Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:16 11.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: фибран, стиропор или каменна вата?нови [re: 818O]  
Автор ha!Модератор (Нерегистриран)
Публикувано03.09.05 20:11



принудителен конденз с водоотвеждане
има нещо в тази мисъл

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: фибран, стиропор или каменна вата?нови [re: 818O]  
Автор Haчko (безднадеждност)
Публикувано03.09.05 20:36



А! Сега вече каза нещо наистина смислено!

Правилно - поставянето на топлоизолация "мести" точката (или точките - могат да са и две) на образуване на конденз. И целта на този, който проектира изолацията, е да я "премести" там, където влагата е най-малко вредна, ако може - да елиминира въобще появата и. Разбира се, това е теоретична постановка. На практика е трудно кондензирането на влага да се избегне със 100 процента сигурност, особено при по-разнообразен температурно-влажностен режим. От пръв поглед в таблицата се набива на очи изводът, че тоя "танц", ако мога да се изразя така, се "танцува" от трима - температурата на околната среда, температурата на повърхността, която изследваме за конденз и относителната влажност. Тоест можем да променяме всеки един от тези параметри, за да постигнем желания резултат. Аз мисля, че най-лесно се регулира влажността Още повече, че при определени условия (относителна влажност 100%) кондензът е почти сигурен - погледни данните за температурите. Вижда се, че повърхността на стената при това положение трябва да е с температура, поне равна на температурата на въздушната среда. Казано по-просто, това означава, че ако в един студен зимен ден имаме относителна влажност 100%, трябва да отопляваме стените, дограмата и стъклата, за да не избие влага Звучи страшно, а? Ами страшно си е, особено ако не се сетим да поразмърдаме въздуха Да не забравяме и че мухъл се образува къде? - в ъглите на помещенията, където въздухът най-малко се движи

Може още да се мисли и говори по въпроса - например ако влагата е неизбежна, къде да я "образуваме" - на повърхността на стената или някъде "вътре" в нея. Там вече е малко по-сложно, но е близко до ума, че по никакъв начин не трябва да се допуска втечняване на водните пари в рамките на топлоизолационния слой - това означава да се компрометира цялата стена и всички усилия за подобряване на микроклимата да се окажат напразни

Та така... не е като да иде човек на сладкарница и да руча тригуни с боза Трябва да се внимава в картинката, иначе...



Много е щуро на плажа.

Тема Re: фибран, стиропор или каменна вата?нови [re: ha!]  
Автор Haчko (безднадеждност)
Публикувано03.09.05 20:38



Разкази на очевидци, а? На опашката за хляб...?



Много е щуро на плажа.

Тема Re: фибран, стиропор или каменна вата?нови [re: Haчko]  
Автор818O (Нерегистриран)
Публикувано04.09.05 16:42



Привет,
Хората са по баирите, ама някои имат проблем.
Честно, от няолко дни ми "завлезе" тая влага не знам къде.
Няма да казвам повече, че не е заяждане - иначе всеки се учи от добри учители или добра компания.
И така:
"Танц за тройка" - това е ясно и на мен вече, но аз и обитателите можем само да играем ролята температура. Проектантът може да си я напроектира прогнозната ТОЧКА, да си вземе парите и когато външната температура се измени, тази точка ще си затанцува фриволно из стената независимо от хонорара.
Силно настоявам, че танцът е самотен - втора точка няма да се появи докато не се появи топлоизточник ВЪВ стената. Когато навън е студено, а вътре топло си мисля, че температурната крива в стената е ГЛАДКА. (или ще се уча).
За мен остава открит въпросът къде и как "влагата е най-малко вредна"? - в изолацията "компрометира", а тухлата, гипсокартона, тапета - да не би Термошилд.
"Аз мисля, че най-лесно се регулира влажността". Sorry, аз пък не. Някъде по клуба се твърдеше, че ако не ядем навън, не ходим на градска баня, не избягваме да дишаме дълбоко -:) и т.н. - ще се генериат по 12 л/човек. Нещо тези начини за управление не ме устройват.
Струва ми се, че в жилищата се генерира съществена влага (за литрите нямам идея), но не се оплакват много от влага в офиси.
"....ако в един студен зимен ден имаме относителна влажност 100%, трябва да ...." - бих казал и в не много горещ летен ден при 100%=същото, просто никой не се е оплаквал, най - вероятно защото е по-лесно да отвори прозореца и не струва пари.
"... да поразмърдаме въздуха.."- все съм се чудел защо в горните ъгли е най-критично. Там уж е най-топло при класически отопления, нормално е и стените да са най-топли (при правилна изолация), пък то. А ти из стаята ли искаш да го мърдаш или някъде навън?
Поздрави, 8180



Тема Re: фибран, стиропор или каменна вата?нови [re: 818O]  
Автор Haчko (безднадеждност)
Публикувано04.09.05 16:52



Аз бях дотук, мой човек. Виждам, че ти ги разбираш нещата... А което не разбираш - ще прочетеш "някъде по клуба"



Много е щуро на плажа.

Тема Re: фибран, стиропор или каменна вата? [re: 818O]  
Автор non_anon (lyubopiten)
Публикувано04.09.05 18:51



защо парното изсушава въздуха а друго отопление не?

мъка мъка мъкааа


Тема Re: фибран, стиропор или каменна вата? [re: non_anon]  
Автор __Mepakлия__ (член)
Публикувано04.09.05 19:18



Не е съвсем така. Каквото и да е отопление изсушава вуздуха, с тази разлки че понякога е повече защото има големи повърхности нагряти до висока температура както е парното. При печките на твурдо гориво е най голямо изсъшаването, а при елетрическия конвектор няй малко защото там повурхноста на нагревателя е няй малка, вупреки по-високата температура от парното. Обикновенно зимат авинаги се налага овлажняване на вуздъха, за целта се продават специални овлажнители, но те харчат много ток(500W е мощноста им) другия начин е с рарпрашаване на вода, но това е приложимо само в централна климатизация и в оранжерии, а няй лесно става като си сложим повечко цветя в стаято с по големи листа зада има по голяма повурхност от кудето да се изпарява вода.



Тема Re:Начко [re: Haчko]  
Автор818O (Нерегистриран)
Публикувано04.09.05 19:57



Приятелю,
Много съм ти задължен, че ме накара да се замисля, особено с тази таблица.
Започнах и да си припомням някой недоучени неща.
До тук чисто практически си четях и набирах статистика - повечето са за стереопор или вата, задължително отвън, хубава дограма и т.н. - пей сърце-:).
Почти всички го препоръчват и срещу мухъла и влагата - пак пей сърце-:).
Гадното и страшното е, че за влагата май не е така.
Ако знаеш някой по-учен прати го тук да ни светне.
Благодаря за вниманието и съдействието.
Поздрави, 8180



Тема Re: фибран, стиропор или каменна вата? [re: non_anon]  
Автор818O (Нерегистриран)
Публикувано04.09.05 20:10



Мойто скромно мнение е, че парното на Бай Тошо го изсушаваше:
Парно "на корем", всички по потници, ПРОЗОРЕЦА ОТКРЕХНАТ.
Тогава имах руски увлажнител, а чат-пат пране съхнеше по радиаторите.
Сега всичко е кинти - уплътняваме кой колкото може, топлим един и същ въздух заедно с влагата, но тя си е там - не знам колко "се издишва" през стените.



Тема Re: фибран, стиропор или каменна вата? [re: 818O]  
Автор ha!Модератор (Нерегистриран)
Публикувано04.09.05 20:19



хм
само погледни в цветарски на зима как си пръскат и овлажняват цветятя а аз моито не ги и поливам ...
има някаква магия в туй парно

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.