Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:59 25.06.24 
Филмови
   >> Star Wars - George Lucas
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: Абе фактологическите грешки не са толкова многнови [re: Meдapko]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано31.03.05 01:39



аз пуснах тема да това в другия форум, но..

още като видях, че е издадена от български христиански студентски съюз, или нещо подобно беше, ми се видя доста съмнителна работата.. разгърнах книгата и прочетох по някой пасаж и просто я оставих, като усетих, че ме напушва смях :)


'Cause I can thrill you more than any ghost would dare to try


Тема И няколко стигат...нови [re: Meдapko]  
Автор Gallandro (орк-меланхолик)
Публикувано31.03.05 09:43



Имай предвид, че аз хванах това с Йода, но едва ли ще успея да отсея всичко грешно, а какво остава за човек, който просто обича СТАР УАРС, но не е хард фен... ще я прочете и ще остане с грешни впечатления за доста неща .




Тема Още един откъс, за да придобиете по-ясна представанови [re: Mopфиyc]  
Автор Martoon (непознат )
Публикувано31.03.05 15:21



Понеже предишният откъс бе от главата от бг автор, ето ви част от оригиналния замисъл на книгата, за да стане по-ясно кое какво е - смятам, че тя е по-смислена, отколкото вероятно изглежда на пръв поглед!


“Тук нещо страшно се е приклещило...”
(Люк Скайуокър, Нова надежда)

Филмът, който ще стане известен като Star Wars, има няколко важни компонента, “приклещени” между личната опитност на Лукас и историческия контекст на времето. Лукас казва:

“Исках да направя съвременна приказка, съвременен мит. Бях видял как умира уестърнът като жанр. И не беше ясна причината за това – един ден, като се огледахме, разбрахме, че вече не се правят уестърни. [...] Исках да направя звезден фантастичен филм. […] Изгледах страшно много филми от всички видове. Всичко: Флаш Гордън, шпионски филми, уестърни, филми за самураи, филми на Ерол Флин, космически филми, научно-фантастични филми.”

Силата на мита

Преди да започне да изучава киното, Лукас се занимава с антропология. От ранна възраст той се вълнува от великите истории за човешкото съществуване. Технически наречени “митове”, това са истории, които в дадената култура обясняват света, какъвто е, представят един по-добър свят и повдигат въпросите за произхода, целта и ценността ни. Митовете задават въпроси като: Има ли нещо друго в света, освен това, което виждаме? Има ли нещо друго в живота? Има ли Бог или богове и какво е неговото естество? Какви са нашите взаимоотношения с него? Какво се е объркало в този свят?

Каквото и да представлява в историческо отношение книгата Битие от Библията например, всички старозаветни учени биха се съгласили, че историята на Адам и Ева повдига точно тези фундаментални въпроси. Тя твърди, че има един Бог, който е създател на цялата вселена, че той иска да има близко взаимоотношение с хората, в контекста на което да им даде отговорност да се грижат за света, и че нещата са се объркали, понеже хората са отказали да се покоряват на Бога. Ако кажем, че тази история е мит в този смисъл, ние не казваме, че тя не е вярна, или че не е исторически достоверна, а всъщност признваме, че тя отговаря на тези основни въпроси за човешкото съществувание.

Когато започва да съставя своята космическа история, Лукас се обръща към класическите митологии. “Писах сценария в продължение на две години. Направих много изследвания, най-вече в областта на митологията. Изучавах народните приказки, както и автори като Бруно Бетелхайм и Джоузеф Кембъл, които пишат за митологията.”

Джоузеф Кембъл в своята книга The Hero with a Thousand Faces (Героят с хиляди лица) разглежда митовете на различни култури и времена и изказва предположението, че всъщност те предлагат един ограничен брой отговори на въпросите на живота. Той твърди, че “винаги и под всякакви обстоятелства митовете са възниквали във всички общества; и те са били живото вдъхновение на всяка друга дейност на човешкия ум и на физическите усилия.”

Кембъл твърди, че всички истории се базират на една обща база образи и символи. При него си личи влиянието на Карл Юнг и неговата идея за архетипите. Тази идея гласи, че дадени психологически подтици и инстинкти се изявяват във фантазиите и биват изявени в символи – мотиви и образи. В този смисъл според Кембъл архетипът на героя е архетипът на всеки човешки мит. Образи като рицарите, драконите и магьосниците помагат или пречат на героя в пътя му към просвещението. Кембъл твърди, че тези елементи са ярко контрастни най-вече в историите, които най-много ни вълнуват.

Лукас черпи много идеи от Джоузеф Кембъл – двамата с Гари Курц са наистина впечатлени от идеята за архетипите. Чувствата са взаимни. След успеха на Star Wars, самият Кембъл започва да се интересува от митологията на сагата, като се включва в серия разговори с журналиста Бил Мойерс, заснети в ранчото Скайуокър на Лукас, и които по-късно биват издадени в книгата The Power of Myth (Силата на мита).

Бруно Бетелхайм е професор по психология и психиатрия в Университета на Чикаго. През Втората световна война е бил затворен в концентрационни лагери в Дахау и в Бухенвалд. За да не изгуби разума си, той започва да анализира поведението на другите затворници. Това изследване на начините, по които запазваме човешкото в себе си в лицето на бруталността и жестокостта, проявяваща се във всички общества, и особено на ефекта върху децата, освен всичко друго, води и до изучаване на приказките. От Синбад до Пепеляшка той демонстрира как съдържанието на тези истории помага на децата да се справят с емоциите, с безпомощността и да си обяснят мистериозното.

Един от биографите на Лукас коментира: “Изучавайки митовете, Лукас разбра, че те създават алтернативни реалности, чрез които хората се справят с настоящата – образи и места, които са били преди или са отвъд настоящето, но са изпълени със смисъл за живота ни днес.” Те напомнят на Лукас също така, че всички ние си задаваме едни и същи въпроси.

Хората могат да бъдат променяни чрез задаването на тези въпроси и в търсенето на техните отговори. Джоузеф Кембъл също набляга на това, като казва: “Всички митове се занимават с трансформацията на съзнанието от един или друг вид. Мислил си по един начин досега, сега вече трябва да мислиш по различен начин.” Точно това иска да постигне и Лукас. Той иска да говори на по-младите и да им представи вярата и морална отговорност, която трябва да поемат. Той казва: “Опитах се да създам съвременна митология, която да вземе ценностите и социалните норми на нашето общество и да ги представи в достъпна за младите хора форма.”

Създавайки този нов мит, Лукас избягва изкушението да проповядва на младите хора. Всеки мит се занимава с непреходни теми, но го прави по начин, който е актуален за времето, в което се разказва. Той може да покаже загриженост за обществото, за морала и за религията в съвременна Америка, но като поставя тази своя загриженост във формата на история и като я облича в подобни непреходни ценности, темата му става приложима за всяка култура по света. По-късно той добавя за стойността на митовете: “Митовете ни разказват стари истории по начин, при който не се чувстваме застрашени. Те са поставени в един въображаем свят, където сме в безопасност. Но те се занимават с реални истини, които трябва да бъдат казани. Понякога тези истини са толкова болезнени, че в психологическо отношение историята е единственият начин да ги предадеш на хората.”

Мечове и принцеси

Има митове като легендата за крал Артур и рицарите на кръглата маса, които разказват за принцеси и мечове. Лукас открива обаче съвременната кинематографична версия във филмите на Акира Куросава. Роден през 1910 г., той създава класиката Седемте самураи (1954), който вдъхновява уестърна Великолепната седморка (1960). В друг негов филм, Скритата крепост (1958), Лукас открива история за млада раздразнителна принцеса и един верен генерал, които поемат на опасно пътешествие през вражеската територия – допълнена с кралско съкровище, двама бъбриви спътници, войни с шлемове, мечове и много красиви действия. Мечовете стават светлинни, самураите стават джедаи, а двамата бъбриви спътници стават роботи.

Лукас е впечатлен как Куросава разказва историята в Скритата крепост от гледната точка на двамата спътници. Идеята да се погледне през очите на най-незначителните образи изгражда характерите на C-3PO и R2-D2 в сагата Star Wars.

Боят с мечове отразява нещо и от филмите на Ерол Флин, като Приключенията на Робин Худ (1938) – най-силните авантюристични прояви на Холивуд до момента. Подобни филми вече са отживелица, но в тях се вижда духа на приключенията и романтизма.

Куросава оказва и друго влияние върху Лукас: “За мен беше много интересно, че нищо не беше обяснено. Веднага влизаш в онзи свят и, ако знаеш нещо за феодална Япония, всичко ще ти бъде ясно; но, ако не знаеш, гледаш нещо много екзотично и странно, някакви странни обичаи и външен вид. Мисля, че това оказа голямо влияние при моята работа в областта на научната фантастика, понеже ми помогна да загърбя идеята, че всичко трябва да бъде обяснено и разбрано.” Това се превръща в основна черта на Star Wars – не всичко става веднага ясно и не всичко е обяснявано.

Герои в открития космос

Лукас още от момче е голям фен на комиксите и на старите приключенски сериали. След като не успява да купи правата за Флаш Гордън, на него му хрумва, че може да създаде свой собствен герой. “Същият голям герой, но в космоса.”

Освен книгите за митове, той чете и много научна фантастика – от Алекс Реймънд и Едгар Райс Бъроус до Франк Хърбърд и Е. Е. Смит. Основен принос за историята, за вида и усещането на Star Wars оказват и комиските от тридесетте като Флаш Гордън и Бък Роджърс, по-късно филмирани по телевизията или на големия екран.

Традиционните мотиви в научната фантастика – разнообразни извънземни и свръхестествени сили – биват комбинирани с артистични декори, бластери, видео-екрани, средновековни костюми и непрестанно действие. Въвеждащите надписи на “историята досега” са заети от Флаш Гордън. Метрополис на Фриц Ланг също вдъхновява Лукас – C-3PO е подобие на робота на Ротванг.

Това са очевидни заемки, забелязани от мнозина и признати от смаия Лукас. Във филма обаче има и много други, по-малко забележими влияния. Научно-фантастичният автор Брайън Олдис пише за някои от елементите, необходими за създаването на “звездна опера” – и особено, че “всичко накрая трябва да се оправи.” Дори и напрегнатите сериали трябва да имат някакво разрешение накрая и то трябва да бъде щастливо. Флаш Гордън трябва да спаси света (както и Дейл Ардън) от лошите в даден момент.

Тази концепция за “щастливия финал” на историята заляга в основата на идеята за надеждата в Star Wars.



Тема Re: Още един откъс, за да придобиете по-ясна представанови [re: Martoon]  
Автор Rogue (пламъче)
Публикувано04.04.05 15:22



Определено не съм заинтругувана, прекалено... нагласено ми се вижда.
Дух в клонирано тяло? Клише.

П.П. Кой е автора?



Тема Абенови [re: Martoon]  
Автор Smile (мълчалива)
Публикувано04.04.05 16:49



документални филми гледам, ама да чета документални книги... няма ли малко тиренца из тази книга, м?



Тема Нагласено, ама това наистина го има...нови [re: Rogue]  
Автор MeдapkoМодератор (mandalorian)
Публикувано04.04.05 21:23



...в официално одобрените от Лукас книги. Не е върха на оригиналността, но и Императора и даже прословутия перко К'баот са така.



Тема Re: Нова книжканови [re: Kirilius]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано16.01.21 04:10



I bye very interesting book about Gestapo, SS und Reichssichereheitshauptamt auf dem "Prinz-Albrecht-Gelande". Извинявам се за английския, мразя///да сменям клавиятурата и ме мързи.
За книгата ще кажа като човек антифашист, че в заглавието фигурира думата Терор.
Книгата няма цена.
Най-вече защотое с личен надпис, който гласи:
Заведох Марко Георгиев
моя сълагерник от конлагера
Дахау на територията на
гестапо и всички ръководни
ведомства на СС. Посетихме
в бившата столова на Гестапо
постоянната изложба "Топография
на терора


Берлин
10.05.1992год Емил Б. Бонев


Преписах ред по ред посвещението.
Книгата е издадена в ГДР през 1987 година.


Макар че изхарчих последните си пари и следващите ще ги имам другия месец след рождения си ден тази покупка беше венецът на колекцията ми от стари книги.
Вчера купих три такива и едно мъничко списание от годината на раждане на майка ми, 1929 година, да ми е жива и здрава, като най-старото издание е с датировка 1873 година - Лондон, а руският тълковен речник на чуждите думи е оригинал от 1880 година, и те плюс пръстенът от стомана с кръста като този на ордена, с който е бил награден Василий Затурский увенчаха деня ми и разходката.


А излязох с намерение да си купя един елек и обърнах всички левове в долари.
За да не си профуквам парите. И се върнах вечерта с някакви стотинки в джоба и с три долара за късмет, една банкнота от 2 долара и една банкнота от един долар, като с последните пари, които смених за да си купя цигари, като ги преброих реших да си купя още един долар.


Абе моята е сложна. Но Остап Бендер ми диша прахта.



Понеже се върнах с книги, елек и пръстен, които ме направиха Крез.

Леб и сол
Као какао

Вчерашната разходка.
Апропо, пих шоколад, вместо кафе. Черен шоколад от автомат на Мария Луиза. Разкош.
После ме черпи приятелката и вместо кафе си поръчах пак шоколад.
Сдобих се с приятели и затвърдих приятелства от години, понеже пазарувам книги и дрехи и бижута там от периода на безизходица и безработица заради оазисите.
Чудно нещо е животът, имам безброй случайни познанства, които прерастват в приятелства.
А покрай въдворяването в оазиси изгубих онези, които смятах за дългогодишни верни приятели.
А по темата. Трябва повече да се говори и да се пише за Третия Райх.
Например като разгърнах книгата Topographe des Terrors, Verlag Villmuth Arenhovel, Kerausgegeben von Reinhard Rurup,
Lectorat&
Alfons Arenhovel, Michael Bolle, Jutta Kindel, page 150photo Deportation niederlandischer Juden,
1942. погледът ми*****!!! се заби в черно-бяла снимка на разстрел на македонци в Панчево.
Page 154
4.6. NS-Herrschaft in Europa – andere Landen
Photo\165 ErschieBung jugoslawischer Geiseln in Pancevo bei
Belgrad, 1942.
Text 64
Vermerk uber eine Besprechung unter dem
Vorsitz Heydrich im Reichskriminalpolizei-
Amt am 3. Dezember 1941 , den Einsatz aus-
Landischer Arbeiter im Deutschen Reich be-
Treffend.

Подпис:

Подпис:








Post scriptum
Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"Treffend.



Не ми пречете, ако обичате.
Лузъри.
Отрязахте подписа...
Идиоти.


подпис:

Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"
____________________

"Schutzhalt" und "Verbeugungshaft" fur
Homosexuelle

Подпис:








Подпис:












Тема Нова книжканови [re: Mopфиyc]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано16.01.21 04:11



I bye very interesting book about Gestapo, SS und Reichssichereheitshauptamt auf dem "Prinz-Albrecht-Gelande". Извинявам се за английския, мразя///да сменям клавиятурата и ме мързи.
За книгата ще кажа като човек антифашист, че в заглавието фигурира думата Терор.
Книгата няма цена.
Най-вече защотое с личен надпис, който гласи:
Заведох Марко Георгиев
моя сълагерник от конлагера
Дахау на територията на
гестапо и всички ръководни
ведомства на СС. Посетихме
в бившата столова на Гестапо
постоянната изложба "Топография
на терора


Берлин
10.05.1992год Емил Б. Бонев


Преписах ред по ред посвещението.
Книгата е издадена в ГДР през 1987 година.


Макар че изхарчих последните си пари и следващите ще ги имам другия месец след рождения си ден тази покупка беше венецът на колекцията ми от стари книги.
Вчера купих три такива и едно мъничко списание от годината на раждане на майка ми, 1929 година, да ми е жива и здрава, като най-старото издание е с датировка 1873 година - Лондон, а руският тълковен речник на чуждите думи е оригинал от 1880 година, и те плюс пръстенът от стомана с кръста като този на ордена, с който е бил награден Василий Затурский увенчаха деня ми и разходката.


А излязох с намерение да си купя един елек и обърнах всички левове в долари.
За да не си профуквам парите. И се върнах вечерта с някакви стотинки в джоба и с три долара за късмет, една банкнота от 2 долара и една банкнота от един долар, като с последните пари, които смених за да си купя цигари, като ги преброих реших да си купя още един долар.


Абе моята е сложна. Но Остап Бендер ми диша прахта.



Понеже се върнах с книги, елек и пръстен, които ме направиха Крез.

Леб и сол
Као какао

Вчерашната разходка.
Апропо, пих шоколад, вместо кафе. Черен шоколад от автомат на Мария Луиза. Разкош.
После ме черпи приятелката и вместо кафе си поръчах пак шоколад.
Сдобих се с приятели и затвърдих приятелства от години, понеже пазарувам книги и дрехи и бижута там от периода на безизходица и безработица заради оазисите.
Чудно нещо е животът, имам безброй случайни познанства, които прерастват в приятелства.
А покрай въдворяването в оазиси изгубих онези, които смятах за дългогодишни верни приятели.
А по темата. Трябва повече да се говори и да се пише за Третия Райх.
Например като разгърнах книгата Topographe des Terrors, Verlag Villmuth Arenhovel, Kerausgegeben von Reinhard Rurup,
Lectorat&
Alfons Arenhovel, Michael Bolle, Jutta Kindel, page 150photo Deportation niederlandischer Juden,
1942. погледът ми*****!!! се заби в черно-бяла снимка на разстрел на македонци в Панчево.
Page 154
4.6. NS-Herrschaft in Europa – andere Landen
Photo\165 ErschieBung jugoslawischer Geiseln in Pancevo bei
Belgrad, 1942.
Text 64
Vermerk uber eine Besprechung unter dem
Vorsitz Heydrich im Reichskriminalpolizei-
Amt am 3. Dezember 1941 , den Einsatz aus-
Landischer Arbeiter im Deutschen Reich be-
Treffend.

Подпис:

Подпис:








Post scriptum
Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"Treffend.



Не ми пречете, ако обичате.
Лузъри.
Отрязахте подписа...
Идиоти.


подпис:

Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"
____________________

"Schutzhalt" und "Verbeugungshaft" fur
Homosexuelle

Подпис:








Подпис:













Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.