си написал...
1 Einhel е отличен електрожен за домашни нужди кат за без пари.
2 За променлив ток стават всички рутилови електроди -не само Вежен. Примерно да те светна Бьолер по стават от Вежен.
3 Оптимума е 1,25- 2,5.
4 си прав. Един съвет ако попече електродите на 300гр в готварска печка 1 час ще си спести много от мъките по дъгата и шуплите.



Тема Re: Как се заваряванови [re: silent]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано21.05.06 22:27



Отговорих в твой стил. Затова и нищо не ми се чете.

Съгласен съм за рутиловите електроди. Вежен е търговска марка на тези от Ихтиман. За айнхела не съм съгласен, но то си е мое мнение. За по-тънките електроди, просто по-удобно се работи с тях. За вежен препоръчват 1 час на 150 градуса. Така го пише на кутията. Между другото да се печат само толкова колкото ще се употрябат непосредствено. След печене и оставяне на атмосферно влияние примерно седмица и печенето не помага.

Между другото и за катета на Начко. Изискването изхожда от необходимостта да се осигури възможност за визуален контрол на заваръчното съединение. При такъв размер на катета трябва да си бая майстор за да успееш да направиш шев без да осигуриш необходимия провар. Иначе като подпукат с 3.25 или 4 мм електроди и се получава една огромна маса метал която може и на нищо да не се крепи. След срязване перпендикулярно на шева се вижда, че на самото място на съединяването няма никакъв провар. Естествено нищо не пречи да се направи по-обемен шев, но това трябва да е обосновано. В този случай се правят няколко шева, но пак с тънък електрод. Между другото свестен заварчик ще успее да направи шев 1.8 мм с 2 мм електрод. Само, че ще му трябва помощно парче което да хване на менгемето за да тръгне от него.

Далечко ми е Пловдив, но с интерес ще чакам резултата. Така ще си подобря познанията.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано22.05.06 18:42



Днес в службата намерих "кутия" 15х15х1,5, само че неръждавейка. Значи има и от обикновена стомана. Със служебния електрожен, в редките случаи, когато го ползвам(слабичък е), употребявам някакви електроди 2 мм. Около 90% съм сигурен, че са "Вежен".

До края на тази седмица съм зает, но другата - когато кажеш(без понеделник) след 17,30, а най-добре - в събота, щом ти е удобно. Уточни само на какви натоварвания ще подложим образците. Това е много важно за мен.

Използвай рационално оставащите дни до експеримента, защото шев с катет 1,8 мм трудно се прави с електрод 2 мм. Накарай твоят човек да се поупражнява, да си натренира ръката.

Днес се поогледах на работата за заварени конструкции. Намерих няколко, в които твоите твърдения не бяха спазени, но само в една видях съединение под прав ъгъл, като това, което ще правим. Утре, ще го снимам и ще ти го покажа. Касае е се за произведени от дядотошово време стeлажи, фабрични. Пък, ако не знаеш, тогава стандартите наистина се спазваха. Ще останеш шокиран от гледката, но до утре!



Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано22.05.06 19:52



Не ти ли стана ясно, че е изключено да се прави смешната и абсурдна схема, която предлагаш? Конфигурацията и "дължината" на заварките, начинът на натоварване... Всъщност сега се сещам защо не искаше изпитването да става по БДС в лаборатория - твоята картинка противоречи не само на всички стандарти, но и на елементарния здрав разум Така че я помоли някой по-грамотен от теб да измисли образеца, а катетите, материалите и останалите условия остават същите Напомни на по-грамотния - дължина на шева минимум 40 милиметра, реална схема на натоварване със сила и момент
...Предчувствам как ще нададеш тържествуващ вой... Човече... трябва да съм абсолютен малоумник, за да приема схемата, която предлагаш! Ако се разчуе сред колегите, ще ми излезе име, че не разбирам от стомана А предпочитам да ми се присмиват неграмотните лаици [въздъхвам ухилен], вместо професионалистите



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано22.05.06 20:08



Останах с впечатление, че предложението ми е прието, но явно съм сбъркал!

Като не ти харесва нещо, кажи какво. Начертай ти какви профили искаш, дължина на шева, натоварване и т. н. Аз искам само профилите да са дебели 1,5 мм, шевът ти да е с катет максимум 1,8 мм, да има само един шев. Естествено, искам да видя и как ще бъдат натоварени при изпитването, от това зависи доколко ще си проличи предимството на по-масивния шев.



Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано22.05.06 21:01









Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано22.05.06 21:27



Ще се въздържа да коментирам неграмотността на чертежа, но поне ще ти препоръчам в бъдеще да сменяш фона на бял.

Означи катета на шева. Защото така, както го виждам, сигурно е към 3 мм(ако приема, че листовете са дебели 1,5 мм).

Самият избор на листове е много неудачен. Поне сложи разпределен товар. Сигурно ще настъпят деформации в тях, а не в заварката. Като толкова искаш по-дълъг шев - има "кутия" с по-големи размери и същата дебелина - 1,5 мм. Погледни си справочниците... Освен всичко останало, е неудобно за позициониране преди заварката.

Самата крайна форма на възела трябва да е "Т", за да може по-лесно да се подложи на изпитване. Едва ли ще разбереш, какво имам предвид, но ми повярвай.

Хайде, помисли още веднъж и промени това-онова. Чао за днес!



Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано22.05.06 21:46



Хехе... десетки сгради са построени по моите неграмотни чертежи, дойде един пенкилер и айде! Чакай бе, бате! И какви са тия коментари за схемата? Естествено, че съм опростил картинката, не се напъвай! Катетът е 3 милиметра нарисуван, а товарът... кеф ти концентриран, кеф ти разпределен, кеф ти въртящ момент
Естествено, глупостите за трудното позициониране и за това, дето трябвало да е Т-образен детайл, ги подминавам с усмивка ...Добре де, нека те просветя малко:







Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Haчko]  
Авторlvanov (Нерегистриран)
Публикувано22.05.06 23:41



Начко , прав е brada , моля те не се обиждай , но и аз от любопитство изчетох всичко това. Изводите до които стигнах :
1. Непрекъснато парадиране със знанието и опита натрупан от теб.
2. Подигравателно държание с хората от форума.
3. Оклончивост на отговорите които даваш.
4. Силно се забелязва липса на покритие на някой отговори и действия от твоя страна.
Може много да знаеш , може много да можеш , но не се обиждай такъв като теб никога , ама никога не бих наел да работи за мен. Не се сърди НИШТО ЛИЧНО , просто приятелски съвет - Промени държанието си за да бъдеш уважван и приет с добро във форума.



Тема Re: Ето как...нови [re: lvanov]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано23.05.06 00:57







Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: lvanov]  
Автор Дeмoн ()
Публикувано23.05.06 01:10



Извинявай, ама този път за изключение няма да се съглася с общото мнение колкото и да е популярно във форума.
Юзъра Начко, според мен, какъвто е буквоед, е само за надзор. Никво проектиране за него. Тогава почва веселото.
Мен пък си ме кефи ква е куха драка, постоянно нюха из нета някакви яки сайтове като

и прави бахти лудите дискусии в тоя форум.



Тема Re: Ето как...нови [re: ha!]  
Автор Дeмoн ()
Публикувано23.05.06 01:12



Мдаам, яко! Взел съм си пуканките и колата. Няма ли да гасиш лампите вече?



Тема И така също.нови [re: Дeмoн]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано23.05.06 02:03











И хартиени, естествено

Ако искаш, мога да ти изпратя електронните книги, но в тях едва ли има нещо, което да не знаеш... Ганьо



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Ето как...нови [re: Дeмoн]  
Автор ha!Модератор (ентусиаст)
Публикувано23.05.06 07:25





прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано23.05.06 17:21



Начко, това което си показал, като установка за направата на заварката е смешно. Дори да приемем, че ще успея някак да закрепя двете леки листчета под прав ъгъл, в момента, който се опитам да заварявам - всичко ще отиде по дяволите, а най-вероятно някой от листовете ще се залепи за електрода. Подобно закрепване е удачно само за някакви масивни шини.

Както ти казах, не ме удовлетворява употребата на листове. Смятам, че ще се получат нежелани деформации в тях, а не в шева. Реших да ти дам шанс, тъй като вече се отметна от първоначално приетите от теб условия, но ти отиваш твърде далеч. Като толкова искаш по-дълъг шев, моля - има профил 40х10х1,5, спокойно може да се направи шев 35 мм, което би трябвало да те удовлетвори. Така че, ако си навит - стягай се!

Днес направих малко снимки на един стелаж. Последният е фабричен, купен на търг от закриващо се предприятие. Заедо с още няколко такива и на всички тях се забелязва това, което ще видиш на снимките:






Измервателното устройство, което наблюдаваш на част от снимките, се нарича шублер, ако има нещо неясно около него, питай. Хипотенузата на шева от снимките е повече от 5,0 мм, но приемайки, че стелажът е боядисан, нека бъде 4,5 мм. В такъв случай, за катета се получава, че е ок. 3,2 мм. Видно е, че един от заварените компоненти е дебел 1,5 мм(другият е 2,0 мм). Не съм разглеждал всички стелажи, но на три от тях шевовете на тези места бяха все такива. Като се има предвид, че някога се е държало много повече на стандартите, видно е, че твоите твърдения са крайно съмнителни.



Тема Re: Ето как...нови [re: Дeмoн]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано23.05.06 18:57



Съжaлявам, обаче се оказа, че същото нещо по ISO не може да се намери в нета, защото се ПРОДАВА!!! В нашия случай за скромната сума от 90 CHF.... Оказва се, че за да спазиш стандарта трябва първо да си го купиш! Какво да се прави... пазарна икономика...



Тема Re: И така също.нови [re: Haчko]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано23.05.06 19:35



Ако искаш може да ми ги изпратиш на мене. Ще ги разгледам с удоволствие. Човек винаги има какво още да научи.

velsi@yahoo.com



Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано23.05.06 20:39



Човече, аз проектирам строителни конструкции, не парапети и стелажи Чудесно е, че си се напънал да ме ограмотиш, само че си пропуснал една съществена подробност - заварките, които ми показваш, Ганьо, не са правени електродъгово - с други думи, яко е играл CO2
Имам добра новина за теб - уредих се със заварчик, той ме изгледа доста странно, като му разказах какви си ги набълбукал Сигурен съм, че ще му е интересно да се запознае с теб на живо
Одеве си купих една книга, която издирвах от години - "Заварени конструкции 1" Та там, между другото, зърнах схемата, която, Ганьо, ти така смело критикуваш и бях изненадан да науча, че тя даже си има име - "ладийка" И още нещо научих, Ганьо - че това е най-рентабилната схема за изпълнение на ъглови шевове - с други думи минимизира разходите! Впрочем днес моят шеф се поинтересува дали знаеш кое точно се нарича катет на шева
Тренирай, Ганьо! Като начало - схема "ладийка" Знаеш ли как се фиксират листовете един към друг, преди да ги обърнеш в специфичната позиция между туулите? Капват се бе, Ганьо!



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: И така също.нови [re: velsi]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано23.05.06 21:13



Ако получиш нещо сподели го и с мен на vaklin@mail.bg

Много моля...

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: ..а също такааа...нови [re: velsi]  
Авторyчyдeн (Нерегистриран)
Публикувано23.05.06 21:36



..както навсякъде, така и сега все ще се намери някой, който без повод, разбрал-недоразбрал, почва да се прави на важен, много специален, дори си мисли, че е интересен, но не за другите, а според самия себе си... и то с какво?
Забележително! Със строителство...поне да беше толкова качествено като заварките на Начко.

Въпроса е как се заварява, т.е. става дума точно за "парапетна" заварка изпълнена в домашни условия, с най-обикновен електрожен по метода "направи си сам" какъвто е и форума.



Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано23.05.06 22:04



Виж какво, вече ми писна от теб! Ако, си съгласен да направим опитите с профил 40х10х1,5, който ти гарантира вече шев от 35 мм спокойно, очаквам да го потвърдиш със следващия си отговор. В противен случай ми се налага мнението, че явно си подразбрал нищожността на твърденията си и си решил да се скатаеш.



Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано23.05.06 22:42



Ами добре



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Haчko]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано24.05.06 07:29



Уточнете се какво точно ще мерите като геометрия за да не се окаже, че заварките ви са еднакви. С картинка и пред аудиторията. Защото Sargon III залага на по-обемната такава...

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано24.05.06 08:58



Ами, щом е "добре" - ето какъв шев трябва да направи заварчикът ти:



Припомням ти и останалите условия, с които се съгласи по-рано:

1. Употреба на електроди "Вежен" - всеки си избира диаметъра.
2. Заваряване с обикновен, монофазен електрожен с променливо напрежение на изхода.

Желателно е да осигуриш някакво менгеме или стяга, с която да се направят лесно и бързо заварките, без нужда от асистент. Заварката сигурно ще дръпне, но ще е пренебрежимо малко. Изпитанията - ще проуча въпроса, имам нещо предвид, но може да се съглася и с твоето предложение, ако се убедя, че няма да има манипулации. Ако, осигуриш надеждно закрепване при по-дълги парчета, ще се съглася, още повече, че сигурно на място ще мога да изкъртя твоя шев с голи ръце(ако имам по-голямо рамо и ми е по-удобно за захващане). Много държа шевът на твоя заварчик да е с катет 1,8 мм или по-малък, така че, добре потренирайте - с електрожен не се получава много лесно. Сериозно ти говоря.

Що се отнася до мен, не знам точно колко ще е катетът на моя шев, но ще е чувствително по-голям, вероятно ок. 3 мм или дори повече - ще поработя малко по-грубо в твоя чест.

Теорията на заваряването не твърди, че един по-масивен шев е по-слаб от по-тънкия. Практиката ми показва, че е точно обратното. Поради една или друга причина, това трябва ясно да си проличи в случая. Иначе, за по-дебели детайли аз се вписвам горе-долу в цитираното от стандарта.

Това вече е последното предложение - ако приемаш, приемай. Защото ми писна да ти чета простотиите и да си губя времето в тази тема.

Редактирано от Sargon lll на 24.05.06 09:00.



Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано24.05.06 12:42



Приемам, Ганьо, приемам!



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Haчko]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано24.05.06 19:31



Според мен спора е много относителен , до голяма степен решението зависи от квалификацията на заварчика и скромните му познания в материята,както и здравословното му състояние в момента.
Малкия шев може да се окаже по-як от големия , разрушаването на големия може да настъпи в околошевната зона заради прегряването,особенно ако е изпълнен наведнъж . Както и обратното твърдение е също вярно, малки катети - малка площ.
За да установите точно, ще ви бъдат необходими голям брой проби, и пак няма гаранция.
Но за интригата- не разбрах кой какво залага,само за чест ли става дума, срамота
Много народ ви Гледа.

Слушам и не вярвам на очите си .



Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано24.05.06 21:04



Добре, надявам се, че си разбрал всичко правилно. Както споменах по-рано, ще имам възможност да участвам след понеделник. Удобно ми е след 17.30, събота или неделя. Тъй като изрази готовност да организираш материалната база, ще чакам да се обадиш, когато си готов. Молбата ми е да знам поне два дена по-рано, за ди си коригирам евентуални планове. Мисля, че по пет възела от всеки вид(общо десет) ще са напълно достатъчни, но ако искаш - може да са повече. Ще ти платя половината от стойността на материала и рязането.

Ще очаквам съобщението в нова тема(тази вече много набъбна) или на лични.



Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: Haчko]  
Авторsilent (Нерегистриран)
Публикувано24.05.06 21:21



за неща които и на теб самия не са ти ясни. Заваряването е първо наука и после изкуство ако щеш. Тук въпроса изисква отговор съдаржащ простимки правила и съвети за една неотговорна заваръчна дейност. А ако питащия е тръгнал да дига небостъргачи и пита как се заварява това си е негов проблем.
Всъщност до някъде си прав с тези катети по простата причина че в повече е просто ненужно. Но не винаги е така. Както правилото за избор на електрод е препоръчително. При големи разлики в дебелините и заваряване на дебелостенни елементи заваряваните елементи предварително се подготват.правят им се фаски или скосявания. При отговорни заварки детайлите минават термична обработка преди и след заваряването. Понякога се налага предварително да бъдат загряти до определена температура и т.н. и т.н. Това е цяла наука и едва ли някой е впечатлен от познанията ти.
Така че ако обичаш спести ни трите изречения които си прочел някъде и разбрал недоразбрал безмислено е да ни бомбардираш с академичност.
Аз не съм специалист в тази област но някога съм ги учил тези неща като общ курс за обща техническа култура и определно не подценявам тази наука.



Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: silent]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано24.05.06 21:40



Айде, поредният "по разказ на очевидци"



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: Haчko]  
Авторcъщия (Нерегистриран)
Публикувано24.05.06 21:54



гледай си там цимента и не си пъхай гагата там където не ти стига акъла. Въпреки че подозирам си от ония книжни плъхове дето могат за развиват теории до утре сабалян ама лопата не са хващали през живота си. Да не говорим пък че едва ли някога да си събрал смелост да се пробваш да забиеш два пирона в стената. Аман от дървени философи с две ръце в задника.



Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: cъщия]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано24.05.06 22:03



На мен колкото кубици бетон са ми минали през ръцете, Ганьо, ти толкова косъма нямаш на главата си! Ама на - нали се дразниш, че си назад с материала, гледаш да нападнеш Кво сега - теб да те поканя да дойдеш да се мериш с мен по забъркване на бетон? Ми ела бе, Ганьо! После може и по някоя бигла да вържем



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: Haчko]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано24.05.06 22:11



Предлагам модераторката да заключи темата. Диалогът премина в лични нападки. Това с нищо не спомага за научаването на каквото и да е ново за четящите. Кой е Ганьо, кой Мухльо няма никакво значение. Отделно, такива обръщения с нищо не спомагат за намиране на истината в спора.

Изобщо, детска градина!

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано24.05.06 22:16



Чакайте аз последен да попитам- В този клуб, някой е заварвал ли е ?



Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: Ивo]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано24.05.06 22:17



Нещо обърках Да се чете:
Някой заварвал ли е



Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: Ивo]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано24.05.06 22:22



Нещо не схванах въпроса... Да позаварявал съм. По 8 часа на ден... Не е особено приятно, ама се свиква.



Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано24.05.06 22:23



Защо бе, Ваклине? Ганьовците, които правят разни предположения за мен, могат много лесно да ги проверят - идват и показвам! Надали някой от тях би се лишил от удоволствието да ме види какъв некадърен книжен плъх съм И какво лошо виждаш в името Ганьо? Име като име!



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: ХАЙДЕ НАЧКО - СТЯГАЙ СЕ!нови [re: Ивo]  
Автор orcad (регистриран)
Публикувано24.05.06 22:33



Бе и аз се зачетох
май за честолюбие става въпрос.
Според старците разликата между чест и честолюбие била почти неуловима, но съществена.
Иначе темичката е готина



Тема Re: Как се заваряванови [re: AДCA]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано24.05.06 22:48



Братя,помагайте със съвети,как да заваря поцинковано коляно към стоманена плочка.Преди да напълня слънчевия колектор с антифриз му направих пробно изпитание с вода и от въпросното коляно леко просълзи вода от резбата.Трудното бе ,че е строго фиксирано и не подлежи развиване.Пробвах с електроди "Вежен" да го заваря и започнаха мъките.Шест часа заваряне ,проба сгъстен въздух и постоянно излизат михурчета от заварката.Писна ми.Може би някъде бъркам.Като стоя и си мисля утре преди да започна да взема предварително да загрея коляното с газовата горелка и тогава да заварям ли?Или има някаква тънкост.



Тема Re: Как се заваряванови [re: митю]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано24.05.06 22:58



Не си играй да нягряваш ами изчисти хъбаво цинка. Той ти пречи. Той така или иначе си изгаря, обаче стават едни шупли.... Особено ако се опитваш на малък ток.



Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: Ивo]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано25.05.06 08:31



Еееее,никои не казва дали е заварвал ,само един се осмели.



Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: Ивo]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано25.05.06 15:56



Едни цистерни тука напоследък им монтирам крачета и им оправям шевчетата, че са се понапукали. Иначе не заварвам. Заварявам. Заварваш някого когато се прибираш неочаквано от командировка и чуваш стонове от към спалнята.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: Haчko]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано25.05.06 16:07



Дори и от техническа гледна точка да си 100% прав, поведението ти не предизвиква възторг. Не казвам, че е нужно да предизвиква. Просто е полезно при общуването. Хубаво, запознат си с изискванията за строителни конструкции. Полезно е, че изискваш да бъдат спазвани. Те за това думите са с еднакъв корен. Обаче ... от тук нататък пълна боза. Нервни емотикони, нарицателни, предубеденост в чуждата неправота и т.н. Така работата няма да стане. Съвсем човешки написах за визуалния контрол на шевовете, но ти го подмина като пътен знак. Не ти изнася и толкова. Значи предлагам на другата спореща страна да подходи йезуитски към твоите желания. Взема се ладийка. Точкова се. Твоят майстор прави един шев съгласно геометрия която предлагам да начертаеш за да е ясно на всички точно какви размери се гонят по стандарт. Правят и се необходимите изпитания. Може и направо на същото менгеме за да не губите времето на разни лаборатории. Пак се взима ладийка. Точкова се. Внимателно се тегли първия шев за да има добър провар. Сваля се и се оглежда за дефекти. Слага се пак на менгемето, само че, на едната страна. До този шев се тегли още един само на едната плочка. Въртим на 90 градуса и слагаме и на другата плочка. Теглим пак шев. Отново под 45 градуса и теглим шев между трите които вече имаме. Може и с по-голям ток защото има на какво да стъпим. Пак пробваме на менгемето. Сядаш си на задника, извиняваш се на всички за надменното си и просташко поведение и поне един месец мълчиш!

Вярвай ми, че с квалификации никой не е пробил. На теб не ти и трябва де. Достигнал си нивото си на некомпетентност много отдавна.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано25.05.06 19:52



Не виждам как иначе бих могъл да реагирам на малоумия от рода на: "За 2-3 дни ще станеш цар на заварките" или "Правят и се необходимите изпитания. Може и направо на същото менгеме за да не губите времето на разни лаборатории." Всъщност нямам нищо против тях, но според мен мястото им не е тук - авторите на подобни "бисери" би следвало да се ограничават до домашната обстановка и тесния семеен кръг, за да не пострада невинен човек от глупостите им. И е чудесно, че си тръгнал да ми обясняваш кое как да се направи, но аз знам кое как да се направи, а ако не знам - има кого да питам.
Като направим това, което сме замислили, ще пиша в тази тема пак и не знам защо имам чувството, че друг ще трябва да си седне на задника и да гледа смутено.



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано25.05.06 21:32



Печен си



Тема Re: Приятел не изпадай в подробностинови [re: Haчko]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано25.05.06 22:19



Пич, dude, готин, сладур или както там искаш се назовавай. Кажи ми, братле, с какво в лабораторията изпитанието ще се различава от това на менгемето? Знаеш, да? Е и аз знам! По точността и по цифрите, а не по субективната оценка. Но, когато става въпрос за разлики в пъти то точните цифри са безмислени. Същото е, когато група химици ми обясняват, че свинската мас няма конкретно моларно тегло щото зависело от прасето. Аз пак споделям, че мен ме интересува ГОРЕ-ДОЛУ колко пъти е по лека от слънчогледовото олио (отговорът е от 2.5 до 3), но те йок! Не било по научному. Е в случая спорът е дали научната заварка ще има по-добри якостни характеристики от преоразмерената. Ами най-вероятно няма да има. Естествено преоразмерените неща са икономически неизгодни защото се губи материал и време, но не в това спорът!

Опитай се да бъдеш мъж поне за малко. Петдесет пъти те приканвам да начертаеш точно на какви критерии ще отговаря твоята заварка като геометрия и какви якостни характеристики очакваш да получиш при нея. Защото ти гарантирам , че каквито и да получиш, ако насрещната страна запълни ъгъла сключен между двете повърхнини до линията свързваща крайните им точки и това е изпълнено без шупли (няма проблем да се изпълни така) то просто не ми става ясно какво ще изпитваш на монолитно парче метал. Качествата на телта от която са правени електродите или какво?


Пък и в края на краищата, като сме ти под категорията защо се занимаваш да ни правиш хора?

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: И така също.нови [re: Haчko]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано26.05.06 09:21



Наче,

те едни "учени" хора, дето не искам да им споменавам науката, са казали, че на човек като му се свършат аргументите и забравя за добрия тон. Било то започва да вика, да лепи етикети и т.н.

Визирам "Ганьо"-то, дето го използваш напоследък като заключителен аргумент.

И в добавка - имах в казармата с мен едно момче от Сливен, дето в първите дни на всички викаше 'убит кон' ... иначе беше добро момче. И знаеш ли какво стана? От втората седмица до края на втората година самият той се сдоби с прякор. Нали се сещаш кой? "Убитият кон" - естествено.

Нищо лично и от мен. Освен благодарности за безплатния сеир




Тема Re:тези заварки ръжда хванаха..:)нови [re: митю]  
АвторпeтЮ (Нерегистриран)
Публикувано26.05.06 17:59



Брато, за два дена станах цар на заварките! Сам си ги правя, сам проверявам, сам преценявам, т.е. сам съм си Начко на мене си....
Ама, брато!
Стига с тия заварки, ве..изпаскай едно калафатене и си гледай кефа...



Тема Re: И така също.нови [re: VladoR]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано26.05.06 20:38



Други учени хора, човече, са казали, че камъкът не се троши с аргументи, а с чук... визирам каменните глави на на някои хора Впрочем струва ми се, че зрението ти е или лошо, или избирателно - в противен случай не би пропуснал определението "тъпизми", с което бяха наречени някои основни правила при заваряването, които ще намериш в много книги и които аз - чудя се на акъла си защо - добронамерено споделих тук
Та така, човече - Ганьо си е Ганьо



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: И така също.нови [re: Haчko]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано26.05.06 22:26



Добре де. Дотук ти специално работиш с цитати. Нито един обоснован аргумент от който да проличава защо всъщност изискванията са такива, от какво са породени, какви проблеми ще възникнат при евентуално отклонение и т.н. Изобщо, хубаво е, че четеш книги, но никъде не се забелязва елемента на разбиране и вникване в същността на прочетеното. Повечето хора четат за да крадат идеи, но явно има и такива които четат за да се котират в обществото. Ако беше на 16 щях да ти препоръчам нов GSM с яка чалга набутана в паметта му. И номер с поне 5 еднакви цифри. Казват, че много спомагал за самочувствието без значение от количеството акне по лицето. Е тук ти правиш същото. Опитай да напише 20-30 реда без емоции, епитети и други подобни атрибути. Само фатки. Технически. И да личи, че намираш причинно-следствената връзка. Тогава може и да се приемат доводите ти. Това е така, зашото е ТАКА минава сигурно пред техническите по обектите. Или не минава и кихат в пликче на шефа ти, но ти и това няма да си признаеш ...

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: И така също.нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано27.05.06 02:33



Как ти ражда главата тия дивотии...?



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: И така също.нови [re: Haчko]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано27.05.06 07:33



Явно от теб свястно изречение не може да излезе. Ходи късай нервите на лудите дето са се хванали да строят с теб. Там поне има оборот на финансови средства и всеки знае защо търпи. На нас ни стига.

Благодаря ти, Начко, за шоуто което ни организира.

Тук завесата пада и хората леко излизат от залата. Някои замислени, други просто тъжни. Усмихнати няма ...

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: И така също.нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор мyнти (излъган)
Публикувано27.05.06 07:58



Що се косиш като че ти мине ??

Нали това му е привлекателното на този свят ,разнообразието-какво би било ако всички бяхме еднакво четвъртити като павета и мислехме еднакво??


....ДА МУ БЕРА ЛАЙКАТА....


Тема Re: И така също.нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано27.05.06 10:18



Един ми вика "не изпадай в подробности", друг напира: "дай подробности"... Не може да се угоди на всички, Ганьо! А тонът, който ми държиш, определено не те нарежда сред хората, на които бих казал свястно изречение И както виждаш - има и усмихнати



Има начин отново да бъдем добри.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.